Рівень знань – нижче середнього: дослідження освіти в Україні "шокувало" міністра

Найбільше українські школярі відстають у математиці

Рівень знань – нижче середнього: дослідження освіти в Україні "шокувало" міністра, фото-1
Рівень знань українських підлітків нижче, ніж в середньому за кордоном. В Україні презентували дослідження PISА, в якому країна взяла участь вперше. Це міжнародне дослідження якості освіти, яке проводиться в 80 країнах світу.

"Я прочитала звіт тільки один раз, але цього достатньо, щоб отримати так званий PISA-шок і побачити ті проблеми, які є в нашій системі. Хоча в цілому наші результати не такі вже й погані, як деякі очікували", – прокоментувала результати дослідження міністр освіти і науки Ганна Новосад.

PISA показує результати навчальних досягнень 15-річних підлітків в читанні, математиці та природничих дисциплінах. При цьому дослідження оцінює, як діти можуть застосовувати знання для розв'язання життєвих проблем.

В Україні в дослідженні взяли участь підлітки, які були як учнями шкіл, так і студентами профтехучилищ.

Сайт "Сьогодні" вивчив звіт Національний звіт за результатами PISА.

Юні українці майже на рік відстають за рівнем грамотності

Результати українських підлітків виявилися нижчими, ніж середні для країн Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

Середній бал українських учнів з читання 465,95, з математики – 453,12, з природничих дисциплін – 468,99. А в країнах ОЕСР показники з читання вище на 23 бали, з математики – на 39 балів, і з природничих дисциплін – на 22 бали.

"Оскільки за результатами PISA-2018 ми маємо найгірші дані саме з математики, наступний 2020-2021 навчальний рік буде оголошений Роком математики в Україні. Попередньо президент дав згоду, і ми вдячні йому за відвертість і готовність швидко реагувати на потреби нашої освіти. Під такий рік буде розроблений план заходів, який передбачає цілий спектр активностей для стимулювання розвитку математики в Україні", – цитує Ганну Новосад пресслужба Міністерства освіти.

Українські підлітки відстають в грамотності майже на рік. За даними ОЕСР, 30 балів відповідають одному року навчання. Україну випереджають Естонія, Польща, Угорщина і Білорусь. Показники Грузії і Молдови виявилися нижчими за українські.

"В Україні досить багато учнів з рівнем читацької, математичної та природничо-наукової грамотності нижче базового, і зовсім мало учнів, які досягли найвищого рівня хоча б в одній з галузей", – йдеться в українському звіті PISA.

Тільки 74,1% українських підлітків досягли базового рівня сформованості читацької грамотності, 64% – математичної і 73,6% – природничо-наукової.

При цьому хлопчики відстають від дівчаток в читанні на рік навчання (різниця 34 бали). Але випереджають в математиці на 7 балів. Різниці в природничих дисциплінах між хлопчиками і дівчатками практично немає.

Дослідження PISA також демонструє розрив в грамотності між учнями сіл і міст.

В учнів великих міст середній бал становить 499,4 і суттєво відрізняється від учнів міст – 479,9. Разом з тим, бали підлітків, які живуть в селах, становили 420,6. Порівняно з великими містами це різниця в більш ніж в 2,5 року навчання. А за показниками з математики – різниця майже в три роки.

Дослідження також продемонструвало, що в учнів, які навчаються в ліцеях, гімназіях та спеціалізованих школах, результати істотно вище, ніж у інших однолітків. Максимальна різниця досягає більше двох років навчання.

Що і як читають українські підлітки

Цього разу дослідження PISA приділило велику увагу читанню. У підлітків запитали, чи читають вони для задоволення. Виявилося, більшість українських школярів люблять читати. 73% підлітків не погодилися, що читають тільки тоді, коли змушені це робити. 43% сказали, що читання – одне з найулюбленіших занять; 56% відповіли, що люблять обговорювати прочитане; 84% учнів не погодилися з тим, що читання – трата часу. Разом з тим, 60% підлітків читають тільки для того, щоб отримати необхідну інформацію.

Якщо порівняти з іншими країнами, то індекс задоволеності читанням українських підлітків становив 0,28 – це вище, ніж в середньому в країнах ОЕСР. На підставі цього індексу визначили, який відсоток підлітків читає для задоволення. В Україні 62,7% учнів повідомили, що читають для задоволення, а 37,3% – тільки коли треба отримати інформацію, і не вважають це читання важливим.

Українські підлітки читають переважно художню літературу. Половина взагалі не читає газети або журнали. 21% читають художню літературу кілька разів на тиждень, 35% – кілька разів на місяць, 20% – приблизно раз на місяць, 15% – кілька разів на рік і 9% – ніколи або майже ніколи.

Дані PISA також показують, що дівчаткам читати подобається більше, ніж хлопчикам. Середнє значення індексу задоволеності читанням у дівчаток 0,54, а у хлопчиків – 0,04. Цей показник значно вплинув на загальні результати з читання в дослідженні PISA. Нагадаємо, що різниця в успішності між хлопчиками і дівчатками в Україні з читання становить 34 бали, що дорівнює року навчання.

Разом з тим, в інших країнах дівчинки теж читають більше для задоволення, ніж хлопчики. Якщо дівчинки воліють читати романи і журнали, то хлопчики – комікси та газети .

Ставлення до навчання і прагнення українських підлітків

Підлітки більшу частину часу проводять за навчанням. Тому дослідження PISA також включає задоволеність підлітків життям, ставлення до навчання і прагнення.

Чи задоволені життям і наскільки задоволені 15-річні підлітки в Україні? В середньому – задоволені. Середній рівень становить 8 балів за шкалою від 0 до 10. При цьому, частка учнів, які дуже задоволені життям, становить 82%. Не в повній мірі задоволені – 11%, а зовсім незадоволені життям – 7%.

Більшість українських учнів позитивно ставляться до навчання. Наприклад, 79% підлітків вважають, що вчитися старанно – важливо, 83% відповіли, що старанне навчання допоможе вступити до престижного вузу, а 78% вважають, що навчання допоможе отримати хорошу роботу.

Цікаво, що в країнах ОЕСР 44% учнів сподіваються отримати якийсь із університетських ступенів. В Україні 64% підлітків повідомили, що хочуть вступати до університету. При цьому в Україні хлопчики частіше, ніж дівчата налаштовані здобувати вищу освіту – різниця становить 14%. Такого розриву немає в інших країнах.

Що вкладається в українську освіту

Україна витрачає на одного учня від 6 до 15 років (з 1 по 10 клас) 26 647 доларів за паритетом купівельної спроможності. Для порівняння, в Австрії, Фінляндії, Швеції цей показник становить 100 тис. дол. за ПКС. У Люксембурзі та Катарі витрати на одного учня перевищують 200 тис. дол. Водночас, в Румунії, Чорногорії, Сербії – менше 25 тис. дол.

Але в звіті PISA зазначається, що для високих досягнень в освіті потрібні не тільки гроші. Розподіл ресурсів не менш важливий, ніж їх кількість.

Також дослідження PISA аналізує, як вчителі впливають на результати своїх учнів. Наприклад, немає залежності між доходом вчителя і успішністю учнів в читанні. В Україні щорічна зарплата молодого вчителя становить 4801 долар за паритетом купівельної спроможності. При цьому результати країни з читання досить непогані. У Польщі та Естонії вчителі отримують на рік приблизно 20 тис. дол., але їх результати з читання значно вищі, ніж результати інших країни з великими зарплатами вчителів.

Розмір класів може по різному впливати на результати навчання, йдеться в дослідженні. Так, за результатами PISA, в середньому в країнах ОЕСР в менших класах вчителі мають більше можливості працювати індивідуально з кожним учнем. Хоча в країнах Азії класи великі, але успішність учнів в PISA досить висока.

В Україні класи переважно невеликі, а співвідношення кількості учнів до вчителів середнє. У країнах ОЕСР в середньому на вчителя припадає 13 учнів. У Бразилії, Колумбії, Мексиці – майже 30, в Албанії, Угорщини, Мальті, Польщі – 10. В Україні на кожного вчителя припадає в середньому 12 учнів.

Як повідомляли новини "Сьогодні", нещодавно президент Володимир Зеленський зустрівся з дітьми та обговорив з ними, якою має бути освіта в Україні. Сам він вважає, що навчання має бути швидшим.

0:00 / 44:17

Нагадаємо, з 1 вересня в Україні запущена програма реформ "Нова українська школа". Найбільше змін припасено для учнів молодшої школи.

Україна рівень міністр
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции