Новий проект бюджету: додали грошей вчителям і хворим

5 листопада Кабмін презентував проект держбюджету, підготовлений до другого читання

Дивуватися не довелося. Такий висновок можна зробити за підсумками ознайомлення з оновленим проектом державного бюджету на 2020 рік, підготовленим до другого читання у Верховній Раді, який у вівторок презентував Кабмін.

0:00 / 3:12

Нагадаємо, 15 вересня, представляючи первісний варіант проекту держбюджету на майбутній рік, прем'єр-міністр Олексій Гончарук попросив "не дивуватися, що цей бюджет не враховує переважну більшість тих ідей, з якими виходила команда президента на вибори", і висловив надію, що до другого читання проект бюджету буде "підготовленішим". У ньому знайдуть відображення ідеї нової владної команди, які встигнуть набути сили закону, а також нові макроекономічні показники, переглянуті новим Кабміном.

Звичайно, після таких заяв багато хто очікував передусім принципово нових соціальних показників. Зокрема, підвищення прожиткового мінімуму до рівня реального (а це близько 5 тис. грн) і пов'язаних з ним виплат. При цьому особливо не замислюючись, звідки візьмуться гроші на них. Надію підживлювали і фрази з "Бюджетних висновків", проголосованих у парламенті 18 жовтня: "Передбачити 2020 року підвищення державних соціальних стандартів, насамперед прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати, виходячи з фінансових можливостей держави, визначених з урахуванням уточнення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2020 рік".

На момент підготовки матеріалу тексту оновленого законопроекту про держбюджет на сайті Верховної Ради ще не було. Однак під час його презентації, відповідаючи на запитання про перспективи підвищення соціальних стандартів до реального прожиткового мінімуму, Олексій Гончарук сказав, що це програма роботи на 5 років.

"Подолати бідність – наше завдання на 5 років. Це означає, що через 5 років за результатами нашої роботи в Україні не повинно залишитися людей, які отримують менше реального прожиткового мінімуму. До цього ми йтимемо поступово", – сказав він, зокрема.

Не змінився, порівняно з початковим проектом бюджету, і розмір мінімальної зарплати. Як випливає з презентації, з 1 січня вона становитиме 4723 грн.

В оновленому макропрогнозі, який був презентований 16 жовтня, не знайшли також відображення очікування Кабміну про зростання ВВП на 7% на рік, як раніше заявляли в Кабміні. Принаймні в найближчі три роки зростання ВВП за консервативним сценарієм очікується на рівні 3,7, 3,8 і 4,1%, за оптимістичним сценарієм – на 4,8, 5,5 і 6,5% відповідно. Тобто очікування щодо ВВП, звичайно, зросли, порівняно з попереднім прогнозом (2020 року очікувалося зростання 3,3%), проте не настільки, щоб істотно збільшувати дохідну і видаткову частину бюджету.

Однак є і хороша новина: підвищувати оподаткування 2020 року не планують.

"Ми не збираємося збільшувати податки. В процесі дискусії в парламенті щодо окремих позицій це, звичайно, може статися, але ми вважаємо, що додаткові ресурси потрібно шукати не в збільшенні податків", – сказав Гончарук.

Одним з важливих факторів, що стримують можливості бюджету, є величезний зовнішній борг. Обслуговування держборгу – це найбільша стаття витрат у держбюджеті. 2020 року на це піде близько 141,5 млрд грн. При цьому в уряді не планують "затикати діри" за рахунок великої кількості нових запозичень. Співпрацю з МВФ планується продовжувати, однак при цьому уряд заявляє, що взяв курс на скорочення розміру держборгу.

Кому додали грошей і у кого забрали

Проте зміни в новому проекті держбюджету все-таки відбулися. Видаткова частина в оновленому законопроекті, порівняно з первісним варіантом, збільшилася всього на 116 млрд грн – з 1,079 трлн грн до 1,195 трлн. Однак гроші на окремі програми і проекти додалися – насамперед за рахунок скорочення на 10% витрат на обслуговування діяльності уряду та інших центральних органів влади.

За словами прем'єра, бюджет 2020 року складено таким чином, щоб закласти основи для економічного зростання в майбутньому. А таке зростання неможливе без людського капіталу. Тому пріоритетними напрямками фінансування стали як програми розвитку, так і соціальна сфера, а також національна безпека і оборона.

Зокрема, одним з пріоритетних сегментів 2020 року названо медицина. На цю галузь планується виділити 113,3 млрд грн (в першому проекті закладалося 108 млрд). Наступного року уряд збирається зосередитися на побудові ефективної системи екстреної медичної допомоги (1,9 млрд грн). У бюджеті знайшли гроші на закупівлю 470 автомобілів швидкої допомоги та відкриття 25 нових відділень швидкої допомоги, оснащених за сучасними стандартами.

Більш ніж втричі обіцяють розширити програму "Доступні ліки" (3,2 млрд грн, тоді як 2019 року закладався 1 млрд), а також закласти велику суму на купівлю ліків (9,7 млрд замість 6,4 2019-го) і на лікування українців за кордоном (1,09 млрд замість 689 млн 2019-го).

На освіту в оновленому проекті закладається 145,1 млрд грн (замість 136,4 млрд у першому варіанті держбюджету). Завдяки цьому тепер є гроші і на 30%-ві доплати вчителям у всіх регіонах за престижність професії. Також вперше вводиться щорічна грошова підтримка молодих вчителів в розмірі 21 тис. грн.

Якщо говорити про розвиток у сфері освіти, то наступного року планується в більшості шкіл країни провести інтернет. А ось малокомплектні школи можуть бути розформовані. Як пояснив прем'єр, в таких школах не влаштовує насамперед якість освіти, адже в них далеко не з кожного предмета є кваліфіковані вчителі.

На соціальну сферу 2020 року планується витратити 294 млрд грн. Наступного року передбачається зосередитися передусім на поліпшенні життя дітей-сиріт, а також на розширенні допомоги людям з інвалідністю. Також зростуть надбавки за догляд самотніх пенсіонерів старше 80 років. Пенсії 2020 року обіцяють проіндексувати, проте попереджають, що зростання виявиться невеликим.

У плані розвитку галузі обіцяють трансформацію центрів соцобслуговування, щоб людям не доводилося вистоювати там черги і заповнювати купу паперів.

З "необов'язкових" соціальних напрямків, які влада називає пріоритетними наступного року, – розвиток туризму. По-перше, в бюджеті закладаються гроші на те, щоб близько 100 тисяч школярів могли відвідати інші міста і регіони своєї країни. А по-друге, планується залучати більше іноземних туристів. В уряді підрахували, що кожен іноземець залишає в Україні мінімум 500 доларів, і ці гроші залишаються працювати на українську економіку.

Бюджет Міністерства оборони 2020 року становитиме рекордні 245,8 млрд грн – 5,45% від прогнозованого ВВП. У тому числі 146 млрд грн (3% ВВП) – саме на оборону. Це найбільший військовий бюджет за всі роки незалежності, напевно, тому між першим і другим читаннями він не зріс ні на копійку. Пріоритетом фінансування галузі повинні стати розвиток і закупівля озброєнь і військової техніки.

А ось в бюджеті МВС (93 млрд грн) закладені кошти на збільшення зарплат силовикам. Зокрема, співробітникам Нацполіцїі і Нацгвардії – на 10%, рятувальникам (ДСНС) – на 14%, прикордонникам – на 15%. Бюджет розвитку піде на створення нової служби дільничних інспекторів у сільській місцевості. 2020 року повинні з'явитися 3200 офіцерів громади. "Це буде новий дільничний офіцер, який матиме власне приміщення, власну комп'ютерну техніку, автомобіль, що дозволить йому якісно захищати інтереси громадян і підтримувати безпеку", – прокоментував під час презентації заступник голови МВС Антон Геращенко.

Крім того, наступного року МВС планує, за словами Геращенка, "величезний прорив" в системі фото- і відеофіксації порушень правил дорожнього руху. За рахунок цього передбачається істотно знизити рівень смертності на дорогах, який останнім часом набув загрозливих масштабів.

На розвиток інфраструктури в цілому буде виділено 73,7 млрд грн. Зокрема, 38 млрд підуть на ремонт та реконструкцію доріг. Ця сума також перекочувала в новий проект бюджету з "старого".

Детальніше про фінансування різних сфер 2020 року ми розповімо в наступних матеріалах.

Бюджет гроші Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Чтобы убедиться в том, что животное здорово и развивается нормально, профессиональные санитары должны измерить его размер и вес. Но это не всегда легко для любой из сторон. Поэтому зоопарки и работники приютов придумывают разные способы взвешивания своих подопечных, и некоторые из них действительно необычны, в то время как другие просто очаровательны. Чтобы успокоить малыша коала, зоопарки иногда используют сучья деревьев… …или плюшевую игрушку! Для взвеши...
Происшествия
Практически без крыши над головой осталась в результате недавнего пожара жительница пгт. Гродовка. Огонь полностью уничтожил крышу ее частного дома. Женщина жалуется: чтобы восстановить кровлю нужны средства, которых у нее, пенсионерки, нет. Поэтому пенсионерка просит помощи у неравнодушных людей. Подробности - в видеосжете. Пенсионерка из Гродовки осталась без крыши над головой0:002:30 Шахтерский край Использованы материалы orbita.dn.ua
Политика
Новая "партия мэров" может появиться перед выборами в местные органы власти, проведение которых назначено на 25 октября 2020 года. Мэр Киева Виталий Кличко и мэр Днепра Борис Филатов подтвердили, что ведут переговоры о создании новой политической силы перед местными выборами, условной "партии мэров". "Да, мы действительно общаемся с мэрами других городов, понимая, что местное самоуправление на сегодняшний день нужно защищать, нужно отстаивать интересы общи...
Общество
С сентября в школах сохранятся технологии дистанционного обучения, также в индивидуальном порядке будут усваивать материал, который изучали во время карантина. Об этом в программе «Сніданок з 1+1» рассказала и.о. министра образования и науки Украины Любомира Мандзий. «Технологии дистанционного обучения будут использовать в школе больше, и мы перейдем к другому формату обучения. То есть, будут сочетаться и классно-урочная система, и технологии смешанного об...
Общество
Ученые разработали новый способ переводить возраст собак в человеческий: для этого от возраста собаки придется взять натуральный логарифм, умножить на 16 и добавить 31. Такая сложная зависимость получилась в результате сравнения часов метилирования у собак и людей. Также из нее следует, что собаки быстрее стареют в первые годы своей жизни и медленнее — после четырех лет. Исследование предварительно опубликовано на агрегаторе биологических препринтов bioRxi...
Общество
Мінсоцполітики розробило законопроект про три професійні пенсійні програми Введення в Україні обов'язкових накопичувальних пенсій постійно відкладають. При цьому в Міністерстві соціальної політики розробили новий законопроект, який пропонує змінити солідарну пенсійну систему. Відомство пропонує перейти до фондування пенсійної системи, щоб "розвантажити" Пенсійний фонд. Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійн...
Политика
Житель временно неподконтрольной украинскому правительству Макеевки (Донецкая область) попросил «главу» ОРДО Дениса Пушилина остановить войну. Об этом он написал в социальной сети. «Мы очень устали от войны. Она нам, простому народу, попросту надоела. Пострадали старики, молодые ребята, которых забрали на фронт. Продолжают страдать их матери, жены и девушки. Наш родной край лишается потомства, лишается будущего… Что будет если завтра всех наших ребят забер...
Происшествия
Подозреваемым в вандализме от 6 до 11 лет. Их опросили. По словам детей, они таким образом хотели развлечься. В поселке Слобожанское Змиевского района Харьковской области дети в возрасте от 6 до 11 лет повредили памятники на могилах на местном кладбище. Об этом в субботу, 23 мая, сообщила Национальная полиция в Харьковской области.   Как сообщили в областном управлении Нацполиции, информацию о происшествии стражи порядка получили от 65-летней женщины. Заяв...
Происшествия
Вчера в Киеве найден убитым народный депутат Валерий Давиденко. Он был членом группы "Доверие" в парламенте.  Давиденко погиб в здании в самом центре Киева - у Бессарабского рынка. По предварительным данным это самоубийство. Но официальных выводов следствия пока нет. Собрали все подробности ЧП и что известно о Валерии Давиденко. Подробности убийства Валерия Давиденко  Первым о гибели депутата сообщил нардеп от "Оппозиционной платформы - За жизнь" Илья Кива...