Багато п'ють, курять, кожен п'ятий спробував наркотики: залежності українських підлітків

13,4% підлітків вперше спробували алкоголь в 10 років і раніше

86% українських підлітків спробували алкоголь, а більше половини палили хоча б раз у житті. До речі, підліткам легко вдається купувати собі сигарети і алкогольні напої, незважаючи на законодавчі обмеження. Про це свідчать результати дослідження, які проводилися в рамках міжнародного проекту "Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин" (ESPAD).

Україна бере участь у цьому міжнародному проекті ще з 1995 року. Зараз проект охоплює понад 45 європейських країн, де і проводяться опитування школярів. У 2019 році в Україні було опитано 8509 респондентів віком від 14 до 17 років в 260 навчальних закладах.

Сайт "Сьогодні" розповідає від яких залежностей страждають українські підлітки і наскільки це серйозно.

50% підлітків пробували палити

Куріння стабільно залишається однією з найпопулярніших залежностей як серед дорослих, так і серед підлітків. Згідно з результатами опитування, половина підлітків ніколи не палила сигарети, а ось інша половина спробувала тютюн хоча б раз у житті. До речі, паління більш поширене серед юнаків – 56,2%, в порівнянні з 45,1% дівчат. Найчастіше палять респонденти старшої вікової групи (2000-2001 років народження) – 61,8% хлопців і 54,7% дівчат. Причому, схожі цифри були і в опитуванні, яке проводилося у 2015 р., тому про активну динаміку змін годі й казати.

В цілому ж, за даними дослідження, досвід куріння мають 54,7% юнаків і 46,4% дівчат.

Кожен восьмий підліток (12,1%) вперше спробував курити в 14 років. Аж 10,2% респондентів вперше спробували сигарети у віці 9 років і молодше. 8,6% респондентів спробували палити в 15 років, а 7,3% – в 13 років.

Звичка щоденного куріння є у 19,6% підлітків, тобто майже у кожного п'ятого респондента. У звіті сказано, що, звичка палити щодня починає формуватися з 14 років і посилюється з віком. Причому хлопці є більш схильними до формування звички палити кожного дня, ніж дівчата.

За словами Ольги Балакірєвої, голови правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, в дослідженні питали не тільки про звичайні, але й про електронні сигарети, і результати свідчать про досить швидке поширенні їх серед підлітків.

А 50,5% опитаних відповіли, що хоча б разово в житті пробували електронні сигарети.

"Не зважаючи на те, що цей продукт не так давно прийшов в Україну, навіть для дівчат цей показник є досить високим, хоча хлопці є лідерами за цим показником. За останні 30 днів (до моменту опитування – ред.) кожен четвертий хлопець курив, і 15% курили електронні сигарети. Серед дівчат цей показник трохи менший. А щоденні курці становлять практично 19%. Ми повинні на це звертати увагу", – сказала Балакірєва.

Кальян все ще залишається дуже поширеним серед молоді: тільки 32,2% відповіли, що хоча б разово пробували його палити. Але зі збільшенням віку респондентів збільшується і рівень поширеності вживання кальянів: так, 22,2% респондентів 2004 р.н. мають досвід вживання кальяну, тоді як серед респондентів 2000/2001 р.н. цифра становить вже 43,6%. До того ж, кальян, як виявилось, значного поширений серед дівчат, ніж серед хлопців: 33,8% і 30,5% відповідно.

/ Фото: Pixabay

13,4% підлітків вперше спробували алкоголь в 10 років

Ситуація з алкоголем йде куди гірше, ніж з сигаретами. Дослідження говорить, що досвід вживання алкоголю був у 86% підлітків – 88,4% дівчат і у 82,7% юнаків. І майже половина вживала алкоголь понад 10 разів за все життя, а за останній рік пиячили 75% підлітків. У той же час, за останні 30 днів кожен п'ятий підліток (22,5%) вживав алкоголь понад три дні.

13,4% опитаних вперше спробували алкоголь в 10 років і раніше. Дівчата трохи раніше за хлопців вперше пробують алкоголь: у молодшій віковій групі (2004 р.н.) кількість хлопців, які принаймні одноразово вживали алкоголь, становить 79,1%, а дівчат – 86,6%. Але вже з віком ця різниця нівелюється.

"Один з факторів вживання психоактивних речовин, – це їх доступність для підлітків. Показники в Україні дуже високі, зокрема, що стосується доступності алкогольних напоїв. Навіть міцні алкогольні напої, вартість яких збільшується кілька разів на рік, і продаж яких має контролюватися, також досить доступні. Майже третина (28,6%) говорить про те, що їм легко або дуже легко дістати такі напої. Незважаючи на потужні кампанії проти паління, і досить потужні їх результати, рівень доступності сигарет для підлітків залишається досить високим: практично кожен другий (43,8%) не має з цим жодних проблем", -сказала Балакірєва.

64,3% опитаних заявили, що їм легко або дуже легко дістати вина, пива або шампанського. 60,7% опитаних підлітків висловилися таким чином щодо слабоалкогольних напоїв.

Серед причин, за якими підлітки вживали алкоголь, 36% юнаків і 42% дівчат назвали "поліпшення настрою". 23% юнаків і 30% дівчат за допомогою алкоголю намагаються впоратися із внутрішніми проблемами. 17% опитаних відповіли, що вживають алкоголь для "отримання кайфу", а 12,5% – для схвалення іншими. А найпопулярнішими серед підлітків залишаються слабоалкогольні напої і вино. 31% респондентів під час останнього вживання алкоголю пили саме вино, 25,5% – шампанське, 26,6% слабоалкогольні напої, а 11,3% – міцні спиртні напої.

Майже половина підлітків хоча б разово у житті зазнавали стан алкогольного сп'яніння, третина – протягом останнього року, а 13% респондентів – за останній місяць.

Кожен п'ятий підліток пробував наркотики

За результатами дослідження виявилося, що серед усіх опитаних учнів/студентів у віці 14-17 років 18% мали досвід вживання будь-яких наркотичних речовин. Серед юнаків цей показник склав 17,9%, а серед дівчат – 18,1%. Для порівняння, у 2015 році, коли проводилася шоста хвиля дослідження ЮНІСЕФ, цей відсоток становив 11,9 у дівчат, і 17,8% – у юнаків, в 2011 році – 8,4% у дівчат і 21,2% – у хлопців.

8,7% вживали марихуану впродовж життя (серед юнаків – 10,7%, серед дівчат – 6,8%); 5,3% – впродовж останніх 12 місяців; 2,5% – за останні 30 днів.

"Аналіз вживання марихуани серед підлітків у віці 15-16 років в динаміці демонструє стримано-позитивну тенденцію: після періоду зростання з 1995 по 2003 роки рівень споживання марихуани зменшувався в 2007 і 2011 роках. За результатами 2015 року відбулася невелике збільшення. Дані 2019 року зафіксували стабільність рівня поширення серед дівчат та зменшення серед юнаків", – йдеться в дослідженні.

А 13% підлітків спробували марихуану у віці до 13 років.

Також в дослідженні розглядалися поведінкові практики підлітків, які вживали наркотики. Так, 14% респондентів вживали дві і більше наркотичних речовини, грали в азартні ігри впродовж 12 останніх місяців як мінімум 2-3 рази на тиждень.

Серед тих, хто вживає понад дві речовини, також вдвічі більше жертв буллінга, ніж серед тих, хто не практикує полінаркоманію – 21,2% і 9,5% відповідно.

Половина підлітків щодня проводить в соцмережах понад 4 години

Значно зростає залежність від соціальних мереж. 44,7% підлітків в робочі (навчальні) дні проводять в соціальних мережах 4 години і більше (34,1% серед хлопців та 54,6% серед дівчат). А кожен десятий підліток зізнається, що проводить 6 годин і більше за іграми на різних гаджетах (14,2% серед хлопців та 4,9% серед дівчат)

Більше половини (55,4%) опитаних визнають, що проводять багато часу в соціальних мережах (46,8% серед юнаків та 63,3% серед дівчат).

Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не можна вийти в соцмережі (19,6% серед юнаків та 27,9% серед дівчат), а ще 43,6% зазначили – їхні батьки кажуть, що вони проводять багато часу в соціальних мережах (35,7% серед юнаків та 50,9% серед дівчат) .

Автори дослідження намагалися також з'ясувати, наскільки батьки контролюють своїх дітей. Виявилося, що дорослі переважно знають, де і з ким проводять час їхні діти – так відповіли майже 80% респондентів. А 89% батьків знають про те, де проводять вільний час їхні діти у вихідні дні.

У дослідженні відзначають, що в країні потрібно зменшувати рівень доступності алкоголю, сигарет і наркотичних речовин, а також розвивати соціологічні проекти для профілактики різних залежностей.

Нагадаємо, раніше ми підготували великий матеріал про проблему легалізації медичного канабісу в Україні.

Також новини "Сьогодні" розповідали, що в Києві скасували заборону продавати алкоголь вночі. У той же час, купити алкоголь в нічний час все одно не вийде.

00:00:00 / 00:00:00
Підлітки Україна наркотики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Государственной миграционной службе Украины рассказали о том, как, когда и где можно оформить загранпаспорт, передает Donbass.live. Специалисты рассказали, что загранпаспорт можно оформлять даже крохотным малышам сразу после того, как родители получили свидетельство о рождении ребенка. Кроме того, каждый гражданин Украины может иметь одновременно 2 паспорта для выезда за границу. Для оформления второго ЗП никаких доплат к административному сбору НЕ преду...
Общество
Главу "Укрэксимбанка" Александра Гриценко, которого 16 ноября задержали в Киеве, подозревают в содействии легализации доходов, полученных незаконно чиновниками времен Виктора Януковича. Возможно, он также незаконным путем вывел из-под ареста имущество одного из медиа-холдингов, передает пресс-служба СБУ. Судя по статьям, о которых идет речь в сообщении (ч.1 ст. 255, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 209 Уголовного кодекса), расследование касается создания преступной ор...
Власть
Президент Украины, Владимир Зеленский на своей странице в Facebook сообщил, что 15 ноября возобновили работу Контрольные пункты въезда/выезда «Каланчак» и «Чонгар» на административной границе с аннексированым Крымом. Президент уверен, что комфортные условия в контрольных пунктах въезда/выезда на админгранице с Крымом крайне важны для граждан Украины. «Первое, что видят наши граждане из оккупированного Крыма и с Донбасса, когда едут в Украину, — это КПВВ. И...
Культура
День работников сельского хозяйства традиционно подводит итоги кропотливого труда сельхозпроизводителей, завершает земледельческий год, наполненный волнениями и заботами об урожае. По инициативе Селидовского городского совета при поддержке Селидовского городского головы Виктора Ремизова по случаю этого праздника 14 ноября в с. Михайловка с концертной программой приехали участники художественной самодеятельности г. Селидово. Об этом сообщает Селидовский гор...
Политика
Кабинет министров в ближайшее время примет решение о смене руководства "Укрзализныци", поскольку менеджмент злоупотребляет своим положением. Об этом заявил премьер-министр Алексей Гончарук в эфире "Завтрака с 1+1" "Мы будем принимать по этому поводу кадровые решения в ближайшее время, так как продолжать работать так, как они сейчас работают, невозможно. Главная претензия к ним – коррупция в "Укрзализныце", к сожалению, продолжается. Она там абсолютно дикая...
Общество
"Електронне голосування можливо зробити до наступних парламентських виборів" Сайт "Сьогодні" публікує другу частину бесіди з народним депутатом, заступником голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександром Качурою. У першій частині інтерв'ю "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним" нардеп розповів про те, що планується змінити в Виборчому кодексі в тій ча...
Происшествия
Родственники Александра Гриценко заявляют о похищении В Киеве 16 ноября похитили главу "Укрэксимбанка" Александра Гриценко. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на телеканал "Прямой". Сообщается, что о похищении Гриценко заявили его родственники. По их словам, банкира якобы забрали в черный автобус и увезли в неизвестном направлении. Семья уже обратилась в правоохранительные органы. Напомним, на этой неделе сотрудники Национального антикоррупционного бю...
Общество
Следственный Суд Барселоны принял решение о закрытии уголовного дела против украинского бизнесмена и олигарха Дмитрия Фирташа, а также семнадцати человек, которые проходили с ним по делу об отмывании денег. Об этом сообщило издание El Español, со ссылкой на решение судьи Следственного суда Игнасио Санчеса. По информации издания, испанский судья считает, что содержание материалов расследования основывается исключительно на подозрениях и не содержит весомых...
Происшествия
Причиной взрывов считают возгорание ракетного двигателя Взрывы на артиллерийской базе в Балаклее могли произойти из-за возгорания двигателя ракеты зенитно-ракетного комплекса "Куб". Такие предварительные данные озвучила оперативная группа Генерального штаба. "Вероятно, в ходе загрузки остатков боеприпасов и их элементов, которые были подготовлены для дальнейшего уничтожения, в частности, твердотопливного двигателя к ракетам 3М9 зенитно-ракетного комплекса...