Медреформа в Україні: що треба знати, щоб отримувати медичну допомогу безкоштовно

Медицина залишиться безкоштовною для тих, хто запам'ятає кілька правил

Медична реформа торкнеться всіх. У 2020 році по-іншому фінансуватиметься робота спеціалізованих лікарів: хірургів, офтальмологів та інших. Потрапити до них на прийом швидко і безкоштовно не вийде. Щоб користуватися медициною безкоштовно, доведеться дотримуватися кількох правил.

Сайт "Сьогодні" розібрався, як користуватися медпослугами безкоштовно після медреформи.

Як фінансуватиметься медицина

Гроші йдуть за пацієнтом. Це головний принцип фінансування охорони здоров'я, який вводиться в рамках реформи. Що це означає? У кожної медпослуги з'являється тариф. Його прораховує Національна служба здоров'я України(НСЗУ). Медзаклади, які підписали договір з НСЗУ, фінансуються за цими тарифами. Коли людина звертається до лікарні, НСЗУ оплачує її лікування і перераховує гроші до медустанови. А якщо пацієнт бачить, що поруч є інша лікарня, але там лікарі уважніші, або обладнання новіше, то своїм вибором він визначить, куди перераховуватимуться гроші.

До речі, підписувати договори з НСЗУ можуть і приватні медичні центри. Тобто, вони теж можуть отримувати фінансування з держбюджету, а пацієнт зможе не платити. Це і є принцип "гроші йдуть за пацієнтом".

/ Фото: AFP

Він уже працює на первинному рівні медицини – це послуги сімейних лікарів, педіатрів і терапевтів. Наприклад, НСЗУ за кожного пацієнта, прийнятого лікарем первинки, платить мінімум 370 грн на рік. Тариф може бути більшим – оскільки діти і люди похилого віку хворіють частіше, то за них тариф вищий.

Але можливі випадки, коли НСЗУ не сплатить візит пацієнта до лікаря і медустанова може виставити рахунок.

Що треба пам'ятати

Без декларації з лікарем первинки не обійтися . Цей документ – доступ українця до медичної допомоги. На сьогодні декларації підписали 28,7 млн громадян. Документ потрібен для того, щоб НСЗУ розумів, кому перераховувати гроші за надану пацієнтові медпослугу. Підписати декларацію можна в будь-який момент під час візиту до лікаря.

Декларація відкриває доступ до безкоштовних медпослуг на первинному ринку. Сюди входять діагностика і лікування поширених захворювань. Також безкоштовними є загальний аналіз крові, сечі, аналіз на глюкозу крові, загальний холестерин, вимірювання тиску, кардіограма, швидкий тест на вагітність, на тропонін, ВІЛ та гепатити.

Для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

А щоб потрапити до вузького лікаря, наприклад, хірурга або отоларинголога, з наступного року знадобиться направлення від лікаря первинки. Якщо піти без направлення, то лікарня має право виставити рахунок.

Але будуть винятки. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Також безкоштовно і без направлення надаватиметься медична допомога при невідкладних станах.

Які послуги оплатить НСЗУ

Національна служба здоров'я платитиме за послуги, які входять до програми медичних гарантій. До програми входять первинна, спеціалізована та високоспеціалізована медицина, паліативна медична допомога, пологи, лікування дітей до 16 років і медреабілітації. Це досить великий список: від простого лікування грипу до складних операцій, наприклад, шунтування аорти.

Серед послуг є пріоритетні – за них НСЗУ платитиме за підвищеним тарифом. Це лікування інсультів і інфарктів, ендоскопічні послуги для раннього виявлення раку, мамографія, пологи і неонатологічна допомога.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Наприклад, за виліковний інсульт НСЗУ перерахує медустанові 19 500 грн (це тариф, закладений в проекті Програми медичних гарантій). Пацієнт нічого не платить і не купує медикаменти – кожен українець заплатив за своє медобслуговування податками. Якщо раптом у лікарні натякнуть на оплату або видадуть список того, що треба докупити – потрібно телефонувати на гарячу лінію НСЗУ 1677. Вимагати з пацієнта доплати буде невигідно, це буде прямим порушенням договору між лікарнею і НСЗУ.

Які ліки можна отримати безкоштовно

Українці з астмою, діабетом другого типу або серцево-судинними захворюваннями можуть отримувати препарати безкоштовно або за невелику доплату. Це закладено в держпрограмі "Доступні ліки".

Щоб отримати ліки, треба піти до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Доктор випише електронний рецепт з назвою діючої речовини. На мобільний телефон пацієнта прийде SMS з двома номерами. Один – унікальний номер рецепта, другий – код підтвердження для отримання ліків в аптеці.

Фото: Sergii BECK

Фото: Sergii BECK

В аптеці людині запропонують перелік препаратів, які містять потрібну діючу речовину. Якісь можуть коштувати дешевше, якісь – дорожче. Пацієнт сам обирає собі препарат.

До програми входить 254 препарати, з них 78 є безкоштовними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою. Найдешевший препарат, який на 100% відшкодовує держава, коштує 5,22 грн, найдорожчий – 863,43 грн. Отримати ліки можна в аптеці з наклейкою "Доступні ліки".

Раніше новини "Сьогодні" розповідали, де і кому в Україні не вистачає медиків.

00:00:00 / 00:00:00
Медреформа Україна допомога
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...
Реклама
Осуществляя любые строительные или ремонтные работы, не обойтись без качественной строительной продукции - бетона и железобетонных изделий. Сферы применения бетона в современном строительстве постоянно расширяются, что повышает спрос на этот продукт. Особенно, если он качественный и сертифицированный. В славном промышленном городе Борислав расположено производство бетонной продукции торговой марки «Куб Бетон», которая успела уверенно заявить о себе на стро...
Реклама
Соляная пещера «Гармония» в Трускавце приглашает на спелеотерапию Ищете место оздоровления, релакса и особой атмосферы? Посетите соляную пещеру «Гармония» в Трускавце. Здесь можно не только улучшить общее самочувствие и укрепить иммунитет, но и отдохнуть от бешеного ежедневного ритма жизни. Курорт Трускавец предлагает бесчисленное количество медицинских и косметических процедур, современных методик для восстановления организма, укрепления иммунитета и улуч...
Новости компаний
Особенности бескаркасного автокресла SafeBelt Современным родителям приходится передвигаться с ребенком на машине, чтобы отвезти в садик, школу или на дополнительные занятия. Однако к безопасности маленького пассажира стоит подойти более основательно. Для этого недостаточно будет обычного ремня безопасности, ведь координация ребенка еще не полностью развита и он не сможет удержаться при столкновении или резком торможении. С введением более жестких правил п...
Новости компаний
Novinki.top предлагает топ-5 необходимых вещей для школы, которые можно заказать в один клик и не нервничать у прилавков магазинов. 1. Рюкзак Bobby Это рюкзак нового поколения с защитой от промокания и карманников. Он имеет систему распределения веса, что является идеальным вариантом для современного школьника. Многослойные стенки уберегут ценные вещи от воришек, падений и увеличат срок эксплуатации самого важного аксессуара для школы. Bobby смогут гордо н...