Треба брати, поки дають: як безкоштовно отримати п'ять ділянок землі

Згідно із законом, українці мають право безкоштовно приватизувати п'ять ділянок землі. Цю норму можуть скоро прибрати

Для будівництва будинку, дачі, гаража, садівництва і земельних робіт – українці мають право безкоштовно приватизувати п'ять ділянок землі під різні цілі. Це гарантує Земельний кодекс України. Все, що потрібно, – бути повнолітнім і мати паспорт України.

Роздавати землю держава довго не буде. У планах уряду зробити землю товаром. Тому норма про безкоштовну приватизацію не вписується в нову модель. Ввести продаж землі планують 1 жовтня 2020 року.

Скільки можна отримати землі

Кожен українець може безкоштовно отримати землю, це право прописано в статті 121 Земельного кодексу України, громадянин отримує його з 18 років. Загалом можна приватизувати 2,28 га.

Для ведення особистого селянського господарства можна отримати до двох гектарів. Під садівництво – до 0,12 га. На будівництво житлового будинку для села і міста існують різні норми: якщо в селі можна претендувати на 0,25 га, в селищах – 0,15 га, то в місті дадуть максимум 0,1 га. Ще 0,1 га можна отримати для будівництва дачі і 0,01 га – під гараж. Під одну мету можна приватизувати безкоштовно тільки одну ділянку. Чи є земля у кого-то з членів сім'ї – не має значення.

Але, незважаючи на існування такого права, безліч українців досі ним не скористалося. На січень 2018 року безкоштовно приватизували землю лише 9 459 454 осіб, йдеться в звіті Світового банку.

/ Фото: Pixabay

Справа в тому, що отримати землю не так просто. Сфера безоплатної приватизації землі залишається однією з найкорупційніших, починаючи від рівня місцевої влади і закінчуючи Госгеокадастром, попереджає юрист практики земельного права Андрій Григоренко.

"Не обходиться і без судових розглядів неправомірних дій відповідного органу – розпорядника земельної ділянки", – розповідає Григоренко.

Однак спробувати отримати землю варто. Поки в проектах про запуск ринку нічого не говориться про скасування безкоштовної приватизації, але вони передбачають вільну купівлю-продаж земель державної та комунальної власності, зауважує партнер юридичної компанії EQUITY В'ячеслав Краглевич. Це істотно може зменшити кількість "вільних" для приватизації земель.

Куди йти за землею і до чого бути готовим

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни, незалежно від місця проживання. Для її приватизації треба знайти вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться – в межах міста, села чи району – до відповідних органів самоврядування і потрібно звертатися. Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Госгеокадастру – зазвичай це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства.

Пошук вільної ділянки – найскладніший етап. Відкритого переліку земель, які можна безкоштовно приватизувати, в Україні немає. А в законі прописано, що людина повинна сама знайти вільну землю, а потім звертатися до органів місцевого самоврядування. Якщо подати заяву без вказівки конкретної ділянки, то є ймовірність отримати відписку, що вільної землі немає, попереджає Іван Гранцев, керуючий партнер "Гранцев і Партнери".

Перевірити, чи вільна земля, можна на сайті "Публічна кадастрова карта України". Якщо ділянка має кадастровий номер і виділена блакитним кольором, то вже комусь належить. Але ці карти не можна назвати достовірними на 100% – часто інформація застаріла. Тому її варто зіставляти з гугл-картою в режимі супутника, щоб побачити, чи є там забудова. Якщо ділянку знайшли – робите скріншот і відзначаєте на мапі землю, яку хочете отримати.

Процедура отримання землі

Якщо вільна ділянка знайдена – можна подавати заяву до органу місцевого самоврядування – сільради або міськради Якщо це земля для садівництва або особистого сільського господарства, і вона знаходиться за межами населеного пункту – заява треба подавати до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області.

До заяви треба додати карту, де вказано місце розташування землі – це може бути роздруківка з гугл-карт із зазначеним ділянкою – копію паспорта та ідентифікаційного коду. Рішення про відведення земельної ділянки органи місцевого самоврядування повинні прийняти протягом місяця.

Отримавши згоду сільради або мерії, можна починати розробку проекту щодо відведення землі. Цим займається землевпорядна організація.

Інженер-землевпорядник повинен визначити точні межі ділянки, їх геодезичні координати і скласти кадастровий план. Далі проект відведення земельної ділянки треба узгодити в місцевих органах містобудування та архітектури і регіональному органі Геокадастру. Цим зазвичай займається землевпорядна організація.

/ Фото: Анатолiй Бойко

Потім земельну ділянку можна реєструвати. Для цього треба йти із заявою про реєстрацію ділянки до Центру надання адміністративних послуг або територіального органу Держгеокадастру. Цей етап теж зазвичай проходить землевпорядна організація.

Заява про реєстрацію ділянки розглядається 14 днів. Якщо всі документи складені правильно – ділянку реєструють, видається витяг з Державного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

Це ще не все. далі треба подати клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення землі до органу місцевого самоврядування . До клопотання треба додати копію узгодженого проекту та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

І останнє. Після затвердження проекту землеустрою та отримання рішення про безоплатну передачу у власність землі ділянку можна приватизувати. Заяву про приватизацію держреєстратор розглядає до п'яти робочих днів і видає виписку.

Скільки часу і грошей піде на безкоштовну приватизацію землі

Згідно із законом, весь процес повинен займати два-три місяці. Насправді на отримання землі можуть піти роки.

"Тимчасові витрати з оформлення наданого безоплатно земельної ділянки, з власного досвіду, становить від шести місяців і більше. Таким чином, під безкоштовною приватизацією розуміється саме безкоштовне отримання земельної ділянки, а процес її оформлення вимагає фінансових і витрат часу", – зазначає юрист Андрій Григоренко.

Грошових витрат теж доведеться зазнати. Послуги землевпорядника обійдуться від 3000 до 10000 грн. Вартість залежить від того, чи замовник сам погоджуватиме проекти у чиновників, чи всім займеться землевпорядна організація.

"Я пройшов весь шлях щодо отримання земельної ділянки, отримав гарантовані державою сотки і можу стверджувати, що це можливо, якщо наполегливо боротися за свої права. З огляду на анонсоване відкриття ринку землі і те, що вільних земель об'єктивно стає все менше, існує ймовірність, що таке право може бути істотно обмежена або взагалі скасовано. Тим, хто ще не реалізував своє право на землю, варто задуматися над цим і скористатися своїм правом, поки не пізно", – говорить Андрій Григоренко.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, яким влада бачить майбутній ринок землі і чого бояться малі фермери.

00:00:00 / 00:00:00
Україна земля ділянка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...
Реклама
Осуществляя любые строительные или ремонтные работы, не обойтись без качественной строительной продукции - бетона и железобетонных изделий. Сферы применения бетона в современном строительстве постоянно расширяются, что повышает спрос на этот продукт. Особенно, если он качественный и сертифицированный. В славном промышленном городе Борислав расположено производство бетонной продукции торговой марки «Куб Бетон», которая успела уверенно заявить о себе на стро...
Реклама
Соляная пещера «Гармония» в Трускавце приглашает на спелеотерапию Ищете место оздоровления, релакса и особой атмосферы? Посетите соляную пещеру «Гармония» в Трускавце. Здесь можно не только улучшить общее самочувствие и укрепить иммунитет, но и отдохнуть от бешеного ежедневного ритма жизни. Курорт Трускавец предлагает бесчисленное количество медицинских и косметических процедур, современных методик для восстановления организма, укрепления иммунитета и улуч...
Новости компаний
Особенности бескаркасного автокресла SafeBelt Современным родителям приходится передвигаться с ребенком на машине, чтобы отвезти в садик, школу или на дополнительные занятия. Однако к безопасности маленького пассажира стоит подойти более основательно. Для этого недостаточно будет обычного ремня безопасности, ведь координация ребенка еще не полностью развита и он не сможет удержаться при столкновении или резком торможении. С введением более жестких правил п...
Новости компаний
Novinki.top предлагает топ-5 необходимых вещей для школы, которые можно заказать в один клик и не нервничать у прилавков магазинов. 1. Рюкзак Bobby Это рюкзак нового поколения с защитой от промокания и карманников. Он имеет систему распределения веса, что является идеальным вариантом для современного школьника. Многослойные стенки уберегут ценные вещи от воришек, падений и увеличат срок эксплуатации самого важного аксессуара для школы. Bobby смогут гордо н...