Абонплата за газ: хто заплатить більше і як заощадити

Українцям виставлять рахунки, навіть якщо вони не вмикали конфорки.

З 2020 року українці, які використовують природний газ для побутових потреб (приготування їжі, підігрів води та опалення будинків), сплачуватимуть за нього по-новому: із загальної суми в рахунках окремо виділять абонплату. Як роз'яснили в Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), нововведення пов'язане з набуттям чинності з 1 січня 2020 р Закону "Про ринок природного газу". За розрахунками експертів, платити муситимемо більше. "Сьогодні" розібралися, за що постачальники беруть додаткові гроші і як заощадити.

Що має змінитися

Головна зміна в тому, що із загальної суми в платіжці буде виділена окремо плата за те, що у споживача є технічна можливість доступу до газу, незалежно від того, користується ним споживач чи ні. Дана вимога відповідає євронормам, до яких поступово приводиться законодавство України. НКРЕКУ вже розрахувала і до кінця року має затвердити тарифи для облгазів та окремих постачальників у містах на послуги з розподілу газу споживачам.

Як видно з проекту розрахунків, опублікованих на сайті регулятора, тарифи можуть відрізнятися на порядок (в 10-12 разів): від 0,22 грн/куб. м до 2,59 грн/куб. м залежно від постачальника. Але загалом для більшості облгазів плата за доставку газу складе 1,1-1,3 грн/куб. м. А в найбільших містах – це Київ і Харків – споживачі сплатять відповідно 0,33 грн та – 0,37 грн/куб м. Також недорога поставка у Кременчуці – 0,33 грн/куб. м і у одного з постачальників у Тернополі – 0,41 грн/куб. м. Але загалом тарифи зросли: зараз вони загалом близько 50 коп./куб. м газу.

Кого вдарить по кишені

Як роз'яснив нам енергоексперт Валентин Землянський, різниця в тарифах залежить від протяжності газопроводів і від того, скільки абонентів "сидить" на одному кілометрі труби.

"Припустимо, у Києві до одного кілометру газової труби підключено 10 п'ятиповерхівок, це 600-700 квартир-споживачів, а у приватному секторі Миколаєва до одного кілометру підключено 100 житлових 1-2 поверхових будинків, – говорить Землянський. – Витрати на експлуатацію кілометра газопроводу приблизно однакові, тому в Києві для кожного споживача доставка одного куба газу коштуватиме 33 копійки, а у Миколаєві – 1,57 грн".

У НКРЕКУ говорять, що з кінцевої вартості газу для споживачів абонплату приберуть, залишиться тільки ціна газу, податки і прибуток трейдера. За останніми даними регулятора, тариф на газ для населення складається з вартості газу як товару (71%), ПДВ (16,6%), плати за транспортування 3,1%, плати за розподіл, про яку ми зараз говоримо (7,1%), прибутку трейдера (1,7% ).

Оскільки середня вартість розподілу становить по Україні 50 коп/куб. м, то для киян за рахунок абонплати кубометр газу мав би подешевшати на 17 копійок, а для жителів Миколаєва – подорожчати на 1,07 грн куб. м. Очевидно, що найбільше це вдарить по споживачах у приватному секторі, які опалюють будинки газом, адже витрат на опалення в морози навіть відносно невеликого будинку (до 100 кв. м) піде на 300-350 грн більше.

Чи потрібно вводити абонплату за користування газом?

Так
Ні
Проголосувати

Як рахуватимуть по-новому

Землянський роз'яснив нам, як будуть по-новому рахувати тарифи на розподіл газу.

"Постачальники беруть обсяг газу, витраченого споживачем за минулий рік з жовтня по жовтень (початок опалювального сезону), виділяють з нього абонплату, розподіляють її помісячно рівними частками, – говорить експерт. – Цю суму включають в платіжки, але вже на майбутній рік. Тобто, якщо поточного року споживання скоротити, то абонплата наступного року буде меншою, і навпаки, але знову ж таки – наступного року. Якщо рік взагалі не користуватися газом, то й абонплати наступного року бути не має".

Розглянемо на прикладі. 2019 року домогосподарство використовувало за рік 2000 куб. м газу за ціною 7 грн/куб. м на суму 14000 грн. З них вже за новими тарифами на розподіл (доставку) газу, що дорівнює 1,2 грн куб. м вартість доставки склала 1,2х2000=2400 грн. Тому 2020 року обов'язкова абонплата складе 200 грн/місяць, як взимку, так і влітку, плюс оплата за спожитий газ за показаннями лічильника. Тобто 200 грн на місяць муситимемо сплатити, навіть якщо газом не користувалися взагалі. Зараз такої плати немає.

2021 року абонплату розрахують, виходячи з обсягів газу, спожитого 2020 року. Якщо господар утеплив будинок і зміг зберегти, наприклад, 300 куб. м газу, то завдяки економії щомісячна абонплата 2021 року зменшиться на 360 грн на рік або на 30 грн на місяць: 2400 – 2040 (1,2х1700 грн)=360 грн. Поділивши на 12 місяців, отримаємо 30 грн/міс.

Для жителів багатоповерхівок, обладнаних газовими плитами, абонплата виявиться набагато меншою. Наприклад, родина з трьох осіб у Києві платить за теперішніми нормами 3,28 грн/куб. м газу на місяць на людину, всього за 3,28х3=9,84 куб. м, сьогодні це 56 грн. 2020 року за абонплати в 33 коп./куб. м місяць, вона складе 3,24 грн/міс., плюс вартість 9,84 куб. м газу. Допустивши, що газ не подорожчає, отримаємо зменшення платежу до 54,5 грн на місяць, або на 1,5 грн.

Потрібен анбандлінг на місцевому рівні

Економісти підтримують введення абонплати, але називають її першим кроком для запровадження в Україні реальної конкуренції між постачальниками газу. Другим етапом має стати анбандлінг (розукрупнення) облгазів, а не тільки анбандлінг "Нафтогазу", про нову модель якого зараз багато говорять.

Нагадаємо: анбандлінг у нафтогазовій сфері – це передача в "різні руки" розвідки, видобутку, транспортування і розподілу енергоносіїв для полегшення контролю над природними монополіями, а в перспективі – створення конкуренції в кожній області.

Член економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що нова схема оплати за газ прозоріша, ніж теперішня, адже показує, за що платить споживач: товар (газ) окремо, послуги з його доставки окремо.

"Запропонований механізм з розрахунку абонплати, можливо, не зовсім точний, але зрозумілий і нескладний для реалізації, – аналізує Пендзин. – Але потрібен наступний крок: створити в кожному регіоні незалежну структуру, яка буде керувати розподільчими газовими мережами. Зараз державні труби перебувають в управлінні у приватних облгазів-монополістів. Альтернативні постачальники газу в областях з'являються, але облгази не надають їм труби для прокачування під приводом повної завантаженості. Якщо труби зробити доступними для всіх, то виникне реальна конкуренція, і це знизить ціни на газ як для бізнесу, так і для населення".

Про те як українці, які обігрівають свої будинки газом, могли заощадити, придбаши його дешевше за акції, дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Абонплата газ Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Государственной миграционной службе Украины рассказали о том, как, когда и где можно оформить загранпаспорт, передает Donbass.live. Специалисты рассказали, что загранпаспорт можно оформлять даже крохотным малышам сразу после того, как родители получили свидетельство о рождении ребенка. Кроме того, каждый гражданин Украины может иметь одновременно 2 паспорта для выезда за границу. Для оформления второго ЗП никаких доплат к административному сбору НЕ преду...
Общество
Главу "Укрэксимбанка" Александра Гриценко, которого 16 ноября задержали в Киеве, подозревают в содействии легализации доходов, полученных незаконно чиновниками времен Виктора Януковича. Возможно, он также незаконным путем вывел из-под ареста имущество одного из медиа-холдингов, передает пресс-служба СБУ. Судя по статьям, о которых идет речь в сообщении (ч.1 ст. 255, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 209 Уголовного кодекса), расследование касается создания преступной ор...
Власть
Президент Украины, Владимир Зеленский на своей странице в Facebook сообщил, что 15 ноября возобновили работу Контрольные пункты въезда/выезда «Каланчак» и «Чонгар» на административной границе с аннексированым Крымом. Президент уверен, что комфортные условия в контрольных пунктах въезда/выезда на админгранице с Крымом крайне важны для граждан Украины. «Первое, что видят наши граждане из оккупированного Крыма и с Донбасса, когда едут в Украину, — это КПВВ. И...
Культура
День работников сельского хозяйства традиционно подводит итоги кропотливого труда сельхозпроизводителей, завершает земледельческий год, наполненный волнениями и заботами об урожае. По инициативе Селидовского городского совета при поддержке Селидовского городского головы Виктора Ремизова по случаю этого праздника 14 ноября в с. Михайловка с концертной программой приехали участники художественной самодеятельности г. Селидово. Об этом сообщает Селидовский гор...
Политика
Кабинет министров в ближайшее время примет решение о смене руководства "Укрзализныци", поскольку менеджмент злоупотребляет своим положением. Об этом заявил премьер-министр Алексей Гончарук в эфире "Завтрака с 1+1" "Мы будем принимать по этому поводу кадровые решения в ближайшее время, так как продолжать работать так, как они сейчас работают, невозможно. Главная претензия к ним – коррупция в "Укрзализныце", к сожалению, продолжается. Она там абсолютно дикая...
Общество
"Електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів" Сайт "Сьогодні" публікує другу частину бесіди з народним депутатом, заступником голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександром Качурою. У першій частині інтерв'ю "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним" нардеп розповів про те, що планується змінити в Виборчому кодексі в тій ча...
Происшествия
Родственники Александра Гриценко заявляют о похищении В Киеве 16 ноября похитили главу "Укрэксимбанка" Александра Гриценко. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на телеканал "Прямой". Сообщается, что о похищении Гриценко заявили его родственники. По их словам, банкира якобы забрали в черный автобус и увезли в неизвестном направлении. Семья уже обратилась в правоохранительные органы. Напомним, на этой неделе сотрудники Национального антикоррупционного бю...
Общество
Следственный Суд Барселоны принял решение о закрытии уголовного дела против украинского бизнесмена и олигарха Дмитрия Фирташа, а также семнадцати человек, которые проходили с ним по делу об отмывании денег. Об этом сообщило издание El Español, со ссылкой на решение судьи Следственного суда Игнасио Санчеса. По информации издания, испанский судья считает, что содержание материалов расследования основывается исключительно на подозрениях и не содержит весомых...
Происшествия
Причиной взрывов считают возгорание ракетного двигателя Взрывы на артиллерийской базе в Балаклее могли произойти из-за возгорания двигателя ракеты зенитно-ракетного комплекса "Куб". Такие предварительные данные озвучила оперативная группа Генерального штаба. "Вероятно, в ходе загрузки остатков боеприпасов и их элементов, которые были подготовлены для дальнейшего уничтожения, в частности, твердотопливного двигателя к ракетам 3М9 зенитно-ракетного комплекса...