У магазин за готівкою: отримати гроші з карти можна буде на касі

Швидше за все, уже з наступного року проблема пошуку банкомата, щоб зняти гроші з банківської картки,стоятиме перед українцями значною мірою не так гостро. Нацбанк планує дозволити магазинам видавати готівку власникам банківських карток просто через каси магазинів. Проєкт такої постанови НБУ щойно вніс на громадське обговорення.

Документ пропонує дозволити підприємствам, їхнім відокремленим підрозділам, а також фізичним особам-підприємцям приймати до обслуговування банківські картки "за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу... послуги з видачі готівки".

Якщо проект постанови успішно пройде громадське обговорення і буде підписаний, українцям стане набагато легше знімати готівку з карток. Адже тепер не доведеться шукати банкомат, їхати до нього – можна буде просто звернутися в найближчий магазин. Особливо зручно це може бути для жителів невеликих населених пунктів, де банкомати рідкість або їх просто немає. Але й жителям мегаполіса таке нововведення, швидше за все, допоможе економити час – не шукати банкомати і не стояти в чергах до них (що часто трапляється, особливо в спальних районах, на вокзалах і в інших людних місцях).

Втім, зазначимо, що видачу готівки планується зробити не обов'язком магазинів, а добровільною додатковою послугою. Крім того, йдеться тільки про "легальні" магазини, які проводять розрахунки з використанням реєстраторів розрахункових операцій (РРО). У зв'язку з чим виникає запитання: чи багато магазинів захоче скористатися наданою можливістю і ввести послугу переведення в готівку?

На думку експертів, для бізнесу можливість переводити готівку в безготівку – пряма вигода. Нововведення значно полегшить життя підприємцям, отже, цілком імовірно, скористатися ним захоче багато хто.

"Люди часто розплачуються в магазинах готівкою. І потім магазин повинен порахувати ці гроші, здати на інкасацію, відвезти в банк. Причому за інкасацію доведеться заплатити. Якщо ж можна буде видавати гроші фізособам із каси, не потрібно буде везти їх у банк, магазини від цього точно виграють", – каже економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Україна – далеко не перша країна, в якій знімати гроші з банківських карток можна буде в магазині. Така послуга існує в роздрібних мережах в США і Великої Британії, Бельгії, Німеччини, Швейцарії, Канаді, Австралії та багатьох інших країнах. Вона називається по-різному: "повернення грошей з карти", "надання кешбеку", "видача готівки" тощо.

Кажуть, першою можливість перевести в готівку кошти з банківської картки запровадила британська компанія Tesco, що має широку мережу супермаркетів. Її метою було саме заощадити, скоротивши обсяг обов'язкових для магазинів операцій з готівкою (інкасація, неможливість перетворити на безготівку тощо). У Британії плата за інкасацію, зберігання і страхування грошей становить 0,5% від суми, яку магазин здає в банк. Переведення ж у готівку коштує набагато дешевше. Причому як для підприємств роздрібної торгівлі, так і для їхніх клієнтів, оскільки в багатьох банкоматах Британії за зняття грошей теж доводиться платити чималий відсоток. А в деяких країнах – таких, наприклад, як Канада або США – за переведення в готівку грошей через банкомати беруть фіксовану плату – від одного до 5 доларів. Тож тамтешнім покупцям отримати кешбек у магазині теж набагато вигідніше. Подекуди продавцям, які проводять таку операцію, навіть доплачують якісь центи до зарплати.

Втім, у тих країнах, де подібна послуга є давно, магазини, як правило, встановлюють різні обмеження на видачу готівки. Здебільшого переведення в готівку здійснюють тільки для клієнтів магазину. Тобто людина не може просто зайти з вулиці і попросити на касі видати їй гроші – щоб зняти гроші зі своєї картки, вона має щось купити в магазині. Ряд магазинів вводять обмеження на суму переведення в готівку, що пов'язано з їхнім обігом або з іншими причинами. А в деяких країнах, де цією послугою покупці користуються досить часто, магазини беруть комісійні в розмірі якогось відсотка за переведення в готівку грошей з карт.

До речі, фіксувати операцію видачі готівки в касовому чеку вимагають всі країни, де є така послуга. Це не тільки вимога податкових служб – так компанії страхуються і від нечесних продавців.

На думку економістів, переведення в готівку грошей через магазини може принести користь і всій українській економіці. Наприклад, у супровідній записці до проєкту постанови НБУ йдеться, що запропоновані зміни "сприятимуть зменшенню тінізації економіки, подальшому розвитку безготівкового сегменту і створення економічних передумов для функціонування і розвитку конкурентоспроможного середовища на ринку фінансових і банківських послуг".

"Ланцюжок руху грошей, що існує, – від магазину до банку, а потім до банкомату – це суспільно неефективні витрати. Якщо є можливість, щоб фізична особа отримувала готівку, не використовуючи цей ланцюжок, а більш коротким шляхом, це піде на користь економіці. По-перше, магазини скорочують свої витрати, а можуть навіть заробляти, видаючи готівку. Крім того, гроші, які перебувають "в дорозі" – з магазину в банк, з банку – в банкомат, – вони стають виведеними з обігу. Отже, щоб забезпечити потреби населення в готівці, треба випускати додаткову кількість паперових грошей. Якщо ж гроші будуть видавати в касах магазинів, державі не доведеться друкувати "зайві" гроші й більше грошей залишатиметься в безготівковому обороті", – пояснює Борис Кушнірук.

За проєктом постанови планують упровадити нововведення з 19 квітня 2020 року. А з 1 липня, як очікується, чеки почнуть видавати, зокрема, в електронній формі. Втім, у супровідних документах НБУ пише, що впровадження нововведень можуть дещо відтермінувати – якщо Міністерство фінансів або податкова служба не встигнуть внести відповідні зміни до своїх нормативних актів.

Нацбанк наличка магазины
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...
Новости компаний
Камера передает видео-изображение на Ваш смартфон или любое другое устройство. Вы можете видеть происходящее как в реальном времени, так и просматривать видеозапись позже. В чем плюсы ip камер? Представьте, что Вы уехали на работу и забыли: выключили ли утюг. Или волнуетесь о сохранности имущества во время отпуска. Во всех этих ситуациях Вас успокоят ip-камеры видеонаблюдения. Камеры легко устанавливаются на стене или на полке шкафа и передают информацию н...
Реклама
Трубы, которые создают систему подогрева пола, должны служить нам не менее 50 лет. Тем не менее, от нескольких факторов зависит их долговечность и эффективность. Вот почему так важен их правильный выбор. Принимая во внимание площадь, которую вы хотите обогреть, вы должны тщательно спланировать затраты и выбрать наиболее оптимальное решение для ваших условий и потребностей. Итак, каким критериям должны соответствовать трубы? Выгодно купить трубу теплого пол...