В Україні обвалилися ціни на овочі, але скоро все зміниться

В Україні обвалилися ціни на овочі, але скоро все зміниться, фото-1

До кінця жовтня в Україні настало передбачене низкою експертів агроринку здешевлення овочів. Впала ціна навіть на "невродившу" картоплю, нині коренеплід середньої якості можна придбати дешевше 10 грн/кг. Фахівці радять покупцям поквапитися, тому що аграрії, які не мають місця для зберігання зібраного врожаю, розпродають залишки, і ціни скоро знову підуть вгору.

Везуть машинами і "кравчучками"

Як показав моніторинг "Сьогодні" агроринків і торгових мереж Києва, ціни знизилися всюди. Так, в одній з бюджетних мереж супермаркетів цілком якісну цибулю продається за 6,5, грн/кг, моркву за 7,5 грн/кг, буряк за 6 грн/кг, капуста за 6,5 грн/кг. Картопля, але невелика, коштує 8 грн/кг, добірна – 11 грн/кг. Подещевшали овочі і коренеплоди й на оптово-роздрібних ринках. Там ціни на компоненти борщового набору ще на 1-1,5 грн нижчі магазинних.

Картоплі дуже багато, її завезені фури з номерами західних і північних областей країни. Але торговці дорожаться: мішок великого добірного коренеплоду вагою 22-24 кг продають не дешевше 9 грн за кіло. Стверджують, що картопля білоруська, якість чудова, але ажіотажу серед покупців немає. Хоча ще місяць тому за такою ціною відірвали б "бульбу" з руками, адже у вересні вона була в 1,5 рази вища – 15-16 грн за кіло.

Активніше покупці беруть буряк, моркву в мішках вагою по 6-8 кіло і ціною по 5-7 грн/кг залежно від якості, запасаються капустою 3,5-5 грн/кг. Найледачіші відразу вишиковуються з головками капусти в чергу до шинковочного автомату, щоб вже нарізану капусту, яку одразу ж пакують в поліетилен, щоб засолити вдома. Популярний і "перець конусоподібний", по народному "Білозерка", по десятці за кіло. Все це люди вантажать в багажники дорогих іномарок і скромних ланосов, зв'язують на візки-кравчучки.

Здешевлення помітила і Держслужба статистики. Так за їхніми останніми даними, у вересні середня ціна в Україні на капусту була 7,94 грн/кг (-0,42 грн порівняно з серпнем), на цибулю – 8,94 грн/кг (-1,06 грн), на буряк – 7,27 грн/кг (-0,73 грн), на моркву – 8,22 грн/кг (-1,78 грн), на картоплю – 14,63 грн/кг (-0,39 грн).

І окремо про картоплю: отрути та імпорт

В Україні розгорається скандал навколо постачання неякісної картоплі, нібито з Білорусі, вміст нітратів в якій удвічі перевищує норму. На думку керівника інформаційно-аналітичного центру "Шувар" Тетяни Гетьман, сам факт значного імпорту говорить про те, що наші великі виробники "другого хліба", сподіваючись продати його дорожче, таки створили штучний дефіцит картоплі, заклавши на зберігання максимально великий відсоток урожаю, а не пустивши в продаж.

Фахівці роз'яснили, як визначити, чи якісна картопля.

"Треба попросити продавця розрізати бульбу, – каже колишній лікар лабораторії Санветекспертизи Катерина Бунчук. – картоплина має бути всередині чиста, без чорних і сірих вкраплень. Не має бути дірок від дротяника, ураження сухою гниллю, позеленіння зовні.

Експерти: "Беріть, дешевше не буде"

На думку аналітиків продовольчого ринку, найнижчі ціни на коренеплоди та капусту протримаються до кінця жовтня і далі вони будуть йти тільки вгору.

"Це наша національна "добра традиція"- найнижчі ціни на овочі в середині осені і різке подорожчання під Новий рік і після нього, – іронізує член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Головна причина таких "гойдалок" – відсутність необхідної кількості овочесховищ. Тому зараз пропозиція зашкалює, фермери і приватники намагаються продати залишки вирощеного хоч з певною ціною, інакше воно зіпсується від негоди. Якщо в Європі коливання цін на овочі всього 8-10% протягом року, то у нас норма в 150-200%, а за цибулею був минулого року рекорд – 250% (в 3,5 рази – Авт.)".

Директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко зазначив, що поточного року з цінами на борщовий набір і насамперед на картоплю, склалася аномальна ситуація: зазвичай вони найнижчі у серпні, а нині – у жовтні. На його думку, аграрії прорахувалися, на тлі невисокого поточного року врожаю виставивши в сезон "золоті" ціни. В результаті споживач проголосував гаманцем, і ціни обвалилися напередодні холодів.

"Знову змушений повторити: величезні коливання цін у нас від того, що держава в останні роки втратила контроль за плодоовочевим ринком, перестала виконувати функцію прогнозування врожаю та його підрахунку, – сказав нам Дорошенко. – Ніхто тепер в країні не знає, скільки чого вирощується, і коли ціна почне падати, або навпаки – піде вгору. А це є елементом держконтролю будь-якої західної країни".

Але поточного року, за прогнозами експерта, великого зростання цін на коренеплоди не планується: вони й так високі, тому за зиму зростуть не більше ніж на 8-10%.

Обвал цен овощи Украина
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции