Якою буде медреформа при новій владі: вакцинація, захист від інфекцій, трансплантологія

Реформу вторинки відклали, закон про трансплантацію обіцяють запустити до кінця року

Якою буде медреформа при новій владі: вакцинація, захист від інфекцій, трансплантологія, фото-1

/ Фото: Григорій Салай, "Сегодня"

0:00 / 0:59

Захист населення від інфекційних захворювань, збільшення рівня вакцинації дорослих і врегулювання процедури трансплантації органів – такі пріоритети у Зоряни Скалецької, нового міністра охорони здоров'я. Про це вона заявила на своїй першій прес-конференції. Також міністр звернула увагу на скорочення в Україні народжуваності на 40% і пообіцяла розібратися з державною політикою в цьому питанні, уточнивши, що можливим рішенням може стати удосконалення репродуктивної медицини.

"Ми будемо працювати над зростанням тривалості життя і народжуваності. Якщо ми налагодимо роботу в міністерстві, я сама готова приєднатися до зростання населення", – підкреслила Скалецька, правда, не уточнивши, що саме вона мала на увазі.

Не залишила без уваги міністр і нинішню медреформу, яка почалася в 2018 році, але поки торкнулася лише первинну медичну допомогу. За даними міністерства, декларації з лікарями підписали 28 млн українців, однак у багатьох населених пунктах жителям просто ні з ким їх підписувати – немає таких лікарів.

"Треба придумати, як організувати роботу лікаря, який міг би приїжджати в такі населені пункти ... Є проблема фізичної доступності, ми будемо розмовляти з місцевою владою", – пообіцяла Скалецька.

Поки, крім окреслених завдань на майбутнє, конкретних механізмів їх вирішення міністр не озвучила, а це саме те, чого чекають від неї медики. Так, в коментарях до її слів про продовження реформи медицини в Україні лікарі ставлять запитання з приводу співвідношення підписаних декларацій і зарплат, змін у формулах оплати праці медиків.

Павло Ковтонюк, заступник колишнього міністра Уляни Супрун, застеріг: пропозиція оновленого МОЗ фіксувати в тарифі за послугу первинної допомоги відсоток на зарплату вб'є конкуренцію і динаміку розвитку первинки.

"Конкуренція винагороджує хорошого лікаря і хорошого керівника. Регулювання зарплати адміністративними методами вбиває конкуренцію. Від цього виграють тільки погані лікарі і погані керівники", – вважає екс-заступник міністра, застерігаючи міністерство від втручання в господарську діяльність лікувальних установ.

Зараз же лікарі отримують тільки фіксований відсоток від тарифу за кожну підписану декларацію.

Що ж стосується реформи лікарень, яка повинна була стартувати 1 січня 2020 року, то терміни її початку вже перенесені на квітень. У новому МОЗ вважають, що для запуску ще багато чого не зроблено, зокрема оптимізація лікувальних установ проходить незадовільно.

Хто радить міністру

Чимало запитань до нового міністра було і з приводу її заступників і радників, одним з яких став співвласник фармацевтичної компанії Олександр Чумак. Скалецька заявила, що мова про конфлікт інтересів не йде, оскільки її радники не матимуть повноважень, що дозволяють їм діяти у власних інтересах.

"Повноваження будуть тільки щодо формуванню фармполітики, а не щодо прийняття певних рішень, які стосуються якихось привілеїв, пріоритетів або можливостей, – запевнила міністр. – Повірте, у нас до сих пір не сформовано за всі ці роки фармполітіка ... Учасники ринку не можуть між собою домовитися, отже, ми повинні це зробити зі свого боку".

Про іншого радника – Ольгу Голубовську, що була позаштатним головним спеціалістом міністерства при Раїсі Богатирьовій, Скалецька відгукнулася як про "кращого фахівця, якого всі знають".

00:00:00 / 00:00:00
Медреформа влада Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію