Сухий закон в Україні: в яких містах можна купити алкоголь вночі

Нічна заборона на продаж алкоголю допомагає знизити кількість «п'яних» злочинів

Сухий закон в Україні: в яких містах можна купити алкоголь вночі, фото-1

В середині жовтня Верховний суд скасував рішення Київради, яке забороняло продаж алкоголю в магазинах вночі ; щоправда, ситуація не змінилася і купити міцні напої після 23:00 досі, як і раніше, не можна. Варто відзначити, що діє така заборона і в багатьох інших містах України. Сайт "Сьогодні" розповідає, чому в Києві досі не можна купити алкоголь вночі і в яких ще містах діють такі заборони.

Чи можна купити алкоголь вночі в столиці

Ще в березні 2018 року Верховна Рада ухвалили закон, який дозволяє місцевим міським радам самостійно визначати і обмежувати час продажу алкоголю.

В ухваленому документі говорилося, що сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону на продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) в певний, за рішенням таких органів, час доби. А за порушення встановленої заборони передбачається штраф в розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1,7 тис. грн).

Після ухвалення цього закону у багатьох населених пунктах почали встановлювати відповідні заборони. Але в Києві ситуація була інакшою. Справа в тому, що Київрада ухвалила рішення про заборону продажу алкоголю у стаціонарних об'єктах торгівлі в столиці з 23:00 до 10:00 ще 22 вересня 2016 року, коли така самодіяльність не була вирішена на законодавчому рівні.

Саме це рішення і скасували в суді. Але це все одно не зняв заборону на продаж алкоголю в столиці ночами, адже 27 вересня 2018 року Київрада ухвалила нове рішення про заборону на нічний продаж алкоголю, яке вже було в правовому полі і яке працює на даний момент.

Щоправда, незважаючи на все це, торговці все ж знаходять лазівки, які допомагають їм обійти закон. Раніше ми розповідали, що алкоголь продовжують продавати в маркетах і магазинах, проводячи їх по касі нібито через "кафе".

Що в інших містах

Ми вирішили подивитися, в яких обласних центрах уже заборонили продаж алкоголю в нічний час, а де ще ні. У багатьох містах Західної України заборона на продаж алкоголю вночі існувала ще до ухвалення закону, наприклад, у Львові, Івано-Франківську, Ужгороді, Луцьку т.ін. Але зараз заборона збереглася не скрізь, бо дії відповідних постанов вже закінчилися. Наприклад, він не діє в Чернівцях, Івано-Франківську, Вінниці (хоча в багатьох містах Вінницької області заборону ввели ще навесні 2019 року). Також купити алкоголь вночі можна в Харкові, Миколаєві, Херсоні та Одесі.

Щоправда, у вищезазначених містах все ж таки точаться розмови, щоб підтримати таку заборону і ввести її, але поки що жодних рішень від міськрад немає.

А ось в переважній більшості обласних центрів купити спиртне вночі все ж не можна. Як ми вже згадували, в Києві заборона діє з 23:00 до 10:00. Тривалу за часом нічну заборону впровадили і в Хмельницькому – з 22:00 до 11:00. В інших містах заборони трохи коротші, наприклад, в Житомирі, Рівному, Луцьку, Тернополі, Черкасах, Запоріжжі, Кропивницькому, Полтаві та Чернігові алкоголь не можна купити в магазинах з 22:00 до 08:00.

В Ужгороді заборона діє з 23:00 до 07:00, у Львові з 22:00 до 10:00, а в Дніпрі і Сумах з 22:00 до 07:00. До речі, заборону впровадили і на сході України: так, в Краматорську тепер можна купити алкоголь з 23:00 до 08:00.

У тих містах, де заборона з'явилася нещодавно, до сих пір протестують жителі і представники бізнесу. Наприклад, в Полтаві таке рішення ухвалили тільки 4 жовтня цього року, і власники магазинів і різних торгових точок продовжують протестувати.

Але в силових структурах і міськрадах заявляють, що така заборона допомагає зменшити кількість "п'яних" правопорушень. За статистикою, за останні п'ять років в країні істотно впала кількість таких злочинів. Як повідомляє Opendatabot з посиланням на прокуратуру, в 2013 році було зафіксовано 34 443 кримінальних правопорушення, які вчинили під дією алкоголю, а за півроку 2018 сталося лише 7 тис. таких правопорушень.

00:00:00 / 00:00:00
Сухий закон алкоголь Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію