Уже на місцевих виборах-2020 голоси підраховуватимуть урни

"Електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів"

Сайт "Сьогодні" публікує другу частину бесіди з народним депутатом, заступником голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександром Качурою. У першій частині інтерв'ю "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним" нардеп розповів про те, що планується змінити в Виборчому кодексі в тій частині, яка стосується виборів до Верховної Ради України.

Нижче читайте, якою нова влада бачить систему місцевих виборів і яких ще нововведень варто очікувати від Виборчого кодексу, доопрацьованого з урахуванням пропозицій президента.

Олександр Качура. Фото: соцмережі

- Затверджений парламентом минулого скликання Виборчий кодекс передбачає, що пропорційна система з нібито відкритими списками застосовуватиметься і на місцевому рівні. А саме під час виборів до облрад і міськрад в містах з населенням понад 90 тисяч осіб. Раніше ми вже розібралися, що на загальнодержавному рівні систему ви мінятимете. А на місцевому?

- Наступного року в країні буде завершена децентралізація. Зміниться територіальний устрій держави. У тому числі буде скорочено кількість районів – їх залишиться близько сотні. При цьому роль району як адміністративної одиниці в місцевому самоврядуванні буде зведена до мінімуму. Головною ж одиницею стануть об'єднані територіальні громади (ОТГ). Звідси ідея: збільшити їх роль в представництві на обласному рівні.

- Як це передбачається реалізувати?

- Через можливість кожної ОТГ без винятку бути пропорційно представленою в обласній раді. Зараз що ми спостерігаємо в облрадах? У них засідають депутати, якіпредставляють, зазвичай, обласний центр. В результаті левова частка коштів, яку заробляє область, йде на розвиток облцентру. Таку картину ми бачимо, зокрема, на Дніпропетровщині, та й в інших регіонах теж. Захищати інтереси людей в глибинці просто нікому. Ми маємо намір змінити це. Зробити так, щоб кожна ОТГ в облраді була представлена 1-2 депутатами, залежно від кількості населення. Кожна!

Партії висуватимуть до ОТГ своїх кандидатів. Потім, залежно від кількості поданих за кандидатів голосів, вони потраплятимуть до облради.

- Тобто, по суті, це схема, яка використовувалася на останніх місцевих виборах?

- Є ключова відмінність. Наша система передбачає, що всі ОТГ будуть представлені в облрадах. Водночас стара схема цього не гарантувала. У Києві, припустимо, сьогодні є округи, представлені відразу двома депутатами в Київраді. А є не представлені жодним.

- Кількість депутатів в конкретній облраді, таким чином, залежатиме від числа ОТГ в області?

- Буде встановлена гранична чисельність всіх облрад. Крім того, є ідея, що депутати облрад працюватимуть на професійній основі, як народні депутати. Отримуватимуть зарплату за цю роботу, матимуть можливість брати в штат помічників і так далі. Водночас вони не матимуть права суміщати роботу депутата з іншого. Займатися бізнесом і так далі. Ця ідея вже закладена до нового закону про столицю, і ми думаємо поширити її на всі облради. Стосовно райрад, то, оскільки роль районів на місцевому рівні зводиться до мінімуму, немає необхідності в райрадах.

- Міські ради як обиратимуться?

- Питання також обговорюється. Якщо говорити про столицю, то ми прийняли в першому читанні закон, який регулює вибори в Києві – закон про столицю. Стосовно інших міст, то депутати міськради обиратимуться за відкритими партійними списками.

- Це стосуватиметься всіх міст? Чи лише міст з населенням понад 90 тисяч осіб – як має на увазі Виборчий кодекс зараз?

- Питання ще дискутується.

- Вибори мерів. Тут який принцип буде закладений?

- У великих містах вибори міських голів відбуватимуться в два тури. Переможець визначається відносною більшістю голосів. Стосовнотого, які міста вважати "великими", також ще визначаємося.

- Громадські організації при обговоренні проекту Кодексу також вимагали передбачити в ньому серйозні обмеження політичної реклами. Що, на їхню думку, має знизити вплив на політику з боку великого бізнесу.

- Це питання також обговорюється. На місцевому рівні необхідно обмежувати політрекламу однозначно. Потрібно, щоб люди голосували за кандидата, особистість. А ось на загальнодержавному, думаю, вона допустима. Оскільки там триває боротьба ідей, і партіям необхідно пояснювати свою позицію. Наскільки я розумію з дискусій, такої думки дотримується більшість в Комітеті.

- Питання, що стосуються обрання Центрвиборчкому, в Кодексі будуть якось змінені?

- Питання, пов'язані з функціонуванням ЦВК, взагалі повинні бути прибрані з Виборчого кодексу! Це нонсенс – регламентація роботи ЦВК Виборчим кодексом. Адже Центрвиборчком проводить не тільки вибори, але і референдуми. Тому ми хочемо виокремити з Кодексу норми про ЦВК, доопрацювати їх і оформити в окремий закон. До речі, точно так само повинен бути оформлений та затверджений закон про Всеукраїнський референдум. І про місцеві референдуми – якщо буде в цьому необхідність.

- Ваша команда позиціонує себе як вельми просунуту в плані впровадження високих технологій. Ну, там, "Держава в смартфоні" і так далі. Як щодо того, щоб на рівні Виборчого кодексу зафіксувати ідею "виборів в смартфоні"? Я маю на увазі електронне голосування в тому чи іншому вигляді?

- Я задавав це запитання профільного віце-прем'єру Михайлу Федорову. Він сказав, що електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів. Є ціла низка моментів, які не дозволяють впровадити електронне голосування прямо зараз. Наприклад, інтернет. У нас, на жаль, немає покриття мережею по всіх населених пунктах. Ми ухвалили закон, що стимулює операторів створити таке покриття, і, сподіваюся, ця проблема буде розв'язана. Є питання отримання громадянами електронного підпису. Є інші технічні питання. Причому це, по суті, ланцюжки питань: щоб розв'язати одне, потрібно попередньо розв'язати низку інших, в тому числі в суміжних сферах. По суті, ЦВК технічно готова організувати і провести вибори з електронним голосуванням хоч сьогодні. Немає готовності на інших рівнях.

Але ми в жодному разі не відмовляємося від цієї ідеї і працюватимемо над її реалізацією. Як перехідний етап я запропонував ідею електронного зчитування результатів голосування.

- Це як?

- Виборчі урни оснащуються електронним зчитувачем інформації. Як тільки людина опускає в урну бюлетень, інформація миттєво йде на сервер ЦВК. Дільничні комісії, по суті, лише дублюють роботу з підрахунку голосів. Виконують "технічну" роботу. При цьому "домалювати" результат у них не буде ніякої можливості – адже інформація вже пішла, вона зафіксована. Це буде перший крок до впровадження повноцінного електронного голосування. І цю систему можна запровадити – хоча б на рівні великих міст і на великих виборчих дільницях – вже на місцевих виборах восени майбутнього року.

- Чи немає небезпеки, що в ході роботи над документом ви знову отримаєте тисячі правок від депутатів, і це значно відсуне терміни затвердження проекту, як це було в парламенті попереднього скликання?

- Це неможливо. Процедура не передбачає внесення поправок депутатів до документа, повернутого з пропозиціями президента. Документ буде доопрацьований лише на рівні комітету. На цьому ж рівні враховуватимуться пропозиції громадських організацій. Єдине, кожна правка виноситиметься на голосування в залі окремо. І тут ми можемо або отримати підтримку парламентаріїв, або ні.

00:00:00 / 00:00:00
Урни вибори 2020
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...
Новости компаний
Камера передает видео-изображение на Ваш смартфон или любое другое устройство. Вы можете видеть происходящее как в реальном времени, так и просматривать видеозапись позже. В чем плюсы ip камер? Представьте, что Вы уехали на работу и забыли: выключили ли утюг. Или волнуетесь о сохранности имущества во время отпуска. Во всех этих ситуациях Вас успокоят ip-камеры видеонаблюдения. Камеры легко устанавливаются на стене или на полке шкафа и передают информацию н...
Реклама
Трубы, которые создают систему подогрева пола, должны служить нам не менее 50 лет. Тем не менее, от нескольких факторов зависит их долговечность и эффективность. Вот почему так важен их правильный выбор. Принимая во внимание площадь, которую вы хотите обогреть, вы должны тщательно спланировать затраты и выбрать наиболее оптимальное решение для ваших условий и потребностей. Итак, каким критериям должны соответствовать трубы? Выгодно купить трубу теплого пол...