Прожитковий мінімум вище 4000 грн, ремонт доріг і нові аеропорти – програма Кабміну на 5 років

Кожному міністерству поставлені цілі і призначені відповідальні за їх досягнення

Прожитковий мінімум вище 4000 грн, ремонт доріг і нові аеропорти – програма Кабміну на 5 років, фото-1

/ Фото: Кабинет министров Украины

У нового уряду, схоже, складається традиція найзначніші документи приймати по неділях. Так, у неділю, 15 вересня, Кабмін представив і подав до парламенту проект державного бюджету України на 2020 рік. Рівно через два тижні, 29 вересня, теж в неділю, до парламенту була подана Програма діяльності Кабінету міністрів. Щоправда, її текст з'явився на сайті Верховної Ради тільки в понеділок.

Такі різні програми

На відміну від бюджету, єдиного шаблону складання програми уряду не існує. Тому кожен уряд вкладає в її форму і зміст те, що вважає найважливішим. Так, для уряду Арсенія Яценюка, схоже, найважливішим було закріпити в програмі пункти Коаліційної угоди і тверді наміри України йти на зближення з Європою. А також, ймовірно, хотілося підкреслити намір "перезавантажити", або оновити, економіку України. Очевидно, тому в преамбулі до обох програмах уряду Яценюка, від 2014 і 2015 років, сказано, що вони спрямовані на виконання завдань, визначених в коаліційній угоді і угоді про Євроасоціацію. А тексти програм нагадують список доручень, причому в другій позначене не тільки те, що саме треба зробити, але і до якого терміну, і хто відповідальний. Найчастіше зустрічається слово "новий" і похідні від нього – 435 разів. Крім того, з цього слова починається кожен розділ: "Нова оборонна політика", "Нова політика держуправління", і т.д. Причому в другій програмі теж все було "нове". Всього в другій програмі 35,5 тис. слів.

Програма уряду Володимира Гройсмана від 2016 року неймовірно лаконічніша: там всього 2,7 тис. слів. Ключове слово – "реформи". Кожен розділ – це нова реформа, а всього їх було заплановано 17. Ця програма також говорить, що має на меті виконання Коаліційної угоди та угоди про Євроасоціацію.

Програма Олексія Гончарука набагато ширша, хоча до програми Яценюка недотягнула: в ній тільки 25 тис. слів. Вся програма Гончарука – це набір цілей. Слово "мета" зустрічається в ній 269 разів (і це не рахуючи похідних). У преамбулі програми так і записано: "Ця програма – це набір пріоритетних цілей, які ставить перед собою уряд для того, щоб українці жили довше, безпечніше, багатше і щасливіше". І кожен пункт програми – це не завдання для уряду (ухвалити закон, розробити програму і т.п.), а футуристична картинка – на кшталт тих, на яких була побудована і передвиборча програма Володимира Зеленського.

Цілі згруповані по міністерствах, які і повинні працювати над досягненням цих цілей. А всередині міністерств "за досягнення кожної із запропонованих цілей... відповідатиме конкретна особа, що дозволить нам побудувати роботу в уряді за принципом орієнтованості на результат і ефективно здійснювати кадрову політику", – йдеться в програмі.

При цьому, на відміну від програм попередників, в Програмі Кабміну Гончарука для кожного міністерства розписані і конкретні кількісні показники, за якими можна буде судити про те, чи досягнута поставлена ​​мета. Такі собі маркери, або "маяки", на кшталт тих, що розписуються для України в кредитних програмах МВФ. Щоправда, терміни досягнення цих цілей не завжди позначені. Але програма, як зазначено, розрахована на 5 років.

Презентуючи програму діяльності уряду, прем'єр Олексій Гончарук заявив, що постановка і досягнення цілей – "нормальна практика" в цивілізованих країнах. "Ефективність не повинна вимірюватися кількістю проведених заходів, фоточок на Фейсбуці, кількістю зустрічей. Всі ці фейкові паперові галочко-паличкові системи пішли в минуле. Ми спробували поставити кожному міністерству мету, вимірювану показниками. Це те, на що ми орієнтуватимемося найближчим часом, якщо парламент цей документ підтримає", – пояснив Гончарук.

У цьому матеріалі ми проаналізуємо глобальні економічні цілі, яких має намір досягти уряд Олексія Гончарука.

За ВВП переженемо Грузію?

В У програмі вказані такі цілі-маркери на 5 років:

- Економіка України (ВВП) має зрости на 40%.

