5G в Україні: зв'язку нового покоління чекати поки не варто

З приходом 5G тарифи на телекомунікаційні послуги можуть вирости

5G в Україні: зв'язку нового покоління чекати поки не варто, фото-1

Влітку 2018 року українські мобільні оператори оголосили про запуск мобільного зв'язку 4G. Для цього потрібно багато часу, сил і ретельної підготовки. Після цього відразу ж пішли розмови про запуск нового покоління зв'язку – 5G. Раніше планувалося, що 5G зможе запрацювати в Україні вже в 2020 році, але поки що процес трохи затягується. Сайт "Сьогодні" розповідає, коли очікувати запуску 5G і які переваги будуть у нового покоління зв'язку.

Коли в Україні запуститься 5G

У травні 2019 року п'ятий президент України Петро Порошенко підписав указ "Про забезпечення послуг для впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку п'ятого покоління" і зазначив, що зв'язок 5G в 2020 році запрацює в більшості країн ЄС, тому він підписав указ, який чітко визначає графік запуску зв'язку п'ятого покоління в 2020 році в Україні.

Але запуск нового покоління зв'язку – досить тривала процедура, адже спочатку визначаються необхідні частоти, проводяться тендери на закупівлю необхідного обладнання, а також аукціони з продажу ліцензій на частоти.

На сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) зазначено, що до 2020 р у всьому світі основною технологією залишиться 4G, хоча деякі країни і планують запустити 5G трохи раніше. Так, наприклад, в середині цього року Монако стало першою країною, яка була повністю забезпечено зв'язком п'ятого покоління. В Японії хотіли встигнути впровадити нову технологію до Літніх Олімпійських ігор 2020 року, тому на початку жовтня там запустили 5G-зв'язок між швидкісним поїздом і базовою станцією. А повномасштабний запуск 5G у світі слід очікувати тільки після 2025 р

Українські мобільні оператори відзначають, що зараз є більш важливі завдання.

"У телеком ринку України зараз є важливіші пріоритети, зокрема – розвиток 4G зв'язку в національному масштабі, з охопленням сільської місцевості. Це завдання державної ваги, яке поставив телеком-ринку президент України, і його треба виконувати. Оператори мобільного зв'язку спільно з телеком-регулятором обговорюють перспективу використання 900-го діапазону, щоб зв'язок 4G був доступний для максимальної кількості жителів України. Розвиток 4G необхідно для забезпечення потреб в зростаючому трафіку, по-друге, для повноцінної підготовки до майбутнього впровадження 5G", – розповідають в коментарі сайту "Сьогодні" в компанії "Київстар".

У свою чергу, в компанії Vodafone Україна пояснили, що є низка невирішених питань, і, в першу чергу, гостро стоїть питання про частоти для 5G.

"В Україні ми і далі будуємо 4G і 3G-мережі. В телекомі є правило зміни технологій не частіше ніж один раз на 4 роки. Це мінімально достатній термін, який дозволяє впровадити технологію і отримати від неї комерційний ефект, щоб мати можливість реінвестувати отримані кошти в технології наступного покоління", – розповідають у мобільного оператора.

Віктор Каток, головний радник з питань науково-технічної політики Укртелекому, представник України в Міжнародному союзі електрозв'язку, в коментарі сайту "Сьогодні" зазначив, що впровадження технології 5G є дуже важливим кроком в цифровізації суспільства і всіх галузей економіки України.

"На думку експертів галузі, 5G може з'явитися в Україні вже через декілька років, але для розуміння більш конкретної дати потрібно враховувати деякі фактори. Один з них – наявність відповідної телекомунікаційної інфраструктури, адже технічні вимоги до мережі 5G вища, чим в мережі 4G. Запуск нового покоління мобільного зв'язку можливий за умови наявності потужної і розгалуженої мережі волоконно-оптичних високошвидкісних каналів передачі даних. Тільки вони здатні передавати великі обсяги інформації на потрібній швидкості і з низькою затримкою сигналів", – пояснив Каток.

Він додав, що досить часто провайдери та оператори телекомунікацій прокладають оптичні лінії там, де це економічно вигідно і де це має мінімальні терміни окупності: у великих містах і центрах обласного та районного значення. Однак побудована за таким принципом інфраструктура не буде здатна охопити і сільську місцевість. Без волоконно-оптичних каналів ці населені пункти так і залишаться чорними плямами на картах покриття мережами.

Для чого потрібен 5G-зв'язок і які у нього переваги

В першу чергу варто відзначити, що, коли ми говоримо про 5G, мова йде не стільки про абонентів, скільки про промислове використання. Адже саме 5G дозволить запускати автомобілі на автопілоті і передавати величезні обсяги інформації всього за кілька секунд.

"5G – технологія не для масового ринку, а переважно для промислового використання, для технологічних проектів в різних галузях. Вона буде впроваджуватися там, де є готовність ринку, де буде запит від держави, промисловості, сільського господарства", – відзначають в компанії Vodafone Україна.

Головною перевагою нового покоління мобільного зв'язку повинна стати швидкість передачі даних. Вважається, що середня швидкість 5G сягатиме як мінімум 10 Гбіт/с. Технологія 5G також може забезпечити більш високу пропускну здатність у порівнянні з технологіями 4G. А це означає, що зросте доступність широкосмугового мобільного зв'язку, з'являться наднадійні масштабні системи комунікації між пристроями, і все це сприятливо позначиться на розвитку Інтернету речей. До слова, Інтернет речей – це концепція простору, в якому все з аналогового і цифрового світів може бути поєднане. Всі "розумні" пристрої, які ви можете запускати або відключати за допомогою телефону – це інтернет речей. Це розумний годинник, розумні чайники, які можна дистанційно закип'ятити, пароварки, холодильники, автомобілі і все інше, що зможе знаходиться в одній цифровій площині.

До того ж, 5G зможе витримати просто фантастичні навантаження без затримок і втрат швидкості.

"Мережа п'ятого покоління зв'язку здатна витримувати навантаження в 2 млн пристроїв на квадратний метр, а її максимальна швидкість Downlink 20 Гбіт/с, що дозволить передавати дані практично в реальному часі", – розповідають в lifecell.

В компанії "Київстар" додають, що значне число сервісів п'ятого покоління на початкових етапах свого розвитку може бути вже (і буде) реалізовано на базі мереж 4G в рамках еволюції даної технології або на мультистандартних мережах 4G/5G. В рамках модернізації існуючих мереж оператори вже впроваджують або тестують технології, що підтримують 5G.

"Іншими словами, багато продуктів, які активно просуваються вендорами як ті, які стануть можливими за допомогою 5G, (AR/VR, промислові мережі з великою кількістю включених пристроїв NB-IoT, смарт-міста тощо), насправді вимагають саме 5G і можуть бути реалізовані в мережах LTE-Advanced", – зазначають представники мобільного оператора.

Правда, є побоювання, що з впровадженням 5G в країні суттєво зростуть тарифи на телекомунікаційні послуги до певного рівня. Про це говорить Віктор Каток і додає, що це, в свою чергу, може обмежити кількість абонентів, готових користуватися зв'язком нового покоління, оскільки є працююча 4G, і тарифи істотно змінитися не повинні.

"Впровадження нових технологій і послуг, які може надати мережа 5G, не забезпечить швидку окупність необхідних інвестицій в її розгортання. Тому при середньомісячному споживанні одним абонентом мобільного трафіку на рівні 3-4 GB, спрогнозувати комерційний успіх 5G в Україні поки неможливо", – підсумував експерт.

В цілому, чекати скоро запуску нового покоління зв'язку поки що не варто, адже це багатоступінчастий і тривалий процес, в якому задіяно безліч гравців. Та й 5G не буде масовою послугою для всіх абонентів, а, швидше за все, просто забезпечить розвиток нових можливостей і технологій у нас в країні.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що кожен третій українець купує телефон в кредит.

00:00:00 / 00:00:00
5G Україна покоління
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции