Абонплата за газ: хто заплатить більше і як заощадити

Українцям виставлять рахунки, навіть якщо вони не вмикали конфорки.

З 2020 року українці, які використовують природний газ для побутових потреб (приготування їжі, підігрів води та опалення будинків), сплачуватимуть за нього по-новому: із загальної суми в рахунках окремо виділять абонплату. Як роз'яснили в Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), нововведення пов'язане з набуттям чинності з 1 січня 2020 р Закону "Про ринок природного газу". За розрахунками експертів, платити муситимемо більше. "Сьогодні" розібралися, за що постачальники беруть додаткові гроші і як заощадити.

Що має змінитися

Головна зміна в тому, що із загальної суми в платіжці буде виділена окремо плата за те, що у споживача є технічна можливість доступу до газу, незалежно від того, користується ним споживач чи ні. Дана вимога відповідає євронормам, до яких поступово приводиться законодавство України. НКРЕКУ вже розрахувала і до кінця року має затвердити тарифи для облгазів та окремих постачальників у містах на послуги з розподілу газу споживачам.

Як видно з проекту розрахунків, опублікованих на сайті регулятора, тарифи можуть відрізнятися на порядок (в 10-12 разів): від 0,22 грн/куб. м до 2,59 грн/куб. м залежно від постачальника. Але загалом для більшості облгазів плата за доставку газу складе 1,1-1,3 грн/куб. м. А в найбільших містах – це Київ і Харків – споживачі сплатять відповідно 0,33 грн та – 0,37 грн/куб м. Також недорога поставка у Кременчуці – 0,33 грн/куб. м і у одного з постачальників у Тернополі – 0,41 грн/куб. м. Але загалом тарифи зросли: зараз вони загалом близько 50 коп./куб. м газу.

Кого вдарить по кишені

Як роз'яснив нам енергоексперт Валентин Землянський, різниця в тарифах залежить від протяжності газопроводів і від того, скільки абонентів "сидить" на одному кілометрі труби.

"Припустимо, у Києві до одного кілометру газової труби підключено 10 п'ятиповерхівок, це 600-700 квартир-споживачів, а у приватному секторі Миколаєва до одного кілометру підключено 100 житлових 1-2 поверхових будинків, – говорить Землянський. – Витрати на експлуатацію кілометра газопроводу приблизно однакові, тому в Києві для кожного споживача доставка одного куба газу коштуватиме 33 копійки, а у Миколаєві – 1,57 грн".

У НКРЕКУ говорять, що з кінцевої вартості газу для споживачів абонплату приберуть, залишиться тільки ціна газу, податки і прибуток трейдера. За останніми даними регулятора, тариф на газ для населення складається з вартості газу як товару (71%), ПДВ (16,6%), плати за транспортування 3,1%, плати за розподіл, про яку ми зараз говоримо (7,1%), прибутку трейдера (1,7% ).

Оскільки середня вартість розподілу становить по Україні 50 коп/куб. м, то для киян за рахунок абонплати кубометр газу мав би подешевшати на 17 копійок, а для жителів Миколаєва – подорожчати на 1,07 грн куб. м. Очевидно, що найбільше це вдарить по споживачах у приватному секторі, які опалюють будинки газом, адже витрат на опалення в морози навіть відносно невеликого будинку (до 100 кв. м) піде на 300-350 грн більше.

Чи потрібно вводити абонплату за користування газом?

Так
Ні
Проголосувати

Як рахуватимуть по-новому

Землянський роз'яснив нам, як будуть по-новому рахувати тарифи на розподіл газу.

"Постачальники беруть обсяг газу, витраченого споживачем за минулий рік з жовтня по жовтень (початок опалювального сезону), виділяють з нього абонплату, розподіляють її помісячно рівними частками, – говорить експерт. – Цю суму включають в платіжки, але вже на майбутній рік. Тобто, якщо поточного року споживання скоротити, то абонплата наступного року буде меншою, і навпаки, але знову ж таки – наступного року. Якщо рік взагалі не користуватися газом, то й абонплати наступного року бути не має".

Розглянемо на прикладі. 2019 року домогосподарство використовувало за рік 2000 куб. м газу за ціною 7 грн/куб. м на суму 14000 грн. З них вже за новими тарифами на розподіл (доставку) газу, що дорівнює 1,2 грн куб. м вартість доставки склала 1,2х2000=2400 грн. Тому 2020 року обов'язкова абонплата складе 200 грн/місяць, як взимку, так і влітку, плюс оплата за спожитий газ за показаннями лічильника. Тобто 200 грн на місяць муситимемо сплатити, навіть якщо газом не користувалися взагалі. Зараз такої плати немає.

2021 року абонплату розрахують, виходячи з обсягів газу, спожитого 2020 року. Якщо господар утеплив будинок і зміг зберегти, наприклад, 300 куб. м газу, то завдяки економії щомісячна абонплата 2021 року зменшиться на 360 грн на рік або на 30 грн на місяць: 2400 – 2040 (1,2х1700 грн)=360 грн. Поділивши на 12 місяців, отримаємо 30 грн/міс.

Для жителів багатоповерхівок, обладнаних газовими плитами, абонплата виявиться набагато меншою. Наприклад, родина з трьох осіб у Києві платить за теперішніми нормами 3,28 грн/куб. м газу на місяць на людину, всього за 3,28х3=9,84 куб. м, сьогодні це 56 грн. 2020 року за абонплати в 33 коп./куб. м місяць, вона складе 3,24 грн/міс., плюс вартість 9,84 куб. м газу. Допустивши, що газ не подорожчає, отримаємо зменшення платежу до 54,5 грн на місяць, або на 1,5 грн.

Потрібен анбандлінг на місцевому рівні

Економісти підтримують введення абонплати, але називають її першим кроком для запровадження в Україні реальної конкуренції між постачальниками газу. Другим етапом має стати анбандлінг (розукрупнення) облгазів, а не тільки анбандлінг "Нафтогазу", про нову модель якого зараз багато говорять.

Нагадаємо: анбандлінг у нафтогазовій сфері – це передача в "різні руки" розвідки, видобутку, транспортування і розподілу енергоносіїв для полегшення контролю над природними монополіями, а в перспективі – створення конкуренції в кожній області.

Член економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що нова схема оплати за газ прозоріша, ніж теперішня, адже показує, за що платить споживач: товар (газ) окремо, послуги з його доставки окремо.

"Запропонований механізм з розрахунку абонплати, можливо, не зовсім точний, але зрозумілий і нескладний для реалізації, – аналізує Пендзин. – Але потрібен наступний крок: створити в кожному регіоні незалежну структуру, яка буде керувати розподільчими газовими мережами. Зараз державні труби перебувають в управлінні у приватних облгазів-монополістів. Альтернативні постачальники газу в областях з'являються, але облгази не надають їм труби для прокачування під приводом повної завантаженості. Якщо труби зробити доступними для всіх, то виникне реальна конкуренція, і це знизить ціни на газ як для бізнесу, так і для населення".

Про те як українці, які обігрівають свої будинки газом, могли заощадити, придбаши його дешевше за акції, дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Абонплата газ Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
29 сентября 2020 в 11.00 состоится онлайн-встреча, в течение которой мы покажем на линии времени, шаг за шагом, как уверенно и планово выходить на рынок ЕС: проверка бизнес-идеи и размышления о релокацию менеджеров компании;  анализ рынка, подготовка коммерческих предложений; как не упустить возможность получения грантового финансирования еще до регистрации фирмы и как взять в лизинг автомобиль в первые дни после регистрации; проведение встреч с партнерами...
Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...