4 роки без міліції: що змінилося

Поліцейські скаржаться, що заробляють менше за охоронців, і чекають поліпшень через два місяці

7 листопада виповнюється рівно 4 роки, як в Україні скасували міліцію. Ця структура в Україні не дотягнула два роки до свого столітнього ювілею. 6 листопада 2015 року де-юре став останнім днем української міліції. Її замінила Національна поліція. Що змінилося відтоді, крім вивісок, стало працювати краще, яка тепер зарплата у копів – про все це нам розповіли поліцейські і експерти, які проводять моніторинг роботи правоохоронців.

Плюси і мінуси

Офіційна міліцейська статистика багато в чому відрізняється від поліцейської. За одним видам злочинів зараз є помітне зниження, за іншими – явне зростання. Про це сказано в звітах Генеральної прокуратури, яка вже протягом кількох років становить таку статистику.

Наприклад, якщо порівнювати дані за 10 місяців 2015 року та за такий же період 2019-го, то можна побачити, що в цілому число зареєстрованих злочинів знизилася. 2015-го їх було понад 468 тис., зараз не дотягує і до 403.

За окремими видами злочинів картина не скрізь однакова. Наприклад, число вбивств знизилося більш ніж на 1 тисячу, крадіжок – на 42 тисячі, грабежів – на 7 тисяч.

При цьому зросла кількість хабарів – 2015 року було зареєстровано на 68 випадків менше, ніж зараз. Поліцейські зареєстрували на 52 факти більше зґвалтувань. А ось число випадків виготовлення і продажу шкідливих комп'ютерних програм зросла більш ніж в 10 разів. Якщо 2015-го їх нарахували всього 18, то з початку 2019 року – 187.

У той же час, за офіційними даними, чисельність особового складу скоротилася майже вдвічі. Лави міліціонерів 2014-го, до реформи, налічували близько 197 тис. огсіб, зараз їх чисельність трохи понад 100 тис.

За останні чотири роки у поліцейських різних підрозділів зросли зарплати, але за цей час зросли і ціни вдвічі.

Керівництво Міністерства внутрішніх справ неодноразово рапортувало, що у поліцейських, порівняно з міліціонерами, поліпшилося матеріальне забезпечення – в розпорядженні з'явилися нові авто, планшети, засоби зв'язку, відеореєстратори. Але при цьому самі ж поліцейські в перші місяці роботи неодноразово розповідали журналістам, що їм видали лише по одному комплекту форми, а змінна форма виявилася дефіцитом.

"Після тривалого носіння прав форму вночі і вона ледь встигала висихати до ранку", – розповідали нам патрульні.

Поліцейські пройшли переатестацію, після чого їх лави були очищені від тих, кого вважали недобросовісними співробітниками. Але за оцінками самих же поліцейських, через переатестацію звільнилися і досвідчені співробітники, чиї знання могли стати в нагоді нової поліції.

За оцінками водіїв і експертів, на дорогах поменшало хабарництва. Це сталося після того, як разом з міліцією в історію пішла і ДАІ, що оскандалилася на хабарах. Але в перші ж місяці роботи поліції київська прокуратура заявила про гучне на той час викриття. Справа в тому, що один з нових поліцейських, які прибули на оформлення ДТП, вкрав з автомобіля потерпілого водія 17 тис. доларів.

"За ці чотири роки з'явилися як плюси, так і мінуси. Але мінусами я б назвав ті питання, які просто ще не вирішені, – сказав нам заступник голови одного з облуправлінь поліції. – Наприклад, є, звичайно, певний кадровий голод, але всі ми в надії, що ситуація зміниться з 1 січня. З початку року повинен набути чинності закон про кримінальні проступки і слідчі будуть серйозно розвантажені. Зараз є слідчі, у яких по 500-600 кримінальних проваджень. Це йдеться про мегаполіси. У невеликих облцентрах у слідчих в середньому до 400 таких справ. Все це безпосередньо впливає на якість роботи. З початку 2020 з'являться шанси на поліпшення".

Найімовірніше, дрібні порушення закону – проступки – тепер розглядатимуться дільничними.

Поліцейські, які пройшли переатестацію, в своїй більшості говорять, що все ще залишається низка проблем, які поки не розв’язані.

"Нарікань як було основних два, так вони і залишилися. Це зарплати і забезпечення. Наприклад, в Києві зарплата слідчого ледь дотягує в середньому до 13 тис. грн. Напевно, цього при нинішніх цінах недостатньо, тоді як зарплата охоронця в маркеті або така ж , або більша", – сказав нам коп.

Дехто з поліцейських позитивно оцінюють зміни, але при цьому говорять, що просуваються вони аж надто повільно.

"Ми починали з чоловіком свою службу в міліції, тепер продовжили як поліцейські. Так, є перспективи, що одного разу все зміниться на краще, але всі ці зміни рухаються занадто повільно. Важливе для кожного питання – це зарплата. Ми як отримували на двох 1 тис доларів, так отримуємо її і зараз, а ціни зросли. Мотивації не так вже й багато", – говорить поліцейська, яка працює з чоловіком в столичній поліції.

За словами правоохоронців, кадровий голод виник після двох серйозних чисток лав міліції, а потім після переатестації зменшилися і лави поліції. За різними оцінками, некомплект становить зараз від 10% до 40% залежно від підрозділів поліції. Наприклад, 2017 року некомплект становив 20 тис. співробітників.

"Бракує кожного шостого співробітника", – заявляв Сергій Князєв, який на той час був головою Нацполіції.

Торік некомплект становив уже 17 тис. осіб. Зараз він орієнтовно такий же.

Керівник Центру дослідження правоохоронної діяльності Олег Мартиненко каже, що, за його даними, в нинішній поліції більшість – колишні міліціонери.

"З мінусів можу назвати те, що в певних випадках поліцейські повторили те, чим грішили міліціонери. Була і крадіжка з місця злочину, неправомірне застосування зброї, торгівля наркотиками і інше, – каже Мартиненко. – З плюсів можу назвати те, що оновлений "Закон про поліцію". Є можливість висловлювати недовіру керівнику, закріплені повноваження громадських комісій. Поліцейські середньої ланки пройшли практичні тренінги за участю іноземних експертів. Подібні тренінги були і за часів міліції, але, звичайно, не в таких кількостях. Була охоплена досить велика кількість поліцейських".

Де найнебезпечніше в Україні

5 листопада, незадовго до четвертої річниці ліквідації міліції, колишній голова Нацполіції Сергій Князєв привів статистику одного з найчастіших злочинів в країні.

"2017 року в перерахунку на 100 тис. населення у нас скоєно 42 пограбування, 2018-го – 32, а станом на 10 місяців 2019-го – 23, – написав Князєв на своїй сторінці в соцмережі. – Порівняно з іншими країнами, Україна перебуває в "ланцюжку безпеки" поруч з Латвією, Данією, Литвою, Грецією, Мальтою. Також хотів би поділитися статистикою за регіонами України. Найменше грабежів в перерахунку на 100 тис. населення стається в Тернопільській області (10), Івано-Франківській (8) , Донецькій (6), Чернівецькій (5) і Луганській (3). Парадокс низького рівня злочинності в Донець кой і Луганській областях пояснюється як великою кількістю присутніх там поліцейських і військових, так і відсутністю даних про реальну кількість населення".

У той же час Князєв назвав найнебезпечніші регіони для вечірніх прогулянок.

"Лідер невтішної статистики – це Київ (57 пограбувань на 100 тис. населення). Також менш комфортними для вечірніх прогулянок є Дніпропетровська область (46 грабежів), Одеська (40), Харківська (32), Миколаївська (31) і Кіровоградська (29)".

Нагадаємо, раніше ГПУ озвучила статистику злочинів в Україні. За даними відомства, у нас в країні побільшало афер і деяких особливо тяжких злочинів.

