Підсумки пленарного тижня: перший секс-скандал, позбавлення імунітету, сльози

Всупереч побоюванням, у парламенті на цьому тижні нудно не було

Минулий парламентський тиждень від початку не обіцяв нічого карколомного. "Турборежим" парламенту поступово зводиться нанівець – депутати ще з середини жовтня розпочали зменшувати оберти при розгляді документів. Особливо революційних проектів в порядку денному на тиждень, за невеликим винятком, теж не спостерігалося. Таким чином, ще в понеділок здавалося, що найбільш яскравою подією тижня стане виступ у Верховній Раді генсека НАТО Єнса Столтенберга . Однак за фактом тиждень вийшов неочікувано багатим на події.

"Анал – табу"

Багатшим політичний дискурс почав ставати буквально з вівторка. Саме в цей день журналістам "Літери" вдалося зафіксувати на фотокамеру, як народний депутат (фракція "Слуга народу"), голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики і міжнародного співробітництва Богдан Яременко під час засідання парламенту листується на сайті знайомств з представницею "найдавнішої професії" . "Вітання. Місце твоє. Секс захищений, класика і орал. Анальний – табу. Час – 100 доларів. Дві години – 150. На ніч не залишаюся. Побажання можна", – виставила умови зустрічі дівчина на ім'я Аліна.

Фото було опубліковане, вибухнув скандал. При цьому народний депутат повною мірою продемонстрував громадськості, що до фракції "Слуга народу" набрали-таки неофітів у політику. Яременко від початку почав поводитися так, як категорично заборонив би поводитися клієнту кожен більш-менш досвідчений політтехнолог. Спершу назвав листування "провокацією", організованою ним спеціально для журналістів, які підглядають. Потім вибачився перед дружиною і президентом . І заявив, що оприлюднення особистого листування – кримінальний злочин (що журналісти, природно, сприйняли як загрозу). Загалом, же вчинив, як звичайний чоловік, що нашкодив. Що по-людськи зрозуміло, але політично неправильно.

Тож залишимо за дужками моральний аспект поведінки як Яременко, так і наших колег (питання щодо доцільності опублікування інформації, в загальному, що не має безпосередньої належності до справ державного значення. Наприклад, якби депутат через меседжер "потоки ділив" або "бюджет пиляв" зі співрозмовником – це інша справа). Відзначимо лише, що історія має і позитивні сторони. Листування депутата побічно підтвердило: корупція не торкнулася (поки що?) пересічних "Слуг народу", і живуть вони, мабуть, дійсно на одну зарплату. Принаймні суму в 10 тисяч доларів, яку просила одна із співрозмовниць Яременка, депутат назвав для себе "непідйомною". Років десять тому парламентарію було б соромно навіть в цьому зізнаватися ...

"Є всі докази"

Перший в парламенті нинішнього скликання секс-скандал фактично затьмарив собою всі наступні події. У тому числі таку визначну, як перше ж в нинішньому парламенті позбавлення депутата недоторканності. сумнівної першості сподобився народний депутат Ярослав Дубневич . Народний депутат трьох скликань, Ярослав Дубневич в минулій Верховній Раді входив до БПП і очолював Комітет з питань транспорту. Власне, діяльність на цій посаді і стала предметом уважного вивчення правоохоронними органами.

Виступаючи з трибуни Верховної Ради, генпрокурор Руслан Рябошапка зазначив, що "Дубневич Ярослав Васильович, будучи народним депутатом України сьомого і восьмого скликань, обіймаючи посаду голови Комітету Верховної Ради України з питань транспорту ..., організував схему, за якою дві компанії, одна з яких підконтрольна народному депутату, отримали незаконний дохід в розмірі 93 мільйони гривень". За словами генпрокурора, впровадження ведеться вже майже 3 роки, і щодо 8 фігурантів розслідування у цій справі закінчено.

"Відповідно, є достатньо доказів для того, щоб притягнути до відповідальності і народного депутата Дубневича, і заради цього ми звернулися до вас з клопотанням", – сказав Рябошапка, звертаючись до депутатів.

Втім, аргументи генпрокурора не особливо вразили парламентаріїв. Якщо за дозвіл на зняття недоторканності проголосував 341 депутат, то дозвіл на затримання вже пройшов "зі скрипом", набравши 241 голос "за". А надання згоди на арешт зовсім мало всі шанси провалитися. В першу чергу через позицію фракції "Слуги народу", частина депутатів з якої навідріз відмовилося саджати за ґрати колегу. (Причини озвучувалися різні – від побоювань, що справа розвалиться, оскільки слабо підготовлено, до прямих звинувачень в наявності політичної мотивації у справі). Врятували голосування депутати з "Голосу". Проект рішення з працею, але все ж набрав 229 голосів. Суд отримав можливість заарештувати депутата.

"Відбувається якесь знущання"

А в четвер у сесійній залі пролилися перші сльози. Народний депутат (фракція "Слуга народу"), член Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Анна Скороход розплакалася в ході розгляду депутатами у другому читанні проекту №2239-1 про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відокремленням діяльності щодо транспортування природного газу (закону про анбандлінг).

00:00:00 / 00:00:00
Відео: Верховная Рада

Всього до проекту було подано 169 правок, значна частина з яких була внесена Скороход. Комітет у ході роботи над проектом врахував 24 правки. Але, як можна було зрозуміти з дискусії в залі, при цьому Ганні Скороход пообіцяли винести на розгляд парламентаріїв всі розроблені нею зміни. Коли ж цього не сталося, полилися сльози.

"Ви знаєте, таке відчуття, що у нас відбувається якесь знущання! Якщо я сказала, що я хочу пройти за своїми правками, значить, я хочу пройти за своїми правками! .. А не те, що до мене хтось підходить і каже: "Припини їх подавати!" Учора на комітеті ми дійшли якихось домовленостей. Сьогодні, коли я перечитала весь текст, ці домовленості не дотримані!" , – розплакалася "Слуга народу".

"Заспокойтеся, вам ще народжувати", – спробував втішити Скороход хтось із колег. А спікер Разумков почав виносити на голосування всі правки, внесені депутатом. Втім, жодна з них (крім тих, що були враховані раніше), так і не пройшла.

"Двері відкриті"

Власне, на тлі цих життєвих історій "високі матерії", які також були наявні на цьому тижні в парламенті, якось навіть і загубилися. Хоча даремно, звичайно. Наприклад, не кожного дня або навіть року до Верховної Ради приїжджає генсек НАТО. Останній виступ Столтенберга перед українськими парламентаріями стався два роки тому. І, хоча, виступаючи в четвер, Столтенберг, по суті, нічого нового не сказав, сам факт першого при новій владі візиту генсека вже заслуговує на увагу.

00:00:00 / 00:00:00

Що стосується безпосередньо сказаного ним з парламентської трибуни, то Столтенберг в черговий раз задекларував всебічну підтримку Україні з боку північноатлантичного альянсу, зазначив, що блок не визнає і ніколи не визнаватиме анексію Криму, вимагав від Росії "припинити підтримку бойовиків і найманців на сході, вивести свої сили і озброєння з української території". Ну і, зрозуміло, не забув згадати, що "двері НАТО відкриті для України".

"Дорога до членства в НАТО не є легкою. Тим, хто хоче цього, необхідно бути відданим справі здійснення значних реформ. Але, врешті-решт, членство – це рішення членів НАТО і тих, хто хоче до нього приєднатися, і тільки їх. Ніхто за межами країни не має права вето. Час сфер впливу пішов уминуле", – сказав Столтенберг, вступаючи перед депутатами.

Звичайно, останнє твердження в дусі високої дипломатії навряд чи було здатне когось обдурити в залі. Особливо після того, як стало відомо, що замість ПДЧ НАТО пропонує Україні протестувати новий формат співпраці за схемою "одна країна – один план" (докладніше читайте в статті "Україна – НАТО: що передбачає новий формат відносин і де тут Росія" ). Проте приїзд Столтенберга підтверджує, що НАТО дійсно серйозно зацікавлене у співпраці з Україною. І це вселяє надію.

Про закони не забули

А як же законотворчість? Тобто те, для чого парламентарії, власне, і зібралися в сесійній залі, запитає читач. Поспішаємо заспокоїти: з цим на минулому тижні у Верховній Раді було все гаразд. Парламентарії ухвалили цілу низку важливих і просто очікуваних проектів. Наприклад, в першому читанні був затверджений довгоочікуваний закон про покарання нардепів за "кнопкодавство". Проголосований проект, щоправда, на відміну від інших запропонованих до розгляду, не передбачає позбавлення волі "кнопкодавів". Однак визнає порочну практику кримінальним злочином і передбачає значні штрафи за "кнопкодавство" – до 85 тисяч гривень.

Надзвичайно важливим є вже згадуваний проект про анбандлінг газотранспортної системи. Тобто про відокремлення оператора ГТС від НАК "Нафтогаз України". Відзначимо, що ухвалений проект передбачає заборону на продаж магістральних трубопроводів, оператором ГТС може бути або держава, або держкомпанія. Ухвалення цього закону, теоретично, відкриє двері для підписання нового довгострокового договору про транспортування російського газу, що вигідно для України.

Ще одним важливим проектом, ухваленим на цьому тижні, є новий закон про незаконне збагачення. Нагадаємо, що в лютому нинішнього року Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення), вважаючи, що вона не відповідає принципам верховенства права і презумпції невинності. Рішення викликало вкрай жорстку реакцію західних партнерів України. Відразу після президентських виборів новий очільник держави Володимир Зеленський підготував свій проект закону, який відновлює кримінальне покарання за незаконно збагачення. У четвер проект був затверджений у другому читанні.

