Гроші отримають не всі: виші в Україні фінансуватимуть по-новому

Гроші отримають не всі: виші в Україні фінансуватимуть по-новому

Приватні виші зможуть претендувати на гроші держбюджету

Гроші отримають не всі: виші в Україні фінансуватимуть по-новому, фото-1
В Україні стане менше університетів – в Міністерстві освіти готуються змінити систему фінансування вишів.

Нововведення почнуть запускати поступово. 2020 року університети отримають тільки 80% від фінансування, яке вони отримали 2019-го, за решту 20% їм доведеться поборотися .

"У нас багато університетів. У нас їх просто... багато. І ми не можемо робити вигляд, що ми як країна можемо собі це дозволити", – заявила нещодавно міністр освіти Ганна Новосад.

Число вузів в Україні. дані Держстату

Число вузів в Україні. дані Держстату / Фото: Сьогодні

Фінансування потрібно заслужити

Зараз університети отримують гроші з держбюджету незалежно від якості освіти та наукової діяльності. Їх головна мета – залучити більше абітурієнтів. Навіть за рахунок зниження вимог для вступу – на більшість спеціальностей ВНЗ самі визначають прохідний бал. А студентів з низькими балами дуже рідко відраховують, оскільки це призводить до зменшення фінансування. В результаті рівень підготовки і мотивація студентів низька.

У Міністерстві освіти хочуть поміняти підхід – гроші повинні йти до кращих. Якщо університет веде міжнародну наукову діяльність, має кращих викладачів і хороші показники працевлаштування студентів, то він отримає більше фінансування. Нові критерії стимулюватимуть виші ставати якісніше, вважають у відомстві.

"У нас є проєкт змін до закону про вищу освіту, де змінюється формула фінансування закладів вищої освіти. Якщо зараз міністерство фінансує утримання вузів і держзамовлення, то з наступного року система буде змінена. Наприклад, у змінах передбачено закриття філій, які є в університетах в різних містах, щоб набрати більше студентів. Ми не фінансуватимемо будівлю, її площу. Інша філософія фінансування дозволить збільшити конкуренцію між вишами", – розповідає Любомира Мандзій, заступник міністра освіти.

Перехід до нової системи буде поступовим. Наступного року університети отримають приблизно 80% від фінансування 2019 року. Решту 20% доведеться заслужити – гроші нараховуватимуться за критеріями якості. Серед критеріїв можуть бути наявність університету в міжнародних рейтингах, цитованість або кількість наукових робіт. Якщо університет отримує замовлення на дослідження від бізнесу або міжнародних організацій – це теж може стати свого роду знаком, що вузу довіряють, і до нього йтимуть гроші.

Ще одним критерієм буде зайнятість випускників. Міністерство хоче створити автоматизовану систему, яка відстежуватиме працевлаштування молодих фахівців.

Планується і такий показник, як масштаб університету. З його допомогою стимулюватимуть укрупнюватися, об'єднуватися. Чим більший виш – тим більше у нього буде коштів.

Приватні вузи зможуть претендувати на державне фінансування

Поки в парламенті зареєстрований один законопроєкт, який відповідає заявам Міносвіти. Законопроєкт №2170, крім перерахованого, передбачає відхід від держзамовлення на підготовку фахівців на фінансування вищої освіти.

Виші пропонується фінансувати через три бюджетні програми.

Фонд загального фінансування вищих навчальних закладів.

"Гроші між університетами повинні розподілятися відповідно до формули, яку за поданням центрального органу виконавчої влади у галузі освіти і науки має затвердити Кабінет міністрів України. Формула повинна враховувати показники якості роботи установ вищої освіти", – йдеться в пояснювальній до проєкту закону. Якраз до цієї формули входитимуть такі показники, як зайнятість випускників та інші.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

"Ефективна формула розподілу бюджетних коштів є важливим фактором успіху університету. Втім, варто розуміти, що формула може бути ефективна лише за наявності коштів, які розподілятимуться за цією формулою. Наявність необхідних коштів більше залежить від загальних доходів держбюджету і від стану економіки, ніж від записів про ті чи інші витрати в Законі про вищу освіту", – зазначає Володимир Бахрушин, член Національної команди експертів реформування вищої освіти.

Фонд розвитку вищої освіти. Гроші з цього фонду розподілятимуться між вишами за конкурсом. Вони йтимуть на розвиток інфраструктури вищих навчальних закладів; на підтримку наукових журналів з міжнародним визнанням, на інноваційні програми, спільні проекти вишів і наукових установ.

Фонд соціальної підтримки в системі вищої освіти. З цього фонду виплачуватимуться стипендії та інша соцпідтримка, яка гарантується державою.

Всі ВНЗ повинні стати громадськими інституціями. Це дасть університетам право самостійно розпоряджатися фінансами, визначати систему оплати роботи, формувати штатні розклади. Також це має розширити автономію і свободу вишів для розвитку. До речі, приватні навчальні заклади теж зможуть отримувати державне фінансування, якщо працюватимуть в формі громадських інституцій.

Університети повинні будуть вибрати, що буде головним в їх діяльності – тільки навчання студентів чи навчання разом з науковою діяльністю. Виші, які зосередяться лише на навчанні, більше залежатимуть від критеріїв, які говорять про якість освіти, – наприклад, працевлаштування, студентів. А науково-дослідні виші більше залежатимуть від показників наукової діяльності, наприклад, цитованості.

Раніше сайт "Сьогодні" розповідав про те, чому в Україні так багато університетів.

Також новини "Сьогодні" розповідали, як в Україні обговорюють "оптимізацію середніх шкіл".

00:00:00 / 00:00:00
Україна фінанси виші
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции