Дитячі будинки в Україні закриють: реформа інтернатів виходить на новий етап

В інтернатах відпаде потреба. Діти будуть отримувати підтримку за місцем проживання

Фото: Ваганов С., "Сьогодні"
Фото: Ваганов С., "Сьогодні"

Фото: Ваганов С., "Сьогодні"

В Україні не залишиться жодного інтернату. Це стане результатом реформи, мета якої – уникнути потрапляння дитини в дитбудинок. На сьогодні в інтернатах перебувають понад 100 тис. дітей – тільки близько 8% з них сироти, решта мають батьків або близьких родичів. Замість інтернатів держава буде підтримувати сімейні форми виховання дитини: будинки сімейного типу, патронатні родини. Ті родини, які опинилися в складній ситуації, отримають підтримку.

Що буде з інтернатами і дітьми, розбирався сайт "Сьогодні".

Інтернати більше шкодять дитині, ніж приносять користь

Діти потрапляють до дитбудинків через бідність родини і складні життєві обставини, проаналізували в організації Hope and homes for Children. Друга причина – проблеми з засвоєнням шкільної програми і стан здоров'я дитини. Ці діти мають, принаймні, одного з батьків чи близьких родичів. Тільки 8% вихованців дитбудинків – повні сироти.

Кількість дітей з родин стає дедалі більше. 2000 року таких дітей в інтернатах було 60%, сьогодні – 92%. Це пов'язано з тим, що батькам простіше віддати дитину в інтернат, ніж отримати соціальні послуги вдома.

Як навчити дітей безпечно користуватися інтернетом

Як навчити дітей безпечно користуватися інтернетом / Фото: Pexels

Водночас, не секрет, що перебування дитини в інтернаті має негативні наслідки як для неї самої, так і для суспільства. Половина дітей з інтернатів має затримку в розвитку. А кожні три місяці перебування дитини в інтернаті призводять до затримки фізичного розвитку на місяць, говориться в Міжнародному дослідженні стану розвитку дітей, усиновлених з інституцій Miller and Hendrie. І це ще не все:

  • 20% випускників інтернатів мають судимість;
  • 14% займаються проституцією;
  • 10% протягом двох років після випуску закінчують життя самогубством;
  • лише 10% нормально уживаються в суспільстві.

Родини замість інтернатів

Всі інтернати в Україні закриються до 2026 року. У них просто не буде потреби – з 2017 року в Україні розпочалася реформа інституційних установ. В результаті з'явиться нова система, і головною в ній буде родина.

Замість того, щоб витрачати гроші на інтернати, держава буде підтримувати родини з дітьми. Міністр соціальної політики Юлія Соколовськаговорить, що в пріоритеті – поширення сімейних форм виховання та допомога родинам, які опинилися в складних життєвих обставинах.

/ Фото: Pixabay

2020 року розпочнеться реалізація реформи. До цього розроблялася нормативно-правова база.

"На другому етапі мають розвиватися соціальні послуги на місцях. Всі діти зможуть отримати послуги за місцем проживання і не потрапляти в інтернати. Просто закрити інтернати і залишити дітей без підтримки – такого не буде. Для дітей, які наступного року можуть піти в перший клас в інтернатах, будуть вчасно створені послуги за місцем їхнього проживання. Так кількість дітей, які потрапляють до інтернатних закладів, буде поступово зменшуватися", – говорить Олена Ремень, завідувач відділом забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини.

Наприклад, діти з порушенням ментального або фізичного розвитку раніше потрапляли тільки в інтернати. Тепер кожна школа зобов'язана взяти таку дитину на навчання. У школах вже з'явилася посаду "асистент вчителя" . Він допомагає дитині з інвалідністю під час уроку. Якщо школяр має порушення опорно-рухового апарату, або ментальні, то асистент супроводжує його до школи й додому. Коли подібних послуг буде більше, батьки не муситимуть віддавати дітей в інтернати.

"Складніше з дітьми зі складною формою інвалідності, які потрапляють до інтернатних закладів системи Мінсоцполітики. Це діти, які потребують постійного догляду. Але і для них можна створювати послуги за місцем проживання. Наприклад, послуга денного догляду – дуже багато батьків змушені віддавати дитину в інтернат, бо їм треба працювати. А дитину з інвалідністю нікуди подіти. Мінсоцполітики розробляє стандарт послуги денного догляду. По суті, буде установа, як дитячий садок для дітей з важкими формами інвалідності. Фахівці будуть протягом дня доглядати за дитиною, займатися з нею, а ввечері батьки забиратимуть її додому. І не буде потреби віддавати дитину в інтернат", – пояснює Олена Ремень.

Ви підтримуєте закриття інтернатів в Україні?

Так. Діти повинні виховуватися у сім'ях.
Ні. Дітям краще бути в інтернаті, ніж в деяких сім'ях
Я так і не зрозумів, що буде з сиротами та дітьми з інвалідністю
Проголосувати

Що буде з сиротами

Минулого 2018 року вже припинило працювати 26 інтернатів. Більшість з них стали звичайними загальноосвітніми школами, говорить Олена Ремень. А ті діти, що перебували там цілодобово – живуть зі своїми батьками і відвідують школу за місцем проживання.

"Але можуть бути й інші ситуації. Десь будуть створюватися центри підтримки родини та дітей, або дитячі садки, або музичні школи. На базі інтернату може з'явитися те, що потрібно громаді. Обласна рада разом з міською мають оцінити ситуацію. У багатьох містах не вистачає місць в дитячих садах, десь не вистачає шкіл", – прокоментувала Олена Ремень.

/ Фото: Pixabay

Сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, будуть виховуватися в умовах, максимально наближених до сімейної форми виховання. Проте, всіх дітей влаштувати в родини не виходить, визнає Олена Ремень. Це переважно діти старшого віку – 15-16 років, які самі не хочуть йти в сімейні форми виховання: підлітку дуже складно прийняти нову родину. Відповідно, вони залишаються в інтернатах. Ще є брати й сестри: для трьох, чотирьох і більше дітей складно знайти родину. Є й третя група – діти-сироти зі складними формами інвалідності.

"Що буде з такими дітьми? Минулого року було ухвалено положення про малі групові будиночки. Ця установа, в якій може проживати не більше 10 дітей; якщо серед них є діти з інвалідністю, то не більше восьми. Основна ідея даної установи в тому, що вона має бути розташована у звичайному житловому будинку і нічим не відрізнятися від інших будинків. Там будуть вихователі, але діти обов'язково повинні вчитися в школі за місцем проживання. Там не буде медика, дітей обслуговуватиме та ж поліклініка, що й обслуговує інших дітей. Вихованці будуть максимально інтегровані в суспільство, будуть жити в таких умовах, в яких живуть діти у звичайних родинах: ходити до школи, спілкуватися з однолітками, заводити друзів", – пояснює Олена Ремень.

Також з'являться Центри соціальної допомоги дітям і родинам. У таких центрах обіцяють наступні послуги: соціально-психологічна реабілітація, робота з батьками дітей для повернення дитини в родину, соціальна адаптація дітей в суспільство, соціальна профілактика, поліпшення відносин в родині та інші.

На базі кожного Центру створять відділення термінового влаштування дітей, відділення для батьків з дітьми, малий груповий будиночок, соціальна квартира, відділення невідкладної допомоги родині та відділення денного перебування родин з дітьми з обмеженою життєдіяльністю.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що президент України Володимир Зеленський напередодні Дня святого Миколая запросив на чаювання двох дітей, батьки яких загинули на Донбасі. Подробиці – в сюжеті.

00:00:00 / 00:00:00
Дитячі будинки Україна інтернати
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію