Заробітчан захистять від шахраїв: плату за пошук роботи за кордоном хочуть скасувати

Заробітчан захистять від шахраїв: плату за пошук роботи за кордоном хочуть скасувати, фото-1

Мільйони українців щорічно їздять на заробітки, цим нерідко користуються шахраї. Під виглядом агентств з працевлаштування вони беруть 300-600 євро і відправляють людину до неіснуючої компанії за кордоном, а то і зовсім зникають.

Депутати придумали, як захистити заробітчан від шахраїв, – треба заборонити агентствам брати гроші з шукачів та скасувати ліцензії. Законопроект №2365 вже зареєстрований в Раді.

Що зміниться

Кілька років тому з шахраями зіткнулася жителька Запоріжжя Олена Мартинюк. Агентство наперед взяло з дівчини гроші, але кілька місяців їй говорили, що вакансій поки немає. Тільки після погроз звернутися до поліції посередники запропонували вакансію в Вишогруді, передмісті Варшави, і сказали, що там вже чекають на робочому місці.

"Коли я приїхала до Польщі і пішла з документами на завод, то виявилося, що вони вперше чують про агентство і про мене. Сказали, що вакансій у них немає", – розповідає Олена.

Фото: Roman Pilipey/архів "Сьогодні"

У проекті закону №2365 пропонується захистити трудових мігрантів від подібних шахраїв. Парламентарії вважають, що для цього потрібно:

  • заборонити компаніям-посередникам брати гроші з претендентів роботи і встановити великі суми штрафів за порушення цієї норми. Штраф буде в розмірі 578-850 тис. грн.

Посередники повинні отримувати гроші за свою роботу від замовника, тобто роботодавця, вважають автори законопроекту. Така практика дійсно існує в Європі.

  • скасувати ліцензію, яка видається Міністерством соціальної політики України посередникам з міжнародного працевлаштування.

Ліцензія якраз і була введена, щоб захистити українців. Однак вона не працює належним чином, наголошується в пояснювальній записці до проекту. Замість неї компанії повідомлятимуть державі про свою діяльність в цій сфері. Тих, хто не повідомить, штрафуватимуть на суму до 850 тис. грн.

"За прикладом сусідньої Польщі, ліцензію потрібно прибрати, замінивши її так званою "повідомною ліцензією", коли компанія-посередник в міжнародному працевлаштуванні сама повідомляє державу, що вона хоче займатися цим видом діяльності", – йдеться в пояснювальній записці до проекту.

Так, 2017 року 1,7 млн українців отримали запрошення на роботу до Польщі. Тільки 12 400 з них поїхали працювати через ліцензовані компанії.

Порядок наводити треба, але правильно

Ринок трудових агентств впорядкувати потрібно, каже Владислав Штепа, засновник компанії "Український рекрутинг". Але до наведення порядку треба підходити професійно і зважено.

"Незрозуміло, що робити компаніям, які вже працюють за ліцензією. Законопроект треба допрацьовувати – прописати механізм переведення бізнесу, у якого вже є ліцензії, в новий формат дозволів. Незрозумілі терміни і те, як це практично реалізовуватиметься", – зазначає Владислав Штепа.

Фото: ijeab/Freepik

Перейти на оплату від замовника посередники дійсно можуть – деякі в Україні вже давно працюють так. Але перебудуватися зможуть не всі, вважає керівник напрямку HR групи компаній KVADRA INVEST Діана Солодій.

"Деякі кадрові агентства, які давно працюють на ринку і мають базу партнерів-зарубіжних роботодавців, зможуть це зробити. Іншим може бути складно домовитися і, як наслідок, вони будуть змушені припинити діяльність", – зауважує Солодій.

Тут теж є зворотна сторона – немає механізму відповідальності самого працівника. Часто працівники, оскільки вони нічого не оплачують, не думають над зобов'язаннями, які на себе взяли.

"Працівник може передумати їхати працювати. А посередник вже може зробити робочу візу, роботодавець – забронювати готель... Тобто працівник може відхилити пропозицію в будь-який момент і жодної відповідальності він не несе", – говорить Владислав Штепа.

Разом з тим, якщо проект приймуть, то він може призвести до дисбалансу іноземних роботодавців і бажаючих їхати працювати за кордон. Кількість заявок від іноземних компаній на працівників з України може скоротитися. Не у всіх є бажання платити за працевлаштування, прогнозує Діана Солодій. А з іншого боку, працевлаштування полегшиться – за пошук вакансії не потрібно буде платити і бажаючих працювати за кордоном побільшає.

Як захиститися від шахраїв

"Люди просто йдуть до шахраїв, не розуміючи своїх прав і зобов'язань, що повинні бути умови, контракт, що повинні бути дотримані всі процедури легалізації перебування в іншій країні", – зазначає Владислав Штепа.

Поки що заробітчани можуть перевірити посередника за ліцензією на сайті Міністерства соцполітики. Також варто почитати відгуки про агентство перед тим, як до нього звернутися. Якщо компанія працює менше року, це привід задуматися і ретельніше перевіряти інформацію.

Людина повинна переконатися в легальності роботи посередника, в тому, чи є у нього ліцензія, скільки він працює, як влаштований процес працевлаштування, переконатися, що роботодавець існує, дізнатися про компанію, зателефонувати до компанії і переконатися в наявності вакансії. Вчити мову – дуже багато проблем виникає через незнання мови, зазначає Владислав Штепа.

Ще одна річ, на яку важливо звернути увагу, – це умови, які надає роботодавець: житло, харчування, транспорт.

Мошенники поиск работы оплата за работу
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію