Бюджет-2020: виплати на дітей і податкові збори серйозно виростуть

Кабмін за два тижні повинен знайти гроші для фінансування 772 депутатських поправок

Бюджет-2020: виплати на дітей і податкові збори серйозно виростуть, фото-1

Переважна частина пленарного засідання Верховної Ради 18 жовтня була присвячена розгляду проекту держбюджету на майбутній рік і змінам до Бюджетного кодексу. З моменту подачі проекту бюджету в парламент, 15 вересня, до нього було подано понад 2100 поправок. 772 з них були враховані повністю або частково. І саме той початковий варіант з поправками розглядався вчора і був проголосований в першому читанні.

0:00 / 2:24

Однак цей "виправлений" бюджет – ще не остаточний і досить далекий від цього стану. Зокрема, тому, що він був підготовлений без урахування нових макроекономічних показників, які має намір представити Кабмін.

"Зараз наші колеги завершують підготовку макропрогнозу на наступний рік, тобто ми зрозуміємо, скільки грошей у нас реально буде. Тому що немає сенсу ділити те, чого немає. Наше завдання зараз – зрозуміти реалістичну статтю доходів. І до 2 листопада подати нормальний, справжній документ, який ми зможемо дискутувати, до другого читання", – сказав, виступаючи з парламентської трибуни, очільник Кабінету міністрів Олексій Гончарук.

Проте поправки депутатів до бюджету, схвалені профільним парламентським комітетом, будуть відображені і в наступному варіанті бюджету. Тому є сенс зупинитися на них докладніше.

Що зміниться в бюджетному кодексі

Як водиться, перед розглядом бюджету депутати голосували за зміни до Бюджетного кодексу (законопроект №2144). І, як водиться, дискусії щодо цього законопроекту були меншими, ніж щодо самого бюджету.

Так, наприклад, багатьох обурило зменшення обсягу фонду регіонального розвитку. Якщо раніше він повинен був становити не менше 1% прогнозованого обсягу доходів бюджету, то тепер – не більше 1%. Точно так же державна допомога сільгоспвиробникам раніше мала становити не менше 1% обсягу бюджету, тепер – не більше відсотка. Викликало критику і положення законопроекту про передачу уряду права перерозподіляти кошти між держпрограмами без голосування в парламенті і створювати нові програми.

У законопроекті міститься і ряд інших принципових нововведень. Так, залишки коштів бюджетних установ тепер будуть направлятися в спецфонд держбюджету і поповнювати дорожній фонд, фонд поводження з радіоактивними відходами та фонд розвитку водного господарства. Розпорядники бюджетних коштів отримують право за погодженням з Мінфіном збільшувати видатки розвитку за рахунок зменшення видатків споживання. На бюджетне фінансування можуть тепер претендувати не тільки державні вузи, а й приватні (держзамовлення).

Які поправки до бюджету враховані

Як вже зазначалося, до початкового проекту держбюджету було подано понад 2100 поправок. Однак переважна їх більшість були відхилені. В основному – через відсутність пропозицій щодо балансування бюджету, як пояснив нардеп Олександр Трухін, який презентував законопроект. Адже більшість поправок пропонують збільшити фінансування тієї чи іншої галузі, програми, проекту. Але щоб комусь додати, треба у когось забрати. Або збільшити бюджетні доходи. А пропозицій щодо цього якраз не надходило.

За підрахунками бюджетного комітету, щоб врахувати всі поправки, подані депутатами, в бюджеті потрібно було знайти 1,9 трлн грн, тоді як зараз доходи заплановані на рівні 1,079 трлн грн.

Тому, за словами Трухина, в першу чергу постаралися врахувати поправки РНБО, що стосуються оборонної сфери, міжвідомчої комісії – щодо капітальних вкладень. Були враховані низка поправок соціальної спрямованості, а також ті, що стосуються збільшення фінансування інвестиційних проектів та природоохоронних заходів. Всі враховані поправки увійшли до постанови Верховної Ради "Про висновки і пропозиції до проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", яку вчора також було проголосовано.

Тепер Кабміну доручено знайти кошти на фінансування цих поправок, тобто збільшити дохідну частину бюджету. Передбачається, що це вийде зробити, якщо перерахувати бюджет з урахуванням уточнених макропоказників, за рахунок поліпшення адміністрування податків і зборів та "внесення нових ініціатив з питань оподаткування". Втім, в постанові також вказано, за якими дохідних статей можна збільшити план збору вже зараз.

Перш за все пропонується на 3 млрд грн збільшити план бюджетних надходжень для Нацбанку – з 40,709 до 44,209 млрд грн. Це означає, що НБУ буде активніше скуповувати долари і тим самим не дасть гривні зміцнюватися занадто сильно.

Крім того, дещо зростуть плани з податкових надходжень. Наприклад, по ПДВ на вітчизняні товари – з 93,5 до 94,6 млрд грн, ПДВ на імпортні товари – з 356,9 до 362,5 млрд грн. Надходження від доходу держпідприємств замість 32,4 млрд грн повинні скласти 38,4 млрд грн, від оренди держмайна повинні вирости більш ніж вдвічі (з 1,3 млрд грн до 2,6 млрд).

Надходження від приватизації держмайна повинні вирости на 8 млрд грн (з 5 до 13 млрд грн), але одночасно на ті ж 8 млрд грн планується зменшити запозичення (з 383,8 до 375,8 млрд).

Також Кабміну доручено проаналізувати, як можуть змінитися доходи після легалізації грального бізнесу та упорядкування видобутку бурштину, а також після введення інших реформ. Зокрема, пропонується врегулювати правовий статус криптовалют і ввести оподаткування подібних операцій.

Соціальні стандарти підвищать за можливостями

Що стосується розміру соціальних виплат, то Кабміну до другого читання законопроекту про бюджет наказано підвищити державні соціальні стандарти. Однак абсолютні цифри не наводяться. Прожитковий мінімум і мінімальну зарплату передбачається збільшити "виходячи з фінансових можливостей держави".

А ось нові розміри допомоги при народженні дитини названі. Передбачається, що при народженні першої дитини сім'я отримуватиме 100 тис. грн, другої – 200 тис. грн, третьої і кожної наступної – по 400 тис. грн (з виплатою протягом трьох років). Зараз ці виплати складають, відповідно, 50, 75 і 100 тис. грн

Бюджет збори податки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію