В Україну йдуть чотири віруси грипу: як підготувати свій імунітет

Підйом захворюваності на грип почнеться з кінця жовтня - початку листопада, кажуть медики

Фото: А. Бойко
Фото: А. Бойко

У прийдешньому сезоні на грип перехворіє 4,8-6,7 млн українців, прогнозують у Центрі громадського здоров'я. У минулому році від вірусу померло 64 людини, з них 17 – діти.

На грип перехворіє кожен шостий українець?

Цього року перехворіти грипом може більше українців. За сезон 2018-2019 в країні зафіксували 5,4 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ. Центр громадського здоров'я прогнозує, що в цьому сезоні перехворіє до 6,7 млн осіб.

Зростання захворюваності почнеться з кінця жовтня. А епідемічний поріг буде досягнутий в кінці листопада, попереджають аналітики відомства. Пік захворюваності припаде на грудень і січень.

/ Фото: Getty Images

"Очікується дві хвилі підйому захворюваності – в грудні і в кінці січня, на початку лютого з можливим максимальним рівнем на чотири тижні 2020 року", - йдеться в звіті Центру громадського здоров'я.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні і по всій Північній півкулі циркулюватиме чотири види вірусу грипу:

  • Bіpyc, схожий на A/Brisbanel 02120 1 S(H1N1 )pdm09;
  • Bіpyc, схожий на A/Kansasll4l2017(H3N2);
  • Bіpyc, схожий на B/Coloradol06l2017 (лінія B/Victoria/2l87);
  • Bіpyc, схожий на B/Phuketl3073l2013 (лінія B/Yamagata/l6/88).

Що треба знати про грип

Грип найчастіше плутають з ГРВІ. Але їх треба розрізняти, тому що методи лікування різні.

"При ГРВІ є температура, але не дуже висока, нежить, кашель або чхання, першіння в горлі. При грипі температура тіла – 39°С і вище, є ломота в м'язах і суглобах, головний біль, закладений ніс, а нежить не виражений" , – пояснює Наталя Вільнер, керівник напрямку сімейної медицини Медичного будинку Odrex.

Щоб подолати звичайну застуду, досить створити комфортні умови для одужання, каже лікар. А ось грип куди шкідливіший: якщо температура піднімається вище 38°С, тримається довше трьох днів, жарознижуючі не допомагають, людина відчуває себе погано і симптоми не схожі на звичайну ГРВІ, тоді варто звернутися до лікаря.

Фото: А. Яремчук, "Сегодня"

Фото: А. Яремчук, "Сегодня"

Перш за все ризикують підчепити грип літні люди, діти, вагітні, а також пацієнти з хронічними захворюваннями.

"Варто пам'ятати, що ми хворіємо, коли віруси приземляються на наші слизові – ніс або рот. Тому в групі ризику ті, хто не миє руки, не захищається від холодного і сухого повітря", – говорить Наталя Вільнер.

Вакцинація – все ще найефективніший спосіб профілактики грипу, зауважує лікар. Вакцинація зменшує кількість важких протікань і ускладнень: у щепленої людини грип пройде в більш легкій формі і з меншим ризиком ускладнень.

"Вакцина від грипу вже є в Україні. Оптимально зробити щеплення до грудня, проте можна і пізніше: грип циркулює з грудня по березень. Вироблення імунітету на вакцину займає близько двох тижнів. Перед вакцинацією обов'язково проводиться лікарський огляд сімейним лікарем, терапевтом або педіатром (в залежно від віку)", – радить Наталія Вільнер.

Яку вакцину шукати і скільки вона коштує

Цього року українцям будуть доступні дві вакцини проти грипу: тривалентна "Джіс Флю" (Південна Корея) і чотирьохвалентна "Ваксигрип Тетра" (Франція).

Тривалентні вакцини захищають від трьох вірусів грипу. "Джіс Флю" включає А (H1N1) pdm09 і А (H3N2) і один штам вірусa грипу B. Відповідно, чотирьохвалентної вакцини – від чотирьох видів вірусу. Так, "Ваксигрип Тетра" включає А (H1N1) pdm09 і А (H3N2) і два штами вірусa грипу B (лінії Вікторія та Ямагата).

МОЗ затвердило важливе нововведення щодо вакцин

МОЗ затвердило важливе нововведення щодо вакцин / Фото: Минздрав

Вакцини вже є в аптеках. Сайт "Сьогодні" обдзвонив кілька великих аптечних мереж. Ціна на дозу вакцини в різних мережах коливається від 260 до 350 гривень.

Вакцинуватися можна з осені до весни. Але краще це зробити до епідсезону. Справа в тому, що після щеплення імунітет вироблятиметься близько двох тижнів. Якщо заразитися грипом в цей період, то вакцина може не допомогти.

Але варто враховувати протипоказання до вакцинації. Робити щеплення проти грипу не можна дітям до шести місяців. Не дозволяється вакцинувати людину із застудою і підвищеною температурою, тому лікар перед щепленням повинен провести первинний огляд і виміряти температуру.

Також не слід вакцинуватися, якщо раніше на вакцину або на її компонент була алергічна реакція (наприклад, на курячий білок). Не можна вакцинуватися в станах, коли організм не може виробити імунітет – при хіміотерапії у онкохворих, при імунодефіциті, і таке інше.

Варто зазначити, що вакцинація від грипу не захищає від інших ГРВІ – аденовірусної інфекції, парагрипу, риновирусной інфекції, респіраторно-сентенціального вірусу та ін.

Нагадаємо, раніше "Сьогодні" писав про головні міфи, пов'язані з грипом, а також про вісім доступних продуктів для підвищення імунітету.

00:00:00 / 00:00:00
Грип Україна імунитет
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции