Підсумки зустрічі Зеленського і Путіна: чому Росія програла Україні в Парижі

Всупереч побоюванням, перша за три роки зустріч лідерів "Нормандської четвірки" капітуляцією України не стала, але і переможною її теж назвати не можна

На першому за три роки саміті в "нормандському форматі" в Парижі Україна не пішла на поступки Росії. Українська делегація на чолі з Володимиром Зеленським не здала позицій ні щодо Донбасу, ні щодо газу. Найімовірніше, транзитний газовий контракт таки буде підписаний, причому більше ніж на один рік. Більш того, ніхто не знімає з порядку денного виплату Росією $ 3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Щодо Донбасу все набагато складніше. Більш-менш вдалося домовитися про обмін полоненими в форматі "всіх узгоджених на всіх узгоджених" і розширення мандата СММ ОБСЄ. Протягом 30 днів Тристороння контактна група (ТКГ) повинна визначити нові пункти пропуску через лінію розмежування і три нові точки розведення сил і засобів. Термін дії закону про особливий статус Донбасу буде продовжений ще на рік. "Формулу Штайнмайєра" туди внесуть окремою правкою, якщо Росія почне виконувати свої зобов'язання за Мінськими домовленостями. Не вдалося домовитися про механізм передачі контролю над кордоном і виведення російських військ. Ці питання переносяться на наступний саміт в "нормандському форматі", який відбудеться через чотири місяці в Берліні.

00:00:00 / 00:00:00

Теплий прийом в Парижі

Українська делегація приїхала до Парижа ще в неділю ввечері 8 грудня, хоча саміт стартував у понеділок о 16:00 (за Києвом). Склад нашої делегації був найбільшим – 14 осіб. Але в переговорах на вищому рівні брали участь не всі.

Французька сторона до прийому лідерів "нормандського формату" явно не була готова. Проблеми почалися ще за кілька годин до приїзду лідерів. Вулиці навколо Єлисейського палацу перекрили ще з вечора неділі, поставивши металеві загородження. До ранку до палацу було вже не підійти, всюди стояли поліцейські машини і правоохоронці. Акредитованих журналістів попросили прийти за півтори години до приїзду лідерів, щоб всі встигли пройти перевірку і зареєструватися. Але потрапити у внутрішній двір Єлисейського палацу, куди під'їжджали машини лідерів, пощастило далеко не всім. Ближче до 16:00 вхід і зовсім закрили, і близько сотні журналістів залишилися чекати на холоді зовні.

Першою на Mercedes у внутрішній двір заїхала канцлер Німеччини Ангела Меркель. Потім на простенькому Renault на французьких номерах приїхав Володимир Зеленський. Поки він тиснув руку Макрону, російські журналісти вигукували запитання, чи приїде Зеленський на парад до Москви 9 травня наступного року. Але український президент їх проігнорував. Володимир Путін прибув останнім на лімузині Aurus Senat S600, який спеціально привезли з Москви до Парижа. І, на подив, приїхав без запізнень. Всіх біля входу зустрічав Еммануель Макрон, проводжаючи до Єлисейського палацу.

00:00:00 / 00:00:00
00:00:00 / 00:00:00

Коли всі лідери зібралися, журналістів попросили переміститися до пресцентру, обладнаного в одному з будинків через дорогу. Але навіть там всі представники ЗМІ (на саміт акредитувалося близько 300 журналістів) поміститися не змогли. До початку переговорів в "нормандському форматі" Меркель і Макрон провели двосторонні зустрічі із Зеленським і Путіним. Переговори, як і передбачалося, затягнулися, тому зустріч "четвірки" почалася з годинним запізненням. На протокольну зйомку пустили тільки особистих відеооператорів та фотокореспондентів лідерів. Решта дивилися трансляцію з двох телевізорів в пресцентрі.

Переговори Зеленського і Путіна віч-на-віч в Офісі президента України не підтверджували до останнього. Хоча в Кремлі про це офіційно заявили ще з ранку. Поки четвірка засідала за закритими дверима, графік подальших зустрічей змінювався блискавично. Ближче до 18:00 французька сторона заявила, що зустріч "четвірки" переривається для переговорів Зеленського і Путіна з ініціативи Росії. Ще через годину до українських журналістів вийшов заступник глави ОП Кирило Тимошенко, підтвердивши, що засідання лідерів "нормандського формату" триває, вони фіналізують підсумкове комюніке саміту, проходяться по кожному пункту, і до фіналу ще дуже далеко.

У підсумку, перша зустріч Зеленського і Путіна віч-на-віч відбулася дійсно в перерві між переговорами "четвірки". Але було це вже о 20:00, повністю поламавши протокольний графік французької сторони. Спочатку президенти України і Росії говорили про газ в розширеному форматі за участю профільних представників своїх делегацій. Після цього Зеленський з Путіним перегововорілі віч-на-віч. Зустріч тет-а-тет, за інформацією Єлисейського палацу, тривала не більше 15 хвилин.

"Зради" немає, але і перемоги теж

Після двосторонньої зустрічі Зеленського і Путіна "четвірка" знову зібралася на переговори в форматі робочої вечері. Журналістів тим часом уже зібрали в залі Єлисейського палацу для підсумкової пресконференції. Російські ЗМІ і телеграм-канали рясніли сливами "достовірної" інформації про те, що Україна нібито пішла на всі поступки, як щодо газу, так і щодо Донбасу. Але буквально через півгодини до журналістів вийшов виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко і все спростував.

"Ми нічого не обнуляємо. Навпаки, ми аргументовано пояснили, чому наша позиція щодо необхідності виконання арбітражів є дійсно законною, і чому рішення арбітражів є остаточним і обов'язковим для виконання", – заявив Вітренко.

Виходили для коротких коментарів до преси голова МВС Арсен Аваков і прессекретар президента України Юлія Мендель. За їх словами, Зеленський на переговорах з Путіним тримався молодцем, позиції України не здав.

Робоча вечеря лідерів настільки затягнулася, що підсумкова пресконференція розпочалася з запізненням на чотири години. У підсумку, для лідерів "нормандського формату" цей саміт тривав близько 9 годин, для журналістів затягнувся на цілих 12 годин роботи. На відміну від Меркель і Макрона, на підсумковій пресконференції Володимир Зеленський говорив досить недипломатично. За його словами, зустріч в Парижі розблокувала роботу "нормандського формату", але Україна ніколи не погодиться на федералізацію – ми унітарна країна – це незмінна стаття Конституції. Президент України чітко сказав, що тільки після виконання безпекової частини Мінська можна переходити до імплементації політичної.

00:00:00 / 00:00:00

/ Фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool

Володимир Путін, говорячи про підсумки саміту, озвучив свої колишні "хотєлки". Москва хоче синхронізувати процес досягнення перемир'я з проведенням політичних реформ, передбачених Мінськом.

"Передусім йдеться про внесення змін до Конституції країни, що закріплюють особливий статус Донбасу на постійній основі. Необхідно, звичайно, продовжити термін дії закону про особливий статус окремих регіонів Донбасу. І, в кінцевому підсумку, надати цій нормі постійний характер, як це і передбачено в Мінських угодах. Почати роботу над внесенням до його тексту поправок, насамперед пов'язаних з імплементацією "формули Штайнмайєра". Не слід затягувати і з виконанням інших зобов'язань, а саме, з амністією та законодавчою забороною кримінального переслідування осіб, які брали участь в процесах на Південному Сході країни", – заявив президент РФ.

/ Фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool

Щоб зняти всі питання після гучного саміту, Володимир Зеленський дав окрему пресконференцію для українських журналістів у ніч на 10 грудня біля входу до свого готель Sofitel. Президент України чесно визнав, що переговори з Путіним проходили важко, іноді дуже напружено, але принципових позицій він не здав.

Щодо газу, за словами Зеленського, питання підписання газового транзитного контракту тільки на один рік більше не стоїть. Україна наполягала на десятирічному контракті, але сторони зійдуться десь посередині. Щодо Донбасу і безпеки українська сторона запропонувала створити в ТКГ окрему підгрупу, яка займатиметься виключно питанням поетапного контролю українського кордону, який повинен початися до проведення там місцевих виборів, і які, судячи з усього, 31 жовтня навряд чи відбудуться.

Відповідаючи на запитання кореспондента сайту "Сьогодні" про особливий статус Донбасу і "формулу Штайнмайєра", Володимир Зеленський сказав, що легше зараз продовжити нині чинний закон, а пізніше внести туди окремою правкою "формулу Штайнмайєра". Її інкорпорація в українське законодавство прямо записана в пункті 2 підсумкового комюніке вчорашнього саміту в "нормандському форматі". І, як ми зрозуміли, залежатиме від кроків Росії щодо виконання політичної частини Мінських домовленостей і чергового раунду обміну полоненими.

Всупереч побоюванням, перша за три роки зустріч лідерів "Нормандської четвірки" капітуляцією України не стала. Але і переможною її теж назвати не можна. Володимир Зеленський і Володимир Путін познайомилися, поговорили віч-на-віч, діалог стартував. Робота нормандського формату, фактично заблокована за президентства Петра Порошенка, реанімована. Ну а підсумувати багатогодинні переговори в Парижі можна фразою Юрія Вітренка: "Сторони домовилися домовлятися далі".

0:00 / 1:47
Відео: Громадське телебачення

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Нормандської четвірки

Зеленський Путін Париж
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Україні налічується понад 165 тис. боржників аліментів / Фото: Pixabay Проблема несплати аліментів в Україні залишається гострою – в судах розглядаються десятки тисяч справ. За 2019 рік було стягнуто аліментів на суму 6,5 млрд грн для 461,5 тис. дітей. Ще на початку 2018 року набув чинності закон про посилення відповідальності за несплату аліментів. Саме цей документ передбачав для боржників (при наявності боргу понад 6 місяців) цілий ряд обмежень: забор...
Общество
Под Сочи Виктор Янукович при помощи судов забирает участки в заповедной зоне. На это жалуются местные жители. Официально земли скупает Любовь Полежай, сожительница Януковича. Она сменила фамилию на девичью - Садыкова, и получила гражданство РФ. У администрации Сочи она отсудила участок в 1 гектар в Хостинском районе города. А суду объяснила, что выбрала себе участок, за свой счет изготовила схему для кадастровой карты. Но Департамент архитектуры, градостро...
Общество
Чи будуть платити податки онлайн-казино і чи врятує законопроєкт ігроманів від залежності 00:00:00 / 00:00:00 Азартні ігри в Україні – на шляху до легалізації. Сьогодні, 16 січня, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт "Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор". Нагадаємо, місяць тому, 19 грудня, законопроєкт не набрав потрібної кількості голосів. Тоді за нього проголосували лише 213 депутатів, і докум...
Общество
Рада запровадила безкоштовне харчування для дітей-переселенців. Народні депутати Верховної Ради ухвалили у другому читанні та в цілому законопроєкт, яким пропонується забезпечити дітей пільгових категорій у навчальних закладах безкоштовним харчуванням. За відповідний проєкт закону проголосували 355 депутатів. Зокрема, передбачено, що дітям грудного віку та дітям другого року життя, які входять до складу малозабезпечених сімей та/або постраждали внаслідок Ч...
Происшествия
Водитель Range Rover не справился с управлением на повороте и влетел в хозяйственную постройку возле частного дома. В Киеве сотрудники станции технического обслуживания разбили в аварии внедорожник Range Rover, который принадлежал клиенту. Об этом накануне сообщил Киев Оперативный в Facebook. "На улице Сырецкой персонал СТО набухался и поехал кататься на оставленном для ремонта Range Rover. Как видно по фото – покатались на все деньги", – говорится в сообщ...
Общество
Ми проаналізували статистику ДТП за 2019 рік і з'ясували долі тих, хто відбув термін за аварії зі смертельними наслідками / Фото: Нацполиция В Україні знову значно зросла кількість ДТП: За даними Патрульної поліції, в 2019 році аварій на дорогах стало більше відразу на 7% в порівнянні з 2018 роком. У цифрах рахунок йде на десятки тисяч випадків. Стало більше аварій із загиблими і постраждалими. Чому так відбувається, незважаючи на зусилля Патрульної поліці...
Общество
Акциз на сигарети 2020 року підніметься на 20% Фото: архів Щорічно в Україні підвищуються ціни на тютюнову продукцію. Все це пов'язано із запланованим зростанням акцизу, але є й інші фактори, які можуть впливати на вартість сигарет. Так, ще восени 2019 року великі тютюнові компанії анонсували істотне подорожчання сигарет 2020 року через зміни в українському законодавстві. Сайт "Сьогодні" розповідає, як зміняться ціни на сигарети 2020 року і чого чекати кур...
Политика
Президент РФ в рамках «транзиту влади» ініціював масштабні конституційні зміни / Фото: Pixabay Традиційне щорічне послання президента Росії Володимира Путіна до Федеральних зборів закінчилося сенсаційно. Глава російської держави ініціював в країні конституційну реформу, яка істотно змінює баланс сил між гілками влади. Ініціатива і в Росії і за її межами була сприйнята однозначно: як старт транзиту влади чинного президента. Але ось кому Путін передасть влад...
Политика
Двоих народных депутатов поймали на сомнительном поведении: один ковырялся в носу, второй "скучал" развалившись в кресле. Двоих народных депутатов в ходе заседания Рады застали за странным поведением - один ковырялся в носу, а затем облизывал пальцы, а второй спал. Так блогер Зоряна Олексив опубликовала видео трансляции из зала заседаний, на котором видно, как депутат фракции Голос Ярослав Юрчишин ковыряется мизинцем в носу, а затем сует палец в рот. Ту же...