Гроші отримають не всі: виші в Україні фінансуватимуть по-новому

Приватні виші зможуть претендувати на гроші держбюджету

В Україні стане менше університетів – в Міністерстві освіти готуються змінити систему фінансування вишів.

Нововведення почнуть запускати поступово. 2020 року університети отримають тільки 80% від фінансування, яке вони отримали 2019-го, за решту 20% їм доведеться поборотися .

"У нас багато університетів. У нас їх просто... багато. І ми не можемо робити вигляд, що ми як країна можемо собі це дозволити", – заявила нещодавно міністр освіти Ганна Новосад.

Число вузів в Україні. дані Держстату

Число вузів в Україні. дані Держстату / Фото: Сьогодні

Фінансування потрібно заслужити

Зараз університети отримують гроші з держбюджету незалежно від якості освіти та наукової діяльності. Їх головна мета – залучити більше абітурієнтів. Навіть за рахунок зниження вимог для вступу – на більшість спеціальностей ВНЗ самі визначають прохідний бал. А студентів з низькими балами дуже рідко відраховують, оскільки це призводить до зменшення фінансування. В результаті рівень підготовки і мотивація студентів низька.

У Міністерстві освіти хочуть поміняти підхід – гроші повинні йти до кращих. Якщо університет веде міжнародну наукову діяльність, має кращих викладачів і хороші показники працевлаштування студентів, то він отримає більше фінансування. Нові критерії стимулюватимуть виші ставати якісніше, вважають у відомстві.

"У нас є проєкт змін до закону про вищу освіту, де змінюється формула фінансування закладів вищої освіти. Якщо зараз міністерство фінансує утримання вузів і держзамовлення, то з наступного року система буде змінена. Наприклад, у змінах передбачено закриття філій, які є в університетах в різних містах, щоб набрати більше студентів. Ми не фінансуватимемо будівлю, її площу. Інша філософія фінансування дозволить збільшити конкуренцію між вишами", – розповідає Любомира Мандзій, заступник міністра освіти.

Перехід до нової системи буде поступовим. Наступного року університети отримають приблизно 80% від фінансування 2019 року. Решту 20% доведеться заслужити – гроші нараховуватимуться за критеріями якості. Серед критеріїв можуть бути наявність університету в міжнародних рейтингах, цитованість або кількість наукових робіт. Якщо університет отримує замовлення на дослідження від бізнесу або міжнародних організацій – це теж може стати свого роду знаком, що вузу довіряють, і до нього йтимуть гроші.

Ще одним критерієм буде зайнятість випускників. Міністерство хоче створити автоматизовану систему, яка відстежуватиме працевлаштування молодих фахівців.

Планується і такий показник, як масштаб університету. З його допомогою стимулюватимуть укрупнюватися, об'єднуватися. Чим більший виш – тим більше у нього буде коштів.

Приватні вузи зможуть претендувати на державне фінансування

Поки в парламенті зареєстрований один законопроєкт, який відповідає заявам Міносвіти. Законопроєкт №2170, крім перерахованого, передбачає відхід від держзамовлення на підготовку фахівців на фінансування вищої освіти.

Виші пропонується фінансувати через три бюджетні програми.

Фонд загального фінансування вищих навчальних закладів.

"Гроші між університетами повинні розподілятися відповідно до формули, яку за поданням центрального органу виконавчої влади у галузі освіти і науки має затвердити Кабінет міністрів України. Формула повинна враховувати показники якості роботи установ вищої освіти", – йдеться в пояснювальній до проєкту закону. Якраз до цієї формули входитимуть такі показники, як зайнятість випускників та інші.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

"Ефективна формула розподілу бюджетних коштів є важливим фактором успіху університету. Втім, варто розуміти, що формула може бути ефективна лише за наявності коштів, які розподілятимуться за цією формулою. Наявність необхідних коштів більше залежить від загальних доходів держбюджету і від стану економіки, ніж від записів про ті чи інші витрати в Законі про вищу освіту", – зазначає Володимир Бахрушин, член Національної команди експертів реформування вищої освіти.

Фонд розвитку вищої освіти. Гроші з цього фонду розподілятимуться між вишами за конкурсом. Вони йтимуть на розвиток інфраструктури вищих навчальних закладів; на підтримку наукових журналів з міжнародним визнанням, на інноваційні програми, спільні проекти вишів і наукових установ.

Фонд соціальної підтримки в системі вищої освіти. З цього фонду виплачуватимуться стипендії та інша соцпідтримка, яка гарантується державою.

Всі ВНЗ повинні стати громадськими інституціями. Це дасть університетам право самостійно розпоряджатися фінансами, визначати систему оплати роботи, формувати штатні розклади. Також це має розширити автономію і свободу вишів для розвитку. До речі, приватні навчальні заклади теж зможуть отримувати державне фінансування, якщо працюватимуть в формі громадських інституцій.

Університети повинні будуть вибрати, що буде головним в їх діяльності – тільки навчання студентів чи навчання разом з науковою діяльністю. Виші, які зосередяться лише на навчанні, більше залежатимуть від критеріїв, які говорять про якість освіти, – наприклад, працевлаштування, студентів. А науково-дослідні виші більше залежатимуть від показників наукової діяльності, наприклад, цитованості.

Раніше сайт "Сьогодні" розповідав про те, чому в Україні так багато університетів.

Також новини "Сьогодні" розповідали, як в Україні обговорюють "оптимізацію середніх шкіл".

00:00:00 / 00:00:00
Україна фінанси виші
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как добраться? Где покушать? Развлечения Медицина Салоны красоты...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...