4 роки без міліції: що змінилося

Поліцейські скаржаться, що заробляють менше за охоронців, і чекають поліпшень через два місяці

7 листопада виповнюється рівно 4 роки, як в Україні скасували міліцію. Ця структура в Україні не дотягнула два роки до свого столітнього ювілею. 6 листопада 2015 року де-юре став останнім днем української міліції. Її замінила Національна поліція. Що змінилося відтоді, крім вивісок, стало працювати краще, яка тепер зарплата у копів – про все це нам розповіли поліцейські і експерти, які проводять моніторинг роботи правоохоронців.

Плюси і мінуси

Офіційна міліцейська статистика багато в чому відрізняється від поліцейської. За одним видам злочинів зараз є помітне зниження, за іншими – явне зростання. Про це сказано в звітах Генеральної прокуратури, яка вже протягом кількох років становить таку статистику.

Наприклад, якщо порівнювати дані за 10 місяців 2015 року та за такий же період 2019-го, то можна побачити, що в цілому число зареєстрованих злочинів знизилася. 2015-го їх було понад 468 тис., зараз не дотягує і до 403.

За окремими видами злочинів картина не скрізь однакова. Наприклад, число вбивств знизилося більш ніж на 1 тисячу, крадіжок – на 42 тисячі, грабежів – на 7 тисяч.

При цьому зросла кількість хабарів – 2015 року було зареєстровано на 68 випадків менше, ніж зараз. Поліцейські зареєстрували на 52 факти більше зґвалтувань. А ось число випадків виготовлення і продажу шкідливих комп'ютерних програм зросла більш ніж в 10 разів. Якщо 2015-го їх нарахували всього 18, то з початку 2019 року – 187.

У той же час, за офіційними даними, чисельність особового складу скоротилася майже вдвічі. Лави міліціонерів 2014-го, до реформи, налічували близько 197 тис. огсіб, зараз їх чисельність трохи понад 100 тис.

За останні чотири роки у поліцейських різних підрозділів зросли зарплати, але за цей час зросли і ціни вдвічі.

Керівництво Міністерства внутрішніх справ неодноразово рапортувало, що у поліцейських, порівняно з міліціонерами, поліпшилося матеріальне забезпечення – в розпорядженні з'явилися нові авто, планшети, засоби зв'язку, відеореєстратори. Але при цьому самі ж поліцейські в перші місяці роботи неодноразово розповідали журналістам, що їм видали лише по одному комплекту форми, а змінна форма виявилася дефіцитом.

"Після тривалого носіння прав форму вночі і вона ледь встигала висихати до ранку", – розповідали нам патрульні.

Поліцейські пройшли переатестацію, після чого їх лави були очищені від тих, кого вважали недобросовісними співробітниками. Але за оцінками самих же поліцейських, через переатестацію звільнилися і досвідчені співробітники, чиї знання могли стати в нагоді нової поліції.

За оцінками водіїв і експертів, на дорогах поменшало хабарництва. Це сталося після того, як разом з міліцією в історію пішла і ДАІ, що оскандалилася на хабарах. Але в перші ж місяці роботи поліції київська прокуратура заявила про гучне на той час викриття. Справа в тому, що один з нових поліцейських, які прибули на оформлення ДТП, вкрав з автомобіля потерпілого водія 17 тис. доларів.

"За ці чотири роки з'явилися як плюси, так і мінуси. Але мінусами я б назвав ті питання, які просто ще не вирішені, – сказав нам заступник голови одного з облуправлінь поліції. – Наприклад, є, звичайно, певний кадровий голод, але всі ми в надії, що ситуація зміниться з 1 січня. З початку року повинен набути чинності закон про кримінальні проступки і слідчі будуть серйозно розвантажені. Зараз є слідчі, у яких по 500-600 кримінальних проваджень. Це йдеться про мегаполіси. У невеликих облцентрах у слідчих в середньому до 400 таких справ. Все це безпосередньо впливає на якість роботи. З початку 2020 з'являться шанси на поліпшення".

Найімовірніше, дрібні порушення закону – проступки – тепер розглядатимуться дільничними.

Поліцейські, які пройшли переатестацію, в своїй більшості говорять, що все ще залишається низка проблем, які поки не розв’язані.

"Нарікань як було основних два, так вони і залишилися. Це зарплати і забезпечення. Наприклад, в Києві зарплата слідчого ледь дотягує в середньому до 13 тис. грн. Напевно, цього при нинішніх цінах недостатньо, тоді як зарплата охоронця в маркеті або така ж , або більша", – сказав нам коп.

Дехто з поліцейських позитивно оцінюють зміни, але при цьому говорять, що просуваються вони аж надто повільно.

"Ми починали з чоловіком свою службу в міліції, тепер продовжили як поліцейські. Так, є перспективи, що одного разу все зміниться на краще, але всі ці зміни рухаються занадто повільно. Важливе для кожного питання – це зарплата. Ми як отримували на двох 1 тис доларів, так отримуємо її і зараз, а ціни зросли. Мотивації не так вже й багато", – говорить поліцейська, яка працює з чоловіком в столичній поліції.

За словами правоохоронців, кадровий голод виник після двох серйозних чисток лав міліції, а потім після переатестації зменшилися і лави поліції. За різними оцінками, некомплект становить зараз від 10% до 40% залежно від підрозділів поліції. Наприклад, 2017 року некомплект становив 20 тис. співробітників.

"Бракує кожного шостого співробітника", – заявляв Сергій Князєв, який на той час був головою Нацполіції.

Торік некомплект становив уже 17 тис. осіб. Зараз він орієнтовно такий же.

Керівник Центру дослідження правоохоронної діяльності Олег Мартиненко каже, що, за його даними, в нинішній поліції більшість – колишні міліціонери.

"З мінусів можу назвати те, що в певних випадках поліцейські повторили те, чим грішили міліціонери. Була і крадіжка з місця злочину, неправомірне застосування зброї, торгівля наркотиками і інше, – каже Мартиненко. – З плюсів можу назвати те, що оновлений "Закон про поліцію". Є можливість висловлювати недовіру керівнику, закріплені повноваження громадських комісій. Поліцейські середньої ланки пройшли практичні тренінги за участю іноземних експертів. Подібні тренінги були і за часів міліції, але, звичайно, не в таких кількостях. Була охоплена досить велика кількість поліцейських".

Де найнебезпечніше в Україні

5 листопада, незадовго до четвертої річниці ліквідації міліції, колишній голова Нацполіції Сергій Князєв привів статистику одного з найчастіших злочинів в країні.

"2017 року в перерахунку на 100 тис. населення у нас скоєно 42 пограбування, 2018-го – 32, а станом на 10 місяців 2019-го – 23, – написав Князєв на своїй сторінці в соцмережі. – Порівняно з іншими країнами, Україна перебуває в "ланцюжку безпеки" поруч з Латвією, Данією, Литвою, Грецією, Мальтою. Також хотів би поділитися статистикою за регіонами України. Найменше грабежів в перерахунку на 100 тис. населення стається в Тернопільській області (10), Івано-Франківській (8) , Донецькій (6), Чернівецькій (5) і Луганській (3). Парадокс низького рівня злочинності в Донець кой і Луганській областях пояснюється як великою кількістю присутніх там поліцейських і військових, так і відсутністю даних про реальну кількість населення".

У той же час Князєв назвав найнебезпечніші регіони для вечірніх прогулянок.

"Лідер невтішної статистики – це Київ (57 пограбувань на 100 тис. населення). Також менш комфортними для вечірніх прогулянок є Дніпропетровська область (46 грабежів), Одеська (40), Харківська (32), Миколаївська (31) і Кіровоградська (29)".

Нагадаємо, раніше ГПУ озвучила статистику злочинів в Україні. За даними відомства, у нас в країні побільшало афер і деяких особливо тяжких злочинів.

Як раніше повідомляли новини "Сьогодні", МВС закупить 13 літаків для своїх підрозділів. Подробиці – в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Міліція поліція Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...
Реклама
Осуществляя любые строительные или ремонтные работы, не обойтись без качественной строительной продукции - бетона и железобетонных изделий. Сферы применения бетона в современном строительстве постоянно расширяются, что повышает спрос на этот продукт. Особенно, если он качественный и сертифицированный. В славном промышленном городе Борислав расположено производство бетонной продукции торговой марки «Куб Бетон», которая успела уверенно заявить о себе на стро...