Ринок землі привідкрили: кому і скільки можна буде купувати

Передбачається, що зміни наберуть чинност тільки восени 2020 року

0:00 / 3:27

У середу, 13 листопада, після п'ятигодинних дискусій Верховна Рада все-таки проголосувала за законопроект про відкриття ринку землі . Його підтримали 240 народних депутатів з 395, присутніх у залі.

Хоча в порядку денному стояв урядовий законопроект №2178 і 10 альтернативних (№№2178-1 – 2178-10), але на голосування – вочевидь, через відсутність часу – був поставлений лише один законопроект з числа альтернативних: №2178-10, який підтримав парламентський комітет з питань аграрної та земельної політики.

0:00 / 4:21

Поки законопроект прийнято тільки в першому читанні. А це означає, що до другого читання в нього можуть бути внесені суттєві правки. Втім, поговоримо про те, за що саме проголосували народні депутати 13 листопада, які правила ринку землі змінює цей прийнятий законопроект.

Мабуть, найреволюційніша зміна, яку передбачає проголосований законопроект, прихована у коротенькій фразі: "Пункт 15 виключити". Мається на увазі п. 15 "Перехідних положень" Земельного кодексу, який забороняв "до вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року" покупку і продаж земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності. Якщо (або коли) законопроект №2178-10, який називається "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" буде прийнятий і підписаний президентом, отримання сільгоспземлі у власність шляхом купівлі буде дозволено.

Хто зможе купити землю

Законопроект №2178-10, як і той, що був розроблений урядом, передбачає, що отримувати право власності на землю сільськогосподарського призначення мають громадяни України, юридичні особи, створені згідно із законодавством України, територіальні громади та держава. Що стосується іноземців, то в законопроекті йдеться про те, що громадяни іншої держави, а також особи без громадянства можуть отримувати сільськогосподарські ділянки у власність тільки у вигляді спадщини. Але при цьому вони зобов'язані протягом року після отримання у власність провести їх відчуження, тобто продати або яким-небудь іншим чином передати іншій особі з перерахованих вище категорій.

Є, втім, і інші винятки. В цілому законопроект забороняє іноземцям отримувати право власності на українські землі сільгосппризначення до 1 січня 2024 року. Однак ця вимога не поширюється на тих сільськогосподарських товаровиробників, які зареєстровані більше трьох років тому і які отримали земельні ділянки в оренду або емфітевзис до набрання чинності цим законом.

Убезпечити українську сільгоспземлю від російських покупців вирішили ще й тим, що внесли заборону на право власності на землю до переліку санкцій (доповнивши таким пунктом закон "Про санкції").

Скільки землі "поміститься" в одні руки

Багато дискусій викликали положення земельних законопроектів про те, скільки землі може мати у власності одна особа або одна фірма. Урядовий законопроект пропонував норму в 15% площі сільгоспземель в межах області або 0,5% – в межах країни. Проголосований законопроект встановлює інші обмеження: 35% в межах однієї громади, 8% в межах однієї області і 0,5% в межах України.

В Україні налічується близько 42 млн гектарів сільськогосподарських земель. Виходить, в "одних руках" може бути зосереджено до 200 тис. гектарів землі. Багато противників законопроекту говорили, що це занадто багато (це більше, ніж два Києва), оскільки створює передумови для скупки сільгоспземель великим бізнесом на шкоду фермерам і дрібним виробникам. Однак, за даними спеціалізованих видань, сьогодні в Україні існує кілька агрохолдингів, які фактично володіють більш ніж 500 тисячами га землі. Відповідно до закону, нинішні орендарі мають переважне право на покупку землі, яку обробляють. Однак виходить, що великі фірми не зможуть придбати у власність всю землю, яку використовують зараз.

Контролювати площу землі у власності будуть за допомогою Державного земельного кадастру, який "прив'яжуть" до Держреєстру майнових прав на нерухоме майно та Єдиного держреєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, а також і Держреєстром актів цивільного стану.

При цьому важливо відзначити, що майбутній закон не скасовує жодної існуючої на сьогоднішній день форми володіння землею сільгосппризначення. Земельні ділянки сільгосппризначення як і раніше можна буде мати в постійному або тимчасовому користуванні, в приватній власності або оренді. Однак, крім цього, додасться ще один вид отримання сільгоспземель в своє розпорядження: покупка.

Передбачається, що продаж землі відбуватиметься на земельних аукціонах. Однак громадяни, які мають сільськогосподарські ділянки в постійному користуванні (в тому числі ті, які успадкували таке право), а також фермери, які отримали землю в постійне користування, зможуть викупити свої ділянки без аукціону. І не за ринковою ціною, а за ціною нормативної грошової оцінки, яка, як передбачається, буде нижчою за ринкову. До того ж перерахованим власникам можна буде купити свої ділянки в розстрочку, яка буде даватися на 5 років.

Нагадаємо, прийняти всі закони, необхідні для відкриття ринку землі, планується ще в цьому році. Однак законопроектом №2178-10 передбачено, що всі перераховані нововведення набудуть чинності тільки з 1 жовтня 2020 року. До цього часу Кабмін повинен буде розробити необхідні нормативні акти і привести у відповідність з цим законом існуючі.

13 листопада в порядку денному парламенту стояли ще кілька земельних законопроектів . Зокрема, №2194 про внесення змін до Земельного кодексу та інших законів, що стосуються удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, №2195 про продаж земельних ділянок через електронні аукціони та №0855 про використання земель оборони. Однак для розгляду цих проектів не вистачило часу.

Земля ринок Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
В Минздраве опубликовали карту заболеваемости коронавирусом по областям Украины по состоянию на второе июля. За последние сутки заразилось еще 889 человек. Об этом сообщает Центр общественного здоровья в Facebook: Винницкая область - 1895 (1250 выздоровели) Волынская область - 2508 (744 выздоровели) Днепропетровская область - 1095 (935 выздоровели) Донецкая область - 562 (167 выздоровели) Житомирская область - 1421 (849 выздоровели) Закарпатская область -...
Общество
Ці поради можуть врятувати вам життя Як зрозуміти, що ваш телефон прослуховується і ознаки свідчать про це? Сторонні додатки Варто глянути, які програми встановлені на смартфон. У списку можуть бути додатки, про яких ви ніколи не чули і ніколи не встановлювали їх. Звичайно ж, в ОС Android є програми за замовчуванням, але і їх дії варто обмежити, якщо ві ними не користуєтеся. Телефон живе своїм життям Ще одним тривожним фактором є дивна поведінка телефону,...
Власть
Роман Грищенко получил выговор за недостатки в работе по подбору кандидатур на должности руководителей местных госадминистраций. Президент Владимир Зеленский объявил выговор главе Сумской областной госадминистрации Роману Грищенко. Об этом говорится в указе главы государства №261/2020, обнародованном на его сайте в среду, 1 июля. Указано, что Грищенко получил выговор за недостатки в работе по подбору кандидатур на должности руководителей местных государств...
Криминал
Прокурор обещал не привлекать полицейского к уголовной ответственности по двум уголовным производствам и принять решение об их закрытии. В Ровенской области правоохранители задержали при получении взятки заместителя начальника одного из отделов региональной прокуратуры. Об этом сообщает Офис генпрокурора в среду, 1 июля. По данным следствия, прокурор требовал у и.о. начальника одного из отделений полиции Ровенской области взятку в виде двух новых ноутбуков...
Общество
Во временно неподконтрольном украинскому правительству Донецке был захвачен в плен 29-летний Григорий Синченко. Об этом сообщила его мать Татьяна Гулевская в комментарии «Донбасс.Реалии». Синченко — пленник незаконных вооруженных формирований, в конце мая ему удалось бежать из донецкого ИВС. 29 июня его поймали снова. Такую информацию предоставил адвокат Синченко, который находится в Донецке. По его данным, украинца удерживают на территории местного ИВС, н...
Политика
Министр здравоохранения Максим Степанов высказал надежду на то, что в Украине не придется возобновлять карантин из-за усугубления ситуации.  Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения в Facebook. "В Украине за минувшие сутки зафиксировано 664 новых случая заболевания коронавирусной инфекцией, из них 32 у детей и 44 у медицинских работников. Госпитализированы в учреждения здравоохранения 177 человек. Выздоровели за сутки 433 человека, умерли...
Политика
На заседании по делу Петра Порошенко 1 июля одному из прокуроров потребовалось срочно отлучиться во время выступления экс-президента. Бывший лидер Украины высказал резкое предположение о том, куда "сбежал" сотрудник ОГПУ. Сегодня, 1 июля, Печерский райсуд Киева рассматривал дело экс-президента Петра Порошенко. На заседании одному из прокуроров потребовалось срочно отлучится. Инцидент попал на видео телеканала "Прямой", который транслировал заседание в прям...
Общество
В Кабмине разработали законопроект о штрафах для граждан без масок в общественном месте В Украине будут штрафовать за не ношение масок в общественном месте во время карантина из-за коронавируса. Соответствующий законопроект был разработан по поручению главы Кабмина. По словам министра юстиции Дениса Малюськи, штрафы для физических лиц будут немного ниже, чем сейчас предусмотрены за общее нарушение карантинных правил. Об этом чиновник 1 июля заявил на засед...
Политика
Як відомо, Росія, яка вторглася як агресор в Україну, відмовилася підтримати цю резолюцію Рада Безпеки ООН прийняв резолюцію про глобальне припинення вогню у всіх світових конфліктах на час пандемії коронавірусу. Про це повідомив спікер постійного представництва України в ООН Олег Ніколенко в Facebook. "Через 100 днів після призову генсекретаря ООН до глобального припинення вогню на час пандемії COVID-19 Радбез сьогодні нарешті прийняв довгоочікувану резол...