Парламент ухвалив у першому читанні проект закону, що наділяє статусом ветерана добровольців, які воювали в зоні АТО. Проект передбачає, що добровольці і члени їх сімей отримають соціальні пільги та гарантії. Затвердив законопроект про заборону суцільної вирубки карпатських лісів. Нарешті, за основу був прийнятий урядовий проект "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", покликаний адаптувати українське законодавство в цій сфері до європейського.

Верховна Рада скандал Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Южная Америка стала новым эпицентром распространения коронавируса, где больше всего пострадала Бразилия. Об этом заявил директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан, передает Estadao. В Бразилии почти 300 тысяч заражений, большинство из которых в Сан-Пауло. «Южная Америка стала новым эпицентром заболевания. Мы видим, что количество заражений растет во многих южноамериканских странах. Конечно, озабоченность вызывает...
Общество
19 мая Донецкий областной центр "Спорт для всех" провел следующий этап награждения онлайн-соревнований. Об этом сообщает Селидовский городской совет. На этот раз награждали участников из города Горняк - семью Махнюк, которые принимали участие в соревнованиях "Мама, папа, я - спортивная семья" и семью Базуновых, которые стали призерами в фото-батле. Шахтерский край
Спорт
Выдающийся донецкий фотограф Сергей Ваганов опубликовал снимки празднования 75-летнего юбилея ФК «Шахтер» в Донецке. Клуб на днях отметил 84 года со дня своего основания. 75-летие клуба праздновали в 2011 году. До торжественного мероприятия в Донецке была открыта Аллея славы, прошел Конгресс тренеров молодежных команд, а затем состоялось Гранд-шоу на недавно открытом стадионе «Донбасс Арена». Для участия в шоу были приглашены Рианна и Мила Йовович. По прос...
Общество
Во вторник, 26 мая, исполняется ровно шесть лет со дня первого боя за Донецкий аэропорт. Тогда, 26 мая 2014 года, украинские военнослужащие разгромили опытных российских наемников и боевиков бандформирования "Восток", пытавшихся захватить этот объект. Это была первая победа украинской армии в уже начавшейся войне на Донбассе. Впоследствии оборона Донецкого аэропорта прочно вошла в историю этой войны как символ героизма нашей армии и добровольцев. Специальн...
Политика
В музее Гончара в Киеве, где находятся картины, которые принадлежат экс-президенту Петру Порошенко и в связи с которыми проводится расследование, следователи ГБР пытаются проникнуть в комнату, куда их поместили для хранения. Но сотрудники музея и адвокат экс-президента не дает этого сделать. Об этом сообщает корреспондент "Страны". Директор музея Гончара заявил, что следователи ГБР требовали от него открыть комнату, где находились картины, которые принадле...
Общество
Як власнику автомобіля уникнути відповідальності Автоматична відеофіксація порушень правил дорожнього руху нарешті може стати реальністю: в МВС в черговий раз пообіцяли запустити пілотний проєкт з 50 відеосистем в столиці і околицях з 1 червня нинішнього року. У той же час, на думку юристів, як і раніше, залишилися "прогалини" в законодавстві, які дозволять порушникам не тільки оскаржити штраф за порушення ПДР, а й виграти суд. Сайт "Сьогодні" розібрався, ...
Общество
Рішення уряду про держрегулювання набрало чинності З сьогоднішнього дня, 18 травня, в Україні набула чинності постанова уряду про державне регулювання цін на основні соціальні товари та товари протиепідемічного значення. Держрегулювання буде діяти до кінця карантину. Зокрема, тепер продавці повинні декларувати намір підняти роздрібну ціну більш ніж на 5%. Декларування роздрібних цін здійснюється в електронному вигляді на сайті Держпродспоживслужби. "Постан...
Криминал
В Херсоне мужчина стрелял по животным из самодельного арбалета металлическими стрелами. Домашние питомцы пропадали в округе без следа уже много лет, но теперь тайна раскрыта.  Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции Херсонской области. Полицию вызвал сосед живожера. Он сказал, что услышал специфические звуки, которые раздавались из расположенного рядом двора. На место выехали патрульные. Заявитель сообщал, что его сосед стреляет из арбалета в мише...
Новости компаний
Пока меняются погода и условия карантина, каждых находит себе полезное занятие, чтобы заполнить уйму образовавшегося времени. Некоторые занялись самообразованием, другие открыли для себя новые хобби и увлечения, многие взялись за косметический ремонт. Если вы также желаете оставаться в тренде, то задумайтесь об онлайн-покупке жидких обоев. Покупки в интернете не зря пользуются высокой популярностью, особенно в период ослабления карантина; стационарные мага...