"Для спрощення розрахунків ми виходимо з того, що 1% інклюзивного економічного зростання дає нам приблизно 15 млрд грн надходжень до держбюджету", – йдеться в програмі Кабміну. Не вказано, щоправда, йдеться про номінальний чи реальний ВВП, в гривнях чи в доларах. Однак в будь-якому випадку ця мета настільки амбітна, що сьогодні багатьом здається нездійсненною. Це означає, що номінальний ВВП до 2024 року має зрости приблизно до 5,6 трлн грн (з близько 4 трлн грн, які очікуються за підсумками 2019 року). Якщо така ж пропорція збережеться і в зростанні ВВП на душу населення (який, як вважається, точніше відображає рівень добробуту жителів держави), це означає, що до 2024 року українці зможуть жити приблизно так, як сьогодні живуть громадяни Грузії і, може бути, трохи гірше албанців. Це, зрозуміло, якщо цю мету програми вдасться виконати.

- Повинно бути створений 1 млн робочих місць.

Всі попередні роки нам обіцяли таку цифру на рік, бувало навіть і більше. Щоправда, скільки насправді зараз створюється робочих місць, статистика скромно замовчує.

- До 2024 року до України має зайти 50 млрд доларів прямих іноземних інвестицій.

Це означає, що щорічний приплив інвестицій повинен зрости в 4-5 разів. На сьогодні до України потрапляє щорічно близько 2-2,5 млрд прямих іноземних інвестицій.

- Всі основні дороги – 24 тис. км – планується привести в гарний стан. Обіцяють активно розвивати залізниці, а також побудувати 5 глибоководних портів і 15 аеропортів.

В Україні, за даними "Укравтодору", налічується близько 164 тис. км доріг, з них 42,8 тис. км – це дороги державного значення. Як заявляли в "Укравтодорі", близько 95% всіх доріг потребують ремонту. Але чекають ремонту в кращому випадку 2-3 тис. км. З 2016 по 2018 роки, наприклад, приведено в порядок 6,8 тис. км доріг. Про будівництво залізниць, портів і аеропортів взагалі не згадували останнім часом.

Прожитковий мінімум піднімуть. Але не одразу

Ще одна мета, поставлена ​​урядом:

- Кожен українець буде забезпечений на рівні реального прожиткового мінімуму.

Про підвищення прожиткового мінімуму до рівня реального нова команда влади говорить не перший день. Сайт "Сьогодні" вже писав про те, що в проекті держбюджету на 2020 рік Кабміну було доручено "вжити рішучих кроків", щоб довести показники прожиткового мінімуму до реального рівня. Представник Кабміну у Верховній Раді Ірина Верещук пояснила, що "прем'єр поставив амбітне завдання збільшити [прожитковий мінімум] до 4,5 тис. грн".

Згадка про таку мету в законі про бюджет на наступний рік дозволяла припустити, що прожитковий мінімум постараються підвищити протягом саме 2020 року. Однак зі слів Олексія Гончарука під час презентації програми роботи уряду, скоріше, випливало, що це завдання віддаленішого періоду.

"Для того, щоб забезпечити такий прожитковий мінімум, економіці необхідно зрости дуже сильно. За нашими розрахунками, мінімум на 33%. Щоб кожна людина, яка потребує такої допомоги від держави, отримала достатньо грошей, щоб вважатися над межею бідності. Повністю це явище подолати найближчими роками буде дуже складно, але ми точно хочемо наблизитися до вирішення цього питання", – сказав, зокрема, прем'єр.

Крім перерахованих, глобальними цілями уряд Гончарука вважає такі:

- рівень забруднення навколишнього середовища зменшиться мінімум на 20%

- демографічний тренд повинен стати позитивним: народжуватися і повертатися до України має більше людей, ніж померти і виїжджати.

У програмі також зазначено, що для досягнення поставлених цілей замість "бюджету проїдання" тепер складатиметься "бюджет розвитку", де доходи розподілятимуться за принципом 70/30. Тобто 70% повинні витрачатися на розвиток економіки, і тільки 30% – на соцзабезпечення.

Крім глобальних цілей, як уже згадувалося, кожне міністерство отримало свої вузькопрофільні, підкріплені конкретними показниками ефективності. Але про них ми розповімо в наших наступних матеріалах.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" повідомляли про те, що уряд вніс до Ради законопроект про ринок землі.

00:00:00 / 00:00:00
Кабмін мінімум ремонт
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію