4 роки без міліції: що змінилося

Поліцейські скаржаться, що заробляють менше за охоронців, і чекають поліпшень через два місяці

7 листопада виповнюється рівно 4 роки, як в Україні скасували міліцію. Ця структура в Україні не дотягнула два роки до свого столітнього ювілею. 6 листопада 2015 року де-юре став останнім днем української міліції. Її замінила Національна поліція. Що змінилося відтоді, крім вивісок, стало працювати краще, яка тепер зарплата у копів – про все це нам розповіли поліцейські і експерти, які проводять моніторинг роботи правоохоронців.

Плюси і мінуси

Офіційна міліцейська статистика багато в чому відрізняється від поліцейської. За одним видам злочинів зараз є помітне зниження, за іншими – явне зростання. Про це сказано в звітах Генеральної прокуратури, яка вже протягом кількох років становить таку статистику.

Наприклад, якщо порівнювати дані за 10 місяців 2015 року та за такий же період 2019-го, то можна побачити, що в цілому число зареєстрованих злочинів знизилася. 2015-го їх було понад 468 тис., зараз не дотягує і до 403.

За окремими видами злочинів картина не скрізь однакова. Наприклад, число вбивств знизилося більш ніж на 1 тисячу, крадіжок – на 42 тисячі, грабежів – на 7 тисяч.

При цьому зросла кількість хабарів – 2015 року було зареєстровано на 68 випадків менше, ніж зараз. Поліцейські зареєстрували на 52 факти більше зґвалтувань. А ось число випадків виготовлення і продажу шкідливих комп'ютерних програм зросла більш ніж в 10 разів. Якщо 2015-го їх нарахували всього 18, то з початку 2019 року – 187.

У той же час, за офіційними даними, чисельність особового складу скоротилася майже вдвічі. Лави міліціонерів 2014-го, до реформи, налічували близько 197 тис. огсіб, зараз їх чисельність трохи понад 100 тис.

За останні чотири роки у поліцейських різних підрозділів зросли зарплати, але за цей час зросли і ціни вдвічі.

Керівництво Міністерства внутрішніх справ неодноразово рапортувало, що у поліцейських, порівняно з міліціонерами, поліпшилося матеріальне забезпечення – в розпорядженні з'явилися нові авто, планшети, засоби зв'язку, відеореєстратори. Але при цьому самі ж поліцейські в перші місяці роботи неодноразово розповідали журналістам, що їм видали лише по одному комплекту форми, а змінна форма виявилася дефіцитом.

"Після тривалого носіння прав форму вночі і вона ледь встигала висихати до ранку", – розповідали нам патрульні.

Поліцейські пройшли переатестацію, після чого їх лави були очищені від тих, кого вважали недобросовісними співробітниками. Але за оцінками самих же поліцейських, через переатестацію звільнилися і досвідчені співробітники, чиї знання могли стати в нагоді нової поліції.

За оцінками водіїв і експертів, на дорогах поменшало хабарництва. Це сталося після того, як разом з міліцією в історію пішла і ДАІ, що оскандалилася на хабарах. Але в перші ж місяці роботи поліції київська прокуратура заявила про гучне на той час викриття. Справа в тому, що один з нових поліцейських, які прибули на оформлення ДТП, вкрав з автомобіля потерпілого водія 17 тис. доларів.

"За ці чотири роки з'явилися як плюси, так і мінуси. Але мінусами я б назвав ті питання, які просто ще не вирішені, – сказав нам заступник голови одного з облуправлінь поліції. – Наприклад, є, звичайно, певний кадровий голод, але всі ми в надії, що ситуація зміниться з 1 січня. З початку року повинен набути чинності закон про кримінальні проступки і слідчі будуть серйозно розвантажені. Зараз є слідчі, у яких по 500-600 кримінальних проваджень. Це йдеться про мегаполіси. У невеликих облцентрах у слідчих в середньому до 400 таких справ. Все це безпосередньо впливає на якість роботи. З початку 2020 з'являться шанси на поліпшення".

Найімовірніше, дрібні порушення закону – проступки – тепер розглядатимуться дільничними.

Поліцейські, які пройшли переатестацію, в своїй більшості говорять, що все ще залишається низка проблем, які поки не розв’язані.

"Нарікань як було основних два, так вони і залишилися. Це зарплати і забезпечення. Наприклад, в Києві зарплата слідчого ледь дотягує в середньому до 13 тис. грн. Напевно, цього при нинішніх цінах недостатньо, тоді як зарплата охоронця в маркеті або така ж , або більша", – сказав нам коп.

Дехто з поліцейських позитивно оцінюють зміни, але при цьому говорять, що просуваються вони аж надто повільно.

"Ми починали з чоловіком свою службу в міліції, тепер продовжили як поліцейські. Так, є перспективи, що одного разу все зміниться на краще, але всі ці зміни рухаються занадто повільно. Важливе для кожного питання – це зарплата. Ми як отримували на двох 1 тис доларів, так отримуємо її і зараз, а ціни зросли. Мотивації не так вже й багато", – говорить поліцейська, яка працює з чоловіком в столичній поліції.

За словами правоохоронців, кадровий голод виник після двох серйозних чисток лав міліції, а потім після переатестації зменшилися і лави поліції. За різними оцінками, некомплект становить зараз від 10% до 40% залежно від підрозділів поліції. Наприклад, 2017 року некомплект становив 20 тис. співробітників.

"Бракує кожного шостого співробітника", – заявляв Сергій Князєв, який на той час був головою Нацполіції.

Торік некомплект становив уже 17 тис. осіб. Зараз він орієнтовно такий же.

Керівник Центру дослідження правоохоронної діяльності Олег Мартиненко каже, що, за його даними, в нинішній поліції більшість – колишні міліціонери.

"З мінусів можу назвати те, що в певних випадках поліцейські повторили те, чим грішили міліціонери. Була і крадіжка з місця злочину, неправомірне застосування зброї, торгівля наркотиками і інше, – каже Мартиненко. – З плюсів можу назвати те, що оновлений "Закон про поліцію". Є можливість висловлювати недовіру керівнику, закріплені повноваження громадських комісій. Поліцейські середньої ланки пройшли практичні тренінги за участю іноземних експертів. Подібні тренінги були і за часів міліції, але, звичайно, не в таких кількостях. Була охоплена досить велика кількість поліцейських".

Де найнебезпечніше в Україні

5 листопада, незадовго до четвертої річниці ліквідації міліції, колишній голова Нацполіції Сергій Князєв привів статистику одного з найчастіших злочинів в країні.

"2017 року в перерахунку на 100 тис. населення у нас скоєно 42 пограбування, 2018-го – 32, а станом на 10 місяців 2019-го – 23, – написав Князєв на своїй сторінці в соцмережі. – Порівняно з іншими країнами, Україна перебуває в "ланцюжку безпеки" поруч з Латвією, Данією, Литвою, Грецією, Мальтою. Також хотів би поділитися статистикою за регіонами України. Найменше грабежів в перерахунку на 100 тис. населення стається в Тернопільській області (10), Івано-Франківській (8) , Донецькій (6), Чернівецькій (5) і Луганській (3). Парадокс низького рівня злочинності в Донець кой і Луганській областях пояснюється як великою кількістю присутніх там поліцейських і військових, так і відсутністю даних про реальну кількість населення".

У той же час Князєв назвав найнебезпечніші регіони для вечірніх прогулянок.

"Лідер невтішної статистики – це Київ (57 пограбувань на 100 тис. населення). Також менш комфортними для вечірніх прогулянок є Дніпропетровська область (46 грабежів), Одеська (40), Харківська (32), Миколаївська (31) і Кіровоградська (29)".

Нагадаємо, раніше ГПУ озвучила статистику злочинів в Україні. За даними відомства, у нас в країні побільшало афер і деяких особливо тяжких злочинів.

Як раніше повідомляли новини "Сьогодні", МВС закупить 13 літаків для своїх підрозділів. Подробиці – в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Міліція поліція Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Чтобы убедиться в том, что животное здорово и развивается нормально, профессиональные санитары должны измерить его размер и вес. Но это не всегда легко для любой из сторон. Поэтому зоопарки и работники приютов придумывают разные способы взвешивания своих подопечных, и некоторые из них действительно необычны, в то время как другие просто очаровательны. Чтобы успокоить малыша коала, зоопарки иногда используют сучья деревьев… …или плюшевую игрушку! Для взвеши...
Происшествия
Практически без крыши над головой осталась в результате недавнего пожара жительница пгт. Гродовка. Огонь полностью уничтожил крышу ее частного дома. Женщина жалуется: чтобы восстановить кровлю нужны средства, которых у нее, пенсионерки, нет. Поэтому пенсионерка просит помощи у неравнодушных людей. Подробности - в видеосжете. Пенсионерка из Гродовки осталась без крыши над головой0:002:30 Шахтерский край Использованы материалы orbita.dn.ua
Политика
Новая "партия мэров" может появиться перед выборами в местные органы власти, проведение которых назначено на 25 октября 2020 года. Мэр Киева Виталий Кличко и мэр Днепра Борис Филатов подтвердили, что ведут переговоры о создании новой политической силы перед местными выборами, условной "партии мэров". "Да, мы действительно общаемся с мэрами других городов, понимая, что местное самоуправление на сегодняшний день нужно защищать, нужно отстаивать интересы общи...
Общество
С сентября в школах сохранятся технологии дистанционного обучения, также в индивидуальном порядке будут усваивать материал, который изучали во время карантина. Об этом в программе «Сніданок з 1+1» рассказала и.о. министра образования и науки Украины Любомира Мандзий. «Технологии дистанционного обучения будут использовать в школе больше, и мы перейдем к другому формату обучения. То есть, будут сочетаться и классно-урочная система, и технологии смешанного об...
Общество
Ученые разработали новый способ переводить возраст собак в человеческий: для этого от возраста собаки придется взять натуральный логарифм, умножить на 16 и добавить 31. Такая сложная зависимость получилась в результате сравнения часов метилирования у собак и людей. Также из нее следует, что собаки быстрее стареют в первые годы своей жизни и медленнее — после четырех лет. Исследование предварительно опубликовано на агрегаторе биологических препринтов bioRxi...
Общество
Мінсоцполітики розробило законопроект про три професійні пенсійні програми Введення в Україні обов'язкових накопичувальних пенсій постійно відкладають. При цьому в Міністерстві соціальної політики розробили новий законопроект, який пропонує змінити солідарну пенсійну систему. Відомство пропонує перейти до фондування пенсійної системи, щоб "розвантажити" Пенсійний фонд. Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійн...
Политика
Житель временно неподконтрольной украинскому правительству Макеевки (Донецкая область) попросил «главу» ОРДО Дениса Пушилина остановить войну. Об этом он написал в социальной сети. «Мы очень устали от войны. Она нам, простому народу, попросту надоела. Пострадали старики, молодые ребята, которых забрали на фронт. Продолжают страдать их матери, жены и девушки. Наш родной край лишается потомства, лишается будущего… Что будет если завтра всех наших ребят забер...
Происшествия
Подозреваемым в вандализме от 6 до 11 лет. Их опросили. По словам детей, они таким образом хотели развлечься. В поселке Слобожанское Змиевского района Харьковской области дети в возрасте от 6 до 11 лет повредили памятники на могилах на местном кладбище. Об этом в субботу, 23 мая, сообщила Национальная полиция в Харьковской области.   Как сообщили в областном управлении Нацполиции, информацию о происшествии стражи порядка получили от 65-летней женщины. Заяв...
Происшествия
Вчера в Киеве найден убитым народный депутат Валерий Давиденко. Он был членом группы "Доверие" в парламенте.  Давиденко погиб в здании в самом центре Киева - у Бессарабского рынка. По предварительным данным это самоубийство. Но официальных выводов следствия пока нет. Собрали все подробности ЧП и что известно о Валерии Давиденко. Подробности убийства Валерия Давиденко  Первым о гибели депутата сообщил нардеп от "Оппозиционной платформы - За жизнь" Илья Кива...