Заробітчан захистять від шахраїв: плату за пошук роботи за кордоном хочуть скасувати

Мільйони українців щорічно їздять на заробітки, цим нерідко користуються шахраї. Під виглядом агентств з працевлаштування вони беруть 300-600 євро і відправляють людину до неіснуючої компанії за кордоном, а то і зовсім зникають.

Депутати придумали, як захистити заробітчан від шахраїв, – треба заборонити агентствам брати гроші з шукачів та скасувати ліцензії. Законопроект №2365 вже зареєстрований в Раді.

Що зміниться

Кілька років тому з шахраями зіткнулася жителька Запоріжжя Олена Мартинюк. Агентство наперед взяло з дівчини гроші, але кілька місяців їй говорили, що вакансій поки немає. Тільки після погроз звернутися до поліції посередники запропонували вакансію в Вишогруді, передмісті Варшави, і сказали, що там вже чекають на робочому місці.

"Коли я приїхала до Польщі і пішла з документами на завод, то виявилося, що вони вперше чують про агентство і про мене. Сказали, що вакансій у них немає", – розповідає Олена.

Фото: Roman Pilipey/архів "Сьогодні"

У проекті закону №2365 пропонується захистити трудових мігрантів від подібних шахраїв. Парламентарії вважають, що для цього потрібно:

  • заборонити компаніям-посередникам брати гроші з претендентів роботи і встановити великі суми штрафів за порушення цієї норми. Штраф буде в розмірі 578-850 тис. грн.

Посередники повинні отримувати гроші за свою роботу від замовника, тобто роботодавця, вважають автори законопроекту. Така практика дійсно існує в Європі.

  • скасувати ліцензію, яка видається Міністерством соціальної політики України посередникам з міжнародного працевлаштування.

Ліцензія якраз і була введена, щоб захистити українців. Однак вона не працює належним чином, наголошується в пояснювальній записці до проекту. Замість неї компанії повідомлятимуть державі про свою діяльність в цій сфері. Тих, хто не повідомить, штрафуватимуть на суму до 850 тис. грн.

"За прикладом сусідньої Польщі, ліцензію потрібно прибрати, замінивши її так званою "повідомною ліцензією", коли компанія-посередник в міжнародному працевлаштуванні сама повідомляє державу, що вона хоче займатися цим видом діяльності", – йдеться в пояснювальній записці до проекту.

Так, 2017 року 1,7 млн українців отримали запрошення на роботу до Польщі. Тільки 12 400 з них поїхали працювати через ліцензовані компанії.

Порядок наводити треба, але правильно

Ринок трудових агентств впорядкувати потрібно, каже Владислав Штепа, засновник компанії "Український рекрутинг". Але до наведення порядку треба підходити професійно і зважено.

"Незрозуміло, що робити компаніям, які вже працюють за ліцензією. Законопроект треба допрацьовувати – прописати механізм переведення бізнесу, у якого вже є ліцензії, в новий формат дозволів. Незрозумілі терміни і те, як це практично реалізовуватиметься", – зазначає Владислав Штепа.

Фото: ijeab/Freepik

Перейти на оплату від замовника посередники дійсно можуть – деякі в Україні вже давно працюють так. Але перебудуватися зможуть не всі, вважає керівник напрямку HR групи компаній KVADRA INVEST Діана Солодій.

"Деякі кадрові агентства, які давно працюють на ринку і мають базу партнерів-зарубіжних роботодавців, зможуть це зробити. Іншим може бути складно домовитися і, як наслідок, вони будуть змушені припинити діяльність", – зауважує Солодій.

Тут теж є зворотна сторона – немає механізму відповідальності самого працівника. Часто працівники, оскільки вони нічого не оплачують, не думають над зобов'язаннями, які на себе взяли.

"Працівник може передумати їхати працювати. А посередник вже може зробити робочу візу, роботодавець – забронювати готель... Тобто працівник може відхилити пропозицію в будь-який момент і жодної відповідальності він не несе", – говорить Владислав Штепа.

Разом з тим, якщо проект приймуть, то він може призвести до дисбалансу іноземних роботодавців і бажаючих їхати працювати за кордон. Кількість заявок від іноземних компаній на працівників з України може скоротитися. Не у всіх є бажання платити за працевлаштування, прогнозує Діана Солодій. А з іншого боку, працевлаштування полегшиться – за пошук вакансії не потрібно буде платити і бажаючих працювати за кордоном побільшає.

Як захиститися від шахраїв

"Люди просто йдуть до шахраїв, не розуміючи своїх прав і зобов'язань, що повинні бути умови, контракт, що повинні бути дотримані всі процедури легалізації перебування в іншій країні", – зазначає Владислав Штепа.

Поки що заробітчани можуть перевірити посередника за ліцензією на сайті Міністерства соцполітики. Також варто почитати відгуки про агентство перед тим, як до нього звернутися. Якщо компанія працює менше року, це привід задуматися і ретельніше перевіряти інформацію.

Людина повинна переконатися в легальності роботи посередника, в тому, чи є у нього ліцензія, скільки він працює, як влаштований процес працевлаштування, переконатися, що роботодавець існує, дізнатися про компанію, зателефонувати до компанії і переконатися в наявності вакансії. Вчити мову – дуже багато проблем виникає через незнання мови, зазначає Владислав Штепа.

Ще одна річ, на яку важливо звернути увагу, – це умови, які надає роботодавець: житло, харчування, транспорт.

Мошенники поиск работы оплата за работу
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
29 сентября 2020 в 11.00 состоится онлайн-встреча, в течение которой мы покажем на линии времени, шаг за шагом, как уверенно и планово выходить на рынок ЕС: проверка бизнес-идеи и размышления о релокацию менеджеров компании;  анализ рынка, подготовка коммерческих предложений; как не упустить возможность получения грантового финансирования еще до регистрации фирмы и как взять в лизинг автомобиль в первые дни после регистрации; проведение встреч с партнерами...
Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...