Хто більше допомагає Україні: Америка чи Європа

США і ЄС надають різні види допомоги - в залежності від своїх цілей і можливостей

Хто більше допомагає Україні: Америка чи Європа, фото-1

Розшифровка телефонної розмови президента України Володимира Зеленського і президента США Дональда Трампа, яка була піддана широкому розголосу, викликала дискусії не тільки на тему розслідування "справи Байдена", а й з питання міжнародної допомоги Україні.

Нагадаємо, голова Білого дому в цій розмові заявив, що США допомагають Україні набагато більше, ніж європейські країни. "Німеччина майже нічого не робить для вас. Все, що вони роблять, це говорять", – додав Дональд Трамп. І Володимир Зеленський погодився зі своїм співрозмовником, відповівши, що він має рацію "не на сто, а на тисячу відсотків".

Про те, що Європа і США нам допомагають, ми чуємо постійно. Але в чому полягає ця допомога? Наскільки вона важлива для України і хто, врешті-решт, до України більш щедрий? Спробуємо розібратися в цьому матеріалі за допомогою наших експертів.

Підрахувати розмір допомоги не завжди реально

Міжнародна допомога буває різна. Як правило, поділяють фінансову і матеріальну (технічну) допомогу. В свою чергу, фінансова ділиться на безповоротну і таку, яку потрібно буде потім віддавати (наприклад, кредити). А матеріальна допомога може виражатися в передачі якихось товарів і послуг безкоштовно або на пільгових умовах, а також у виділенні коштів на придбання товарів або послуг.

Однак такий поділ не враховує багатьох інших видів допомоги, яку Україна отримує від міжнародних партнерів. Таких, наприклад, як лобіювання інтересів, гарантії, санкції проти країни-агресора і багато іншого. Цю допомогу важко виміряти грошима, проте вона часто не менш важлива, ніж пряма фінансова або матеріальна допомога.

Наприклад, економіст Олексій Кущ наводить як приклад лобіювання Сполученими Штатами виділення Україні кредитів Міжнародним валютним фондом.

"Всі кредитні програми МВФ були, в тому числі, пролобійовані США, – говорить експерт. – Американці мають у фонді один з основних пакетів голосів, і, відповідно, Фонд закривав очі на більшість моментів. Зокрема, в 2014-2015 роках він надавав нам підтримку, незважаючи на наявність військового конфлікту, загрозу активізації військових дій. У 2014 і 2015 році надавав нам підтримку. Це в тому числі й завдяки лобіюванню з боку американців".

Таку допомогу важко висловити в якійсь цифрі. Однак завдяки їй Україна отримала цілком конкретні суми грошей, які допомогли нам впоратися з банківською кризою і серйозною інфляцією.

У той же час Тарас Козак, президент інвестиційної групи "Універ", звертає увагу, що значна частина прямої фінансової допомоги, яку країни-донори надають Україні на безоплатній основі, – це, по суті, зарплати громадянам цих же країн, які приїжджають в Україну працювати в якості консультантів, експертів, інструкторів и т.ін. (Ще частина такої допомоги становлять гранти, але їх виділяють далеко не всі країни-донори). Тобто, можна сказати, що, за вирахуванням витрат на проживання, ці гроші внаслідок повертаються туди, звідки прибули. Тож відповідь на питання про те, хто допомагає Україні більше і чия допомога цінніше, не завжди лежить на поверхні.

Різні обставини – різні види допомоги

За словами наших експертів, Україна отримує від Америки та Європи не однакові види допомоги. І це пояснюється в першу чергу різними взаємовідносинами з країною-агресором – Росією – і, як наслідок, різними інтересами.

"Сказати, що Європа і США навперебій прагнуть нам допомагати, не можна. Це точно не так. Вони допомагають нам, тому що в цьому є їх інтерес", – підкреслює Тарас Козак.

США економічно ніяк не залежать від Росії. Обсяг торгівлі між цими країнами незначний, спільних бізнесів вони не ведуть. Зважаючи на це їх відносини можна назвати відкритим протистоянням. Відповідно, і допомога, яку США надають Україні, спрямована на те, щоб не допустити посилення Росії.

З Європою ситуація інша. Євросоюз не може обходитися без російських товарів, перш за все в нафтогазовій сфері. До того ж, більшість країн ЄС ведуть спільний бізнес з РФ. Тому відверто сваритися з Росією ЄС не хоче, та й не може.

"Для Європи торгівля з Росією є важливою, вона поки не може обходитися без російського газу, без російської нафти. Німецькі компанії, наприклад, мають в Росії велику кількість автомобільних заводів. Америка ж від Росії взагалі ніяк не залежить економічно. Тому Європа намагається лавірувати, щоб серйозно не нашкодити своїм підприємствам. А Америка може "махати шашкою" значно серйозніше, ніж Європа", – каже Тарас Козак.

"Американці хочуть використовувати нас як стратегічний наконечник проти Росії. А європейці більше реалізують програму добросусідства. Вони більше хочуть облаштувати наш внутрішній двір для того, щоб він більш-менш красиво виглядав поруч з їх межами", – пояснює різницю Олексій Кущ.

Як Україні допомагає Америка

Експерти кажуть, що допомогу Україні з боку США можна назвати стратегічною.

"Штати допомагають Україні в першу чергу вербально. Вводячи санкції, заявляючи на різних міжнародних майданчиках, що Україна повинна бути цілісною, що "Крим – це Україна" і "Донбас – це Україна". У той же час фінансова допомога, яку США надають нам на безоплатній основі, не така вже й велика, 400-500 млн доларів. Причому здебільшого це витрати на зарплати консультантів", – каже Тарас Козак.

Що ж стосується озброєнь, то, за словами експертів, це, безумовно, важлива частина допомоги Україні під час російської агресії. Однак якщо Україна і отримує зброю у вигляді допомоги, то це, як правило, старі моделі. А нові, сучасні види зброї нам доводиться купувати у США. Зазвичай на кредити також від США, які доведеться повертати. Чи включати таку форму в загальну суму допомоги Україні від США – питання.

Ми вже згадували про лобіювання інтересів України в МВФ. Ще один вид допомоги, який складно виміряти конкретною сумою, – американці свого часу серйозно допомогли Україні тим, що надали свої гарантії під випуск українських облігацій, які наша країна розміщувала на зовнішніх ринках. Такі облігації випускалися під гарантії США тричі, на загальну суму 3 млрд доларів.

"Якби ми залучали інвестиції під свої гарантії, прибутковість облігацій була б близько 9% річних. А так їх розміщували під маленькі відсотки, близько 2% річних, фактично як за американськими облігаціями. І ми економили на різниці. На мільярд це приблизно 70 млн доларів економії на рік. Це чималі гроші, але не можна сказати, що Америка дуже витратилася, бо її гарантії спрацювали б тільки в тому випадку, якщо б Україна оголосила дефолт", – пояснює Тарас Козак.

Універсальною фінансовою зброєю США, або "фінансовою нейтронною бомбою", Олексій Кущ називає систему міжнародних валютних переказів SWIFT. Цю "зброю" Америка не використовувала безпосередньо проти Росії, проте експерт каже, що і завдяки цьому було надано допомогу Україні.

"Хоча ця система офіційно зареєстрована в Європі і діє на підставі європейського законодавства, але функціонально вона залежить від співпраці з американським міністерством фінансів. Тому що всі європейські банки, які проводять валютні операції в доларах, мають кореспондентські рахунки в американських банках, а ті, відповідно, у Федеральній резервній системі. І якби Міністерство фінансів запровадило, наприклад, санкції проти Росії по відключенню російських банків від SWIFT, РФ була б відключена від світової фінансової системи. Кажуть, загроза відключення SWIFT свого часу зупинила наступ на Маріуполь і не дала Росії перейти до більш радикальної, агресивній фази. Тому що відключення від цієї платіжної системи зробило б Росію фінансовим ізгоєм. В Ірані, наприклад, кілька десятків років був відключений SWIFT, а його валютні резерви, в тому числі Центробанку, були заблоковані в цій системі. У Росії резерви Центробанку плюс активи російських банків теж виявилися б заморожені на довгі роки. А враховуючи, що розрахунки за російські енергоресурси йдуть в основному в доларах, перспективи російської економіки були б плачевні. Для Росії це був би колосальний удар", – розповідає Олексій Кущ.

Як допомагає Європа

Допомога Україні від Європи – це, в першу чергу, дешеві кредити і гранти.

"Гранти – це теж безповоротна фінансова допомога. Однак грантодавці самі визначають, на що вони готові витрачати гроші: на боротьбу з корупцією або з тютюнопалінням, або за гендерні права", – каже Тарас Козак.

Ще один вид допомоги з боку Європи – це проекти, що кредитуються Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

"Це зазвичай комерційні проекти. Вони, наприклад, дають кредити українським компаніям або входять до статутного капіталу українських компаній", – пояснює Тарас Козак.

Дуже важливим видом допомоги України від ЄС експерти називають допомогу в законотворчості.

"Велика допомога Євросоюзу полягала не тільки в грошах, але і в тому, що вони з нами, як з дітьми, носилися всі ці роки, пояснюючи законодавство, яке ми повинні були, відповідно до угоди з євроасоціацією, імплементувати в українське законодавство і навіть не розуміли, як це зробити і які наслідки ми матимемо. Ми ж постійно вигадуємо "свій велосипед", а після підписання угоди між Україною та ЄС ми повинні були в тому числі переважно враховувати й їхні напрацювання, оскільки ми мріємо про входження в ЄС. Саме імплементація таких європейських підходів була найважливішим завданням", – розповідає народний депутат Ніна Южаніна (фракція "Європейська солідарність").

Також Євросоюз надає Україні допомогу у фінансуванні нової категорії держслужбовців.

"Директорату при міністерствах, нові утворення фінансуються частково нашими західними партнерами. Якщо середній чиновник в міністерстві отримує зарплату в середньому 15-20 тис. грн, то в цих директоратах – в кілька разів більше, 50-60 тис. грн. Ці гроші приходять в першу чергу з європейських фондів", – каже Тарас Козак.

Чия допомога важливіша?

Експерти кажуть, що порівнювати, чия допомога істотніша і важливіша для України, неправильно.

"Європа надала нам прямої фінансової підтримки, в тому числі грантової, набагато більше, ніж Америка. Сумарний фінансовий пакет, який нам надали в Європі з 2014 року, становить 15 млрд євро, або майже 17 млрд доларів. А Америка виділяла по 500 млн – це 2,5 млрд доларів за 5 років. Але ж Європа надає менше підтримки в стратегічному плані: у вигляді лобіювання, захисту наших стратегічних інтересів, підтримки в МВФ", – говорить Олексій Кущ.

"Складно порівнювати ці речі. Після того, як ми почали воювати з Росією, Америка почала надавати нам ракети, протитанкове озброєння, яке раніше не дозволяла купувати. І наша армія посилюється. У той же час Європа дає нам кошти, які дозволяють піднімати зарплату в армії. Що з цього важливіше? І те, й інше важливо", – доповнює Тарас Козак.

00:00:00 / 00:00:00
Україна Америка Європа
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію