Активні стають ще активнішими: як українці проявляють свою громадянську позицію

Громадянське суспільство в країні активно розвивається і трансформується. Хтось приймає в цьому активну і безпосередню участь, інші ж вважають за краще дивитися за змінами з боку, а свою позицію демонструвати тільки в соціальних мережах. Сайт "Сьогодні" розповідає, як українці ставляться до громадських активістів, кому довіряють, чому не хочуть займатися благодійною допомогою і активно брати участь в житті країни.

Українці довіряють громадським активістам, але самі не хочуть цим займатися

Українське суспільство не довіряє владі, але довіряє громадським організаціям і активістам. Про це свідчать результати опитування, проведеного фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Ірина Бекешкіна – директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва розповіла, що зараз у нас склалася досить цікава ситуація. З одного боку, народ добре ставиться до громадянського суспільства, громадських організацій та громадської діяльності в цілому. Але все більше людей не готові приймати в цьому участь.

"Навіть, коли рейтинг довіри був дуже негативним практично до всіх інституцій влади, крім армії, громадські організації входили в число тих, яким довіряли. Зараз люди бачать, що громадські організації в їхніх містах і селах потрібні. З іншого боку, коли ми дивимося, чи є у людей велика готовність брати участь у громадській діяльності, то вона стабільна і не росте. Ми думали, що вона виросте після Революції гідності, але, якщо порівняти з 2013 р, то ми бачимо, що участь громадян у суспільній активності, волонтерській діяльності – не росте. Ось це очевидне зростання громадянської активності відбувається тільки за той рахунок, що активні стають ще більш активними", – пояснила ситуацію Бекешкіна.

Після Революції гідності різко зросла кількість тих, хто надавав благодійну або матеріальну допомогу. У 2013 р було 29% таких людей, в 2014 р – 47%, але на наступний рік це пішло на спад – 38%, тобто зараз кількість людей, які займаються такою допомогою, становить всього 25%.

Цікаво, що раніше основною причиною, через яку люди не хотіли брати участь в роботі громадських організацій, була відсутність часу. Зараз головна причина – відсутність інтересу до такої діяльності. Якщо в попередніх опитуваннях 36% людей відповіли, що вони не будуть займатися такою роботою, то зараз вже 51% людей дає такі відповіді.

Разом з тим, 52% населення вважає, що перш за все громадські організації повинні займатися захистом вразливих соціальних груп, 38% – що основним видом діяльності організацій має бути контроль діяльності влади, ті ж 38% – надання юридичної допомоги, 27% – допомога військовим і волонтерам на Донбасі.

"Значна частина громадян (41%), якщо була б можливість спрямувати частину своїх податків на підтримку громадських організацій, скористалася б такою можливістю: з них 16% – на підтримку громадського сектора в цілому, 25% – певної громадської організації", – каже Бекешкіна.

Також 65% опитаних позитивно ставляться до того, що до Ради потрапило багато громадських активістів. При цьому противників участі громадських активістів в політиці набагато менше – 16%. Свою позицію, за даними дослідження, вони аргументують тим, що скоро громадські активісти отримають негативний досвід і стануть такими ж, як і старі політики (9%), в той час як в громадській діяльності активісти зможуть принести більше користі (8%).

Якими способами українці висловлюють свою громадянську позицію

Українці вважають за краще по-різному демонструвати свою активну громадянську позицію, правда, у більшості вона не виходить за межі розмов на кухні c друзями або ж суперечок в соціальних мережах.

Олександр Рєзнік, старший науковий співробітник, завідувач відділом соціально-політичних процесів Інституту соціології Національної Академії наук України, розповів, що в перехідному суспільстві членством в громадських організаціях охоплена менша частина населення, зате більш поширена громадянсько-політична активність.

"Це пов'язано з тим, що за умови соціальних трансформацій на передній план висувається короткострокова і індивідуальна активність. А колективні форми громадянської активності вимагають більше вільного часу. Найпоширенішими виявилися дискусійні практики, обговорення з рідними, близькими, друзями тощо – 28,8%, дискусії в соціальних мережах – 12,5%. Участь в цих заходах не вимагає особливих організаційних або психологічних зусиль", – розповів Рєзнік.

Ще 3,8% респондентів вважають за краще висловлювати свою позицію за допомогою носіння різної політичної символіки. Відсоток досить невеликий, тому що далеко не всі готові виставляти свої переконання на загальний огляд.

"Менш поширеними виявилися практики, які пов'язані з економічним поступом своєї позиції. Мова про бойкот певних товарів з політичних міркувань – 11,2%, перерахування грошей волонтерам, армії, благодійним організаціям – 7,9%, участі в благодійних акціях – 7,8%", – каже Олександр Рєзнік.

І значно менше українців беруть участь у заходах, які вимагають як організаційних, так і колективних зусиль. Збір підписів під колективними зверненнями – 3,7%, участь в громадських слуханнях, консультаціях з органами влади – 2,7%, звернення в офіційні установи зі скаргами – 3,2%, участь у протестах – 2%, контакти з активістами та представниками політичних сил – 3,3%, участь у роботі різних організацій – 3,9%, створення ОСББ – 3,8%.

Таким чином, українці віддають перевагу методам, які будуть досить короткостроковими і індивідуальними. А ось ті практики, де необхідна тривала колективна робота, цікавлять не надто велике число людей.

Проблеми і виклики сучасного українського суспільства

Експерти відзначають, що багато громадян відмовляються брати участь в різних громадських ініціативах через патерналістські настрої. Під час опитувань абсолютна більшість респондентів – 77% – відповіли, що держава повинна стимулювати розвиток громадянського суспільства і всіляко цьому сприяти.

Юлія Тищенко, експерт Українського незалежного центру політичних досліджень, відзначає, що одна з проблем громадянського суспільства – недовіра один до одного.

"Дуже багато зовнішніх і внутрішніх викликів, на які немає загальної консенсусної відповіді. Мені здається, поки суспільна недовіра, не до партій, не до влади, не до політичних персоналій, а саме один до одного, не буде подолана, у нас будуть постійні ці патерналістські відкати", – зазначила Тищенко.

Крім того українці дуже негативно сприймають відмінності. Так, кожен третій українець (32,5%) вірить, що збільшення числа людей різних національностей, соціальних груп і сексуальної орієнтації робить Україну як місце для життя гіршою. Тільки 9,5% громадян вірять, що різноманіття робить Україну кращим місцем. Більшість (58%) певна, що це нічого не змінює.

Водночас, групою, яка піддається в Україні найбільшій дискримінації, більшість українців вважають сексуальні меншини (25,3%). Крім них, опитані вибрали зі списку внутрішньо переміщених осіб (18,4%), національні меншини (16,9%), жінок (13,7%) і мусульман (9,3%).

При цьому 38,4% громадян готові підтримати дискриміновані групи в боротьбі за їхні права, а 38,2% українців відкидає ідеї про те, що потрібно відстоювати права дискримінованих груп.

Українці громадянська позиція
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Помните школьные влажные уборки на переменах, дежурства в столовой - где нужно было собрать грязную посуду и протереть столы тряпками? Задались вопросом: может ли администрация школы требовать все вышеперечисленное от учащихся в принудительном порядке? Родители учеников имеют полное право отказаться от того, чтобы дети убирали школьные помещения. Об этом рассказали на сайте гражданской организации «Батьки SOS», ссылаясь на действующее законодательство. В о...
Общество
Как сообщалось ранее, служба безопасности Украины блокировала нелегальную добычу угля в Донецкой области. Данная нелегальная добыча угля нанесла ущерб государству на более чем 8 миллионов гривен. Об этом сообщает пресс-центр Объединенных сил. Шесть человек из Киева, Покровска и временно оккупированного Енакиево организовали противоправную добычу полезных ископаемых на территории закрытой шахты «Горняк». Добыча угля на подпольном предприятии происходила кру...
Политика
Украина надеется на существенный прогресс в вопросе урегулирования конфликта по результатам встречи «Нормандской четверки». Об этом заявил глава Министерства иностранных дел Украины Вадим Пристайко. Глава МИД отметил: «Мы надеемся, что на этой встрече мы достигнем реального прогресса, которого мы ожидали с 2016 года, когда была последняя встреча в нормандском формате». По словам Пристайко, украинская делегация едет на нормандскую встречу с «открытыми идеям...
Общество
Селидовский городской совет обновил автопарк спецтехники коммунального предприятия «Коммунальник г. Селидово» мусоровозом с боковой загрузкой, стоимостью 1648,9 тыс. (средства местного бюджета). Об этом сообщает Селидовский городской совет. Новая техника позволит коммунальному предприятию еще боле качественнее и оперативнее выполнять услуги по вывозу мусора в городе. Шахтерский край
Политика
Министр обороны Украины Андрей Загороднюк высказал мнение, что возврат Украине военных катеров и буксира не является актом доброй воли со стороны России. "Россия захватила три наших судна еще 25 ноября 2018 года, это был первое в новейшей истории Украины открытое, с поднятым триколором, нападение на наши ВМС. Возвращение катеров и буксира - это не акт доброй воли. Я рассматриваю эти события, как выполнение государством-агрессором майского решения Междунаро...
Политика
Глава Офиса президента Украины Андрей Богдан 15 ноября в ходе закрытой встречи с украинскими и иностранными журналистами озвучил свою позицию относительно ключевых политических тем. Несколько источников сообщили изданию theБабель, о чем Богдан говорил с журналистами. По данным издания, глава Офиса президента выразил мнение, что из главы Службы безопасности Украины Ивана Баканова такой же силовик, как из Богдана, поэтому между ними возникают разногласия. На...
Политика
Об этом сообщил в интервью «РБК- Украина» министр иностранных дел Украины Вадим Пристайко «Чем дольше мы будем обсуждать в теории, а не искать пути, как посчитать людей, которые там остались, или как обеспечить голосование перемещенных лиц и другие вопросы, тем дольше выборов не будет. Если с этого не начинать, то, очевидно, что эта история не состоится и выборы будут отложены. Я сам могу назвать массу проблем и причин, почему этого не сделать», - сказал П...
Политика
Заседание суда по делу о драке лидера Радикальной партии Олега Ляшко и народного депутат от Слуги народа Андрея Геруса проходило сегодня в Бориспольском городском районном суде. Заседние суда, на котором Олегу Ляшко изберут меру пресечения началось в 14:00 по киевскому времени. Под здание суда пришли сторонники Радикальной партии. Несколько десятков человек, среди которых были Евгений Дейдей, Дмитрий Линько, Андрей Лозовой и Виктория Сюмар, принесли под зд...
Политика
Исключенный из "Слуги народа" народный депутат Антон Поляков обнародовал еще один фрагмент разговора бывших однопартийцев с полицией в Кривом Роге, в котором "решалы" прикрывались именем главы фракции Давида Арахамии. На записи слышно, как кто-то из "слуг народа" рассказывал полицейским, что они могут всегда с ними посоветоваться. В частности Арахамия, по словам нардепов, может проконсультировать по любому вопросу с игорным бизнесом. Поделитьсяизображением...