Підсумки зустрічі Зеленського і Путіна: чому Росія програла Україні в Парижі

Всупереч побоюванням, перша за три роки зустріч лідерів "Нормандської четвірки" капітуляцією України не стала, але і переможною її теж назвати не можна

На першому за три роки саміті в "нормандському форматі" в Парижі Україна не пішла на поступки Росії. Українська делегація на чолі з Володимиром Зеленським не здала позицій ні щодо Донбасу, ні щодо газу. Найімовірніше, транзитний газовий контракт таки буде підписаний, причому більше ніж на один рік. Більш того, ніхто не знімає з порядку денного виплату Росією $ 3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Щодо Донбасу все набагато складніше. Більш-менш вдалося домовитися про обмін полоненими в форматі "всіх узгоджених на всіх узгоджених" і розширення мандата СММ ОБСЄ. Протягом 30 днів Тристороння контактна група (ТКГ) повинна визначити нові пункти пропуску через лінію розмежування і три нові точки розведення сил і засобів. Термін дії закону про особливий статус Донбасу буде продовжений ще на рік. "Формулу Штайнмайєра" туди внесуть окремою правкою, якщо Росія почне виконувати свої зобов'язання за Мінськими домовленостями. Не вдалося домовитися про механізм передачі контролю над кордоном і виведення російських військ. Ці питання переносяться на наступний саміт в "нормандському форматі", який відбудеться через чотири місяці в Берліні.

00:00:00 / 00:00:00

Теплий прийом в Парижі

Українська делегація приїхала до Парижа ще в неділю ввечері 8 грудня, хоча саміт стартував у понеділок о 16:00 (за Києвом). Склад нашої делегації був найбільшим – 14 осіб. Але в переговорах на вищому рівні брали участь не всі.

Французька сторона до прийому лідерів "нормандського формату" явно не була готова. Проблеми почалися ще за кілька годин до приїзду лідерів. Вулиці навколо Єлисейського палацу перекрили ще з вечора неділі, поставивши металеві загородження. До ранку до палацу було вже не підійти, всюди стояли поліцейські машини і правоохоронці. Акредитованих журналістів попросили прийти за півтори години до приїзду лідерів, щоб всі встигли пройти перевірку і зареєструватися. Але потрапити у внутрішній двір Єлисейського палацу, куди під'їжджали машини лідерів, пощастило далеко не всім. Ближче до 16:00 вхід і зовсім закрили, і близько сотні журналістів залишилися чекати на холоді зовні.

Першою на Mercedes у внутрішній двір заїхала канцлер Німеччини Ангела Меркель. Потім на простенькому Renault на французьких номерах приїхав Володимир Зеленський. Поки він тиснув руку Макрону, російські журналісти вигукували запитання, чи приїде Зеленський на парад до Москви 9 травня наступного року. Але український президент їх проігнорував. Володимир Путін прибув останнім на лімузині Aurus Senat S600, який спеціально привезли з Москви до Парижа. І, на подив, приїхав без запізнень. Всіх біля входу зустрічав Еммануель Макрон, проводжаючи до Єлисейського палацу.

00:00:00 / 00:00:00
00:00:00 / 00:00:00

Коли всі лідери зібралися, журналістів попросили переміститися до пресцентру, обладнаного в одному з будинків через дорогу. Але навіть там всі представники ЗМІ (на саміт акредитувалося близько 300 журналістів) поміститися не змогли. До початку переговорів в "нормандському форматі" Меркель і Макрон провели двосторонні зустрічі із Зеленським і Путіним. Переговори, як і передбачалося, затягнулися, тому зустріч "четвірки" почалася з годинним запізненням. На протокольну зйомку пустили тільки особистих відеооператорів та фотокореспондентів лідерів. Решта дивилися трансляцію з двох телевізорів в пресцентрі.

Переговори Зеленського і Путіна віч-на-віч в Офісі президента України не підтверджували до останнього. Хоча в Кремлі про це офіційно заявили ще з ранку. Поки четвірка засідала за закритими дверима, графік подальших зустрічей змінювався блискавично. Ближче до 18:00 французька сторона заявила, що зустріч "четвірки" переривається для переговорів Зеленського і Путіна з ініціативи Росії. Ще через годину до українських журналістів вийшов заступник глави ОП Кирило Тимошенко, підтвердивши, що засідання лідерів "нормандського формату" триває, вони фіналізують підсумкове комюніке саміту, проходяться по кожному пункту, і до фіналу ще дуже далеко.

У підсумку, перша зустріч Зеленського і Путіна віч-на-віч відбулася дійсно в перерві між переговорами "четвірки". Але було це вже о 20:00, повністю поламавши протокольний графік французької сторони. Спочатку президенти України і Росії говорили про газ в розширеному форматі за участю профільних представників своїх делегацій. Після цього Зеленський з Путіним перегововорілі віч-на-віч. Зустріч тет-а-тет, за інформацією Єлисейського палацу, тривала не більше 15 хвилин.

"Зради" немає, але і перемоги теж

Після двосторонньої зустрічі Зеленського і Путіна "четвірка" знову зібралася на переговори в форматі робочої вечері. Журналістів тим часом уже зібрали в залі Єлисейського палацу для підсумкової пресконференції. Російські ЗМІ і телеграм-канали рясніли сливами "достовірної" інформації про те, що Україна нібито пішла на всі поступки, як щодо газу, так і щодо Донбасу. Але буквально через півгодини до журналістів вийшов виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко і все спростував.

"Ми нічого не обнуляємо. Навпаки, ми аргументовано пояснили, чому наша позиція щодо необхідності виконання арбітражів є дійсно законною, і чому рішення арбітражів є остаточним і обов'язковим для виконання", – заявив Вітренко.

Виходили для коротких коментарів до преси голова МВС Арсен Аваков і прессекретар президента України Юлія Мендель. За їх словами, Зеленський на переговорах з Путіним тримався молодцем, позиції України не здав.

Робоча вечеря лідерів настільки затягнулася, що підсумкова пресконференція розпочалася з запізненням на чотири години. У підсумку, для лідерів "нормандського формату" цей саміт тривав близько 9 годин, для журналістів затягнувся на цілих 12 годин роботи. На відміну від Меркель і Макрона, на підсумковій пресконференції Володимир Зеленський говорив досить недипломатично. За його словами, зустріч в Парижі розблокувала роботу "нормандського формату", але Україна ніколи не погодиться на федералізацію – ми унітарна країна – це незмінна стаття Конституції. Президент України чітко сказав, що тільки після виконання безпекової частини Мінська можна переходити до імплементації політичної.

00:00:00 / 00:00:00

/ Фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool

Володимир Путін, говорячи про підсумки саміту, озвучив свої колишні "хотєлки". Москва хоче синхронізувати процес досягнення перемир'я з проведенням політичних реформ, передбачених Мінськом.

"Передусім йдеться про внесення змін до Конституції країни, що закріплюють особливий статус Донбасу на постійній основі. Необхідно, звичайно, продовжити термін дії закону про особливий статус окремих регіонів Донбасу. І, в кінцевому підсумку, надати цій нормі постійний характер, як це і передбачено в Мінських угодах. Почати роботу над внесенням до його тексту поправок, насамперед пов'язаних з імплементацією "формули Штайнмайєра". Не слід затягувати і з виконанням інших зобов'язань, а саме, з амністією та законодавчою забороною кримінального переслідування осіб, які брали участь в процесах на Південному Сході країни", – заявив президент РФ.

/ Фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool

Щоб зняти всі питання після гучного саміту, Володимир Зеленський дав окрему пресконференцію для українських журналістів у ніч на 10 грудня біля входу до свого готель Sofitel. Президент України чесно визнав, що переговори з Путіним проходили важко, іноді дуже напружено, але принципових позицій він не здав.

Щодо газу, за словами Зеленського, питання підписання газового транзитного контракту тільки на один рік більше не стоїть. Україна наполягала на десятирічному контракті, але сторони зійдуться десь посередині. Щодо Донбасу і безпеки українська сторона запропонувала створити в ТКГ окрему підгрупу, яка займатиметься виключно питанням поетапного контролю українського кордону, який повинен початися до проведення там місцевих виборів, і які, судячи з усього, 31 жовтня навряд чи відбудуться.

Відповідаючи на запитання кореспондента сайту "Сьогодні" про особливий статус Донбасу і "формулу Штайнмайєра", Володимир Зеленський сказав, що легше зараз продовжити нині чинний закон, а пізніше внести туди окремою правкою "формулу Штайнмайєра". Її інкорпорація в українське законодавство прямо записана в пункті 2 підсумкового комюніке вчорашнього саміту в "нормандському форматі". І, як ми зрозуміли, залежатиме від кроків Росії щодо виконання політичної частини Мінських домовленостей і чергового раунду обміну полоненими.

Всупереч побоюванням, перша за три роки зустріч лідерів "Нормандської четвірки" капітуляцією України не стала. Але і переможною її теж назвати не можна. Володимир Зеленський і Володимир Путін познайомилися, поговорили віч-на-віч, діалог стартував. Робота нормандського формату, фактично заблокована за президентства Петра Порошенка, реанімована. Ну а підсумувати багатогодинні переговори в Парижі можна фразою Юрія Вітренка: "Сторони домовилися домовлятися далі".

0:00 / 1:47
Відео: Громадське телебачення

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Нормандської четвірки

Зеленський Путін Париж
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как добраться? Где покушать? Развлечения Медицина Салоны красоты...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...