Як раніше повідомляли новини "Сьогодні", МВС закупить 13 літаків для своїх підрозділів. Подробиці – в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Міліція поліція Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Ученики старших классов Селидовский общеобразовательной школы №1 посетили местных правоохранителей, чтобы узнать как проходит их рабочий день, какие спецсредства они используют и как присоединиться к большой полицейской семье. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. В этот день школьники ознакомились со спецификой работы, условиями прохождения службы, задачами, которые стоят перед органами полиции, правами и обязанностями полицейских. Д...
Политика
Члены фракции «Евросолидарности» направили депутатский запрос в ГБР и СБУ с требованием открыть уголовные производства из-за высказываний народных депутатов от фракции «Слуга народа» Евгения Шевченко и Максима Ткаченко. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на пресс-службой «Европейской солидарности». В сообщении отмечается, что участие депутата монобольшинства Евгения Шевченко в российском пропагандистском телешоу, во время которого он возлагал ви...
Общество
В Государственной миграционной службе Украины рассказали о том, как, когда и где можно оформить загранпаспорт, передает Donbass.live. Специалисты рассказали, что загранпаспорт можно оформлять даже крохотным малышам сразу после того, как родители получили свидетельство о рождении ребенка. Кроме того, каждый гражданин Украины может иметь одновременно 2 паспорта для выезда за границу. Для оформления второго ЗП никаких доплат к административному сбору НЕ преду...
Общество
Главу "Укрэксимбанка" Александра Гриценко, которого 16 ноября задержали в Киеве, подозревают в содействии легализации доходов, полученных незаконно чиновниками времен Виктора Януковича. Возможно, он также незаконным путем вывел из-под ареста имущество одного из медиа-холдингов, передает пресс-служба СБУ. Судя по статьям, о которых идет речь в сообщении (ч.1 ст. 255, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 209 Уголовного кодекса), расследование касается создания преступной ор...
Власть
Президент Украины, Владимир Зеленский на своей странице в Facebook сообщил, что 15 ноября возобновили работу Контрольные пункты въезда/выезда «Каланчак» и «Чонгар» на административной границе с аннексированым Крымом. Президент уверен, что комфортные условия в контрольных пунктах въезда/выезда на админгранице с Крымом крайне важны для граждан Украины. «Первое, что видят наши граждане из оккупированного Крыма и с Донбасса, когда едут в Украину, — это КПВВ. И...
Культура
День работников сельского хозяйства традиционно подводит итоги кропотливого труда сельхозпроизводителей, завершает земледельческий год, наполненный волнениями и заботами об урожае. По инициативе Селидовского городского совета при поддержке Селидовского городского головы Виктора Ремизова по случаю этого праздника 14 ноября в с. Михайловка с концертной программой приехали участники художественной самодеятельности г. Селидово. Об этом сообщает Селидовский гор...
Политика
Кабинет министров в ближайшее время примет решение о смене руководства "Укрзализныци", поскольку менеджмент злоупотребляет своим положением. Об этом заявил премьер-министр Алексей Гончарук в эфире "Завтрака с 1+1" "Мы будем принимать по этому поводу кадровые решения в ближайшее время, так как продолжать работать так, как они сейчас работают, невозможно. Главная претензия к ним – коррупция в "Укрзализныце", к сожалению, продолжается. Она там абсолютно дикая...
Общество
"Електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів" Сайт "Сьогодні" публікує другу частину бесіди з народним депутатом, заступником голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександром Качурою. У першій частині інтерв'ю "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним" нардеп розповів про те, що планується змінити в Виборчому кодексі в тій ча...
Происшествия
Родственники Александра Гриценко заявляют о похищении В Киеве 16 ноября похитили главу "Укрэксимбанка" Александра Гриценко. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на телеканал "Прямой". Сообщается, что о похищении Гриценко заявили его родственники. По их словам, банкира якобы забрали в черный автобус и увезли в неизвестном направлении. Семья уже обратилась в правоохранительные органы. Напомним, на этой неделе сотрудники Национального антикоррупционного бю...