Багато п'ють, курять, кожен п'ятий спробував наркотики: залежності українських підлітків

13,4% підлітків вперше спробували алкоголь в 10 років і раніше

Багато п'ють, курять, кожен п'ятий спробував наркотики: залежності українських підлітків, фото-1

86% українських підлітків спробували алкоголь, а більше половини палили хоча б раз у житті. До речі, підліткам легко вдається купувати собі сигарети і алкогольні напої, незважаючи на законодавчі обмеження. Про це свідчать результати дослідження, які проводилися в рамках міжнародного проекту "Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин" (ESPAD).

Україна бере участь у цьому міжнародному проекті ще з 1995 року. Зараз проект охоплює понад 45 європейських країн, де і проводяться опитування школярів. У 2019 році в Україні було опитано 8509 респондентів віком від 14 до 17 років в 260 навчальних закладах.

Сайт "Сьогодні" розповідає від яких залежностей страждають українські підлітки і наскільки це серйозно.

50% підлітків пробували палити

Куріння стабільно залишається однією з найпопулярніших залежностей як серед дорослих, так і серед підлітків. Згідно з результатами опитування, половина підлітків ніколи не палила сигарети, а ось інша половина спробувала тютюн хоча б раз у житті. До речі, паління більш поширене серед юнаків – 56,2%, в порівнянні з 45,1% дівчат. Найчастіше палять респонденти старшої вікової групи (2000-2001 років народження) – 61,8% хлопців і 54,7% дівчат. Причому, схожі цифри були і в опитуванні, яке проводилося у 2015 р., тому про активну динаміку змін годі й казати.

В цілому ж, за даними дослідження, досвід куріння мають 54,7% юнаків і 46,4% дівчат.

Кожен восьмий підліток (12,1%) вперше спробував курити в 14 років. Аж 10,2% респондентів вперше спробували сигарети у віці 9 років і молодше. 8,6% респондентів спробували палити в 15 років, а 7,3% – в 13 років.

Звичка щоденного куріння є у 19,6% підлітків, тобто майже у кожного п'ятого респондента. У звіті сказано, що, звичка палити щодня починає формуватися з 14 років і посилюється з віком. Причому хлопці є більш схильними до формування звички палити кожного дня, ніж дівчата.

За словами Ольги Балакірєвої, голови правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, в дослідженні питали не тільки про звичайні, але й про електронні сигарети, і результати свідчать про досить швидке поширенні їх серед підлітків.

А 50,5% опитаних відповіли, що хоча б разово в житті пробували електронні сигарети.

"Не зважаючи на те, що цей продукт не так давно прийшов в Україну, навіть для дівчат цей показник є досить високим, хоча хлопці є лідерами за цим показником. За останні 30 днів (до моменту опитування – ред.) кожен четвертий хлопець курив, і 15% курили електронні сигарети. Серед дівчат цей показник трохи менший. А щоденні курці становлять практично 19%. Ми повинні на це звертати увагу", – сказала Балакірєва.

Кальян все ще залишається дуже поширеним серед молоді: тільки 32,2% відповіли, що хоча б разово пробували його палити. Але зі збільшенням віку респондентів збільшується і рівень поширеності вживання кальянів: так, 22,2% респондентів 2004 р.н. мають досвід вживання кальяну, тоді як серед респондентів 2000/2001 р.н. цифра становить вже 43,6%. До того ж, кальян, як виявилось, значного поширений серед дівчат, ніж серед хлопців: 33,8% і 30,5% відповідно.

/ Фото: Pixabay

13,4% підлітків вперше спробували алкоголь в 10 років

Ситуація з алкоголем йде куди гірше, ніж з сигаретами. Дослідження говорить, що досвід вживання алкоголю був у 86% підлітків – 88,4% дівчат і у 82,7% юнаків. І майже половина вживала алкоголь понад 10 разів за все життя, а за останній рік пиячили 75% підлітків. У той же час, за останні 30 днів кожен п'ятий підліток (22,5%) вживав алкоголь понад три дні.

13,4% опитаних вперше спробували алкоголь в 10 років і раніше. Дівчата трохи раніше за хлопців вперше пробують алкоголь: у молодшій віковій групі (2004 р.н.) кількість хлопців, які принаймні одноразово вживали алкоголь, становить 79,1%, а дівчат – 86,6%. Але вже з віком ця різниця нівелюється.

"Один з факторів вживання психоактивних речовин, – це їх доступність для підлітків. Показники в Україні дуже високі, зокрема, що стосується доступності алкогольних напоїв. Навіть міцні алкогольні напої, вартість яких збільшується кілька разів на рік, і продаж яких має контролюватися, також досить доступні. Майже третина (28,6%) говорить про те, що їм легко або дуже легко дістати такі напої. Незважаючи на потужні кампанії проти паління, і досить потужні їх результати, рівень доступності сигарет для підлітків залишається досить високим: практично кожен другий (43,8%) не має з цим жодних проблем", -сказала Балакірєва.

64,3% опитаних заявили, що їм легко або дуже легко дістати вина, пива або шампанського. 60,7% опитаних підлітків висловилися таким чином щодо слабоалкогольних напоїв.

Серед причин, за якими підлітки вживали алкоголь, 36% юнаків і 42% дівчат назвали "поліпшення настрою". 23% юнаків і 30% дівчат за допомогою алкоголю намагаються впоратися із внутрішніми проблемами. 17% опитаних відповіли, що вживають алкоголь для "отримання кайфу", а 12,5% – для схвалення іншими. А найпопулярнішими серед підлітків залишаються слабоалкогольні напої і вино. 31% респондентів під час останнього вживання алкоголю пили саме вино, 25,5% – шампанське, 26,6% слабоалкогольні напої, а 11,3% – міцні спиртні напої.

Майже половина підлітків хоча б разово у житті зазнавали стан алкогольного сп'яніння, третина – протягом останнього року, а 13% респондентів – за останній місяць.

Кожен п'ятий підліток пробував наркотики

За результатами дослідження виявилося, що серед усіх опитаних учнів/студентів у віці 14-17 років 18% мали досвід вживання будь-яких наркотичних речовин. Серед юнаків цей показник склав 17,9%, а серед дівчат – 18,1%. Для порівняння, у 2015 році, коли проводилася шоста хвиля дослідження ЮНІСЕФ, цей відсоток становив 11,9 у дівчат, і 17,8% – у юнаків, в 2011 році – 8,4% у дівчат і 21,2% – у хлопців.

8,7% вживали марихуану впродовж життя (серед юнаків – 10,7%, серед дівчат – 6,8%); 5,3% – впродовж останніх 12 місяців; 2,5% – за останні 30 днів.

"Аналіз вживання марихуани серед підлітків у віці 15-16 років в динаміці демонструє стримано-позитивну тенденцію: після періоду зростання з 1995 по 2003 роки рівень споживання марихуани зменшувався в 2007 і 2011 роках. За результатами 2015 року відбулася невелике збільшення. Дані 2019 року зафіксували стабільність рівня поширення серед дівчат та зменшення серед юнаків", – йдеться в дослідженні.

А 13% підлітків спробували марихуану у віці до 13 років.

Також в дослідженні розглядалися поведінкові практики підлітків, які вживали наркотики. Так, 14% респондентів вживали дві і більше наркотичних речовини, грали в азартні ігри впродовж 12 останніх місяців як мінімум 2-3 рази на тиждень.

Серед тих, хто вживає понад дві речовини, також вдвічі більше жертв буллінга, ніж серед тих, хто не практикує полінаркоманію – 21,2% і 9,5% відповідно.

Половина підлітків щодня проводить в соцмережах понад 4 години

Значно зростає залежність від соціальних мереж. 44,7% підлітків в робочі (навчальні) дні проводять в соціальних мережах 4 години і більше (34,1% серед хлопців та 54,6% серед дівчат). А кожен десятий підліток зізнається, що проводить 6 годин і більше за іграми на різних гаджетах (14,2% серед хлопців та 4,9% серед дівчат)

Більше половини (55,4%) опитаних визнають, що проводять багато часу в соціальних мережах (46,8% серед юнаків та 63,3% серед дівчат).

Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не можна вийти в соцмережі (19,6% серед юнаків та 27,9% серед дівчат), а ще 43,6% зазначили – їхні батьки кажуть, що вони проводять багато часу в соціальних мережах (35,7% серед юнаків та 50,9% серед дівчат) .

Автори дослідження намагалися також з'ясувати, наскільки батьки контролюють своїх дітей. Виявилося, що дорослі переважно знають, де і з ким проводять час їхні діти – так відповіли майже 80% респондентів. А 89% батьків знають про те, де проводять вільний час їхні діти у вихідні дні.

У дослідженні відзначають, що в країні потрібно зменшувати рівень доступності алкоголю, сигарет і наркотичних речовин, а також розвивати соціологічні проекти для профілактики різних залежностей.

Нагадаємо, раніше ми підготували великий матеріал про проблему легалізації медичного канабісу в Україні.

Також новини "Сьогодні" розповідали, що в Києві скасували заборону продавати алкоголь вночі. У той же час, купити алкоголь в нічний час все одно не вийде.

00:00:00 / 00:00:00
Підлітки Україна наркотики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции