Соцдопомога по-новому: малозабезпечених працевлаштують або дадуть грошей на бізнес

нвалідам – ​​ваучери на освіту і роботу

В уряді вважають, що люди з інвалідністю зможуть суттєво поправити своє матеріальне становище, якщо працюватимуть в міру сил.

"Людина з інвалідністю, яка може і хоче працювати, повинна мати для цього всі можливості... Наявність інвалідності не повинна бути причиною бідності та ізоляції від суспільства", – йдеться в програмі діяльності Кабміну.

Один з маркерів виконання цього пункту програми – домогтися, щоб через 5 років 40% людей з інвалідністю були працевлаштовані.

Досягати цю мету передбачається різними шляхами. Зокрема, планується розробити якийсь новий механізм, який би краще, ніж зараз, стимулював роботодавців приймати на роботу людей з інвалідністю. А також створити онлайн-платформу, яка допоможе людям з інвалідністю, які хочуть працювати, контактувати з роботодавцями.

З принципово нового – повинні бути введені ваучери на освіту для людей з інвалідністю. Такі ваучери були введені в Україні кілька років тому для людей старше 45 років, які вирішили змінити професію або отримати другу освіту (їх видають в центрі зайнятості). У найближчому майбутньому програму освітніх ваучерів планується поширити і на осіб з інвалідністю, які вирішать оволодіти новою професією.

Тим же, хто захоче спробувати себе в бізнесі, обіцяють допомогу у відкритті власної справи. Мета уряду – збільшити кількість підприємців з числа осіб з інвалідністю до 20% від усіх ФОП. А кількість соціальних підприємств – тобто таких, де працюють переважно особи з інвалідністю або тих, які надають послуги соціально незахищеним українцям – через 5 років має становити принаймні 10% від числа всіх підприємств.

Також в планах – збільшити кількість послуг для людей з інвалідністю, довівши їх до міжнародних стандартів, і розвинути відповідну інфраструктуру, щоб люди з обмеженими можливостями могли легко добиратися на роботу і взагалі не відчували себе в ізоляції. Зокрема, планується розвивати послугу соціального таксі. За українським законодавством, служби соціального таксі можуть створюватися місцевими солодощами (територіальними громадами). З 2018 року в державному бюджеті передбачаються гроші спеціально на придбання машин, обладнаних для перевезень людей з обмеженими можливостями. Поточного року на купівлю таких машин закладено 30 млн грн. Для людей з проблемами опорно-рухового апарату послуга такого таксі безкоштовна.

Крім того, в уряді обіцяють, що через 5 років засобами реабілітації будуть забезпечені всі 100% осіб, які їх потребують. Причому пільги на придбання засобів реабілітації планується частково монетизувати.

Загалом рівень фінансового забезпечення осіб з інвалідністю та тих, хто за ними доглядає, через 5 років обіцяють довести до рівня середньої зарплати в Україні.

Пенсіонерам – прожитковий мінімум, але гідний догляд

З огляду на тенденцію до "старіння" нації, уряд не обіцяє істотного підвищення пенсій за бюджетний рахунок. Грошей на це ні в бюджеті, ні в Пенсійному фонді просто немає. Уряд готовий гарантувати лише те, що людина похилого віку отримуватиме забезпечення не нижче прожиткового мінімуму. Якщо ж вона хоче на старості мати дохід вище прожиткового мінімуму, подбати про це повинна буде сама.

У програмі уряду ставиться мета "стимулювати відповідальне ставлення до фінансів і їх накопичення на власну старість протягом активного економічного життя". Тобто всі зміни в сфері пенсійного забезпечення будуть спрямовані на розвиток другого і третього рівнів пенсійного забезпечення – через недержавні пенсійні фонди і добровільного.

"Накопичення має бути відповідальністю, передусім, самої людини", йдеться в програмі уряду. Держава ж бере на себе обов'язок тільки "створити умови для забезпечення збереження пенсійних накопичень (превенція шахрайства в пенсійному накопиченні) " і "забезпечувати достатнє інформування" про можливості пенсійного накопичення.

Крім того, уряд планує істотно розширити мережу установ, які надають соціальні послуги для людей похилого віку, і підвищити якість послуг до міжнародних стандартів. Зокрема, планується "впровадити новітні технології в сфері догляду за особами похилого віку" і підвищити стандарти геріатричних пансіонатів.

Кабмін Гончарука бере на себе обов'язок створити такі умови, щоб через 5 років "кваліфікований догляд був доступний всім людям похилого віку, яким він необхідний, – як в публічному, так і в приватному секторі".

Також планується розвивати систему освітніх послуг для пенсіонерів, щоб активніше залучати їх до громадського життя. У програмі уряду сформульована мета "збільшити тривалість активних років життя на 10% (за методологією ВООЗ)".

Малозабезпеченим збільшать виплати, але скоротять тривалість "складних життєвих обставин"

Основним недоліком існуючої системи надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та таким, які опинилися в складних життєвих обставинах, новий уряд вважає те, що ця система не допомагає сім'ям подолати проблеми і почати обходитися без допомоги держави. Тобто малозабезпечені роками отримують допомогу і ніяк не можуть подолати межу бідності.

Підхід до надання допомоги таким сім'ям планується змінити. Як говориться в програмі уряду, соціальна допомога повинна "стимулювати членів сім'ї подолати складні життєві обставини і повернутися до активного економічного та соціального життя". Зокрема, малозабезпеченим не тільки виплачуватимуть соцдопомогу. Працездатним членам таких сімей також допомагатимуть працевлаштуватися на високооплачуванішу роботу або відкривати власний бізнес. За 5 років кожна друга людина працездатного віку, який не працює і чия сім'я отримує фінансову допомогу від держави, має бути працевлаштованою і перестати потребувати допомоги держави – це ще один маркер ефективності роботи уряду, закладений до програми Кабміну.

Насамперед добитися поліпшення ситуації передбачається завдяки оновленню служби соціальної допомоги та навчання фахівців. Також планується створити Єдину інформаційно-аналітичну систему управління соціальною підтримкою населення України – E-SOCIAL, завдяки якій проводитиметься детальна аналітика проблем кожної сім'ї і координуватися зусилля всіх органів влади з надання допомоги. А заодно ця система дозволить виявити нецільове використання коштів та спрямувати їх на підтримку тих, хто цього дійсно потребує.

"Сім'ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, зокрема через низькі доходи, отримають своєчасну і професійну допомогу, включаючи фінансову, яка спрямована на швидкий вихід з кризи і подолання складних життєвих обставин", – записано в програмі уряду.

В уряді запевняють: завдяки новому підходу громадяни, які дійсно потребують соціальної допомоги, отримуватимуть її в набагато більших розмірах. Зокрема, "межею бідності" стане розмір реального прожиткового мінімуму (його повинні ще порахувати, але вже зараз ясно, що це буде цифра понад 4000 або навіть 4500 грн). У перспективі планується перейти на оподаткування не окремих людей, а сім'ї (сайт "Сьогодні" розповідав про це в матеріалі "Соцдопомогу за статусом хочуть замінити допомогою за рівнем доходів: що це значить"). Очікується, що завдяки цьому рівень оподаткування багатьох сімей знизиться, в доходи, відповідно, зростуть.


Соцдопомога малозабезпечені працевлаштування
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Первые 50 камер заработают в Киеве и Киевской области С 1 июня в Украине заработают первые камеры автоматической фото и видеофиксации нарушений правил дорожного движения. Систему будут запускать с Киева и Киевской области. Об этом сообщил в Facebook замминистра внутренних дел Украины Антон Геращенко. По его словам, первые 50 камер установлены в Киеве и на автомагистралях Киевской области в местах концентрации ДТП с тяжелыми последствиями. "В дальнейшем вид...
Общество
Резников рассказал, сколько украинцев не примут участие в местных выборах в ОРДЛО Выборы на Донбассе: смогут ли участвовать украинцы с российскими паспортами На неподконтрольных Украине территориях Донбасса примерно 200 000 украинцев выдали российские паспорта. Об этом в студии "Свободы слова Савика Шустера" сообщил председатель Министерства по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Алексей Резников. "В первую очередь это касается руковод...
Политика
Заяви бойовиків і Кремля - відповідь на принципову позицію України на переговорах по Донбасу, впевнені експерти На Донбасі знову спостерігається ескалація напруженості. На лінії зіткнення зросла кількість обстрілів українських позицій бандформуваннями і збройними формуваннями РФ. Але головні події відбувалися далеко від фронту. Ватажки т.зв. "ДНР" і "ЛНР" заявили про приведення "військ" у повну бойову готовність, вулицями Донецька, як зазначають ЗМІ, вперш...
Политика
Кремль надеется «работать» с Украиной при помощи ее собственного политического руководства, так как в окружении президента Владимира Зеленского есть люди, готовые к диалогу с Мосвкой. Об этом сообщил российский политолог Валерий Соловей в интервью правозащитнику Марку Фейгину. Так, эксперт отметил, что у Кремля есть два плана дальнейшего развития ситуации — мирный и не мирный: «План простой. Украинский президент так или иначе садится за стол переговоров с...
Общество
С каждым годом все больше украинцев активно пользуются банковскими платежными картами, получая с их помощью зарплаты, пенсии и социальные выплаты. Причем сфера применения карт постоянно расширяется. И хотя многие до сих пор используют платежные карты только для снятия наличных в банкоматах, скоро для этого не придется искать банкомат или отделение банка. Это можно будет сделать в любом магазине. «Не исключено, что в некоторых случаях магазины будут готовы...
Общество
Во время карантина, вызванного пандемией коронавируса, украинцы больше поправлялись на карантине, нежели худели. Всего вес набрали 38% граждан, а похудели - всего 6,5%. Об этом говорится в исследовании Active Group. В частности, отвечая на вопрос "Как изменился ваша вес за время карантина?", 35,3% украинцев сказали, что немного набрали, а 2,7% — существенно набрали вес. 40,3% респондентов отметили, что их вес не изменился. 5% респондентов немного похудели,...
Политика
Украинский блогер и журналист Павел Бондаренко на своей странице в Facebook опубликовал фото выпускников военного училища в «ДНР» и с иронией отметил, что такие «монстры» заставят дрожать лучших военных стран запада. Журналист в комментарии к снимку написал: «Это выпускники Донецкого высшего общевойскового командного училища „Донецкой народной республики“. В НАТО ужаснулись и меняют мокрые подштанники. Напуганные „Зеленые береты“, рейнджеры, морские котики...
Происшествия
Действия голого хулигана, возраст которого может составлять около 20-25 лет, попали на камеры видеонаблюдения школы. Во Флориде, США, полностью обнаженный, предположительно житель американского штата вломился в здание старшей школы и сутки буйствовал внутри, ломая и круша все на своем пути. Об этом, в среду, 27 мая, сообщает Daily News. В полиции сообщают, что инцидент произошел 27 мая в городе Мирамар.   "Молодой человек поломал компьютеры и телевизоры, н...
Криминал
Желая покататься на автомобиле, трое жителей Горняка прибегли к краже. Соблазнились они на ВАЗ 2121, который принадлежит жителю Селидово. За угон легковушки им придется отвечать согласно Уголовному кодексу Украины. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. 26 мая в дежурную часть Селидовского отделения полиции с заявлением о краже автомобиля ВАЗ 2121 обратился 57-летний владелец. Он рассказал, что вечером оставил машину во дворе своего до...