В Україні хочуть скорочувати кількість університетів: навіщо і що з цього вийде

Думка про те, що в Україні занадто багато університетів, звучала вже не раз. Ось і новий міністр освіти і науки Ганна Новосад в своїх інтерв'ю наголошує, що кількість вищих навчальних закладів в країні потрібно скорочувати. Сайт "Сьогодні" розбирався, чи дійсно в Україні так багато університетів і як можна вирішити цю проблему.

Чи багато вузів в Україні?

Розмови про скорочення кількості університетів в країні йдуть давно. Так, наприклад, у 2014 році тодішній міністр освіти Сергій Квіт відзначав, що кількість вузів потрібно зменшувати. Наступні глави відомства також виступали за реформування системи вищої освіти. Лілія Гриневич (міністр в 2016-2019 рр.) згадувала, що кількість університетів залишилася в країні на рівні 20-річної давності, а ось число студентів зменшилося майже вдвічі .

На початок 2019 року в реєстрі установ вищої освіти було зареєстровано 1388 закладів, але це загальна цифра, до якої входять як приватні, так і державні вузи, а також академії, технікуми, коледжі тощо. У Держстаті повідомляють, що саме університетів, академій та інститутів в країні налічується 282, навчається там 1,3 млн студентів; в свою чергу, технікумів, коледжів та училищ в Україні 370.

Дані Держстату.

У країнах Європи такої кількості вузів немає, але варто пам'ятати: поняття про те, що вважати вищим навчальним закладом, в Україні і в інших країнах злегка відрізняються. Проте у Франції, наприклад, налічується 80 університетів, в Італії – 89, в Німеччині – 250 . А Україна, згідно з різними рейтингами, стабільно входить в топ-20 країн з найбільшою кількістю вузів.

Єгор Стадний, колишній директор CEDOS, а нині заступник міністра освіти, на своїй сторінці в Facebook ще влітку писав, що в 200 найбільших навчальних закладах країни навчається понад 70% студентів.

"241 заклад не має жодного студента, який би там зараз навчався. 117 закладів мають до сотні студентів. 810 закладів мають до 500 студентів. В принципі, якщо завтра зникнуть ці порожні 241, можна буде зробити гучну новину – за один день кількість вузів в Україні скоротилася на 18%. Але це жодним чином не вплине на ситуацію. І найголовніше – це позбавлене сенсу. Заклад може бути прекрасним, навіть якщо там 100 студентів, і дуже посереднім, навіть якщо там 10 тис. студентів", – писав Стадний.

Чи варто скорочувати кількість вузів у країні і як це робити

Ми поспілкувалися з експертами і розпитали їх, чи дійсно варто скорочувати кількість університетів у країні і як це зробити цивілізованим і дієвим способом. Людмила Филипович, доктор філософських наук, професор, завідуюча відділом філософії та історії релігії Інституту філософії ім. Сковороди НАНУ в коментарі сайту "Сегодня" відзначила, що вона за скорочення університетів в Україні, але тільки за результатами об'єктивної зовнішньої оцінки.

"Багато філій на місцях відкривалося, ліцензували і взагалі існувало тільки за хабарі. Виникнення таких "університетів" було викликано декількома факторами, зокрема, необхідністю працевлаштування тих, кого вигнали за профнепридатність з центральних університетів, бажанням заробити гроші, зайняти посаду ректора, поширити свій вплив в регіоні з політичних мотивів; такі "університети" правильно масово голосують за правильних кандидатів тощо", – зазначає Филипович.

Вона додає, що також такі університети створювалися через нединамічність і негнучкість найстаріших університетів саме в контексті нових спеціальностей, нових методик, молодих викладачів. Адже ні для кого не секрет, що в старих університетах люди часом працюють по 50 років, заважаючи природний кругообіг кадрів вищої школи.

"Повинен бути зовнішній аудит! Справжня перевірка, відвідування лекцій, семінарів, ознайомлення з новітніми формами роботи викладачів, їх науковою роботою, а не за фіктивними звітами. Конкурси на заміщення посад повинні бути відкритими і справедливими. Натепер – це міжсобойчики, куди пробитися молодим і талановитим дуже важко. Потрібно жорстко підійти до пенсійного віку. Переглянути існуючі норми. Студент хоче бачити молодого викладача", – коментує ситуацію Филипович.

Вона підкреслила, що потрібно міняти умови праці, тому що викладач не може за рік якісно виконати навантаження в 1000 годин і отримувати за це 7-10 тис. грн.

А ось Алла Бойко, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, впевнена, що ефективність влади вимірюється кількістю університетів і якістю університетської освіти. Хоч реформи і потрібні, але вони не можуть передбачати скорочення кількості вчителів, викладачів вищої школи та закриття вищих навчальних закладів.

"Необхідно зробити невеликі класи в школі (не більше 10-15 учнів), студентські групи по 5-9 осіб. В цьому році я була в Кембриджі, спілкувалася з бакалаврами цього славного університету. Так кількість студентів, які відвідують заняття одного викладача, не може перевищувати 9 осіб! А в коледжах може бути і ще менше. Це – запорука якості освіти. Так робиться в усьому цивілізованому світі", – говорить Алла Бойко.

Професор КНУ додає, що ті спеціальності у вузах, які не користуються попитом на ринку, потрібно модернізувати, зробивши акцент на отриманні практичних знань і навичок, які будуть необхідні в роботі, але в той же час рішення закривати університети Алла Бойко вважає абсурдним і ризикованим.

Микола Скиба, експерт з питань освіти Українського інституту майбутнього, зазначає, що в Україні справді надлишок університетів, в тому числі через те, що в 90-х багато технікумів і училищ ставали університетами, відкривалися філії і т.д. Сьогодні ж багато хто з них просто не можуть набрати студентів, а якість освіти там залишає бажати кращого.

"Потрібно оздоровлювати це середовище, щоб не було девальвації вищої освіти. Тому що нам просто не потрібна така кількість людей з дипломами. Навіть якщо взяти статистику щодо безробітних, то величезна кількість людей з дипломами не можуть знайти собі роботу, не дивлячись на те, що вакансій в країні багато. Виходить, що люди з вищою освітою в Україні не задовольняють вимоги тих компаній, які пропонують робочі місця", – говорить експерт.

Скиба додає, що потрібна нова концепція і план дій. Багато що залежить від учасників процесу, тому що просто ламати систему через коліно – не найкращий варіант, все закінчиться протестами. За словами Скиби, однією з моделей може бути наступна: університет добровільно об'єднується з іншим університетом, бренд більш популярного вузу поширюється на менш значущий.

"Інший варіант – університет може стати акціонерним товариством, де одним з акціонерів буде галузева асоціація або якась компанія, яка буде впливати на навчальну програму, матеріально-технічне забезпечення тощо", – підсумував експерт.

Власть сократят институты Украина
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Злоумышленники завышали стоимость строительных материалов, а отмытые деньги выводили через конвертцентры. СБУ разоблачила должностных лиц Луганской облгосадминистрации и руководителей строительной компании на присвоении 10-ти миллионов гривен, выделенных государством на строительство детского дома семейного типа в зоне ООС. Об этом сообщает пресс-центр СБУ. Фото: ssu.gov.ua Злоумышленники в несколько раз завысили стоимость строительных материалов, а незако...
Политика
Правительство подняло тарифы на доставку пенсий и субсидий "Укрпочтой" / Фото: Getty Images С 1 января 2020 государство обеспечит доставку пенсий и субсидий для почти 5 млн пенсионеров и людей с инвалидностью через "Укрпочту", которая ранее пригрозила отказаться от доставки пенсий на дом. Об этом в Telegram написал премьер-министр Алексей Гончарук. По его словам, этот вопрос особенно важен для жителей маленьких городов и отдаленных регионов страны, где пом...
Общество
С начала года по материалам спецподразделений СБУ посадили четырех прокуроров, еще семерых уволили. По материалам СБУ с начала 2019 года были уволены семь чиновников прокуратуры, еще четверо были осуждены. Об этом сообщает пресс-служба СБУ в понедельник, 9 декабря. "С начала 2019 года по материалам спецподразделений по борьбе с коррупцией и оргпреступностью начато 10 уголовных производств по ст. 368 (принятие предложения, обещания или получения неправомерн...
Политика
Накануне встречи в «нормандском формате» российская пропагандистка Ольга Скабеева, которая недавно отличилась нелепым фейком о реинтеграции Донбасса, позвонила президенту Украины Владимиру Зеленскому, но разговор не состоялся. Об этом Скабеева рассказала в своей программе «60 минут» на канале «Россия1», рассыпавшись в комплиментах украинскому лидеру. На ролике, опубликованном на канале YouTube, слышен голос, похожий на Зеленского, который не захотел говори...
Общество
Скандально известного нардепа от ОПЗЖ Илью Киву застали за просмотром весьма пикантного ролика в сессионном зале Рады. Как информирует Цензор.НЕТ, соответствующее видео обнародовало редакция TK Media в YouTube. На ролике, который просматривал народный депутат, мужчина занимается жимом штанги, когда другой мужчина снимает портки и садится ему голой пятой точкой на лицо. Смотрите также на "Цензор.НЕТ": "Сексопатология в форме садизма": Кива превратил Медведч...
Происшествия
У Херсоні 10-річний школяр наклав на себе руки. Про це УНН повідомили у відділі комунікації ГУНП в Херсонській області. "Ввечері 8 грудня у чергову частину Корабельного відділення поліції надійшло повідомлення від лікаря карети швидкої допомоги. Він повідомив, що у квартирі багатоповерхівки покінчив життя самогубством через повішання 10-річний хлопчик", - йдеться в повідомленні. На місці події слідчо-оперативна група слідів насильницької смерті на тілі хло...
Общество
Прокуратура просила для него шесть лет отбывания наказания.  Московский городской суд приговорил к двум годам колонии общего режима бывшего народного депутата Украины и экс-министра Николая Рудьковского, которого обвинили в нападении на посольство России в Киеве. Об этом сообщает Агентство "Москва". Прокурор просил для него шесть лет колонии.  Ему инкриминировали ч. 2 ст. 360 УК РФ, то есть участие в нападении на служебные помещения и транспортные средства...
Политика
В Париже стартовали переговоры в "нормандском формате" между президентом Украины Владимиром Зеленским, российским лидером Владимиром Путиным, канцлером Германии Ангелой Меркель и французским президентом Эммануэлем Макроном. 00:00:00 / 00:00:00 Лидеры "Нормандской четверки" провели между собой двухсторонние переговоры накануне основной части саммита, а теперь отправились за "нормандский" стол обсуждать урегулирование конфликта на Донбассе и выход из кризиса...
Политика
Президент РФ Владимир Путин прибыл в Елисейский дворец для встречи в "нормандском формате". Трансляцию ведет телеканал "112 Украина". До этого в Елисейский дворец прибыли канцлер Германии Ангела Меркель и президент Украины Владимир Зеленский. Напомним, сегодня в Париже состоится первая за 3 года встреча лидеров "нормандской четверки". В столицу Франции приехали президент Украины Владимир Зеленский, президент Франции Эмманюэль Макрон, канцлер Германии Ангел...