Уже на місцевих виборах-2020 голоси підраховуватимуть урни

"Електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів"

Сайт "Сьогодні" публікує другу частину бесіди з народним депутатом, заступником голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександром Качурою. У першій частині інтерв'ю "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним" нардеп розповів про те, що планується змінити в Виборчому кодексі в тій частині, яка стосується виборів до Верховної Ради України.

Нижче читайте, якою нова влада бачить систему місцевих виборів і яких ще нововведень варто очікувати від Виборчого кодексу, доопрацьованого з урахуванням пропозицій президента.

Олександр Качура. Фото: соцмережі

- Затверджений парламентом минулого скликання Виборчий кодекс передбачає, що пропорційна система з нібито відкритими списками застосовуватиметься і на місцевому рівні. А саме під час виборів до облрад і міськрад в містах з населенням понад 90 тисяч осіб. Раніше ми вже розібралися, що на загальнодержавному рівні систему ви мінятимете. А на місцевому?

- Наступного року в країні буде завершена децентралізація. Зміниться територіальний устрій держави. У тому числі буде скорочено кількість районів – їх залишиться близько сотні. При цьому роль району як адміністративної одиниці в місцевому самоврядуванні буде зведена до мінімуму. Головною ж одиницею стануть об'єднані територіальні громади (ОТГ). Звідси ідея: збільшити їх роль в представництві на обласному рівні.

- Як це передбачається реалізувати?

- Через можливість кожної ОТГ без винятку бути пропорційно представленою в обласній раді. Зараз що ми спостерігаємо в облрадах? У них засідають депутати, якіпредставляють, зазвичай, обласний центр. В результаті левова частка коштів, яку заробляє область, йде на розвиток облцентру. Таку картину ми бачимо, зокрема, на Дніпропетровщині, та й в інших регіонах теж. Захищати інтереси людей в глибинці просто нікому. Ми маємо намір змінити це. Зробити так, щоб кожна ОТГ в облраді була представлена 1-2 депутатами, залежно від кількості населення. Кожна!

Партії висуватимуть до ОТГ своїх кандидатів. Потім, залежно від кількості поданих за кандидатів голосів, вони потраплятимуть до облради.

- Тобто, по суті, це схема, яка використовувалася на останніх місцевих виборах?

- Є ключова відмінність. Наша система передбачає, що всі ОТГ будуть представлені в облрадах. Водночас стара схема цього не гарантувала. У Києві, припустимо, сьогодні є округи, представлені відразу двома депутатами в Київраді. А є не представлені жодним.

- Кількість депутатів в конкретній облраді, таким чином, залежатиме від числа ОТГ в області?

- Буде встановлена гранична чисельність всіх облрад. Крім того, є ідея, що депутати облрад працюватимуть на професійній основі, як народні депутати. Отримуватимуть зарплату за цю роботу, матимуть можливість брати в штат помічників і так далі. Водночас вони не матимуть права суміщати роботу депутата з іншого. Займатися бізнесом і так далі. Ця ідея вже закладена до нового закону про столицю, і ми думаємо поширити її на всі облради. Стосовно райрад, то, оскільки роль районів на місцевому рівні зводиться до мінімуму, немає необхідності в райрадах.

- Міські ради як обиратимуться?

- Питання також обговорюється. Якщо говорити про столицю, то ми прийняли в першому читанні закон, який регулює вибори в Києві – закон про столицю. Стосовно інших міст, то депутати міськради обиратимуться за відкритими партійними списками.

- Це стосуватиметься всіх міст? Чи лише міст з населенням понад 90 тисяч осіб – як має на увазі Виборчий кодекс зараз?

- Питання ще дискутується.

- Вибори мерів. Тут який принцип буде закладений?

- У великих містах вибори міських голів відбуватимуться в два тури. Переможець визначається відносною більшістю голосів. Стосовнотого, які міста вважати "великими", також ще визначаємося.

- Громадські організації при обговоренні проекту Кодексу також вимагали передбачити в ньому серйозні обмеження політичної реклами. Що, на їхню думку, має знизити вплив на політику з боку великого бізнесу.

- Це питання також обговорюється. На місцевому рівні необхідно обмежувати політрекламу однозначно. Потрібно, щоб люди голосували за кандидата, особистість. А ось на загальнодержавному, думаю, вона допустима. Оскільки там триває боротьба ідей, і партіям необхідно пояснювати свою позицію. Наскільки я розумію з дискусій, такої думки дотримується більшість в Комітеті.

- Питання, що стосуються обрання Центрвиборчкому, в Кодексі будуть якось змінені?

- Питання, пов'язані з функціонуванням ЦВК, взагалі повинні бути прибрані з Виборчого кодексу! Це нонсенс – регламентація роботи ЦВК Виборчим кодексом. Адже Центрвиборчком проводить не тільки вибори, але і референдуми. Тому ми хочемо виокремити з Кодексу норми про ЦВК, доопрацювати їх і оформити в окремий закон. До речі, точно так само повинен бути оформлений та затверджений закон про Всеукраїнський референдум. І про місцеві референдуми – якщо буде в цьому необхідність.

- Ваша команда позиціонує себе як вельми просунуту в плані впровадження високих технологій. Ну, там, "Держава в смартфоні" і так далі. Як щодо того, щоб на рівні Виборчого кодексу зафіксувати ідею "виборів в смартфоні"? Я маю на увазі електронне голосування в тому чи іншому вигляді?

- Я задавав це запитання профільного віце-прем'єру Михайлу Федорову. Він сказав, що електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів. Є ціла низка моментів, які не дозволяють впровадити електронне голосування прямо зараз. Наприклад, інтернет. У нас, на жаль, немає покриття мережею по всіх населених пунктах. Ми ухвалили закон, що стимулює операторів створити таке покриття, і, сподіваюся, ця проблема буде розв'язана. Є питання отримання громадянами електронного підпису. Є інші технічні питання. Причому це, по суті, ланцюжки питань: щоб розв'язати одне, потрібно попередньо розв'язати низку інших, в тому числі в суміжних сферах. По суті, ЦВК технічно готова організувати і провести вибори з електронним голосуванням хоч сьогодні. Немає готовності на інших рівнях.

Але ми в жодному разі не відмовляємося від цієї ідеї і працюватимемо над її реалізацією. Як перехідний етап я запропонував ідею електронного зчитування результатів голосування.

- Це як?

- Виборчі урни оснащуються електронним зчитувачем інформації. Як тільки людина опускає в урну бюлетень, інформація миттєво йде на сервер ЦВК. Дільничні комісії, по суті, лише дублюють роботу з підрахунку голосів. Виконують "технічну" роботу. При цьому "домалювати" результат у них не буде ніякої можливості – адже інформація вже пішла, вона зафіксована. Це буде перший крок до впровадження повноцінного електронного голосування. І цю систему можна запровадити – хоча б на рівні великих міст і на великих виборчих дільницях – вже на місцевих виборах восени майбутнього року.

- Чи немає небезпеки, що в ході роботи над документом ви знову отримаєте тисячі правок від депутатів, і це значно відсуне терміни затвердження проекту, як це було в парламенті попереднього скликання?

- Це неможливо. Процедура не передбачає внесення поправок депутатів до документа, повернутого з пропозиціями президента. Документ буде доопрацьований лише на рівні комітету. На цьому ж рівні враховуватимуться пропозиції громадських організацій. Єдине, кожна правка виноситиметься на голосування в залі окремо. І тут ми можемо або отримати підтримку парламентаріїв, або ні.

00:00:00 / 00:00:00
Урни вибори 2020
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Клієнти «Донецькоблгазу» в жовтні отримуватимуть газ від ГК "Нафтогаз України" за ціною 5,5 грн грн/куб.м  і мають обрати нового постачальника блакитного палива до 1 грудня. Про це заявив директор ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Максим Рабінович під час брифінгу у Донецькій облдержадміністрації. Він нагадав, що з 1 жовтня газопостачальна компанія «Нафтогаз України» стала постачальником «останньої надії» для клієнтів  «Донецькоблгазу», оскі...
Новости компаний
Осень - это идеальное время, чтобы заботиться о собственном здоровье, укрепить иммунитет и повысить защитные силы организма. Чтобы чувствовать себя на все 100% и свести к минимуму сезонные заболевания. Знали ли Вы, что Ваш организм ежедневно получает немалую дозу шлаков и токсинов, которые, откладываясь в организме, отравляют его и провоцируют различные заболевания. Добавьте к этому проблемы с экологией, ежедневные стрессы и переутомление, которые отражают...
Новости компаний
З 1 жовтня до 1 грудня ГК «Нафтогаз України», як постачальних «останньої надії» (ПОН), обслуговуватиме клієнтів ПАТ «Донецькоблгаз». Про це повідомляється на сайті компанії ГК «Нафтогаз України». В компанії зазначили, що ціна газу від постачальника «останньої надії» у жовтні становить 5,55 грн/куб.м з ПДВ та без вартості доставки (розподілу). Ціну газу на листопад ПОН оголосить наприкінці жовтня. Клієнти ПОН отримають платіжки за поставлений газ, де будуть...
Новости компаний
Многим из нас известно о волшебной способности антиревматического пояса лечить различные болезни спины, в том числе и ревматизм. Малоподвижный образ жизни, чрезмерные нагрузки на спину часто приводят к неприятным или даже болевым ощущениям в области поясницы и спины в целом. Лечебные пояса из шерсти животных могут значительно облегчить состояние при различных заболеваниях: радикулит, остеохондроз, защемление нерва, других заболеваниях, а также при растяжен...
Новости компаний
Технологии постоянно развиваются, они делают нашу жизнь комфортнее, безопаснее и интереснее. Медицина также не стоит на месте. Современный бесконтактный термометр для измерения температуры – это устройство, которое в скором будущем заменит все ртутные и электронные термометры в каждой семье. Почему ртутные и электронные термометры уходят в прошлое? Ртутные модели уходят в прошлое по нескольким причинам: неудобство измерения, его длительность, а также опасн...
Новости компаний
Одеяло из шерсти мериносов  на День защитника Украины - оригинальный и интересный подарок для Вашего любимого. Уже на следующей неделе, 14 октября мы будем праздновать День защитника Украины. В этот праздник большинство женщин поздравляют своих мужчин приятными подарками. Но что выбрать для своего мужа и чем порадовать защитника. Для мужчины лучше всего выбирать полезный и оригинальный подарок. Духи, часы, носки и нижнее белье - неплохо, но банально. А каж...
Новости компаний
Многие люди, выбирая часы, стараются найти такую модель, которая подчеркнет их индивидуальность. В Украине появились модные деревянные часы. Они выполнены очень стильно, качественно и привлекательно. Это аксессуар, который сможет подчеркнуть Вашу особенность и неповторимость. Подарив такой аксессуар на День Защитника Украины можно быть уверенным, что такой подарок запомнится. Важно, что есть возможность нанесения индивидуальной гравировки. Напишите особые...
Новости компаний
Лакомства пальчики оближешь: медовая сказка!   «Медові смаколики» (переходим на сайт по ссылке)— не просто интернет-магазин с вкусностями. Это целая корпорация непревзойденных медовых десертов. Дегустируйте в свое удовольствие, угощайте друзей и близких, делайте крутые подарки! Bon appétit, сластены! Мы предлагаем лакомства на любой вкус:  -сочный и полезный мед, в том числе перговый, с фундуком, кешью, мигдалем, семечками тыквы; -ореховый микс на меду; -к...
Новости компаний
Это праздник, с которым важно поздравить не только военнослужащих, но и мужчин разных профессий. Ведь каждый из них – защитник своей семьи, близких, любимых и родных людей. Сделайте приятный подарок мужу, брату, сыну. Не забудьте оказать внимание и проявить заботу любимому мужчине. Выбирайте полезный и оригинальный подарок, который запомниться на долго. Но не забудьте о начальнике, а также преподнесите подарок учителю в школе или преподавателю в вузе. Они...