Розіп'ятий хлопчик – 2: що російська пропаганда готує напередодні Нормандської зустрічі

Фейковий документ про "реукраїнізацію Донбасу" розганяється в соцмережах навіть після публічного докору пропагандистів у брехні

У середині листопада в соцмережах почали активно поширювати фото фейкового "плану РНБО" з "реукраїнізації Донбасу". "Документ" описував нібито необхідність виселення луганчан і донеччан після повернення територій під контроль України. Незважаючи на грубі помилки в тексті, невірну адресу відправника, відсутність авторства "зливу" і загальну божевільність ідеї, ватажки бойовиків зробили вигляд, що повірили даному "документу". Російські та лояльні сепаратистам ресурси почали регулярно публікувати заяви та реакції, і що примітно, не перестали цього робити навіть після публічного спростування документу з боку Ради національної безпеки і оборони. З чим пов'язана така активність? Це питання ми поставили безпосередньо РНБО Олексію Данилову, чиє авторство пропагандисти приписали "документу". Але спочатку розберемося з історією вкидання:

Розіп'яті хлопчики 2.0: від мережевого "вкидання" до відкритої провокації

До саміту в Парижі залишається дещо більше тижня. Як триватимуть переговори між Зеленським і Путіним- велика інтрига. Але очевидно, на перевагу в переговорах буде впливати поточна ситуація на Донбасі.

Рішучість в питанні деескалації штовхає Росію на вчинення вимушених кроків, (зокрема, повернення контролю над кордоном) і логічно, що зростання напруженості на окупованій території зіграє російській стороні на руку. У цьому ключі поява "листа від РНБО" – логічний спосіб влаштувати "перекличку бояр" в ОРДЛО, а заодно налякати місцеве населення. На такі висновки наштовхує хронологія "розкрутки" інформаційного вкидання.

Так, після "появи листа", сепаратистський ресурс ДАН публікує заяву "глави ДНР" Пушиліна про те, що "Проти тих, хто не слідує ідеології офіційного Києва і не підтримує її, буде спрямована низка каральних заходів" . Російський ТАСС публікує конспірологічні заяви ватажка "ЛНР" Пасічника про те, що "таємні плани РНБО" надиктовані "західними кураторами". (Слід відразу зазначити, що такі коментарі Пасічника з'являлися на ТАСС аж до 27 листопада, тобто через тиждень після спростування "вкидання")

Остаточно картина прояснилася 18 листопада, коли уповпред Росії на переговорах Контактної групи в Мінську Борис Гризлов заявив, що "в публічному полі нещодавно з'явилася інформація про імовірні плани представників Києва щодо сценаріїв розвитку подій в Донбасі аж до депортації його жителів". І одразу ж заявив, що "подібні заяви і дії можуть поставити під сумнів відповідальність та дієздатність київських політиків".

Таким чином вкидання, що "з'явилося в публічному полі", спрацювало за принципом "самі пожартували – самі посміялися". Але це лише на перший погляд.

Реакція після спростування: яка кінцева мета?

21 листопада секретар РНБО Олексій Данилов в інтерв'ю журналістам публічно підтвердив, що лист, який тиражується у соцмережах – фейк, який не стосується РНБО. Якість фейку також не витримала критики: "Більшу дурість складно було б знайти", – описав роботу пропагандистів Данилов. Проте, ця заява не вплинула належним чином на інформаційний порядок "з того боку".

Через кілька годин після появи спростування листа, з'явилася реакція на "документ" від "МВС ДНР", в якій представники незаконного збройного формування просять зберігати спокій, обіцяючи, що "ніколи не допустять навіть теоретичного виконання подібних фантазій української влади" , тобто, ігнорують спростування РНБО, продовжуючи запевняти в істинності листа.

У недільному випуску новин на сепаратистському каналі "ДТРК ЛНР" розвивають фантазії фейкового листа далі, стверджуючи, що Україні "потрібна територія без людей".

Представники ОРДЛО не зупиняються ні перед чим у прагненні довести собі й оточуючим істинність листа. Так, сепаратистський ресурс ЛИЦ опублікував заяву одного з представників бойовиків про те, що "Спроби секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олексія Данилова відхреститися від підготовленого РНБО проекту "депортації народу Донбасу" доводять справжність документа" (??? – Ред.). Ще один видатний сепаратист, "депутат народної ради" Валерій Скороходов дорікнув українській стороні в запереченні документа, адже він "опублікований на офіційному бланку і чітко вкладається в контекст політики Києва" (????? – Ред).

Такий підхід до верифікації документів сприймати серйозно вже складно. Що, зокрема, зазначив на своїй сторінці у Facebook український журналіст Олександр Міхельсон.


Проте, фейк продовжили поширювати

"Логіка російської пропаганди зрозуміла, і нічого нового тут немає. Для росіян подібні фейки існують багато років і вони постійно створюють напруження для того, щоб збурювати частина громадськості. Щоразу вигадується умовний "розп'ятий хлопчик", тут нічого нового для російської пропаганди немає. В даному випадку це чергова дезінформація, яку вони запускають. Таких дезінформацій з'являється кілька на тиждень. Чомусь приділяється більше уваги, а чогось менше. Щоб вистрілила одна фейковий новина, потрібно створити кілька, які в результаті не вистрілять – так і працює ця машина з виробництва фейків.

На жаль, заглушити ці історії немає фізичної можливості. Потрібно починати з простого – фактора безпеки. Після цього можна контролювати й інформаційний фактор. Боротися з пропагандою, не контролюючи фактор безпеки, – практично неможливо", – розповів для читачів сайту "Сьогодні" керівник центру вивчення Росії та окупованих територій Вадим Денисенко.

Як і в прикладі "розп'ятого хлопчика", розповсюджувачі вкидання навмисно ігнорують факти і поширюють брехню. Залишилося розібратися, що це – частина великої інформаційної компанії, чийсь тролінг або разова акція з дестабілізації ситуації.

Невипадковий фейк: що говорять у РНБО

Олексій Данилов очолив РНБО у жовтні. Народився в Луганській області, в минулому був мером Луганська і губернатором Луганської області. Намагаючись нашвидкуруч створити образ нового "кривавого пастора", пропагандисти поставили його прізвище під "документом" про виселення луганчан і донеччан з України. Сам фейк секретар РНБО вже коментував. Та нас цікавило інше: чому лояльні сепаратистам ЗМІ продовжують розганяти "вкидання" і чи не пов'язано це з прийдешніми переговорами?

"Нісенітниця про "секретний лист" секретаря РНБО, про так звану "Державну стратегію реінтеграції Донбасу" це не випадковий фейк, а частина великої інформаційної кампанії. Кампанії, яка здійснюється проти України, в межах психологічної спецоперації з метою послабити позиції української сторони в переговорному процесі. Можу лише здогадуватися про конкретні завдання, які ставлять перед собою замовники подібної інформаційної атаки, але логічно припустити, що підживлюється певний стан громадської думки на окупованих територіях.

Очевидно, що йдеться про залякування населення непідконтрольних українській владі міст і сіл для створення максимальних перешкод їхній інтеграції та поверненню в "материкову" Україну. Нашою відповіддю на подібні провокації буде розробка комплексної державної стратегії реінтеграції Донбасу, про важливість якої нещодавно заявив президент України Володимир Зеленський. Цілком поділяю позицію глави держави про важливість її прозорості та публічності, консенсусного підходу до розробки даного надважливого документу, і його реалістичності" , – розповів нам Олексій Данилов.

Секретар РНБО вказує, що Україна перебуває в постійному режимі відображення кібератак, а за угрупованнями хакерів стоять ворожі спецслужби.

"За кібератаками хакерських угруповань, зазвичай, стоять спецслужби, які координують їхню діяльність. Щодо України, то ми перебуваємо в постійному режимі відображення кібератак. Всі наші спецслужби працюють в надзвичайно напруженому режимі.

Щоб краще розуміти, про що йдеться, наведу лише декілька цифр. Наприклад, урядовою командою реагування СЕRТ-UА в українському державному секторі було зафіксовано протягом минулого 2018 понад шестисот, в поточного року – понад трьохсот кіберінцидентів; було здійснено відповідне реагування.

А у першому півріччі поточного року СБУ і Держслужба спецзв'язку нейтралізували потужні DDoS атаки на державні інформаційні ресурси, такі як сайт ЦВК і сайт президента України. Лише в листопаді поточного року були заблоковані 11 таких атак.

Зараз держава працює над формуванням національної системи кібербезпеки, в якій значну координуючу роль відіграє Національний координаційний центр кібербезпеки", – додав секретар РНБО.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що ворог використовує на Донбасі заборонені у всьому світі боєприпаси.

00:00:00 / 00:00:00
Пропаанда Росія Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Реклама
Кроме традиционных отелей и санаториев, курортный Трускавец богатый виллами - живописными памятками архитектуры, с богатой историей и изысканным дизайном. Одной из таких является вилла «Моцарт», которая по праву считается одним из самых красивых зданий курорта. Здесь - уникальная архитектура, отличный сервис и вкусная кухня. Вилла «Моцарт» расположена в самом сердце Трускавца, непосредственно возле центральной площади города, в 100 метрах от бювета минерал...
Новости компаний
Трускавец - всемирно известный бальнеологический курорт. Сюда из года в год приезжают сотни тысяч отдыхающих из разных уголков Украины и с других стран мира. Город привлекает людей уютной атмосферой, живописной парковой зеленью, спокойными буднями и кристально чистым горным воздухом. В чем уникальность курорта? Но главное, за чем сюда едут люди, - это уникальные источники трускавецких лечебных вод, между которыми королевой является Нафтуся - природная вода...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как же сюда добраться? Предлагаем рассмотреть несколько варианто...
Политика
В Украине запланировали повышение минимальной заработной платы в три этапа.  Об этом сообщил премьер-министр Денис Шмыгаль на своей странице в Facebook. "Правительство запланировало три этапа повышения минимальной зарплаты на следующий год:  С 1 сентября МЗП вырастет до 5000 грн (+277 грн или + 5,9%).   С 1 января 2021 МЗП вырастет до 6000 грн (+1000 грн или + 20%).   С 1 июля 2021 МЗП вырастет до 6500 грн (+500 грн или + 8,3%)", - написал он. По словам Шм...
Политика
Бородай поблагодарил Путина за раздачу паспортов РФ на Донбассе Он заявил, что де-факто Донбасс давно уже является частью России По его словам, скоро вхождение украинских территорий в состав РФ состоится "официально"Бывший главарь "ДНР" Александр Бородай заявил об "официальном" присоединении оккупированного Донбасса к России в ближайшее время. Об этом Бородай сказал во время выступления на съезде так называемой партии оккупантов "Родина", поблагодарив глав...
Происшествия
Российский актер Михаил Ефремов, совершивший ДТП в состоянии алкогольного опьянения, отказался признать свою вину в гибели человека. Об этом сообщил его адвокат Эльман Пашаев. Адвокат отказался более подробно объяснять заявление Михаила Ефремова. «Более подробнее ничего пояснять не буду — это преждевременно, то есть данное преступление он не совершал. Михаил Олегович, когда ранее сказал: „Я хочу возместить“, — не возместить, а „готов платить“, потому что в...
Политика
Мэри Трамп оспорила договор о неразглашении, мешавший ей издать книгу, в которой она пообещала "пролить свет на мрачную историю" семьи и налоговые оборудки дяди. Книга может выйти за три месяца до президентских выборов в США. Племянница президента США Мэри Трамп через суд пытается получить разрешение на выход своей книги, в которой намерена обнародовать негативные данные о главе Белого дома. Об этом сообщила в пятницу, 3 июля, газета The New York Times. Ре...
Политика
Президент Беларуси Александр Лукашенко уверен, что белорусы живут в спокойной стране и завидуют им украинцы и россияне. Об этом он заявил во время своего выступления на торжественном собрании ко Дню Независимости Беларуси, сообщает БелТА. «Главное, мы избежали войн, живем в безопасной, спокойной стране, где каждый, кто имеет ребенка, может выйти на улицу в любое время суток и быть спокойным. Нам завидуют люди из других стран: наши братья-россияне, украинцы...
Власть
О неготовности комментировать встречу в рамках Нормандского формата заявил украинский президент Владимир Зеленский во время визита в Одесскую область, передаёт корреспондент «Донбасс Сегодня». По его словам, никто от Киева «не может требовать» особого статуса для Донбасса. Зеленский добавил, что «всем надо поработать над риторикой». Напомним, замглавы администрации президента РФ Дмитрий Козак в Берлине встретился с политсоветниками Нормандского формата, од...