Українці платять за комуналку більше, ніж потрібно: чому і що нас чекає взимку

Населення стало краще платити за комунальні послуги, але борги, як і раніше, перевищують 50 мільярдів гривень

Українці платять за комуналку більше, ніж потрібно: чому і що нас чекає взимку, фото-1

У жовтні починається опалювальний сезон, а значить, суми в рахунках за компослуги збільшаться в рази. Незважаючи на запевнення Мінсоцполітики, що всі, хто потребує, будуть забезпечені субсидіями на оплату "комуналки", експерти в сфері ЖКГ побоюються зростання боргів за рахунок тих, кому держдопомога не призначена. Поки ж "Сьогодні" розібралися, як українці оплачують "воду, газ і світло" теплої пори року.

Гасять борги

Згідно з даними Держслужби статистики, за вісім місяців з початку року (платіжки за вересень прийдуть тільки в середині жовтня – Авт.) українські сім'ї сплатили за рахунками навіть більше, ніж їм нарахували: по країні за січень-серпень населення спожило всіх видів компослуг майже на 87,5 млрд грн, а заплатило за них 91,2 млрд грн, або на 4,2% більше. Пік виплат припав на серпень: за цей місяць нараховано 4,35 млрд грн, а оплачено 5,18 млрд грн, або на 19,1% більше. У Держслужбі статистики переплату пояснюють тим, що населення погашає борги попередніх періодів. Передусім розраховуються з боргами ті, хто претендує на отримання субсидій в опалювальний сезон, оскільки неплатникам держдопомогу не призначать.

Кращі і гірші

Лідирує за оплатами Закарпатська область: з початку року тут оплачено 119,5% сум за рахунками, в тому числі в серпні – 138,7%, далі йдуть Тернопільська (відповідно 116% і 130%) і Київська області (112,1% і 141,7%). Найгірший стан справ з оплатою на Луганщині (81,3% і 99,3%) – це єдина область, де в серпні населення не сплатило повністю рахунки. Також зростає недоїмка в Донецькій області (86% оплати з початку року і 116,1% в серпні і в Одеській (99,5% і 113,1%). Аналітики Економічного дискусійного клубу (ЕДК) підрахували, що "найважчі" платіжки були в січні нинішнього року: в середньому 2693 грн на одне домогосподарство, "найлегші" – в липні: в середньому 653 грн або вчетверо менше.

За що не платять

За підсумками аналізу статданих фахівцями ЕДК, найкраще українці платять за постачання природного газу – 109,7%, а також за опалення і гаряче водопостачання (ГВП) – 107,5%. А ось щодо інших видів послуг є недоплата: за утримання будинків внесено всього 93,1% сум, за холодне водопостачання і водовідведення – 88,7%, за вивезення сміття – 87,2%. Загалом борги за серпень зменшилися, порівняно з липнем, на 0,9 млрд грн (-1,7%), або до 52,1 млрд грн, а з початку року зменшилися на 3,5 млрд грн (-6,2 %). Стосовно електроенергії, то в Держстатистики нам роз'яснили: "ток" оплачується населенням регулярно практично на 100%, тому в даній статистиці не враховується. Проте, борги за електроенергію становили 4,7 млрд грн. Найбільше громадяни винні за природний газ – 22,8 млрд грн, за опалення та гарячу воду – 14,8 млрд грн, за утримання прибудинкових територій – 4,9 млрд грн, за холодну воду і водовідведення – 4,1 млрд грн, за вивезення сміття – 0,8 млрд грн.

Експерти

Фахівці в сфері ЖКГ кажуть, що населення насамперед оплачує ті компослуги, які найпростіше відключити при наявності заборгованості: це електроенергія і газ в приватному секторі, де він використовується для опалення будинків.

"Зараз ще одним фактором для своєчасної оплати компослуг стала монетизація субсидій: тим, у кого є борги, держдопомогу не видадуть. Тому борги поступово зменшуються, тим більше що доходи населення зростають, а тарифи не збільшуються, газ навіть подешевшав", – говорить член ЕДК Олег Пендзин.

За його оцінкою, мешканці, які не одержують субсидії, оплачуватимуть комуналку, якщо витрати на неї не перевищать 20% сімейного бюджету. Також Пендзин прогнозує, що з початком опалювального сезону (жовтень) заборгованість знову збільшуватиметься, а по його закінченні (квітень) люди поступово гаситимуть борги, що накопичилися за зиму.

З ним згоден і експерт з питань ЖКГ Українського інституту аналізу та менеджменту політики Андрій Никончук:

"Люди стали краще платити за комунальні послуги тому, що хочуть отримати субсидію, це означає, що механізм монетизації поступово почав працювати. Але взимку знову почнеться зростання боргів, що вплине на якість послуг, що надаються комунальними службами: гаряча вода може стати теплою, а в квартирах знизиться температура".

Втім, за його словами, чекати "комунального апокаліпсису" в масштабах країни не варто.

Нагадаємо, наступного року в держбюджеті на субсидії закладено менше грошей, ніж цього року. Подробиці – в сюжеті:

0:00 / 4:32
Україна комуналка тарифи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции