Багато п'ють, курять, кожен п'ятий спробував наркотики: залежності українських підлітків

13,4% підлітків вперше спробували алкоголь в 10 років і раніше

86% українських підлітків спробували алкоголь, а більше половини палили хоча б раз у житті. До речі, підліткам легко вдається купувати собі сигарети і алкогольні напої, незважаючи на законодавчі обмеження. Про це свідчать результати дослідження, які проводилися в рамках міжнародного проекту "Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин" (ESPAD).

Україна бере участь у цьому міжнародному проекті ще з 1995 року. Зараз проект охоплює понад 45 європейських країн, де і проводяться опитування школярів. У 2019 році в Україні було опитано 8509 респондентів віком від 14 до 17 років в 260 навчальних закладах.

Сайт "Сьогодні" розповідає від яких залежностей страждають українські підлітки і наскільки це серйозно.

50% підлітків пробували палити

Куріння стабільно залишається однією з найпопулярніших залежностей як серед дорослих, так і серед підлітків. Згідно з результатами опитування, половина підлітків ніколи не палила сигарети, а ось інша половина спробувала тютюн хоча б раз у житті. До речі, паління більш поширене серед юнаків – 56,2%, в порівнянні з 45,1% дівчат. Найчастіше палять респонденти старшої вікової групи (2000-2001 років народження) – 61,8% хлопців і 54,7% дівчат. Причому, схожі цифри були і в опитуванні, яке проводилося у 2015 р., тому про активну динаміку змін годі й казати.

В цілому ж, за даними дослідження, досвід куріння мають 54,7% юнаків і 46,4% дівчат.

Кожен восьмий підліток (12,1%) вперше спробував курити в 14 років. Аж 10,2% респондентів вперше спробували сигарети у віці 9 років і молодше. 8,6% респондентів спробували палити в 15 років, а 7,3% – в 13 років.

Звичка щоденного куріння є у 19,6% підлітків, тобто майже у кожного п'ятого респондента. У звіті сказано, що, звичка палити щодня починає формуватися з 14 років і посилюється з віком. Причому хлопці є більш схильними до формування звички палити кожного дня, ніж дівчата.

За словами Ольги Балакірєвої, голови правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, в дослідженні питали не тільки про звичайні, але й про електронні сигарети, і результати свідчать про досить швидке поширенні їх серед підлітків.

А 50,5% опитаних відповіли, що хоча б разово в житті пробували електронні сигарети.

"Не зважаючи на те, що цей продукт не так давно прийшов в Україну, навіть для дівчат цей показник є досить високим, хоча хлопці є лідерами за цим показником. За останні 30 днів (до моменту опитування – ред.) кожен четвертий хлопець курив, і 15% курили електронні сигарети. Серед дівчат цей показник трохи менший. А щоденні курці становлять практично 19%. Ми повинні на це звертати увагу", – сказала Балакірєва.

Кальян все ще залишається дуже поширеним серед молоді: тільки 32,2% відповіли, що хоча б разово пробували його палити. Але зі збільшенням віку респондентів збільшується і рівень поширеності вживання кальянів: так, 22,2% респондентів 2004 р.н. мають досвід вживання кальяну, тоді як серед респондентів 2000/2001 р.н. цифра становить вже 43,6%. До того ж, кальян, як виявилось, значного поширений серед дівчат, ніж серед хлопців: 33,8% і 30,5% відповідно.

/ Фото: Pixabay

13,4% підлітків вперше спробували алкоголь в 10 років

Ситуація з алкоголем йде куди гірше, ніж з сигаретами. Дослідження говорить, що досвід вживання алкоголю був у 86% підлітків – 88,4% дівчат і у 82,7% юнаків. І майже половина вживала алкоголь понад 10 разів за все життя, а за останній рік пиячили 75% підлітків. У той же час, за останні 30 днів кожен п'ятий підліток (22,5%) вживав алкоголь понад три дні.

13,4% опитаних вперше спробували алкоголь в 10 років і раніше. Дівчата трохи раніше за хлопців вперше пробують алкоголь: у молодшій віковій групі (2004 р.н.) кількість хлопців, які принаймні одноразово вживали алкоголь, становить 79,1%, а дівчат – 86,6%. Але вже з віком ця різниця нівелюється.

"Один з факторів вживання психоактивних речовин, – це їх доступність для підлітків. Показники в Україні дуже високі, зокрема, що стосується доступності алкогольних напоїв. Навіть міцні алкогольні напої, вартість яких збільшується кілька разів на рік, і продаж яких має контролюватися, також досить доступні. Майже третина (28,6%) говорить про те, що їм легко або дуже легко дістати такі напої. Незважаючи на потужні кампанії проти паління, і досить потужні їх результати, рівень доступності сигарет для підлітків залишається досить високим: практично кожен другий (43,8%) не має з цим жодних проблем", -сказала Балакірєва.

64,3% опитаних заявили, що їм легко або дуже легко дістати вина, пива або шампанського. 60,7% опитаних підлітків висловилися таким чином щодо слабоалкогольних напоїв.

Серед причин, за якими підлітки вживали алкоголь, 36% юнаків і 42% дівчат назвали "поліпшення настрою". 23% юнаків і 30% дівчат за допомогою алкоголю намагаються впоратися із внутрішніми проблемами. 17% опитаних відповіли, що вживають алкоголь для "отримання кайфу", а 12,5% – для схвалення іншими. А найпопулярнішими серед підлітків залишаються слабоалкогольні напої і вино. 31% респондентів під час останнього вживання алкоголю пили саме вино, 25,5% – шампанське, 26,6% слабоалкогольні напої, а 11,3% – міцні спиртні напої.

Майже половина підлітків хоча б разово у житті зазнавали стан алкогольного сп'яніння, третина – протягом останнього року, а 13% респондентів – за останній місяць.

Кожен п'ятий підліток пробував наркотики

За результатами дослідження виявилося, що серед усіх опитаних учнів/студентів у віці 14-17 років 18% мали досвід вживання будь-яких наркотичних речовин. Серед юнаків цей показник склав 17,9%, а серед дівчат – 18,1%. Для порівняння, у 2015 році, коли проводилася шоста хвиля дослідження ЮНІСЕФ, цей відсоток становив 11,9 у дівчат, і 17,8% – у юнаків, в 2011 році – 8,4% у дівчат і 21,2% – у хлопців.

8,7% вживали марихуану впродовж життя (серед юнаків – 10,7%, серед дівчат – 6,8%); 5,3% – впродовж останніх 12 місяців; 2,5% – за останні 30 днів.

"Аналіз вживання марихуани серед підлітків у віці 15-16 років в динаміці демонструє стримано-позитивну тенденцію: після періоду зростання з 1995 по 2003 роки рівень споживання марихуани зменшувався в 2007 і 2011 роках. За результатами 2015 року відбулася невелике збільшення. Дані 2019 року зафіксували стабільність рівня поширення серед дівчат та зменшення серед юнаків", – йдеться в дослідженні.

А 13% підлітків спробували марихуану у віці до 13 років.

Також в дослідженні розглядалися поведінкові практики підлітків, які вживали наркотики. Так, 14% респондентів вживали дві і більше наркотичних речовини, грали в азартні ігри впродовж 12 останніх місяців як мінімум 2-3 рази на тиждень.

Серед тих, хто вживає понад дві речовини, також вдвічі більше жертв буллінга, ніж серед тих, хто не практикує полінаркоманію – 21,2% і 9,5% відповідно.

Половина підлітків щодня проводить в соцмережах понад 4 години

Значно зростає залежність від соціальних мереж. 44,7% підлітків в робочі (навчальні) дні проводять в соціальних мережах 4 години і більше (34,1% серед хлопців та 54,6% серед дівчат). А кожен десятий підліток зізнається, що проводить 6 годин і більше за іграми на різних гаджетах (14,2% серед хлопців та 4,9% серед дівчат)

Більше половини (55,4%) опитаних визнають, що проводять багато часу в соціальних мережах (46,8% серед юнаків та 63,3% серед дівчат).

Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не можна вийти в соцмережі (19,6% серед юнаків та 27,9% серед дівчат), а ще 43,6% зазначили – їхні батьки кажуть, що вони проводять багато часу в соціальних мережах (35,7% серед юнаків та 50,9% серед дівчат) .

Автори дослідження намагалися також з'ясувати, наскільки батьки контролюють своїх дітей. Виявилося, що дорослі переважно знають, де і з ким проводять час їхні діти – так відповіли майже 80% респондентів. А 89% батьків знають про те, де проводять вільний час їхні діти у вихідні дні.

У дослідженні відзначають, що в країні потрібно зменшувати рівень доступності алкоголю, сигарет і наркотичних речовин, а також розвивати соціологічні проекти для профілактики різних залежностей.

Нагадаємо, раніше ми підготували великий матеріал про проблему легалізації медичного канабісу в Україні.

Також новини "Сьогодні" розповідали, що в Києві скасували заборону продавати алкоголь вночі. У той же час, купити алкоголь в нічний час все одно не вийде.

00:00:00 / 00:00:00
Підлітки Україна наркотики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Інфекцію виявили в 188 країнах світу Пандемія коронавірусу охопила практично весь світ – інфекція проникла до 188 країн і територій. За даними американського Центру системних наук та інженерії (CSSE) при Університеті Джонса Гопкінса і сервісу Statista, станом на 25 травня хворих не виявили лише в десяти країнах світу. Це острівні держави, що розміщені в Тихому океані: Соломонові Острови, Вануату, Самоа, Кірибаті, Федеративні Штати Мікронезії, Тонга, Маршал...
Общество
До этого считалось, что коронавирусная инфекция нового типа передается контактным или воздушно-капельным путями. Ученые из Китая впервые выделили живой SARS-CoV-2 из фекалий зараженного коронавирусом пациента. Тем самым они подтвердили теорию фекально-оральной или фекально-дыхательной передачи инфекции. Выводы исследователей в понедельник, 25 мая, опубликовал журнал Emerging Infectious Diseases. Уточняется, что до сих пор фекально-оральный способ передачи...
Общество
Несмотря на пандемию коронавируса и мировой кризис в экономике с марта по май 2020 года суммарное состояние 25 богатейших людей мира возросло на 255 миллиардов долларов. Об этом сообщает Forbes. Отмечается, что больше всех смог заработать основатель Facebook Марк Цукерберг. Акции Facebook поднялись в цене на 60% до рекордных значений. В результате Цукерберг переместился с 7 места в списке богатейших людей на 4, а его состояние возросло на 31,4 млрд долларо...
Общество
Історичний для NASA політ SpaceX Crew Dragon відбудеться вночі проти 28 травня 2020 року за проєктом Launch America (Demo-2) Вночі проти 28 травня 2020 року в 00:33 за київським часом відбудеться історичний запуск Launch America. Сама місія отримала кодову назву Demo-2. В межах польоту NASA спільно з SpaceX Ілона Маска запустять екіпаж на Міжнародну космічну станцію (МКС) з території США на космічному кораблі нового покоління Crew Dragon. Місія є історично...
Политика
В Офисе генерального прокурора начали готовиться к избранию нового главы Специализированной прокуратуры (САП). Его изберут, когда в ноябре истекут полномочия нынешнего главы ведомства Назара Холодницкого.  Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на источники в парламенте.  "Есть письмо от генпрокурора на имя главы ВР с информацией, что начинается отбор членов комиссии для избрания главы САП", - сообщил он. По словам источника, в ноябре, когда заканчиваются...
Общество
С 27 мая 2020 года возобновлены автобусные пассажирские перевозки автомобильным транспортом на городском и пригородных автобусных маршрутах общего пользования в пределах Селидовского городского совета. Об этом сообщает Селидовский городской совет. Уважаемые пассажиры, обращаем ваше внимание, что в соответствии с постановлением главного государственного санитарного врача Украины от 21 мая 2020 года №23 «Об утверждении Временных рекомендаций по организации п...
Общество
В Україні починають відкриватися дитячі садки. Як уберегти дітей від зараження коронавірусом, розповів інфекціоніст Федір Лапій в ефірі каналу "Україна 24". "Якщо є можливість, не відправляйте дітей в садок. Нехай будуть умови для інших батьків, у яких зовсім немає можливості тримати дітей вдома. В інших країнах, де відкрили дитсадки та школи, до 10 дітей в групі або класі. У нас же є проблема перенаповнення груп. Якщо батьки не поведуть свою дитину в садо...
Политика
Представительство страны при ООН призвало Российскую Федерацию "отказаться от насилия и логики войны".   Постоянное представительство Украины в ООН призвало Россию прекратить насилие на Донбассе. Соответствующее заявление ведомство разместило в Twitter 26 мая.   Таким образом дипломаты отреагировали на гибель украинского военного.   "Сегодня российские войска начали атаку на Донбассе, убив украинского солдата. Режим прекращения огня нарушается ежедневно. Р...
Общество
Тільки три тонни тротилу змогли зломити опір українських військових 26 травня виповнюється шоста річниця початку боїв за Донецький аеропорт ім. Сергія Прокоф'єва (ДАП). Саме в ніч на 26 травня прибічники т.зв. "ДНР" спробували захопити ДАП, який мав стратегічне значення для перекидання військ і військових вантажів, а також стояв на шляху до Пісків і Авдіївки. Оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні – 21 грудня 2015-го стало останнім днем, коли його те...