50 днів у "турборежимі": що встиг змінити в країні Кабмін за неповних два місяці

Чиновники відзвітували про успіхи, експерти надали їм оцінку

50 днів у "турборежимі": що встиг змінити в країні Кабмін за неповних два місяці, фото-1

Зазвичай у нас було заведено підбивати підсумки перших 100 днів роботи нової влади. Однак нинішня команда не одноразово заявляла, що має намір працювати вдвічі швидше за всіх попередників, "в турборежимі". Ось і перші підсумки вона вирішила підвести не за 100, а за 50 днів. Ми вирішили скористатися подарованою ними нагодою і також підвести підсумки.

00:00:00 / 00:00:00

Першим про підсумки 50 днів відзвітував спікер українського парламенту Дмитро Разумков.

"Верховна Рада IX скликання живе в так званому турборежимі. У нас фактично день за два. Тому і підсумки ми підводимо вдвічі швидше", – сказав Дмитро Разумков у відеоролику, який він опублікував 17 жовтня в Facebook. Він прозвітував, що за 50 днів роботи Верховна Рада встигла розглянути 209 законопроектів. З них 56 ухвалені в цілому, а ще 16 – в першому чи в другому читанні.

А через два дні естафету підведення підсумків 50 днів підхопив Кабмін. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук випустив на цю тему чергову (четверту)"Чашку прем'єра".

"За цей час ми встигли сформувати дуже круту, класну команду заступників міністрів ..., звільнити керівників найбільш корупційних, одіозних органів і оголосити на ці посади конкурси. Підготували програму діяльності уряду і бюджет на наступний рік", – перерахував основні досягнення прем'єр. Він також назвав "круті", на його погляд, закони, які були ухвалені за останні 50 днів і в найближчому майбутньому принесуть економічний ефект. Це закони про детінізацію економіки, про боротьбу з контрабандою, про державно-приватне партнерство та ін. Розповів, як Кабміну вдалося присікти рейдерське захоплення одного з будинків Верховної Ради і Льодового стадіону в Києві.

Слідом за прем'єром флешмоб "# 50днівуряду" влаштували і міністерства. Відзначимо тільки ті озвучені ними результати, які мають відношення до економіки і якісь конкретні результати.

Міністерство економічного розвитку

Два головних результати 50 днів, за оцінкою голови відомства Тимофія Милованова, – це початок реформи ринку землі (у ВР переданий законопроект про обіг землі) і приватизація (сформований перелік 800 підприємств на приватизацію і розпочато роботу над створенням Фонду національного багатства, який керуватиме держвласністю).

Також Тимофій Милованов зазначив інші досягнення. Коротко перерахуємо їх.

Ухвалена нова редакція закону про державні закупівлі, завдяки якій додаткова економія може скласти до 9 млрд грн на рік. Також через ProZorro відбуватиметься оренда державного майна і концесія. Через ProZorro буде проводити закупівлі на суму понад 25 тис. грн і "Укроборонпром".

В агросекторі, крім початку процесу за відкриття ринку землі, також стартувала реформа спиртової галузі."У цій галузі багато бандитів, і вона має бути реформована", – написав Милованов. Кабміном підготовлений законопроект про демонополізацію, спиртові держпідприємства готують до приватизації.

Розпочато реформу геокадастру. Зокрема, відкриті всі рішення територіальних органів геокадастра, організована робота за принципом "єдиного вікна".

Розроблено нову концепцію ринку праці, яка, як обіцяють, дозволить людям швидше знаходити роботу. Законопроекти в розробці.

Зроблено новий макропрогноз за двома сценаріями, який враховує всі заплановані урядом реформи.

Відновлено співпрацю з МВФ.

Готується реформа в сфері захисту інтелектуальної власності.

Відзвітував голова Мінекономрозвитку і про те, "що поки не вдалося". "Потрібно перезавантажити і вичистити багато критичних державних підприємств в агро і економіці, реформувати наглядові ради державних підприємств, створити фонд або фонди національного багатства для керування державними підприємствами, реформувати державну продовольчу службу і службу праці", – написав Милованов.

Міністерство енергетики

Досягнуто прогресу в анбандлінгу (поділі) "Нафтогазу": затверджена схема.

Запущено процес легалізації видобутку бурштину, який, як очікується, стане серйозним джерелом додаткових доходів до бюджету. Відповідний законопроект поданий до парламенту.

Міністерство юстиції

Прискорюється процес виконання рішень суду. Завдяки цьому Державна виконавча служба тільки за вересень перерахувала до бюджету більшу суму, ніж за весь минулий рік: 178 млн грн (у 2018 році – 168 млн).

Міністерство інфраструктури

"Укрзалізниця" перейшла до сфери управління Мінінфраструктури.

Ухвалено закони про введення автоматичного габаритно-вагового контролю, заробили перші 2 майданчики зважування автомобілів в русі, ще 4 монтуються. Штрафи за перевантаження направлятимуться до Дорожнього фонду.

Оголошено конкурси з передачі в концесію морських портів Ольвія и Херсон, ведеться прийом конкурсних заявок.

Плюси і мінуси

Ми також попросили оцінити перші 50 днів роботи нової влади економічних експертів, поставивши їм три питання: 1) оцініть роботу нової влади в цілому; 2) яке головне досягнення за 50 днів, на ваш погляд; 3) у чому головний провал або розчарування.

Економічний експерт Борис Кушнірук:

"Програма, яку представив уряд, мене не вражає. Сукупність кроків не викликає заперечень, якісь викликають сумніви. Але вони не дають відповіді на питання, а куди ми рухаємося. Не дає уявлення про мету та інструменти. У тому, що закладено урядом, немає навіть натяку на те, що саме може принести щорічне зростання ВВП на 5-7%.

Чесно кажучи, я б поки не називав ані успіхів, ані провалів, тому що 50 днів – занадто малий термін, щоб надавати оцінку. Але тенденції мене не дуже тішать. Якщо говорити про те, що викликає заперечення, – це кроки, пов'язані зі створенням додаткового тиску на малий бізнес. Ті рішення, які приймає парламент за погодженням з урядом, не сприятимуть поліпшенню ситуацію, а, скоріше, викликатимуть невдоволення в суспільстві, що буде сприяти падінню рейтингу президента, уряду і парламенту.

Другий крок, який у мене викликає заперечення, – це плани щодо земельної реформи. Я прихильник зняття мораторію, але вони його планують робити в дуже поганому контексті, який консервує сировинну структуру аграрного сектора. Я маю на увазі відкриття ринку для іноземців або дозвіл купувати землю юридичним особам – українським компаніям. Тому що, якщо вони і купуватимуть землю, то тільки для того, щоб продовжувати політику вирощування масових видів сільгоспкультур, тобто зернових і олійних, продукції птахівництва та свинарства, які потім будуть експортуватися".

Фінансист, президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак:

"Загальне враження від роботи нової влади у мене цілком позитивне. Це реформаторський Кабмін, і він робить кроки, які давно потрібно було зробити, але які постійно відкладалися або через політичну недоцільність, або за іншими подібними причинами. Наприклад, внесення законопроекту про ринок землі, де є можливість іноземцям купувати українську землю через українські компанії, – це прорив. Ухвалення закону про скасування списку заборонених до приватизації підприємств – це теж величезний прорив. Є, звичайно, до уряду якісь зауваження, побажання, деякі люди там не дуже реформаторські, але в цілому роботу уряду я б оцінив на 7,5 балів за 10-бальною шкалою.

Мені також подобається їхня риторика. Вона не популістська, це не загравання перед українцями. Це, можливо, десь незручні речі, але все йдеться прямо. Наприклад, про те, що прожитковий мінімум не відповідає цьому словосполученню і за 1700 грн прожити нереально.

З того, що мені найбільше подобається, – це те, що цей уряд правильно розставляє пріоритети. Їх пріоритет – це економічне зростання. Не можна забезпечити добробут громадян без економічного зростання. Коли говорять, що зроблять людей щасливими, і не говорять про економіку – це нісенітниця. Зростання економіки – це робочі місця, платежі до бюджету, дороги, садки, школи і все інше за списком. Але коли ВВП на душу населення у нас формально 3,5 тис. доларів, це все неможливо забезпечити. А зростання буде тоді, коли будуть інвестиції, і в першу чергу прямі іноземні інвестиції. Вони заплановані урядом на рівні 50 млрд доларів за 5 років. Це дуже амбітно, але, в принципі, цілком реально, якщо наполегливо працювати над цим.

Хоча програма уряду не відповідає на питання "Як?", проте вона ставить KPI, конкретні кількісні показники за багатьма напрямками, яких попередні уряди дуже боялися. Цифри завжди більш зрозумілі, ніж просто "поліпшити" або "збільшити".

З негативу я б наголосив на тому, що програма розрахована тільки на 5 років в цілому і немає програми на рік. Я сподіваюся, звичайно, що найближчим часом з'являться такі цілі на рік, тому що в сучасних умовах уряду прожити 5 років – це нереально. Ми розуміємо, що наступні вибори будуть восени 2023 року, і цей уряд навряд чи залишиться після наступних виборів. А якщо й будуть дострокові вибори, цей уряд ще швидше піде. Тому важливо робити звіт не через 5 років, а кожен рік.

Якщо говорити про конкретні напрями, мені не подобається сьогоднішня дискусія навколо ФОП. Мета – зробити неможливим для великих компаній мімікрувати під маленькі компанії через ФОП – це хороша мета. Але метод реалізації – перевіряти всіх ФОП, в тому числі найменших і найбільш незахищених, при тому, що чиновники у нас не ангели, серед них є корумповані, і вони отримують можливість вимагати ще більше від дрібного бізнесу – це неправильно. Але цим займається не зовсім уряд, а парламентський комітет. Отже це мінус – тільки якщо оцінювати діяльність влади в цілому, уряду і парламенту".

Член Фонду підтримки економічної безпеки України Денис Парамонов:

"Кабінет міністрів – це нова команда, і, на мій погляд, вони працюють так, як і мають працювати. Це люди нового, молодого покоління, і є надія, що їм вдасться щось змінити в нашій країні.

Головним досягненням перших 50 днів вважаю затвердження касових апаратів для ФОП 2-ї і 3-ї категорій. Для нас як для представників середнього бізнесу це має глобальне значення, оскільки тепер буде чіткий і зрозумілий операційний облік і впорядкований рух готівки.

Мої колеги насторожено ставляться до проекту "Держава в смартфоні", але у мене поки розчарувань немає".

Кабмін Україна результати
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію