Ціни на бензин в Україні обвалилися: як довго це триватиме

Експерти кажуть, що літр бензину або дизеля може подешевшати в грудні ще на гривню

Ціни на бензин в Україні обвалилися: як довго це триватиме, фото-1

/ Фото: Анастасія Іскрицька

Заправитися бензином або дизпаливом стало ще дешевше: за тиждень з 9 по 16 грудня ціни на заправках впали ще на 18-22 коп./л. А ось автомобільний газ, як і раніше, зростає в ціні. Які тренди очікувати цього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев. А ось міністр економіки України Тимофій Милованов уже заявив, що готовий вжити заходів для подальшого зниження цін на бензин.

Що змінилося за тиждень

Весь тиждень ціни на світлі нафтопродукти постійно знижувалися. Найбільше здешевлення зафіксовано на заправках Луганської області, де нафтопродукти найдорожчі – на 41 коп./л, за грудень – на 72 коп./л (на 2,5%), найнезначніше – на Сумщині – на 2 коп./л. Тепер найдешевше паливо не в Сумській області, а в Харківській, де ціни впали на 20-40 коп./л. І, наприклад, А-95 вже коштує там 27,33 коп./л, а в Сумській – 27,63.

Різниця в ціні між найдорожчим і найдешевшим бензином по регіонах зменшилася, щодо А-92 це 7%, було 8% (до 1,95 грн/л, або -24 коп./л.), щодо А-95 збереглася на рівні 7% (1,90 грн/л, або -5 коп./л) і щодо дизелю збереглася на рівні 6,9% (1,84 грн/л, або -5 коп./л). За Автогаз максимальна різниця в ціні за тиждень зменшилася з 92коп./л до 83 коп./л, але у відсотках це тепер 10% (було 7,7%).

Особливо виділимо середні ціни в Києві, які набагато вищі за середні по Україні за рахунок переважного присутності в столиці преміальних брендів. У столиці вартість бензину А-92 тепер 27,65 грн/л (-37 коп / л за тиждень), А-95 – 29,37 грн/л (-38 коп./л за тиждень), ДТ – 28,56 грн/л (-30 коп./л за тиждень), автогазу – 12,90 грн/л (+24 коп./л за тиждень).

Читайте також:На ринку пального України назріває революція: чим хочуть заправляти машини

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 27,39 грн/л (здешевлення за тиждень -0,18 грн / л), найвища – в Луганській області – 28,40 грн/л (здешевлення за тиждень -0,41 грн / л), найнижча – в Харківській області – 26,45 грн/л (здешевлення за тиждень -0,20 грн / л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 28,40 грн/л (здешевлення за тиждень -0,22 грн / л), найвища – в Луганській області – 29,23 грн/л (здешевлення за тиждень -0,31 грн/л), найнижча – в Харківській області – 27,33 грн/л (здешевлення за тиждень -0,39 грн/л).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 27,85 грн/л (здешевлення за тиждень -0,2 грн/л), найвища – в Луганській області – 28,94 грн/л (здешевлення за тиждень -0,41 грн/л), найнижча – в Харківській області – 26,69 грн/л (здешевлення за тиждень -0,36 грн/л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 12,57 грн/л (подорожчання за тиждень +0,16 грн/л), найвища – в Одеській області – 13,10 грн/л (подорожчання за тиждень +0,20 грн/л), найнижча – у Сумській області – 12,27 грн/л (подорожчання за тиждень +0,34 грн/л). До речі, тиждень тому найдешевший газ був на Харківщині – 11,98 грн/л, тепер він по 12,32 грн/л.

Чому бензин і ДП дешевшають, а LPG дорожчає

Як бачимо, прогнози наших експертів про те, що в грудні бензин і дизпаливо подешевшають до 1 грн/л, збулися: максимальне зниження становило 71 грн/л. За словами аналітиків, причини зниження цін на світлі нафтопродукти не змінилися: тривале стійке зміцнення гривні до долара і втручання Антимонопольного комітету, який, нагадаємо, 5 грудня направив трейдерам обов'язкові до виконання рекомендації щодо зниження роздрібних цін на високооктанові бензини і дизельне паливо протягом 10 днів.

За даними Нацбанку, гривня постійно зміцнюється по відношенню до долара третій місяць: на 16 грудня курс становив 23,5 грн/$, або на 9,2% вище, ніж в жовтні. Це створило потенціал для зниження цін на паливо приблизно на 5% (1,3-1,5 грн/л залежно від виду та якості), але такого зниження поки на цінниках не видно.

Те, що ціни падатимуть, підтвердив Геннадій Рябцев:

"Тільки за рахунок зміцнення гривні бензин в крупному опті (залізнична цистерна і більше) подешевшав на 350-400 грн/т, дизпаливо – на 300 грн/т, що дало можливість трейдерам почати зниження цін в роздрібі, але потенціал ще не вичерпаний".

А ось із зрідженим газом тенденція протилежна: він зростає в ціні за рахунок зниження обсягів його пропозиції в опті. Втім, до цінників на стелах в грудні 2018 року далеко, тоді, за даними консалтингової групи "А-95", літр автогазу коштував 14,97 грн/л, але при цьому дешевшав на 40-50 коп./л на тиждень.

Що може змінитися за тиждень

Обидва експерти впевнені, що бензин і дизель продовжать дешевшати.

"Ціни очікувано знижуються, зберігаючи потенціал для подальшого падіння. Основна причина – триваюче посилення курсу гривні. Зіграли свою роль і консультації з міністром економіки Тимофієм Миловановим і прем'єром Олексієм Гончаруком, в ході яких учасники ринку донесли інформацію про загрозливі масштаби тіньового ринку. Саме з ним пов'язані трансформації в цінах. Обсяги продажів переміщаються з цивілізованого сектора до нелегального, в зв'язку з чим легальним операторам для збереження бізнесу необхідно збільшувати націнку. Прем'єр-міністр пообіцяв створити міжвідомчу робочу групу для розв'язання цього питання", – резюмував Сергій Куюн.

За його прогнозами, в грудні ще є потенціал зниження цін на бензин і дизпаливо на 1 гривню на літрі. Тобто до Нового року можна очікувати, що ціна бензину А-92 може опуститися навіть до 26,5 грн/л, А-95 – до 27,5 грн/л, дизпалива – до 26,8 грн/л.

Подорожчання автогазу має, як мінімум, сповільнитися. Причина – відновляться щотижневі аукціони з продажу скрапленого газу українського виробництва. Через бюрократичну тяганину, викликану передачею відповідальності за їх організацію від Мінекономрозвитку до Мінекоенерго, не відбулися три планових аукціони – 27 листопада, 5 і 12 грудня. У підсумку ринок недоотримав близько 9 тис. т скрапленого газу (приблизно 6% щомісячного споживання). Тепер ситуація має поліпшитися.


Втім, українці пригледіли інший спосіб заощадити на паливі – пересісти до електромобіля. Україна увійшла до ТОП-10 країн світу за кількістю електрокарів:

0:00 / 2:50
Ціни бензин Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции