Б'є – значить любить: домашнє насильство в Україні і як з ним борються

В Україні, за даними ООН, від фізичного домашнього насильства страждає понад 1,8 млн жінок

Б'є – значить любить: домашнє насильство в Україні і як з ним борються, фото-1

Нещодавно, 25 листопада, по всьому світу відзначався День білої стрічки – громадського руху із захисту прав жінок в питаннях гендерної рівності. Сама організація була заснована 1991 року трьома чоловіками з Канади (Майкл Кауфман, Джек Лейтон і Рон Слюсер), щоб протидіяти насильству щодо жінок і дітей. В Україні ця організація з'явилася тільки 2014 року, а активну діяльність почала розвивати 2017 року – після криміналізації домашнього насильства.

Водночас також стартувала акція "16 днів проти гендерного насильства". Це щорічна міжнародна кампанія, яка починається 25 листопада, на Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня – Дня прав людини.

Проблемі насильства в сім'ях потрібно приділяти набагато більше уваги, як в світі, так і в Україні. Багато хто і зараз недооцінюють масштаби цієї проблеми, пояснюючи все універсальної фразою: "б'є – значить любить".

Згідно з даними ООН, третина всіх жінок і дівчат протягом свого життя зазнають фізичного або сексуального насильства, а половина загиблих в світі жінок – жертви насильства з боку своїх партнерів або родини.

80% жертв домашнього насильства – саме жінки. В Україні, за даними ООН, від фізичного домашнього насильства страждає понад 1,8 млн жінок, і тільки 10% звертаються за допомогою . До того ж, щорічно від 600 до 1000 жінок гине саме від домашнього насильства.

Жертвами стають не тільки жінки, а й діти, причому, як безпосередньо, так і опосередковано. Щорічно в Україні 3 млн дітей стають свідками і жертвами домашнього насильства, що в майбутньому може спровокувати копіювання такої ж агресивної поведінки.

Сайт "Сьогодні" розповідає, яка в Україні ситуація з домашнім насильством, куди звертатися за допомогою і що загрожує кривдникам.

2019 року до Нацполіції надійшло понад 113 тис. заяв про домашнє насильство

Наприкінці 2017 року Верховна Рада України ухвалила закон №5294 "Про запобігання та протидію домашньому насильству", який набув чинності тільки 11 січня 2019 року. Документ вніс важливі зміни до українського законодавства. Коротко розповімо про головні:

  • раніше кривдника могли тільки затримати на три години, тепер же йому загрожує від 150 годин громадських робіт до двох років в'язниці.
  • тепер домашнім насильством почали вважати не тільки побої, а й психологічний тиск, примус до інтиму або ж обмеження у фінансах на елементарні потреби.
  • поскаржитися на кривдника тепер можуть і ті, хто живе в цивільному шлюбі.
  • з'явилося кримінальне покарання за проведення аборту без згоди жінки. Примус до аборту без добровільної згоди потерпілої карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
  • примус до шлюбу або співжиття карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
  • зґвалтування в новій редакції закону карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

"Потрібно, щоб в суспільстві руйнувалися стереотипи, які є навколо цього поняття. Дуже важливо, щоб самі потерпілі не боялися звертатися за допомогою", – розповідала в коментарі сайту "Сьогодні" президент правозахисного центру "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко.

На жаль, за допомогою звертається не так багато жінок. За статистикою, до ухвалення Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", за фактами випадків домашнього насильства до офіційних органів зверталися менше 10% постраждалих (тільки 160 730 заяв на рік) . А ось після набуття законом чинності кількість заяв постраждалих від домашнього насильства зросла до 20%.

У Національній поліції України на наш запит відповіли, що 2018 року було зареєстровано 115 473 заяви про домашнє насильство, а за 10 місяців 2019 року – 113 764 заяви.

Водночас, на національну гарячу лінію за фактом попередження про домашнє насильство за 2018 рік було прийнято 22 542 дзвінки.

Як в Україні борються з домашнім насильством

Нещодавно в Києві винесли перший вирок за домашнє насильство, причому у справі не про фізичне насильство, а про психологічне. Як повідомляє пресслужба столичної прокуратури, 33-річний киянин засуджений до трьох місяців в'язниці за насильство в сім'ї.

"Зловмисник навмисно, систематично словесно ображав нецензурними висловлюваннями свою дружину, залякував, принижував і погрожував їй фізичною розправою. Ці всі події відбувалися в однокімнатній квартирі в присутності малолітніх дітей. До цього, з січня по жовтень 2019 року, чоловік дев'ять разів притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства (ст.173-2 КУпАП), однак складені адмінпротоколи не вплинули на підозрюваного і не змінили його поведінку по відношенню до дружини" , – йдеться в повідомленні.

Незважаючи на те, що сам прецедент говорить про позитивні зміни в українському законодавстві, не варто забувати, що чоловік дев'ять разів притягувався за домашнє насильство, але все правосуддя обмежувалося адміністративними протоколами, що не завадило йому продовжувати свій психологічний тиск.

Голова правління ГО "Біла стрічка Україна" Вероніка Мудра розповідає, що на сторінку організації в Facebook щодня звертаються багато жінок.

"Дуже часто ці звернення стосуються того, що патрульна поліція в регіонах ще не настільки швидко реагує на виклики. Тому треба удосконалювати імплементацію відповідного закону на практичному рівні, а жінкам треба не боятися і звертатися на "гарячу лінію" поліції", – наголосила очільниця організації.

У свою чергу, Олена Дашутіна, яка займається напрямком протидії домашньому насильству в Національній поліції України, нагадала, що у вересні була запущена мережа мобільних груп з протидії домашньому насильству.

"Це було зроблено для того, щоб поліція могла приділити більше уваги саме цій проблематиці, тому що все починається з сім'ї. Коли ми говоримо про небезпеку на вулицях або злочини, то дуже часто це все виходить з родини, в якій немає благополуччя. Тому ми в подальшому вводитимемо більше таких груп, оскільки їх ефективність на сьогодні значна", – підкреслила Дашутіна.

Тільки протягом півтора місяця 37 мобільних груп здійснили 7000 виїздів на повідомлення про факти домашнього насильства, склали 2000 адміністративних протоколів, провели 3000 превентивних заходів і винесли 1200 термінових заборонних приписів.

Заплановано, що 2020 року такі патрулі мобільного реагування почнуть працювати у всіх містах, де населення перевищує 50 тис. осіб .

Експерти підкреслюють, що про домашнє насильство не можна мовчати: це те, що може статися з кожним, незалежно від статусу, доходів або віросповідання сім'ї. Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, ви завжди можете звернутися до поліції або до правозахисних організацій за допомогою.

З мобільного телефону українці безкоштовно можуть телефонувати на номер 116-123 на національну гарячу лінію ГО "Ла Страда-Україна" з питань попередження домашнього насильства. Там не тільки допоможуть, потішать, а й розкажуть, що робити в різних критичних ситуаціях.

00:00:00 / 00:00:00
Насильство Україна питання
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции