День гідності і свободи в Україні: історія свята і як його відзначали

У цей день віддають шану Героям Небесної сотні

0:00 / 2:09

Ось уже п'ятий рік, як в Україні з'явилося нове свято – День гідності і свободи. Указ про святкування Дня гідності і волі 21 листопада президент Петро Порошенко підписав 13 листопада 2014 року. Це свято присвячене двом революціям – Помаранчевій, 2004 року, і Революції гідності.

0:00 / 0:18

У цей день 21 листопада в 2013 році почався Євромайдан на знак протесту проти політичного керівництва країни, яке відмовилося законодавчо закріпити європейський курс країни. У листопаді 2013 року в ЄС проходив саміт Східного партнерства у Литві, на якому Янукович відмовився підписати Угоду про асоціацію.

Також в цей день згадують трагічні події, пов'язані з розстрілом Майдану в Києві. Так 20 лютого увійшов в історію, як день розстрілу "Небесної сотні" – на дахах готелів "Козацький" та "Україна" розташувалися снайпери, які відкрили прицільний вогонь по протестувальниках. Також стріляли з даху палаючого Будинку профспілок. За словами керівника медичної служби Штабу національного опору Святослава Ханенка, тільки за один день, 20 лютого, було вбито 60 учасників протесту. Медики говорили, що стріляли в серце, голову або, якщо людина була в шоломі – в шию.

  • 5dd52ea8e670c.jpg
  • 5dd52ea8ec661.jpg
  • "Помаранчева революція" 2004 року. Фото: Григорій Салай
  • "Помаранчева революція" 2004 року. Фото: Григорій Салай
1/5

День гідності і свободи став свого роду наступником державного свята Дня свободи, який був введений в 2005 році Указом тодішнього президента Віктора Ющенка №1619 і скасований наступним президентом, Віктором Януковичем, в 2010 році.

В Указі президента України Петра Порошенка № 872/2014 "Про День гідності і свободи" говориться, зокрема, наступне:

"З метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження і донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні на початку XXI століття, а також на знак належної поваги патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року і в листопаді 2013 року – лютому 2014 року встали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави і її європейського вибору".

  • 5dd52fe7e4512.jpg
  • 5dd52fe7db906.jpg
  • Революція гідности. Фото: Сергій Ніколаєв, Георгій Салай, Аліса Ревнова
  • Революція гідности. Фото: Сергій Ніколаєв, Георгій Салай, Аліса Ревнова
1/8

Щороку 21 листопада проводились урочисті заходи на Софійській та Михайлівській площах, Хрещатику і Майдані Незалежності за участю представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, духовенства та учасників революційних подій в Україні в 2004, 2013-2014 роках, а також учасників військової операції на Донбасі. За традицією, що склалася, урочисті заходи починалися з покладання квітів на Алеї Героїв Небесної сотні.

Україна не завжди спокійно відзначала День гідності і свободи. Якщо в Києві перша річниця пройшла без пригод – хоча біля стели на Майдані зібралися не менше 5 тис осіб, то в Одесі сталися заворушення.

Активісти хотіли розбити наметове містечко під будівлею обласного УВС на честь річниці Майдану, але були відтиснуті поліцейськими. Поліцейські мотивували своє рішення розігнати імпровізований мітинг тим, що намет – це "мала архітектурна форма".

У наступному, 2015 року неспокійно було вже у Києві – тоді активісти зірвали запланований концерт на Майдані, мотивуючи це тим, що річницю трагічних подій відзначають як свято.

За винятком невеликої бійки між учасниками віче і Нацгвардією, в 2016 році урочисті заходи на Майдані пройшли спокійно. Волонтери розгорнули 146-метровий прапор України з підписами і побажаннями воїнів АТО, а біля пам'ятного Хреста, який встановили на місці загибелі героїв Небесної сотні, запалили свічки і поклали квіти.

У 2017 році у Києві відкрили до Дня гідності і свободи сквер імені Героя Небесної Сотні, Героя України Володимира Мельничука. Сквер площею 0,48 га облаштували на проспекті Героїв Сталінграда, 51 в Оболонському районі – неподалік від будинку, де жив Мельничук.

Але закінчилося все знову бійкою з поліцією, яка не дозволила активістам встановити намети в центрі Києва.

У наступному, 2018 році, теж не обійшлося без конфлікту, коли біля Будинку профспілок були заарештовані шестеро протестувальників. За даними поліції, в середу, 21 листопада, о 22:07 до чергової частини надійшло повідомлення про те, що невідомі запалили димову шашку, зробили написи на фасаді нововідкритого Будинку профспілок, де розташований ресторан, і принесли шини.

Втім, це була єдине подія, а всі офіційні заходи на День гідності і свободи пройшли, як було заплановано. Зокрема, президент України Петро Порошенко разом зі своєю дружиною встановили лампадки біля Хреста на місці загибелі українських героїв. В церемонії також взяли участь прем'єр-міністр і голова парламенту.

Свято День гідності Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію