Держбюджет-2020: кому додадуть грошей у галузі освіти і науки

Особлива увага - якості освіти, робітничим професіям та науці

Держбюджет-2020: кому додадуть грошей у галузі освіти і науки, фото-1

/ Фото: Pixabay

Освіта – одна з небагатьох сфер, де 2020 року стотно збільшується фінансування. Наступного року на освіту і науку в державному бюджеті передбачено на 14% більше коштів, ніж нинішнього року, – 131,5 млрд грн замість 115,2 млрд.

Цікаво, що при цьому за цілою низкою бюджетних статей помітне скорочення витрат. Так, вузам замість 31,3 млрд грн (цього року) виділять 27,9 млрд. На методичне та аналітичне забезпечення установ освіти – всього 106 млн замість 992,8 млн. На фізпідготовку школярів і студентів в бюджеті заклали 148,6 млрд замість 165,3 цього року. "Малій академії наук" урізали фінансування з 202 млн до 175. Бюджет Фонду президента щодо підтримки освіти, науки і спорту скоротиться вдвічі: з 1 млн грн до 500 тис. Скромніший бюджет закладається на проведення педагогічних олімпіад і конкурсу "Учитель року" – 10 млн замість 14-ти.

Водночас інші бюджетні статті отримали "прибавку", причому деякі – досить істотну. При цьому витрати на саме міністерство зростуть на 10% (з 122,6 до 134,9 млн грн).

Особлива увага – якості освіти

Наприклад, набагато значніші суми виділяються на все, що пов'язане з якістю освіти. Так, для Нацагентства із забезпечення якості вищої освіти, а також на державну атестацію і акредитацію вузів 2020 року виділили вп'ятеро більше грошей, ніж нинішнього: 107,6 млн грн замість 20 млн. Державна служба якості освіти замість 31,8 млн грн отримає відразу 147 млн. Зростуть і витрати на ЗНО і моніторинг якості освіти Українським центром оцінювання – з 256,6 млн грн до 353,9 млн.

Саме прагненням підвищити якість освіти в уряді пояснюють особливу увагу до так званих опорних шкіл і краще матеріальне забезпечення таких шкіл. Уже наступного року в кожному районі планується вибрати як "опорні" великі школи, де немає дефіциту вчителів з кожного предмета, і розвивати саме такі школи. При цьому обіцяють організувати підвезення дітей до опорних шкіл спеціальними автобусами з усіх навколишніх населених пунктів. Тоді як невеликі сільські школи, де один вчитель викладає часом по кілька предметів, поступово скорочуватимуть.

Субвенція місцевим бюджетам на реалізацію нової програми "Спроможна школа для кращих результатів" на 2020 рік становить 3,5 млрд грн. Переважно ці гроші підуть на ремонти і закупівлю обладнання для опорних шкіл. А 600 млн грн з цієї суми витратять на закупівлю автобусів для опорних шкіл (на 100 млн грн більше, ніж 2019-го).

Зазначимо, що на впровадження НУШ ("Нової української школи") наступного року планують витратити з держбюжета трохи більшу суму, ніж 2019-го, – 1,4 млрд грн (2019-го було передбачено 1,2 млрд грн).

Профосвіта в пріоритеті

У бюджеті на наступний рік було використано плани уряду щодо розвитку середньої спеціальної освіти і підготовки фахівців робітничих професій. Так, на забезпечення профосвіти за професіями загальнодержавного значення виділяється 200 млн грн (було 163 млн), на оплату профпідготовки людей з інвалідністю – 225 млн (було 208). А субвенція місцевим бюджетам на створення навчально-практичних центрів сучасного профосвіти збільшилася відразу вп'ятеро: з 50 млн 2019 року до 259 млн 2020-го.

Крім того, вперше 2020 року в держбюджеті буде передбачено майже 4,9 млрд грн за статтею "Підготовка кадрів установами професійної передвищої освіти". Такий новий вид освіти буде введений тільки з наступного року. Технікуми та коледжі почнуть готувати молодших бакалаврів.

Увага науці

Також, судячи з фінансування, що збільшилося, набагато більше уваги, ніж раніше, планується приділяти науці. Так, на підтримку пріоритетних наукових досліджень і розробок в вузах передбачено вчетверо більше грошей: 400 млн грн замість 100 млн 2019 року. На роботу Національного фонду досліджень, грантову підтримку наукових і науково-технічних розробок виділяється вдвічі більше коштів: 525,5 млн грн замість 262 млн. На наукову і науково-технічну діяльність вишів направлять 1,16 млрд грн замість 968 млн нинішнього року. Фінансування роботи антарктичної станції "Академік Вернадський" зросте з 60 млн до 143,5 млн грн. Більше грошей виділять і на державні премії, стипендії та гранти в галузі освіти, науки і техніки: майже 63 млн грн (цього року – 45 млн).

Зокрема, в МОН повідомили, що наступного року планується виділити рекордну суму – 100 млн грн – на реалізацію наукових проектів молодих вчених. З них 70 млн грн піде на проекти, які перемогли в конкурсах минулими роками (всього 152 проекти), а 30 млн грн – на нові роботи (планується відібрати 47 найкращих).

Додамо, що суми на стипендії студентам і на їх проїзд в громадському транспорті, порівняно з нинішнім роком, практично не змінилися. На стипендії в бюджеті-2020 виділяється 3,5 млрд грн (було 3,4 млрд), на пільгові проїзні – 18 млн (стільки ж і 2019-го).

Хто зможе поправити своє матеріальне становище

2020 року вперше вводиться відразу кілька бюджетних статей, пов'язаних з матеріально-технічною підтримкою освітніх установ і матеріального становища учнів та працівників цієї сфери. Так, 250 млн вперше виділено Фонду розвитку вузів. Цей фонд планується створити спеціально для того, щоб в ньому акумулювалися кошти на ремонти в вищих навчальних закладах. Вперше за багато років в держбюджеті передбачено кошти для надання іпотечних кредитів педагогам, хоча сума, як для такої мети, досить скромна: всього 2 млн грн.

Також вперше в держбюджеті закладаються кошти на пільгові кредити для студентів для оплати навчання у вузах: 36,85 млн грн.

Але, мабуть, найбільше бюджет на 2020 рік повинен порадувати молодих вчителів. У законі вперше передбачена субвенція місцевим бюджетам "на поліпшення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників установ загальної середньої освіти" в розмірі 3,7 млрд грн. Ці гроші призначені для молодих вчителів – точніше, вчителів середніх шкіл зі стажем менше 10 років, щоб стимулювати їх залишатися в професії. У Міністерстві освіти і науки обіцяють, що наприкінці наступного року всі молоді вчителі отримають виплату в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на 1 січня 2020 року). Прожитковий мінімум становить 2027 грн, таким чином, педагоги зі стажем до 10 років отримають 2020 року, крім зарплати, ще додатково 20 270 грн.

Очікується, що наступного року зростуть зарплати і у інших педпрацівників. Зокрема, в Міністерстві освіти і науки обіцяють нараховувати зарплати вчителям відповідно до реальної кількості учнів, а не за старими даними. Крім того, надбавка за престижність професії в кожному регіоні має зрости до 20% (зараз у деяких областях вона становить 5%). Очікується, що в середньому зарплата вчителів 2020 року зросте на 9%.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, який стан справ в Україні з "оптимізацією шкіл".

00:00:00 / 00:00:00

Всі подробиці в спецтемі Бюджет-2020

Держбюджет 2020 наука
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции