Уже на місцевих виборах-2020 голоси підраховуватимуть урни

"Електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів"

Сайт "Сьогодні" публікує другу частину бесіди з народним депутатом, заступником голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександром Качурою. У першій частині інтерв'ю "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним" нардеп розповів про те, що планується змінити в Виборчому кодексі в тій частині, яка стосується виборів до Верховної Ради України.

Нижче читайте, якою нова влада бачить систему місцевих виборів і яких ще нововведень варто очікувати від Виборчого кодексу, доопрацьованого з урахуванням пропозицій президента.

Олександр Качура. Фото: соцмережі

- Затверджений парламентом минулого скликання Виборчий кодекс передбачає, що пропорційна система з нібито відкритими списками застосовуватиметься і на місцевому рівні. А саме під час виборів до облрад і міськрад в містах з населенням понад 90 тисяч осіб. Раніше ми вже розібралися, що на загальнодержавному рівні систему ви мінятимете. А на місцевому?

- Наступного року в країні буде завершена децентралізація. Зміниться територіальний устрій держави. У тому числі буде скорочено кількість районів – їх залишиться близько сотні. При цьому роль району як адміністративної одиниці в місцевому самоврядуванні буде зведена до мінімуму. Головною ж одиницею стануть об'єднані територіальні громади (ОТГ). Звідси ідея: збільшити їх роль в представництві на обласному рівні.

- Як це передбачається реалізувати?

- Через можливість кожної ОТГ без винятку бути пропорційно представленою в обласній раді. Зараз що ми спостерігаємо в облрадах? У них засідають депутати, якіпредставляють, зазвичай, обласний центр. В результаті левова частка коштів, яку заробляє область, йде на розвиток облцентру. Таку картину ми бачимо, зокрема, на Дніпропетровщині, та й в інших регіонах теж. Захищати інтереси людей в глибинці просто нікому. Ми маємо намір змінити це. Зробити так, щоб кожна ОТГ в облраді була представлена 1-2 депутатами, залежно від кількості населення. Кожна!

Партії висуватимуть до ОТГ своїх кандидатів. Потім, залежно від кількості поданих за кандидатів голосів, вони потраплятимуть до облради.

- Тобто, по суті, це схема, яка використовувалася на останніх місцевих виборах?

- Є ключова відмінність. Наша система передбачає, що всі ОТГ будуть представлені в облрадах. Водночас стара схема цього не гарантувала. У Києві, припустимо, сьогодні є округи, представлені відразу двома депутатами в Київраді. А є не представлені жодним.

- Кількість депутатів в конкретній облраді, таким чином, залежатиме від числа ОТГ в області?

- Буде встановлена гранична чисельність всіх облрад. Крім того, є ідея, що депутати облрад працюватимуть на професійній основі, як народні депутати. Отримуватимуть зарплату за цю роботу, матимуть можливість брати в штат помічників і так далі. Водночас вони не матимуть права суміщати роботу депутата з іншого. Займатися бізнесом і так далі. Ця ідея вже закладена до нового закону про столицю, і ми думаємо поширити її на всі облради. Стосовно райрад, то, оскільки роль районів на місцевому рівні зводиться до мінімуму, немає необхідності в райрадах.

- Міські ради як обиратимуться?

- Питання також обговорюється. Якщо говорити про столицю, то ми прийняли в першому читанні закон, який регулює вибори в Києві – закон про столицю. Стосовно інших міст, то депутати міськради обиратимуться за відкритими партійними списками.

- Це стосуватиметься всіх міст? Чи лише міст з населенням понад 90 тисяч осіб – як має на увазі Виборчий кодекс зараз?

- Питання ще дискутується.

- Вибори мерів. Тут який принцип буде закладений?

- У великих містах вибори міських голів відбуватимуться в два тури. Переможець визначається відносною більшістю голосів. Стосовнотого, які міста вважати "великими", також ще визначаємося.

- Громадські організації при обговоренні проекту Кодексу також вимагали передбачити в ньому серйозні обмеження політичної реклами. Що, на їхню думку, має знизити вплив на політику з боку великого бізнесу.

- Це питання також обговорюється. На місцевому рівні необхідно обмежувати політрекламу однозначно. Потрібно, щоб люди голосували за кандидата, особистість. А ось на загальнодержавному, думаю, вона допустима. Оскільки там триває боротьба ідей, і партіям необхідно пояснювати свою позицію. Наскільки я розумію з дискусій, такої думки дотримується більшість в Комітеті.

- Питання, що стосуються обрання Центрвиборчкому, в Кодексі будуть якось змінені?

- Питання, пов'язані з функціонуванням ЦВК, взагалі повинні бути прибрані з Виборчого кодексу! Це нонсенс – регламентація роботи ЦВК Виборчим кодексом. Адже Центрвиборчком проводить не тільки вибори, але і референдуми. Тому ми хочемо виокремити з Кодексу норми про ЦВК, доопрацювати їх і оформити в окремий закон. До речі, точно так само повинен бути оформлений та затверджений закон про Всеукраїнський референдум. І про місцеві референдуми – якщо буде в цьому необхідність.

- Ваша команда позиціонує себе як вельми просунуту в плані впровадження високих технологій. Ну, там, "Держава в смартфоні" і так далі. Як щодо того, щоб на рівні Виборчого кодексу зафіксувати ідею "виборів в смартфоні"? Я маю на увазі електронне голосування в тому чи іншому вигляді?

- Я задавав це запитання профільного віце-прем'єру Михайлу Федорову. Він сказав, що електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів. Є ціла низка моментів, які не дозволяють впровадити електронне голосування прямо зараз. Наприклад, інтернет. У нас, на жаль, немає покриття мережею по всіх населених пунктах. Ми ухвалили закон, що стимулює операторів створити таке покриття, і, сподіваюся, ця проблема буде розв'язана. Є питання отримання громадянами електронного підпису. Є інші технічні питання. Причому це, по суті, ланцюжки питань: щоб розв'язати одне, потрібно попередньо розв'язати низку інших, в тому числі в суміжних сферах. По суті, ЦВК технічно готова організувати і провести вибори з електронним голосуванням хоч сьогодні. Немає готовності на інших рівнях.

Але ми в жодному разі не відмовляємося від цієї ідеї і працюватимемо над її реалізацією. Як перехідний етап я запропонував ідею електронного зчитування результатів голосування.

- Це як?

- Виборчі урни оснащуються електронним зчитувачем інформації. Як тільки людина опускає в урну бюлетень, інформація миттєво йде на сервер ЦВК. Дільничні комісії, по суті, лише дублюють роботу з підрахунку голосів. Виконують "технічну" роботу. При цьому "домалювати" результат у них не буде ніякої можливості – адже інформація вже пішла, вона зафіксована. Це буде перший крок до впровадження повноцінного електронного голосування. І цю систему можна запровадити – хоча б на рівні великих міст і на великих виборчих дільницях – вже на місцевих виборах восени майбутнього року.

- Чи немає небезпеки, що в ході роботи над документом ви знову отримаєте тисячі правок від депутатів, і це значно відсуне терміни затвердження проекту, як це було в парламенті попереднього скликання?

- Це неможливо. Процедура не передбачає внесення поправок депутатів до документа, повернутого з пропозиціями президента. Документ буде доопрацьований лише на рівні комітету. На цьому ж рівні враховуватимуться пропозиції громадських організацій. Єдине, кожна правка виноситиметься на голосування в залі окремо. І тут ми можемо або отримати підтримку парламентаріїв, або ні.

00:00:00 / 00:00:00
Урни вибори 2020
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Андрей Загороднюк инициирует привлечение солдат срочной службы к службе по контракту share Министр обороны Украины Андрей Загороднюк выступает за сокращение срока призыва в армию и за привлечение солдат срочной службы к службе по контракту. Об этом он заявил в интервью "Интерфакс-Украина". "Я за то, чтобы привлекать широкие слои населения к армейской службе. Это должно быть в нашей стратегии. Политика еще нарабатывается. Готового решения еще нет, пока мы р...
Общество
Слабозорі українці скаржаться на залізні гроші і просять враховувати їхню думку / Фото: НБУ Не минуло й року після введення нових монет, як від президента зажадали скасувати всі існуючі металеві гроші. Нещодавно така петиція була зареєстрована на сайті глави держави. Її автор, Андрій Винниченко, свою вимогу аргументує тим, що монети дорогі у виготовленні, непрактичні, займають багато місця і у великій кількості багато важать. "А ще вони всіх дратують. Крім...
Политика
Украина заняла 78 место в рейтинге "Индекс демократии-2019", который составляет издание The Economist. Об этом сообщает ONLINE.UA со ссылкой на официальный сайт журнала. Всего в рейтинге приведены данные по 167 государств. Украину отнесли к категории так называемых "гибридных демократий" с 5,90 балла из 10 возможных. Таким образом, позиция повысилась на 0,21 по сравнению с 2018 годом. Интересно, что в период 2006-2010 годов Украину относили к "несовершенны...
Политика
От 32 до 42 тысяч гривен зарплаты получили председатели фракций и групп в Верховной Раде в декабре 2019 года. Об этом сообщают "Украинские новости" со ссылкой на ответ Верховной Рады на информационный запрос. В частности, Давид Арахамия на должности председателя фракции "Слуга народа" в декабре получил 38 420,96 грн, его первый заместитель Александр Корниенко - 39 572 грн. Сопредседатели фракции "Оппозиционная платформа - За життя" Юрий Бойко и Вадим Рабин...
Общество
Кабмин представил результаты переписи населения Кабинет министров представил результаты оценки численности наличного населения Украины. Об этом сообщили на пресс-конференции, сообщает корреспондент РБК-Украина. Министр Кабинета министров Дмитрий Дубилет заявил, что численность населения Украины составила 37 млн 289 тысяч людей. Распределение по полу: 20,01 млн женщин, 17,28 млн мужчин. "К сожалению эта цифра не включает людей, постоянно проживающих за рубе...
Политика
После того, как Петр Порошенко проиграл президентские выборы 21 апреля 2019 года, против него было открыто больше 15 уголовных дел. После начала уголовного преследования он занялся переоформлением своего бизнеса на ближайших родственников. Вполне вероятно, что делал он это с целью избежать конфискации. Теперь мы расскажем, какие именно бизнес-активы бывший президент пытается спрятать от возможной конфискации. Также смотрите, почему Порошенко срочно перепис...
Политика
Скандально известная экс-мэр Славянска Донецкой области Неля Штепа, подозреваемая в посягательстве на территориальную целостность и неприкосновенность Украины и создание террористической группы, заявила о намерении баллотироваться в мэры города. Об этом она сообщила в эфире телеканала «S-plus». В частности, она сообщила, что у нее нет вредных привычек и она «замужем за Славянском, поэтому, достойна занимать такой высокий пост: «Те, кто надеются, что меня з...
Власть
Во время церемонии прощания с погибшими в авиакатастрофе в Иране, которая проходила в киевском аэропорту Борисполь, к главе государства подошли активисты. Возмущенные действиями мэра жители Киева потребовали от президента подписать указ об увольнении Кличко. Зеленский в разговоре заявил о готовности это сделать. «Я подпишу», — подтвердил украинский лидер. В декабре 2019 года Национальная полиция Украины возбудила уголовное производство против главы офиса п...
Общество
Российский актер Данила Перов скоропостижно скончался в ночь на 22 января. Ему был 51 год. Об смерти артиста сообщили на сайте театра "Содружество актеров Таганки", в котором он работал. Как уточнила в соцсетях актриса Елена Скороходова, причина смерти Перова – тромб. Данила Перов — единственный сын известной артистки Раисы Рязановой, сыгравшей Антонину в фильме "Москва слезам не верит", и актера Юрия Перова. Закончил Школу-студию МХАТ, после этого работал...