Прожитковий мінімум вище 4000 грн, ремонт доріг і нові аеропорти – програма Кабміну на 5 років

Кожному міністерству поставлені цілі і призначені відповідальні за їх досягнення

/ Фото: Кабинет министров Украины

У нового уряду, схоже, складається традиція найзначніші документи приймати по неділях. Так, у неділю, 15 вересня, Кабмін представив і подав до парламенту проект державного бюджету України на 2020 рік. Рівно через два тижні, 29 вересня, теж в неділю, до парламенту була подана Програма діяльності Кабінету міністрів. Щоправда, її текст з'явився на сайті Верховної Ради тільки в понеділок.

Такі різні програми

На відміну від бюджету, єдиного шаблону складання програми уряду не існує. Тому кожен уряд вкладає в її форму і зміст те, що вважає найважливішим. Так, для уряду Арсенія Яценюка, схоже, найважливішим було закріпити в програмі пункти Коаліційної угоди і тверді наміри України йти на зближення з Європою. А також, ймовірно, хотілося підкреслити намір "перезавантажити", або оновити, економіку України. Очевидно, тому в преамбулі до обох програмах уряду Яценюка, від 2014 і 2015 років, сказано, що вони спрямовані на виконання завдань, визначених в коаліційній угоді і угоді про Євроасоціацію. А тексти програм нагадують список доручень, причому в другій позначене не тільки те, що саме треба зробити, але і до якого терміну, і хто відповідальний. Найчастіше зустрічається слово "новий" і похідні від нього – 435 разів. Крім того, з цього слова починається кожен розділ: "Нова оборонна політика", "Нова політика держуправління", і т.д. Причому в другій програмі теж все було "нове". Всього в другій програмі 35,5 тис. слів.

Програма уряду Володимира Гройсмана від 2016 року неймовірно лаконічніша: там всього 2,7 тис. слів. Ключове слово – "реформи". Кожен розділ – це нова реформа, а всього їх було заплановано 17. Ця програма також говорить, що має на меті виконання Коаліційної угоди та угоди про Євроасоціацію.

Програма Олексія Гончарука набагато ширша, хоча до програми Яценюка недотягнула: в ній тільки 25 тис. слів. Вся програма Гончарука – це набір цілей. Слово "мета" зустрічається в ній 269 разів (і це не рахуючи похідних). У преамбулі програми так і записано: "Ця програма – це набір пріоритетних цілей, які ставить перед собою уряд для того, щоб українці жили довше, безпечніше, багатше і щасливіше". І кожен пункт програми – це не завдання для уряду (ухвалити закон, розробити програму і т.п.), а футуристична картинка – на кшталт тих, на яких була побудована і передвиборча програма Володимира Зеленського.

Цілі згруповані по міністерствах, які і повинні працювати над досягненням цих цілей. А всередині міністерств "за досягнення кожної із запропонованих цілей... відповідатиме конкретна особа, що дозволить нам побудувати роботу в уряді за принципом орієнтованості на результат і ефективно здійснювати кадрову політику", – йдеться в програмі.

При цьому, на відміну від програм попередників, в Програмі Кабміну Гончарука для кожного міністерства розписані і конкретні кількісні показники, за якими можна буде судити про те, чи досягнута поставлена ​​мета. Такі собі маркери, або "маяки", на кшталт тих, що розписуються для України в кредитних програмах МВФ. Щоправда, терміни досягнення цих цілей не завжди позначені. Але програма, як зазначено, розрахована на 5 років.

Презентуючи програму діяльності уряду, прем'єр Олексій Гончарук заявив, що постановка і досягнення цілей – "нормальна практика" в цивілізованих країнах. "Ефективність не повинна вимірюватися кількістю проведених заходів, фоточок на Фейсбуці, кількістю зустрічей. Всі ці фейкові паперові галочко-паличкові системи пішли в минуле. Ми спробували поставити кожному міністерству мету, вимірювану показниками. Це те, на що ми орієнтуватимемося найближчим часом, якщо парламент цей документ підтримає", – пояснив Гончарук.

У цьому матеріалі ми проаналізуємо глобальні економічні цілі, яких має намір досягти уряд Олексія Гончарука.

За ВВП переженемо Грузію?

В У програмі вказані такі цілі-маркери на 5 років:

- Економіка України (ВВП) має зрости на 40%.

"Для спрощення розрахунків ми виходимо з того, що 1% інклюзивного економічного зростання дає нам приблизно 15 млрд грн надходжень до держбюджету", – йдеться в програмі Кабміну. Не вказано, щоправда, йдеться про номінальний чи реальний ВВП, в гривнях чи в доларах. Однак в будь-якому випадку ця мета настільки амбітна, що сьогодні багатьом здається нездійсненною. Це означає, що номінальний ВВП до 2024 року має зрости приблизно до 5,6 трлн грн (з близько 4 трлн грн, які очікуються за підсумками 2019 року). Якщо така ж пропорція збережеться і в зростанні ВВП на душу населення (який, як вважається, точніше відображає рівень добробуту жителів держави), це означає, що до 2024 року українці зможуть жити приблизно так, як сьогодні живуть громадяни Грузії і, може бути, трохи гірше албанців. Це, зрозуміло, якщо цю мету програми вдасться виконати.

- Повинно бути створений 1 млн робочих місць.

Всі попередні роки нам обіцяли таку цифру на рік, бувало навіть і більше. Щоправда, скільки насправді зараз створюється робочих місць, статистика скромно замовчує.

- До 2024 року до України має зайти 50 млрд доларів прямих іноземних інвестицій.

Це означає, що щорічний приплив інвестицій повинен зрости в 4-5 разів. На сьогодні до України потрапляє щорічно близько 2-2,5 млрд прямих іноземних інвестицій.

- Всі основні дороги – 24 тис. км – планується привести в гарний стан. Обіцяють активно розвивати залізниці, а також побудувати 5 глибоководних портів і 15 аеропортів.

В Україні, за даними "Укравтодору", налічується близько 164 тис. км доріг, з них 42,8 тис. км – це дороги державного значення. Як заявляли в "Укравтодорі", близько 95% всіх доріг потребують ремонту. Але чекають ремонту в кращому випадку 2-3 тис. км. З 2016 по 2018 роки, наприклад, приведено в порядок 6,8 тис. км доріг. Про будівництво залізниць, портів і аеропортів взагалі не згадували останнім часом.

Прожитковий мінімум піднімуть. Але не одразу

Ще одна мета, поставлена ​​урядом:

- Кожен українець буде забезпечений на рівні реального прожиткового мінімуму.

Про підвищення прожиткового мінімуму до рівня реального нова команда влади говорить не перший день. Сайт "Сьогодні" вже писав про те, що в проекті держбюджету на 2020 рік Кабміну було доручено "вжити рішучих кроків", щоб довести показники прожиткового мінімуму до реального рівня. Представник Кабміну у Верховній Раді Ірина Верещук пояснила, що "прем'єр поставив амбітне завдання збільшити [прожитковий мінімум] до 4,5 тис. грн".

Згадка про таку мету в законі про бюджет на наступний рік дозволяла припустити, що прожитковий мінімум постараються підвищити протягом саме 2020 року. Однак зі слів Олексія Гончарука під час презентації програми роботи уряду, скоріше, випливало, що це завдання віддаленішого періоду.

"Для того, щоб забезпечити такий прожитковий мінімум, економіці необхідно зрости дуже сильно. За нашими розрахунками, мінімум на 33%. Щоб кожна людина, яка потребує такої допомоги від держави, отримала достатньо грошей, щоб вважатися над межею бідності. Повністю це явище подолати найближчими роками буде дуже складно, але ми точно хочемо наблизитися до вирішення цього питання", – сказав, зокрема, прем'єр.

Крім перерахованих, глобальними цілями уряд Гончарука вважає такі:

- рівень забруднення навколишнього середовища зменшиться мінімум на 20%

- демографічний тренд повинен стати позитивним: народжуватися і повертатися до України має більше людей, ніж померти і виїжджати.

У програмі також зазначено, що для досягнення поставлених цілей замість "бюджету проїдання" тепер складатиметься "бюджет розвитку", де доходи розподілятимуться за принципом 70/30. Тобто 70% повинні витрачатися на розвиток економіки, і тільки 30% – на соцзабезпечення.

Крім глобальних цілей, як уже згадувалося, кожне міністерство отримало свої вузькопрофільні, підкріплені конкретними показниками ефективності. Але про них ми розповімо в наших наступних матеріалах.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" повідомляли про те, що уряд вніс до Ради законопроект про ринок землі.

00:00:00 / 00:00:00
Кабмін мінімум ремонт
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Кабинет министров планирует в 2020 году повысить пенсии, зарплаты работникам государственных структур и другие социальные выплаты. Об этом говорится в соответствующем законопроекте № 1282-ХІІ. Чиновники внесли изменения в закон для людей с инвалидностью. «Человек с инвалидностью, который может и хочет работать, должен иметь для этого все возможности… Наличие инвалидности не должно быть причиной бедности и изоляции от общества», — сказано в программе Кабмин...
Политика
Глава Национальной полиции Украины Игорь Клименко 19 октября назначил на пост начальника департамента киберполиции Александра Гринчака. Его первым заместителем назначен Сергей Кропива. Об этом сообщила пресс-служба Нацполиции в Facebook. По словам главы Нацполиции Игоря Клименко, в ближайшее время подразделение будет меняться и развиваться. «Киберполиция является очень важной частью криминального блока всей Нацполиции. В ходе цифровизации всех сфер жизни у...
Общество
Министр здравоохранения Зоряна Скалецкая считает, что основной проблемой вакцинации в стране является отсутствие доверия. Об этом она рассказала в интервью «Украинской правде». «Ключевая проблема в иммунизации в том, что никто никому не доверяет. Не доверяют врачу: „Зачем? У меня есть интернет“. Не доверяют системе: „Откуда мы знаем, что вы закупили?“ Доверяют СМИ, плакатам, смс от соседей. Вакцинация необходима государству», — отметила министр. По ее мнен...
Политика
Пятый президент Украины, лидер «Европейской солидарности» Петр Порошенко раскритиковал проект бюджета на 2020 год, принятый в первом чтении ВР. Об этом сособщает пресс-служба партии «ЕС». «В „Европейской Солидарности“ вдоль и поперек вычитали бюджет следующего года. Понимаем, что это была шутка о зарплатах учителям в четыре тысячи долларов. Сознательная шутка перед президентскими выборами. А если кто-то хохму и принял за чистую монету, то его проблемы. Зна...
Общество
Українські військові в разі відведення від лінії розмежування будуть готові до нових атак бойовиків 0:00 / 3:31 Міністр оборони Андрій Загороднюк заявив, що українські військові негайно повернуться на нині займані позиції після відведення військ, якщо бойовики відновлять обстріли. Про це він сказав під час Години запитань до уряду у Верховній Раді. "Підрозділи Збройних сил будуть перебувати в готовності до негайного реагування на порушення домовленостей що...
Политика
В Государственное управление делами поступили счета за услуги ресторанного обслуживания на сумму более 170 тысяч гривен. Стоимость ресторанного обслуживания во время проведения пресс-марафона Президента Украины Владимира Зеленского в здании Kyiv Food Market, составила более 170 тысяч гривен. Об этом в пятницу, 18 октября, сообщает УНН со ссылкой на ответ из секретариата работы с персоналом и организационного обеспечения деятельности руководителя государств...
Общество
"Укрзализныця" на время осенних школьных каникул назначила 12 дополнительных поездов, в том числе из Покровска в Харьков Об этом сообщила пресс-служба компании. “Еще больше возможностей для путешествий по Украине предоставляет “Укрзализныця” школьникам. В частности, на время школьных каникул по состоянию на 17 октября 2019 уже назначено 12 дополнительных поездов. Проездные документы можно приобрести онлайн или в железнодорожных кассах”, – говорится в сообщ...
Политика
Украина приняла все законодательные акты об амнистии, которые предусмотрены Минскими соглашениями, передает Donbass.live. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Василий Боднар. «На сегодняшний день Украина приняла уже все законодательные акты, необходимые для осуществления в рамках правового поля амнистии в контексте Минских договоренностей», — сказал он в ходе часа вопросов к правительству в Верховной Раде. Замглавы МИД напомнил, что, согласн...
Общество
Фото: американские астронавты Кристина Кук и Джессика Меир (ЕPA/Scanpix) Женщины должны заменить энергоблок на борту МКС В пятницу, 18 октября, две женщины впервые в истории одновременно вышли в открытый космос с борта Международной космической станции (МКС).  Как отмечается, американским астронавтам Кристине Кук и Джессике Меир предстоит заменить вышедший из строя внешний энергоблок на ферме станции. После завершения они доставят неисправный блок обратно...