Новий проект бюджету: додали грошей вчителям і хворим

5 листопада Кабмін презентував проект держбюджету, підготовлений до другого читання

Новий проект бюджету: додали грошей вчителям і хворим, фото-1

Дивуватися не довелося. Такий висновок можна зробити за підсумками ознайомлення з оновленим проектом державного бюджету на 2020 рік, підготовленим до другого читання у Верховній Раді, який у вівторок презентував Кабмін.

0:00 / 3:12

Нагадаємо, 15 вересня, представляючи первісний варіант проекту держбюджету на майбутній рік, прем'єр-міністр Олексій Гончарук попросив "не дивуватися, що цей бюджет не враховує переважну більшість тих ідей, з якими виходила команда президента на вибори", і висловив надію, що до другого читання проект бюджету буде "підготовленішим". У ньому знайдуть відображення ідеї нової владної команди, які встигнуть набути сили закону, а також нові макроекономічні показники, переглянуті новим Кабміном.

Звичайно, після таких заяв багато хто очікував передусім принципово нових соціальних показників. Зокрема, підвищення прожиткового мінімуму до рівня реального (а це близько 5 тис. грн) і пов'язаних з ним виплат. При цьому особливо не замислюючись, звідки візьмуться гроші на них. Надію підживлювали і фрази з "Бюджетних висновків", проголосованих у парламенті 18 жовтня: "Передбачити 2020 року підвищення державних соціальних стандартів, насамперед прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати, виходячи з фінансових можливостей держави, визначених з урахуванням уточнення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2020 рік".

На момент підготовки матеріалу тексту оновленого законопроекту про держбюджет на сайті Верховної Ради ще не було. Однак під час його презентації, відповідаючи на запитання про перспективи підвищення соціальних стандартів до реального прожиткового мінімуму, Олексій Гончарук сказав, що це програма роботи на 5 років.

"Подолати бідність – наше завдання на 5 років. Це означає, що через 5 років за результатами нашої роботи в Україні не повинно залишитися людей, які отримують менше реального прожиткового мінімуму. До цього ми йтимемо поступово", – сказав він, зокрема.

Не змінився, порівняно з початковим проектом бюджету, і розмір мінімальної зарплати. Як випливає з презентації, з 1 січня вона становитиме 4723 грн.

В оновленому макропрогнозі, який був презентований 16 жовтня, не знайшли також відображення очікування Кабміну про зростання ВВП на 7% на рік, як раніше заявляли в Кабміні. Принаймні в найближчі три роки зростання ВВП за консервативним сценарієм очікується на рівні 3,7, 3,8 і 4,1%, за оптимістичним сценарієм – на 4,8, 5,5 і 6,5% відповідно. Тобто очікування щодо ВВП, звичайно, зросли, порівняно з попереднім прогнозом (2020 року очікувалося зростання 3,3%), проте не настільки, щоб істотно збільшувати дохідну і видаткову частину бюджету.

Однак є і хороша новина: підвищувати оподаткування 2020 року не планують.

"Ми не збираємося збільшувати податки. В процесі дискусії в парламенті щодо окремих позицій це, звичайно, може статися, але ми вважаємо, що додаткові ресурси потрібно шукати не в збільшенні податків", – сказав Гончарук.

Одним з важливих факторів, що стримують можливості бюджету, є величезний зовнішній борг. Обслуговування держборгу – це найбільша стаття витрат у держбюджеті. 2020 року на це піде близько 141,5 млрд грн. При цьому в уряді не планують "затикати діри" за рахунок великої кількості нових запозичень. Співпрацю з МВФ планується продовжувати, однак при цьому уряд заявляє, що взяв курс на скорочення розміру держборгу.

Кому додали грошей і у кого забрали

Проте зміни в новому проекті держбюджету все-таки відбулися. Видаткова частина в оновленому законопроекті, порівняно з первісним варіантом, збільшилася всього на 116 млрд грн – з 1,079 трлн грн до 1,195 трлн. Однак гроші на окремі програми і проекти додалися – насамперед за рахунок скорочення на 10% витрат на обслуговування діяльності уряду та інших центральних органів влади.

За словами прем'єра, бюджет 2020 року складено таким чином, щоб закласти основи для економічного зростання в майбутньому. А таке зростання неможливе без людського капіталу. Тому пріоритетними напрямками фінансування стали як програми розвитку, так і соціальна сфера, а також національна безпека і оборона.

Зокрема, одним з пріоритетних сегментів 2020 року названо медицина. На цю галузь планується виділити 113,3 млрд грн (в першому проекті закладалося 108 млрд). Наступного року уряд збирається зосередитися на побудові ефективної системи екстреної медичної допомоги (1,9 млрд грн). У бюджеті знайшли гроші на закупівлю 470 автомобілів швидкої допомоги та відкриття 25 нових відділень швидкої допомоги, оснащених за сучасними стандартами.

Більш ніж втричі обіцяють розширити програму "Доступні ліки" (3,2 млрд грн, тоді як 2019 року закладався 1 млрд), а також закласти велику суму на купівлю ліків (9,7 млрд замість 6,4 2019-го) і на лікування українців за кордоном (1,09 млрд замість 689 млн 2019-го).

На освіту в оновленому проекті закладається 145,1 млрд грн (замість 136,4 млрд у першому варіанті держбюджету). Завдяки цьому тепер є гроші і на 30%-ві доплати вчителям у всіх регіонах за престижність професії. Також вперше вводиться щорічна грошова підтримка молодих вчителів в розмірі 21 тис. грн.

Якщо говорити про розвиток у сфері освіти, то наступного року планується в більшості шкіл країни провести інтернет. А ось малокомплектні школи можуть бути розформовані. Як пояснив прем'єр, в таких школах не влаштовує насамперед якість освіти, адже в них далеко не з кожного предмета є кваліфіковані вчителі.

На соціальну сферу 2020 року планується витратити 294 млрд грн. Наступного року передбачається зосередитися передусім на поліпшенні життя дітей-сиріт, а також на розширенні допомоги людям з інвалідністю. Також зростуть надбавки за догляд самотніх пенсіонерів старше 80 років. Пенсії 2020 року обіцяють проіндексувати, проте попереджають, що зростання виявиться невеликим.

У плані розвитку галузі обіцяють трансформацію центрів соцобслуговування, щоб людям не доводилося вистоювати там черги і заповнювати купу паперів.

З "необов'язкових" соціальних напрямків, які влада називає пріоритетними наступного року, – розвиток туризму. По-перше, в бюджеті закладаються гроші на те, щоб близько 100 тисяч школярів могли відвідати інші міста і регіони своєї країни. А по-друге, планується залучати більше іноземних туристів. В уряді підрахували, що кожен іноземець залишає в Україні мінімум 500 доларів, і ці гроші залишаються працювати на українську економіку.

Бюджет Міністерства оборони 2020 року становитиме рекордні 245,8 млрд грн – 5,45% від прогнозованого ВВП. У тому числі 146 млрд грн (3% ВВП) – саме на оборону. Це найбільший військовий бюджет за всі роки незалежності, напевно, тому між першим і другим читаннями він не зріс ні на копійку. Пріоритетом фінансування галузі повинні стати розвиток і закупівля озброєнь і військової техніки.

А ось в бюджеті МВС (93 млрд грн) закладені кошти на збільшення зарплат силовикам. Зокрема, співробітникам Нацполіцїі і Нацгвардії – на 10%, рятувальникам (ДСНС) – на 14%, прикордонникам – на 15%. Бюджет розвитку піде на створення нової служби дільничних інспекторів у сільській місцевості. 2020 року повинні з'явитися 3200 офіцерів громади. "Це буде новий дільничний офіцер, який матиме власне приміщення, власну комп'ютерну техніку, автомобіль, що дозволить йому якісно захищати інтереси громадян і підтримувати безпеку", – прокоментував під час презентації заступник голови МВС Антон Геращенко.

Крім того, наступного року МВС планує, за словами Геращенка, "величезний прорив" в системі фото- і відеофіксації порушень правил дорожнього руху. За рахунок цього передбачається істотно знизити рівень смертності на дорогах, який останнім часом набув загрозливих масштабів.

На розвиток інфраструктури в цілому буде виділено 73,7 млрд грн. Зокрема, 38 млрд підуть на ремонт та реконструкцію доріг. Ця сума також перекочувала в новий проект бюджету з "старого".

Детальніше про фінансування різних сфер 2020 року ми розповімо в наступних матеріалах.

Бюджет гроші Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію