До кінця 2019 року ціни і зарплати зростатимуть: економічний прогноз на IV квартал

Експерти обіцяють девальвацію гривні, але держборг зросте мало

До кінця 2019 року ціни і зарплати зростатимуть: економічний прогноз на IV квартал, фото-1

До кінця року залишилося менше 100 днів. Нагадаємо: наші експерти дають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню. Свій варіант розвитку подій представили глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин, незалежний економіст Іван Нікітченко і аналітик Альтернативного експертного уряду Валентин Землянський.

/ Фото: "Сегодня"

Всі експерти прогнозують зростання цін, в результаті річна інфляція може досягти 8%, прискорившись більш ніж удвічі.

"У IV кварталі сезонно зростають ціни, – нагадав Землянський. – З огляду на це річна інфляція складе 8-9%, а якщо подорожчає імпортний газ, то і вище".

Шевчишин додав, що драйверами інфляції залишиться продуктовий кошик і статті, пов'язані з регульованими тарифами та акцизами: паливо, спиртне, тютюн. На його думку, додатковими факторами може виступити більш жорсткий контроль фіскальних органів і митниці до імпортних товарів, що в разі формування внутрішнього дефіциту або легалізації каналів призведе до зростання відпускних цін. Виросте і зарплата, але середня, а не у всіх.

"Завдяки масовій трудовій міграції зростання зарплат продовжиться, оскільки роботодавцям треба утримувати кваліфіковані кадри, – каже Нікітченко. – Середня зарплата в грудні може скласти 12-12,5 тис. грн".

А ось Забловський вважає, що середні заробітки виявляться в грудні трохи нижче – до 11 130 грн/міс. Але все одно це вище торішніх на 15%.

Курс і держборг

Щодо курсу гривні думки різняться. Забловський очікує, що в грудні буде 24,5-25,5 грн/долар:

"Гривню підтримає попит з боку зовнішніх інвесторів на українські облігації внутрішньої держпозики, зниження спекулятивних настроїв на міжбанку внаслідок подальшої лібералізації валютного ринку і продовження співпраці з МВФ".

Землянський додав два різноспрямовані чинники: гривню зміцнить надходження валюти від трудових мігрантів (+15-20% в порівнянні з минулим роком, або до $ 2,5 млрд додатково), а послабить – зниження цін на руду і метал на зовнішніх ринках.

"У підсумку до кінця року курс може скласти 26-27 грн/долар", – резюмував він.

Шевчишин обіцяє до кінця поточного року 26,5 грн/долар:

"Заявлені реформи, запуск ринку землі, велика приватизація, відновлення співпраці з МВФ дозволяють розраховувати на значний приплив інвестицій. Але негативний торговий баланс, дефіцит бюджетних надходжень щодо запланованих показників вказують на перспективу ослаблення гривні".

А ось держборг, на думку всіх експертів, зміниться мало, залишившись в межах 2 трлн грн.

Бензин і газ

Експерти очікують подорожчання енергоносіїв.

"Ціна бензину збільшиться на тлі зростання цін на нафту на світових ринках внаслідок загострення геополітичної ситуації на Близькому Сході", – пояснив Забловський.

Шевчишин все ж очікує, що стримає зростання цін досить стабільна гривня. А ось з газом складніше, оскільки "високий сезон" його споживання.

"Ціни на євроринку можуть серйозно змінюватися, але основним фактором, що впливає на ціну, буде залишатися погода: чим холодніше, тим газ дорожче", – впевнений Землянський.

Але Шевчишин сподівається, що вартість газу стримають альтернативні поставки газу в Європу з США.

Безробіття

Забловський і Нікітченко очікують зниження безробіття нижче 9% через триваючу трудову міграцію. А ось Землянський і Шевчишин кажуть, що вільних рук стане більше, оскільки в зимовий період традиційно підвищується безробіття за рахунок завершення сезонних робіт в агросекторі.

Точність прогнозів

Останній прогноз виявився менш точним, ніж попередні. Експерти вірно оцінили розмір держборгу, рівень безробіття і середні зарплати, а також майже вгадали з ціною газу. А ось по інших позиціях вони були дуже песимістичні. Найбільше вони переоцінили долар: при прогнозі 27 грн/долар реальний курс виявився на 2,6 грн нижче! Через це і паливо було дешевше прогнозу більш ніж на гривню за літр, і інфляція виявилася меншою за розрахункову на 3,5%. Тобто точність прогнозу склала всього 57%.

Нагадаємо, в Україні активно йде бюджетний процес. Новини "Сьогодні" розібралися, що не так в проекті нового держбюджету. Головне питання у експертів – до курсу долара та інфляції.

Зарплати 2019 економіка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции