Соцдопомога по-новому: малозабезпечених працевлаштують або дадуть грошей на бізнес

Соцдопомога по-новому: малозабезпечених працевлаштують або дадуть грошей на бізнес, фото-1

нвалідам – ​​ваучери на освіту і роботу

В уряді вважають, що люди з інвалідністю зможуть суттєво поправити своє матеріальне становище, якщо працюватимуть в міру сил.

"Людина з інвалідністю, яка може і хоче працювати, повинна мати для цього всі можливості... Наявність інвалідності не повинна бути причиною бідності та ізоляції від суспільства", – йдеться в програмі діяльності Кабміну.

Один з маркерів виконання цього пункту програми – домогтися, щоб через 5 років 40% людей з інвалідністю були працевлаштовані.

Досягати цю мету передбачається різними шляхами. Зокрема, планується розробити якийсь новий механізм, який би краще, ніж зараз, стимулював роботодавців приймати на роботу людей з інвалідністю. А також створити онлайн-платформу, яка допоможе людям з інвалідністю, які хочуть працювати, контактувати з роботодавцями.

З принципово нового – повинні бути введені ваучери на освіту для людей з інвалідністю. Такі ваучери були введені в Україні кілька років тому для людей старше 45 років, які вирішили змінити професію або отримати другу освіту (їх видають в центрі зайнятості). У найближчому майбутньому програму освітніх ваучерів планується поширити і на осіб з інвалідністю, які вирішать оволодіти новою професією.

Тим же, хто захоче спробувати себе в бізнесі, обіцяють допомогу у відкритті власної справи. Мета уряду – збільшити кількість підприємців з числа осіб з інвалідністю до 20% від усіх ФОП. А кількість соціальних підприємств – тобто таких, де працюють переважно особи з інвалідністю або тих, які надають послуги соціально незахищеним українцям – через 5 років має становити принаймні 10% від числа всіх підприємств.

Також в планах – збільшити кількість послуг для людей з інвалідністю, довівши їх до міжнародних стандартів, і розвинути відповідну інфраструктуру, щоб люди з обмеженими можливостями могли легко добиратися на роботу і взагалі не відчували себе в ізоляції. Зокрема, планується розвивати послугу соціального таксі. За українським законодавством, служби соціального таксі можуть створюватися місцевими солодощами (територіальними громадами). З 2018 року в державному бюджеті передбачаються гроші спеціально на придбання машин, обладнаних для перевезень людей з обмеженими можливостями. Поточного року на купівлю таких машин закладено 30 млн грн. Для людей з проблемами опорно-рухового апарату послуга такого таксі безкоштовна.

Крім того, в уряді обіцяють, що через 5 років засобами реабілітації будуть забезпечені всі 100% осіб, які їх потребують. Причому пільги на придбання засобів реабілітації планується частково монетизувати.

Загалом рівень фінансового забезпечення осіб з інвалідністю та тих, хто за ними доглядає, через 5 років обіцяють довести до рівня середньої зарплати в Україні.

Пенсіонерам – прожитковий мінімум, але гідний догляд

З огляду на тенденцію до "старіння" нації, уряд не обіцяє істотного підвищення пенсій за бюджетний рахунок. Грошей на це ні в бюджеті, ні в Пенсійному фонді просто немає. Уряд готовий гарантувати лише те, що людина похилого віку отримуватиме забезпечення не нижче прожиткового мінімуму. Якщо ж вона хоче на старості мати дохід вище прожиткового мінімуму, подбати про це повинна буде сама.

У програмі уряду ставиться мета "стимулювати відповідальне ставлення до фінансів і їх накопичення на власну старість протягом активного економічного життя". Тобто всі зміни в сфері пенсійного забезпечення будуть спрямовані на розвиток другого і третього рівнів пенсійного забезпечення – через недержавні пенсійні фонди і добровільного.

"Накопичення має бути відповідальністю, передусім, самої людини", йдеться в програмі уряду. Держава ж бере на себе обов'язок тільки "створити умови для забезпечення збереження пенсійних накопичень (превенція шахрайства в пенсійному накопиченні) " і "забезпечувати достатнє інформування" про можливості пенсійного накопичення.

Крім того, уряд планує істотно розширити мережу установ, які надають соціальні послуги для людей похилого віку, і підвищити якість послуг до міжнародних стандартів. Зокрема, планується "впровадити новітні технології в сфері догляду за особами похилого віку" і підвищити стандарти геріатричних пансіонатів.

Кабмін Гончарука бере на себе обов'язок створити такі умови, щоб через 5 років "кваліфікований догляд був доступний всім людям похилого віку, яким він необхідний, – як в публічному, так і в приватному секторі".

Також планується розвивати систему освітніх послуг для пенсіонерів, щоб активніше залучати їх до громадського життя. У програмі уряду сформульована мета "збільшити тривалість активних років життя на 10% (за методологією ВООЗ)".

Малозабезпеченим збільшать виплати, але скоротять тривалість "складних життєвих обставин"

Основним недоліком існуючої системи надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та таким, які опинилися в складних життєвих обставинах, новий уряд вважає те, що ця система не допомагає сім'ям подолати проблеми і почати обходитися без допомоги держави. Тобто малозабезпечені роками отримують допомогу і ніяк не можуть подолати межу бідності.

Підхід до надання допомоги таким сім'ям планується змінити. Як говориться в програмі уряду, соціальна допомога повинна "стимулювати членів сім'ї подолати складні життєві обставини і повернутися до активного економічного та соціального життя". Зокрема, малозабезпеченим не тільки виплачуватимуть соцдопомогу. Працездатним членам таких сімей також допомагатимуть працевлаштуватися на високооплачуванішу роботу або відкривати власний бізнес. За 5 років кожна друга людина працездатного віку, який не працює і чия сім'я отримує фінансову допомогу від держави, має бути працевлаштованою і перестати потребувати допомоги держави – це ще один маркер ефективності роботи уряду, закладений до програми Кабміну.

Насамперед добитися поліпшення ситуації передбачається завдяки оновленню служби соціальної допомоги та навчання фахівців. Також планується створити Єдину інформаційно-аналітичну систему управління соціальною підтримкою населення України – E-SOCIAL, завдяки якій проводитиметься детальна аналітика проблем кожної сім'ї і координуватися зусилля всіх органів влади з надання допомоги. А заодно ця система дозволить виявити нецільове використання коштів та спрямувати їх на підтримку тих, хто цього дійсно потребує.

"Сім'ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, зокрема через низькі доходи, отримають своєчасну і професійну допомогу, включаючи фінансову, яка спрямована на швидкий вихід з кризи і подолання складних життєвих обставин", – записано в програмі уряду.

В уряді запевняють: завдяки новому підходу громадяни, які дійсно потребують соціальної допомоги, отримуватимуть її в набагато більших розмірах. Зокрема, "межею бідності" стане розмір реального прожиткового мінімуму (його повинні ще порахувати, але вже зараз ясно, що це буде цифра понад 4000 або навіть 4500 грн). У перспективі планується перейти на оподаткування не окремих людей, а сім'ї (сайт "Сьогодні" розповідав про це в матеріалі "Соцдопомогу за статусом хочуть замінити допомогою за рівнем доходів: що це значить"). Очікується, що завдяки цьому рівень оподаткування багатьох сімей знизиться, в доходи, відповідно, зростуть.


Соцдопомога малозабезпечені працевлаштування
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію