В Україні хочуть скорочувати кількість університетів: навіщо і що з цього вийде

Думка про те, що в Україні занадто багато університетів, звучала вже не раз. Ось і новий міністр освіти і науки Ганна Новосад в своїх інтерв'ю наголошує, що кількість вищих навчальних закладів в країні потрібно скорочувати. Сайт "Сьогодні" розбирався, чи дійсно в Україні так багато університетів і як можна вирішити цю проблему.

Чи багато вузів в Україні?

Розмови про скорочення кількості університетів в країні йдуть давно. Так, наприклад, у 2014 році тодішній міністр освіти Сергій Квіт відзначав, що кількість вузів потрібно зменшувати. Наступні глави відомства також виступали за реформування системи вищої освіти. Лілія Гриневич (міністр в 2016-2019 рр.) згадувала, що кількість університетів залишилася в країні на рівні 20-річної давності, а ось число студентів зменшилося майже вдвічі .

На початок 2019 року в реєстрі установ вищої освіти було зареєстровано 1388 закладів, але це загальна цифра, до якої входять як приватні, так і державні вузи, а також академії, технікуми, коледжі тощо. У Держстаті повідомляють, що саме університетів, академій та інститутів в країні налічується 282, навчається там 1,3 млн студентів; в свою чергу, технікумів, коледжів та училищ в Україні 370.

Дані Держстату.

У країнах Європи такої кількості вузів немає, але варто пам'ятати: поняття про те, що вважати вищим навчальним закладом, в Україні і в інших країнах злегка відрізняються. Проте у Франції, наприклад, налічується 80 університетів, в Італії – 89, в Німеччині – 250 . А Україна, згідно з різними рейтингами, стабільно входить в топ-20 країн з найбільшою кількістю вузів.

Єгор Стадний, колишній директор CEDOS, а нині заступник міністра освіти, на своїй сторінці в Facebook ще влітку писав, що в 200 найбільших навчальних закладах країни навчається понад 70% студентів.

"241 заклад не має жодного студента, який би там зараз навчався. 117 закладів мають до сотні студентів. 810 закладів мають до 500 студентів. В принципі, якщо завтра зникнуть ці порожні 241, можна буде зробити гучну новину – за один день кількість вузів в Україні скоротилася на 18%. Але це жодним чином не вплине на ситуацію. І найголовніше – це позбавлене сенсу. Заклад може бути прекрасним, навіть якщо там 100 студентів, і дуже посереднім, навіть якщо там 10 тис. студентів", – писав Стадний.

Чи варто скорочувати кількість вузів у країні і як це робити

Ми поспілкувалися з експертами і розпитали їх, чи дійсно варто скорочувати кількість університетів у країні і як це зробити цивілізованим і дієвим способом. Людмила Филипович, доктор філософських наук, професор, завідуюча відділом філософії та історії релігії Інституту філософії ім. Сковороди НАНУ в коментарі сайту "Сегодня" відзначила, що вона за скорочення університетів в Україні, але тільки за результатами об'єктивної зовнішньої оцінки.

"Багато філій на місцях відкривалося, ліцензували і взагалі існувало тільки за хабарі. Виникнення таких "університетів" було викликано декількома факторами, зокрема, необхідністю працевлаштування тих, кого вигнали за профнепридатність з центральних університетів, бажанням заробити гроші, зайняти посаду ректора, поширити свій вплив в регіоні з політичних мотивів; такі "університети" правильно масово голосують за правильних кандидатів тощо", – зазначає Филипович.

Вона додає, що також такі університети створювалися через нединамічність і негнучкість найстаріших університетів саме в контексті нових спеціальностей, нових методик, молодих викладачів. Адже ні для кого не секрет, що в старих університетах люди часом працюють по 50 років, заважаючи природний кругообіг кадрів вищої школи.

"Повинен бути зовнішній аудит! Справжня перевірка, відвідування лекцій, семінарів, ознайомлення з новітніми формами роботи викладачів, їх науковою роботою, а не за фіктивними звітами. Конкурси на заміщення посад повинні бути відкритими і справедливими. Натепер – це міжсобойчики, куди пробитися молодим і талановитим дуже важко. Потрібно жорстко підійти до пенсійного віку. Переглянути існуючі норми. Студент хоче бачити молодого викладача", – коментує ситуацію Филипович.

Вона підкреслила, що потрібно міняти умови праці, тому що викладач не може за рік якісно виконати навантаження в 1000 годин і отримувати за це 7-10 тис. грн.

А ось Алла Бойко, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, впевнена, що ефективність влади вимірюється кількістю університетів і якістю університетської освіти. Хоч реформи і потрібні, але вони не можуть передбачати скорочення кількості вчителів, викладачів вищої школи та закриття вищих навчальних закладів.

"Необхідно зробити невеликі класи в школі (не більше 10-15 учнів), студентські групи по 5-9 осіб. В цьому році я була в Кембриджі, спілкувалася з бакалаврами цього славного університету. Так кількість студентів, які відвідують заняття одного викладача, не може перевищувати 9 осіб! А в коледжах може бути і ще менше. Це – запорука якості освіти. Так робиться в усьому цивілізованому світі", – говорить Алла Бойко.

Професор КНУ додає, що ті спеціальності у вузах, які не користуються попитом на ринку, потрібно модернізувати, зробивши акцент на отриманні практичних знань і навичок, які будуть необхідні в роботі, але в той же час рішення закривати університети Алла Бойко вважає абсурдним і ризикованим.

Микола Скиба, експерт з питань освіти Українського інституту майбутнього, зазначає, що в Україні справді надлишок університетів, в тому числі через те, що в 90-х багато технікумів і училищ ставали університетами, відкривалися філії і т.д. Сьогодні ж багато хто з них просто не можуть набрати студентів, а якість освіти там залишає бажати кращого.

"Потрібно оздоровлювати це середовище, щоб не було девальвації вищої освіти. Тому що нам просто не потрібна така кількість людей з дипломами. Навіть якщо взяти статистику щодо безробітних, то величезна кількість людей з дипломами не можуть знайти собі роботу, не дивлячись на те, що вакансій в країні багато. Виходить, що люди з вищою освітою в Україні не задовольняють вимоги тих компаній, які пропонують робочі місця", – говорить експерт.

Скиба додає, що потрібна нова концепція і план дій. Багато що залежить від учасників процесу, тому що просто ламати систему через коліно – не найкращий варіант, все закінчиться протестами. За словами Скиби, однією з моделей може бути наступна: університет добровільно об'єднується з іншим університетом, бренд більш популярного вузу поширюється на менш значущий.

"Інший варіант – університет може стати акціонерним товариством, де одним з акціонерів буде галузева асоціація або якась компанія, яка буде впливати на навчальну програму, матеріально-технічне забезпечення тощо", – підсумував експерт.

Власть сократят институты Украина
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Зонт, имеющий массу преимуществ и один недостаток Up-brella – это уникальный зонт обратного сложения. Он удивляет своей элегантностью и удобством. Радует своей надежностью и многочисленными преимуществами. Это зонт, который захочет каждый! Преимуществ достаточно много. Основные из них: Это обратный зонт. Он складывается мокрой внешней стороной вовнутрь. Никогда не намочит Вашу одежду, пол, мебель,документы. Удобная ручка позволяет вовсе не держать зонт. Он...
Новости компаний
29 сентября 2020 в 11.00 состоится онлайн-встреча, в течение которой мы покажем на линии времени, шаг за шагом, как уверенно и планово выходить на рынок ЕС: проверка бизнес-идеи и размышления о релокацию менеджеров компании;  анализ рынка, подготовка коммерческих предложений; как не упустить возможность получения грантового финансирования еще до регистрации фирмы и как взять в лизинг автомобиль в первые дни после регистрации; проведение встреч с партнерами...
Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...