Медреформа в Україні: що треба знати, щоб отримувати медичну допомогу безкоштовно

Медицина залишиться безкоштовною для тих, хто запам'ятає кілька правил

Медична реформа торкнеться всіх. У 2020 році по-іншому фінансуватиметься робота спеціалізованих лікарів: хірургів, офтальмологів та інших. Потрапити до них на прийом швидко і безкоштовно не вийде. Щоб користуватися медициною безкоштовно, доведеться дотримуватися кількох правил.

Сайт "Сьогодні" розібрався, як користуватися медпослугами безкоштовно після медреформи.

Як фінансуватиметься медицина

Гроші йдуть за пацієнтом. Це головний принцип фінансування охорони здоров'я, який вводиться в рамках реформи. Що це означає? У кожної медпослуги з'являється тариф. Його прораховує Національна служба здоров'я України(НСЗУ). Медзаклади, які підписали договір з НСЗУ, фінансуються за цими тарифами. Коли людина звертається до лікарні, НСЗУ оплачує її лікування і перераховує гроші до медустанови. А якщо пацієнт бачить, що поруч є інша лікарня, але там лікарі уважніші, або обладнання новіше, то своїм вибором він визначить, куди перераховуватимуться гроші.

До речі, підписувати договори з НСЗУ можуть і приватні медичні центри. Тобто, вони теж можуть отримувати фінансування з держбюджету, а пацієнт зможе не платити. Це і є принцип "гроші йдуть за пацієнтом".

/ Фото: AFP

Він уже працює на первинному рівні медицини – це послуги сімейних лікарів, педіатрів і терапевтів. Наприклад, НСЗУ за кожного пацієнта, прийнятого лікарем первинки, платить мінімум 370 грн на рік. Тариф може бути більшим – оскільки діти і люди похилого віку хворіють частіше, то за них тариф вищий.

Але можливі випадки, коли НСЗУ не сплатить візит пацієнта до лікаря і медустанова може виставити рахунок.

Що треба пам'ятати

Без декларації з лікарем первинки не обійтися . Цей документ – доступ українця до медичної допомоги. На сьогодні декларації підписали 28,7 млн громадян. Документ потрібен для того, щоб НСЗУ розумів, кому перераховувати гроші за надану пацієнтові медпослугу. Підписати декларацію можна в будь-який момент під час візиту до лікаря.

Декларація відкриває доступ до безкоштовних медпослуг на первинному ринку. Сюди входять діагностика і лікування поширених захворювань. Також безкоштовними є загальний аналіз крові, сечі, аналіз на глюкозу крові, загальний холестерин, вимірювання тиску, кардіограма, швидкий тест на вагітність, на тропонін, ВІЛ та гепатити.

Для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

А щоб потрапити до вузького лікаря, наприклад, хірурга або отоларинголога, з наступного року знадобиться направлення від лікаря первинки. Якщо піти без направлення, то лікарня має право виставити рахунок.

Але будуть винятки. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Також безкоштовно і без направлення надаватиметься медична допомога при невідкладних станах.

Які послуги оплатить НСЗУ

Національна служба здоров'я платитиме за послуги, які входять до програми медичних гарантій. До програми входять первинна, спеціалізована та високоспеціалізована медицина, паліативна медична допомога, пологи, лікування дітей до 16 років і медреабілітації. Це досить великий список: від простого лікування грипу до складних операцій, наприклад, шунтування аорти.

Серед послуг є пріоритетні – за них НСЗУ платитиме за підвищеним тарифом. Це лікування інсультів і інфарктів, ендоскопічні послуги для раннього виявлення раку, мамографія, пологи і неонатологічна допомога.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Наприклад, за виліковний інсульт НСЗУ перерахує медустанові 19 500 грн (це тариф, закладений в проекті Програми медичних гарантій). Пацієнт нічого не платить і не купує медикаменти – кожен українець заплатив за своє медобслуговування податками. Якщо раптом у лікарні натякнуть на оплату або видадуть список того, що треба докупити – потрібно телефонувати на гарячу лінію НСЗУ 1677. Вимагати з пацієнта доплати буде невигідно, це буде прямим порушенням договору між лікарнею і НСЗУ.

Які ліки можна отримати безкоштовно

Українці з астмою, діабетом другого типу або серцево-судинними захворюваннями можуть отримувати препарати безкоштовно або за невелику доплату. Це закладено в держпрограмі "Доступні ліки".

Щоб отримати ліки, треба піти до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Доктор випише електронний рецепт з назвою діючої речовини. На мобільний телефон пацієнта прийде SMS з двома номерами. Один – унікальний номер рецепта, другий – код підтвердження для отримання ліків в аптеці.

Фото: Sergii BECK

Фото: Sergii BECK

В аптеці людині запропонують перелік препаратів, які містять потрібну діючу речовину. Якісь можуть коштувати дешевше, якісь – дорожче. Пацієнт сам обирає собі препарат.

До програми входить 254 препарати, з них 78 є безкоштовними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою. Найдешевший препарат, який на 100% відшкодовує держава, коштує 5,22 грн, найдорожчий – 863,43 грн. Отримати ліки можна в аптеці з наклейкою "Доступні ліки".

Раніше новини "Сьогодні" розповідали, де і кому в Україні не вистачає медиків.

00:00:00 / 00:00:00
Медреформа Україна допомога
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Реклама
Кроме традиционных отелей и санаториев, курортный Трускавец богатый виллами - живописными памятками архитектуры, с богатой историей и изысканным дизайном. Одной из таких является вилла «Моцарт», которая по праву считается одним из самых красивых зданий курорта. Здесь - уникальная архитектура, отличный сервис и вкусная кухня. Вилла «Моцарт» расположена в самом сердце Трускавца, непосредственно возле центральной площади города, в 100 метрах от бювета минерал...
Новости компаний
Трускавец - всемирно известный бальнеологический курорт. Сюда из года в год приезжают сотни тысяч отдыхающих из разных уголков Украины и с других стран мира. Город привлекает людей уютной атмосферой, живописной парковой зеленью, спокойными буднями и кристально чистым горным воздухом. В чем уникальность курорта? Но главное, за чем сюда едут люди, - это уникальные источники трускавецких лечебных вод, между которыми королевой является Нафтуся - природная вода...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как же сюда добраться? Предлагаем рассмотреть несколько варианто...
Политика
В Украине запланировали повышение минимальной заработной платы в три этапа.  Об этом сообщил премьер-министр Денис Шмыгаль на своей странице в Facebook. "Правительство запланировало три этапа повышения минимальной зарплаты на следующий год:  С 1 сентября МЗП вырастет до 5000 грн (+277 грн или + 5,9%).   С 1 января 2021 МЗП вырастет до 6000 грн (+1000 грн или + 20%).   С 1 июля 2021 МЗП вырастет до 6500 грн (+500 грн или + 8,3%)", - написал он. По словам Шм...
Политика
Бородай поблагодарил Путина за раздачу паспортов РФ на Донбассе Он заявил, что де-факто Донбасс давно уже является частью России По его словам, скоро вхождение украинских территорий в состав РФ состоится "официально"Бывший главарь "ДНР" Александр Бородай заявил об "официальном" присоединении оккупированного Донбасса к России в ближайшее время. Об этом Бородай сказал во время выступления на съезде так называемой партии оккупантов "Родина", поблагодарив глав...
Происшествия
Российский актер Михаил Ефремов, совершивший ДТП в состоянии алкогольного опьянения, отказался признать свою вину в гибели человека. Об этом сообщил его адвокат Эльман Пашаев. Адвокат отказался более подробно объяснять заявление Михаила Ефремова. «Более подробнее ничего пояснять не буду — это преждевременно, то есть данное преступление он не совершал. Михаил Олегович, когда ранее сказал: „Я хочу возместить“, — не возместить, а „готов платить“, потому что в...
Политика
Мэри Трамп оспорила договор о неразглашении, мешавший ей издать книгу, в которой она пообещала "пролить свет на мрачную историю" семьи и налоговые оборудки дяди. Книга может выйти за три месяца до президентских выборов в США. Племянница президента США Мэри Трамп через суд пытается получить разрешение на выход своей книги, в которой намерена обнародовать негативные данные о главе Белого дома. Об этом сообщила в пятницу, 3 июля, газета The New York Times. Ре...
Политика
Президент Беларуси Александр Лукашенко уверен, что белорусы живут в спокойной стране и завидуют им украинцы и россияне. Об этом он заявил во время своего выступления на торжественном собрании ко Дню Независимости Беларуси, сообщает БелТА. «Главное, мы избежали войн, живем в безопасной, спокойной стране, где каждый, кто имеет ребенка, может выйти на улицу в любое время суток и быть спокойным. Нам завидуют люди из других стран: наши братья-россияне, украинцы...
Власть
О неготовности комментировать встречу в рамках Нормандского формата заявил украинский президент Владимир Зеленский во время визита в Одесскую область, передаёт корреспондент «Донбасс Сегодня». По его словам, никто от Киева «не может требовать» особого статуса для Донбасса. Зеленский добавил, что «всем надо поработать над риторикой». Напомним, замглавы администрации президента РФ Дмитрий Козак в Берлине встретился с политсоветниками Нормандского формата, од...