Абонплата за газ: хто заплатить більше і як заощадити

Українцям виставлять рахунки, навіть якщо вони не вмикали конфорки.

З 2020 року українці, які використовують природний газ для побутових потреб (приготування їжі, підігрів води та опалення будинків), сплачуватимуть за нього по-новому: із загальної суми в рахунках окремо виділять абонплату. Як роз'яснили в Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), нововведення пов'язане з набуттям чинності з 1 січня 2020 р Закону "Про ринок природного газу". За розрахунками експертів, платити муситимемо більше. "Сьогодні" розібралися, за що постачальники беруть додаткові гроші і як заощадити.

Що має змінитися

Головна зміна в тому, що із загальної суми в платіжці буде виділена окремо плата за те, що у споживача є технічна можливість доступу до газу, незалежно від того, користується ним споживач чи ні. Дана вимога відповідає євронормам, до яких поступово приводиться законодавство України. НКРЕКУ вже розрахувала і до кінця року має затвердити тарифи для облгазів та окремих постачальників у містах на послуги з розподілу газу споживачам.

Як видно з проекту розрахунків, опублікованих на сайті регулятора, тарифи можуть відрізнятися на порядок (в 10-12 разів): від 0,22 грн/куб. м до 2,59 грн/куб. м залежно від постачальника. Але загалом для більшості облгазів плата за доставку газу складе 1,1-1,3 грн/куб. м. А в найбільших містах – це Київ і Харків – споживачі сплатять відповідно 0,33 грн та – 0,37 грн/куб м. Також недорога поставка у Кременчуці – 0,33 грн/куб. м і у одного з постачальників у Тернополі – 0,41 грн/куб. м. Але загалом тарифи зросли: зараз вони загалом близько 50 коп./куб. м газу.

Кого вдарить по кишені

Як роз'яснив нам енергоексперт Валентин Землянський, різниця в тарифах залежить від протяжності газопроводів і від того, скільки абонентів "сидить" на одному кілометрі труби.

"Припустимо, у Києві до одного кілометру газової труби підключено 10 п'ятиповерхівок, це 600-700 квартир-споживачів, а у приватному секторі Миколаєва до одного кілометру підключено 100 житлових 1-2 поверхових будинків, – говорить Землянський. – Витрати на експлуатацію кілометра газопроводу приблизно однакові, тому в Києві для кожного споживача доставка одного куба газу коштуватиме 33 копійки, а у Миколаєві – 1,57 грн".

У НКРЕКУ говорять, що з кінцевої вартості газу для споживачів абонплату приберуть, залишиться тільки ціна газу, податки і прибуток трейдера. За останніми даними регулятора, тариф на газ для населення складається з вартості газу як товару (71%), ПДВ (16,6%), плати за транспортування 3,1%, плати за розподіл, про яку ми зараз говоримо (7,1%), прибутку трейдера (1,7% ).

Оскільки середня вартість розподілу становить по Україні 50 коп/куб. м, то для киян за рахунок абонплати кубометр газу мав би подешевшати на 17 копійок, а для жителів Миколаєва – подорожчати на 1,07 грн куб. м. Очевидно, що найбільше це вдарить по споживачах у приватному секторі, які опалюють будинки газом, адже витрат на опалення в морози навіть відносно невеликого будинку (до 100 кв. м) піде на 300-350 грн більше.

Чи потрібно вводити абонплату за користування газом?

Так
Ні
Проголосувати

Як рахуватимуть по-новому

Землянський роз'яснив нам, як будуть по-новому рахувати тарифи на розподіл газу.

"Постачальники беруть обсяг газу, витраченого споживачем за минулий рік з жовтня по жовтень (початок опалювального сезону), виділяють з нього абонплату, розподіляють її помісячно рівними частками, – говорить експерт. – Цю суму включають в платіжки, але вже на майбутній рік. Тобто, якщо поточного року споживання скоротити, то абонплата наступного року буде меншою, і навпаки, але знову ж таки – наступного року. Якщо рік взагалі не користуватися газом, то й абонплати наступного року бути не має".

Розглянемо на прикладі. 2019 року домогосподарство використовувало за рік 2000 куб. м газу за ціною 7 грн/куб. м на суму 14000 грн. З них вже за новими тарифами на розподіл (доставку) газу, що дорівнює 1,2 грн куб. м вартість доставки склала 1,2х2000=2400 грн. Тому 2020 року обов'язкова абонплата складе 200 грн/місяць, як взимку, так і влітку, плюс оплата за спожитий газ за показаннями лічильника. Тобто 200 грн на місяць муситимемо сплатити, навіть якщо газом не користувалися взагалі. Зараз такої плати немає.

2021 року абонплату розрахують, виходячи з обсягів газу, спожитого 2020 року. Якщо господар утеплив будинок і зміг зберегти, наприклад, 300 куб. м газу, то завдяки економії щомісячна абонплата 2021 року зменшиться на 360 грн на рік або на 30 грн на місяць: 2400 – 2040 (1,2х1700 грн)=360 грн. Поділивши на 12 місяців, отримаємо 30 грн/міс.

Для жителів багатоповерхівок, обладнаних газовими плитами, абонплата виявиться набагато меншою. Наприклад, родина з трьох осіб у Києві платить за теперішніми нормами 3,28 грн/куб. м газу на місяць на людину, всього за 3,28х3=9,84 куб. м, сьогодні це 56 грн. 2020 року за абонплати в 33 коп./куб. м місяць, вона складе 3,24 грн/міс., плюс вартість 9,84 куб. м газу. Допустивши, що газ не подорожчає, отримаємо зменшення платежу до 54,5 грн на місяць, або на 1,5 грн.

Потрібен анбандлінг на місцевому рівні

Економісти підтримують введення абонплати, але називають її першим кроком для запровадження в Україні реальної конкуренції між постачальниками газу. Другим етапом має стати анбандлінг (розукрупнення) облгазів, а не тільки анбандлінг "Нафтогазу", про нову модель якого зараз багато говорять.

Нагадаємо: анбандлінг у нафтогазовій сфері – це передача в "різні руки" розвідки, видобутку, транспортування і розподілу енергоносіїв для полегшення контролю над природними монополіями, а в перспективі – створення конкуренції в кожній області.

Член економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що нова схема оплати за газ прозоріша, ніж теперішня, адже показує, за що платить споживач: товар (газ) окремо, послуги з його доставки окремо.

"Запропонований механізм з розрахунку абонплати, можливо, не зовсім точний, але зрозумілий і нескладний для реалізації, – аналізує Пендзин. – Але потрібен наступний крок: створити в кожному регіоні незалежну структуру, яка буде керувати розподільчими газовими мережами. Зараз державні труби перебувають в управлінні у приватних облгазів-монополістів. Альтернативні постачальники газу в областях з'являються, але облгази не надають їм труби для прокачування під приводом повної завантаженості. Якщо труби зробити доступними для всіх, то виникне реальна конкуренція, і це знизить ціни на газ як для бізнесу, так і для населення".

Про те як українці, які обігрівають свої будинки газом, могли заощадити, придбаши його дешевше за акції, дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Абонплата газ Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Политика
Бывший президент Украины Петр Порошенко снова стал долларовым миллиардером, сообщает Forbes. Сейчас его состояние оценивается в 1,4 миллиарда долларов. До этого в списке миллиардеров Порошенко значился в 2014-м, тогда его состояние оценивалось в 1,3 миллиарда долларов. Основа состояния экс-президента Украины — кондитерское производство Roshen. Основанная в 1996 году корпорация превратилась в крупнейшего производителя кондитерских изделий на Украине и в одн...
Власть
Президент Украины Владимир Зеленский внес в Верховную Раду законопроект, которым предлагается ввести в стране новый вид военной службы для резервистов. Документ №3553 опубликован на сайте парламента и направлен на рассмотрение профильного комитета. В пояснительной записке к законопроекту говорится, что его целями и задачами является, в частности, введение нового вида военной службы – по призыву лиц из числа резервистов в особый период. Таким призывникам бу...
Новости компаний
Каждый из нас хотя бы раз попадал под дождь в самый неподходящий момент. Одежда, прическа и макияж, попадая под капли дождя, теряют свой внешний вид, а настроение безвозвратно портится. Что делать? Правильно, брать зонт. Но многие люди не любят носить с собой этот аксессуар из-за его некомпактных размеров и несоответствия цвета с одеждой. Решение проблемы – Mini Umbrella. Что это такое? - Зонт с прочной металлической основой. Это позволяет использовать его...
Криминал
Сегодня утром в Броварах несколько человек устроили перестрелку в одном из жилых районов города. Все они задержаны.  По предварительной информации, это были разборки между маршрутчиками, которые не смогли поделить рынок после выхода из карантина.  Руководство МВД уже кивает на коррупцию, которую развели в маршруточном бизнесе чиновники Киева и области. В то же время сама полиция заявляет, что стрельба началась из-за конфликта легальных маршруточников с "че...
Общество
У найближчі два тижні епідемія повинна піти на спад Україна пройшла пік захворюваності COVID-19 і в найближчі пару тижнів очікується спад епідемії. Однак пом'якшення карантинних обмежень можуть викликати нові сплески коронавірусу. Про це повідомив на пресконференції заступник директора Інституту проблем математичних машин і систем НАНУ Ігор Бровченко. Відзначимо, що тільки за останню добу в Україні були сотні нових хворих і видужалих. При цьому він підкрес...
Общество
Врач - вирусолог Надежда Жолобак рассказала, какие привычные всем нам лекарства ни в коем случае не следует принимать при заражении новой коронавирусной инфекцией.  В медицинской практике уже отмечены случаи, когда некоторые пациенты с Covid-19 начинали принимать препараты, которые употребляют при обычной простуде, что при коронавирусе делать категорически запрещено. В число таких входит ибупрофен, аспирин, вольтарен, диклофенак и напроксен. Все они относя...
Общество
Виявляється сонце і морська вода вбивають коронавірус В Україні дозволять відкрити пляжі в цьому сезоні, оскільки вчені прийшли до висновку, що на морі коронавірус буде гинути, а в річках ним досить складно заразитися. Про це заявив на брифінгу головний санлікар країни Віктор Ляшко. "У цьому сезоні ми зможемо купатися. Ми провели консультації з Інститутом епідеміології та інфекційних захворювань і вони підтвердили, що морська сіль разом з сонячним ультрафі...
Общество
В ООН говорят о необходимости "изменения культуры полиции" Мониторинговая миссия ООН по правам человека отреагировала на события в Кагарлыкском отделе полиции и призвала как ожно быстрее расследовать этот инцидент. Соответствующее заявление размещено на странице миссии в Facebook. Как отмечается, Нильс Мельцер, специальный докладчик ООН по вопросу пыток и других жестоких, нечеловеческих или унижающих достоинство, видов обращения или наказания, после своего...
Политика
Председатель ВРУ Дмитрий Разумков заявил в интервью Главкому, что закон о языке необходимо менять, признав при этом, что в "Слуге народа" по данному вопросу нет единой позиции. Отвечая на вопрос, нужно ли менять этот закон, спикер сказал: "Думаю, да". Также политик прокомментировал заявление президента Владимира Зеленского о необходимости наведения порядка касаемо языковых квот на ТВ и радио. "Проблема действительно есть, и по состоянию на сегодня, мы ее н...