У магазин за готівкою: отримати гроші з карти можна буде на касі

Швидше за все, уже з наступного року проблема пошуку банкомата, щоб зняти гроші з банківської картки,стоятиме перед українцями значною мірою не так гостро. Нацбанк планує дозволити магазинам видавати готівку власникам банківських карток просто через каси магазинів. Проєкт такої постанови НБУ щойно вніс на громадське обговорення.

Документ пропонує дозволити підприємствам, їхнім відокремленим підрозділам, а також фізичним особам-підприємцям приймати до обслуговування банківські картки "за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу... послуги з видачі готівки".

Якщо проект постанови успішно пройде громадське обговорення і буде підписаний, українцям стане набагато легше знімати готівку з карток. Адже тепер не доведеться шукати банкомат, їхати до нього – можна буде просто звернутися в найближчий магазин. Особливо зручно це може бути для жителів невеликих населених пунктів, де банкомати рідкість або їх просто немає. Але й жителям мегаполіса таке нововведення, швидше за все, допоможе економити час – не шукати банкомати і не стояти в чергах до них (що часто трапляється, особливо в спальних районах, на вокзалах і в інших людних місцях).

Втім, зазначимо, що видачу готівки планується зробити не обов'язком магазинів, а добровільною додатковою послугою. Крім того, йдеться тільки про "легальні" магазини, які проводять розрахунки з використанням реєстраторів розрахункових операцій (РРО). У зв'язку з чим виникає запитання: чи багато магазинів захоче скористатися наданою можливістю і ввести послугу переведення в готівку?

На думку експертів, для бізнесу можливість переводити готівку в безготівку – пряма вигода. Нововведення значно полегшить життя підприємцям, отже, цілком імовірно, скористатися ним захоче багато хто.

"Люди часто розплачуються в магазинах готівкою. І потім магазин повинен порахувати ці гроші, здати на інкасацію, відвезти в банк. Причому за інкасацію доведеться заплатити. Якщо ж можна буде видавати гроші фізособам із каси, не потрібно буде везти їх у банк, магазини від цього точно виграють", – каже економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Україна – далеко не перша країна, в якій знімати гроші з банківських карток можна буде в магазині. Така послуга існує в роздрібних мережах в США і Великої Британії, Бельгії, Німеччини, Швейцарії, Канаді, Австралії та багатьох інших країнах. Вона називається по-різному: "повернення грошей з карти", "надання кешбеку", "видача готівки" тощо.

Кажуть, першою можливість перевести в готівку кошти з банківської картки запровадила британська компанія Tesco, що має широку мережу супермаркетів. Її метою було саме заощадити, скоротивши обсяг обов'язкових для магазинів операцій з готівкою (інкасація, неможливість перетворити на безготівку тощо). У Британії плата за інкасацію, зберігання і страхування грошей становить 0,5% від суми, яку магазин здає в банк. Переведення ж у готівку коштує набагато дешевше. Причому як для підприємств роздрібної торгівлі, так і для їхніх клієнтів, оскільки в багатьох банкоматах Британії за зняття грошей теж доводиться платити чималий відсоток. А в деяких країнах – таких, наприклад, як Канада або США – за переведення в готівку грошей через банкомати беруть фіксовану плату – від одного до 5 доларів. Тож тамтешнім покупцям отримати кешбек у магазині теж набагато вигідніше. Подекуди продавцям, які проводять таку операцію, навіть доплачують якісь центи до зарплати.

Втім, у тих країнах, де подібна послуга є давно, магазини, як правило, встановлюють різні обмеження на видачу готівки. Здебільшого переведення в готівку здійснюють тільки для клієнтів магазину. Тобто людина не може просто зайти з вулиці і попросити на касі видати їй гроші – щоб зняти гроші зі своєї картки, вона має щось купити в магазині. Ряд магазинів вводять обмеження на суму переведення в готівку, що пов'язано з їхнім обігом або з іншими причинами. А в деяких країнах, де цією послугою покупці користуються досить часто, магазини беруть комісійні в розмірі якогось відсотка за переведення в готівку грошей з карт.

До речі, фіксувати операцію видачі готівки в касовому чеку вимагають всі країни, де є така послуга. Це не тільки вимога податкових служб – так компанії страхуються і від нечесних продавців.

На думку економістів, переведення в готівку грошей через магазини може принести користь і всій українській економіці. Наприклад, у супровідній записці до проєкту постанови НБУ йдеться, що запропоновані зміни "сприятимуть зменшенню тінізації економіки, подальшому розвитку безготівкового сегменту і створення економічних передумов для функціонування і розвитку конкурентоспроможного середовища на ринку фінансових і банківських послуг".

"Ланцюжок руху грошей, що існує, – від магазину до банку, а потім до банкомату – це суспільно неефективні витрати. Якщо є можливість, щоб фізична особа отримувала готівку, не використовуючи цей ланцюжок, а більш коротким шляхом, це піде на користь економіці. По-перше, магазини скорочують свої витрати, а можуть навіть заробляти, видаючи готівку. Крім того, гроші, які перебувають "в дорозі" – з магазину в банк, з банку – в банкомат, – вони стають виведеними з обігу. Отже, щоб забезпечити потреби населення в готівці, треба випускати додаткову кількість паперових грошей. Якщо ж гроші будуть видавати в касах магазинів, державі не доведеться друкувати "зайві" гроші й більше грошей залишатиметься в безготівковому обороті", – пояснює Борис Кушнірук.

За проєктом постанови планують упровадити нововведення з 19 квітня 2020 року. А з 1 липня, як очікується, чеки почнуть видавати, зокрема, в електронній формі. Втім, у супровідних документах НБУ пише, що впровадження нововведень можуть дещо відтермінувати – якщо Міністерство фінансів або податкова служба не встигнуть внести відповідні зміни до своїх нормативних актів.

Нацбанк наличка магазины
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Слабозорі українці скаржаться на залізні гроші і просять враховувати їхню думку / Фото: НБУ Не минуло й року після введення нових монет, як від президента зажадали скасувати всі існуючі металеві гроші. Нещодавно така петиція була зареєстрована на сайті глави держави. Її автор, Андрій Винниченко, свою вимогу аргументує тим, що монети дорогі у виготовленні, непрактичні, займають багато місця і у великій кількості багато важать. "А ще вони всіх дратують. Крім...
Политика
Украина заняла 78 место в рейтинге "Индекс демократии-2019", который составляет издание The Economist. Об этом сообщает ONLINE.UA со ссылкой на официальный сайт журнала. Всего в рейтинге приведены данные по 167 государств. Украину отнесли к категории так называемых "гибридных демократий" с 5,90 балла из 10 возможных. Таким образом, позиция повысилась на 0,21 по сравнению с 2018 годом. Интересно, что в период 2006-2010 годов Украину относили к "несовершенны...
Политика
От 32 до 42 тысяч гривен зарплаты получили председатели фракций и групп в Верховной Раде в декабре 2019 года. Об этом сообщают "Украинские новости" со ссылкой на ответ Верховной Рады на информационный запрос. В частности, Давид Арахамия на должности председателя фракции "Слуга народа" в декабре получил 38 420,96 грн, его первый заместитель Александр Корниенко - 39 572 грн. Сопредседатели фракции "Оппозиционная платформа - За життя" Юрий Бойко и Вадим Рабин...
Общество
Кабмин представил результаты переписи населения Кабинет министров представил результаты оценки численности наличного населения Украины. Об этом сообщили на пресс-конференции, сообщает корреспондент РБК-Украина. Министр Кабинета министров Дмитрий Дубилет заявил, что численность населения Украины составила 37 млн 289 тысяч людей. Распределение по полу: 20,01 млн женщин, 17,28 млн мужчин. "К сожалению эта цифра не включает людей, постоянно проживающих за рубе...
Политика
После того, как Петр Порошенко проиграл президентские выборы 21 апреля 2019 года, против него было открыто больше 15 уголовных дел. После начала уголовного преследования он занялся переоформлением своего бизнеса на ближайших родственников. Вполне вероятно, что делал он это с целью избежать конфискации. Теперь мы расскажем, какие именно бизнес-активы бывший президент пытается спрятать от возможной конфискации. Также смотрите, почему Порошенко срочно перепис...
Политика
Скандально известная экс-мэр Славянска Донецкой области Неля Штепа, подозреваемая в посягательстве на территориальную целостность и неприкосновенность Украины и создание террористической группы, заявила о намерении баллотироваться в мэры города. Об этом она сообщила в эфире телеканала «S-plus». В частности, она сообщила, что у нее нет вредных привычек и она «замужем за Славянском, поэтому, достойна занимать такой высокий пост: «Те, кто надеются, что меня з...
Власть
Во время церемонии прощания с погибшими в авиакатастрофе в Иране, которая проходила в киевском аэропорту Борисполь, к главе государства подошли активисты. Возмущенные действиями мэра жители Киева потребовали от президента подписать указ об увольнении Кличко. Зеленский в разговоре заявил о готовности это сделать. «Я подпишу», — подтвердил украинский лидер. В декабре 2019 года Национальная полиция Украины возбудила уголовное производство против главы офиса п...
Общество
Российский актер Данила Перов скоропостижно скончался в ночь на 22 января. Ему был 51 год. Об смерти артиста сообщили на сайте театра "Содружество актеров Таганки", в котором он работал. Как уточнила в соцсетях актриса Елена Скороходова, причина смерти Перова – тромб. Данила Перов — единственный сын известной артистки Раисы Рязановой, сыгравшей Антонину в фильме "Москва слезам не верит", и актера Юрия Перова. Закончил Школу-студию МХАТ, после этого работал...
Происшествия
Сегодня в городе Селидово недалеко от въезда со стороны Покровска перевернулся грузовой автомобиль МАН с прицепом. Фотографии с места происшествия журналистам прислали местные жители. Авария произошла в начале восьмого часа утра. Люди предполагают, что машину занесло на скользком повороте. Водитель грузовика, по словам очевидцев, не пострадал. Содержимое кузова – семена подсолнечника – высыпалось под забор и во двор частного дома. Шахтерский край Использов...