Навіщо президентові України план оборони і Нацгвардія: експерти розповіли про ризики

Національну гвардію повернуть під крило президента, а для захисту розроблять "План"

Навіщо президентові України план оборони і Нацгвардія: експерти розповіли про ризики, фото-1

Після формування нового Кабміну в Україні запланували низку ключових змін в силовому і оборонному блоці. Нещодавно президент вніс до Верховної Ради два відповідні законопроекти. За допомогою першого Володимир Зеленський пропонує підпорядкувати Національну гвардію президенту України (зараз вона входить до системи МВС і підпорядкована безпосередньо міністру внутрішніх справ). За допомогою другого документа Зеленський пропонує створити "План оборони України". Кореспонденти новин "Сьогодні" разом з військовослужбовцями та експертами проаналізували можливі плюси і ризики запланованих змін.

"Щодо Нацгвардії так вже було раніше, – розповів "Сьогодні" один з керівників середньої ланки в НГУ. – До початку 2000-х структура була підпорядкована президенту, але потім влада вирішила, що вона дублює функцію внутрішніх військ. Пізніше Нацгвардія увійшла до складу МВС. Якщо знову перейде в підпорядкування президенту, з'явиться ризик негласного протистояння з іншими формуваннями МВС – КОРД або патрульною поліцією – хто, мовляв, краще. Все залежатиме від відносин міністра внутрішніх справ з президентом. Тим більше в законопроекті прописано, що обов'язки гвардійців кардинально не змінюються – вони допомагатимуть іншим силовикам охороняти громадський порядок і конвоювати арештантів і ув'язнених".

Ось тільки в разі ухвалення законопроекту президент сам прийматиме рішення про передислокацію, зміну місця розташування і визначення зон відповідальності оперативно-територіальних об'єднань, військових частин і підрозділів Нацгвардії. Серед плюсів експерти і самі гвардійці називають можливе підвищення престижу НГУ і поліпшення умов фінансування.

Другий законопроект, який вніс гарант, стосується оборони країни. Згідно з документом, ключова зміна – вводиться в обіг таке поняття,як  "План оборони України". Це, по суті, низка документів, в яких будуть прописані конкретні виконавці, порядок і терміни військових, економічних, політичних, наукових та інших заходів країни з підготовки до збройного захисту в разі збройної агресії. За словами військового експерта Ігоря Романенка, створення "Плану" давно назріло.

"Нова влада вносить корективи до документів у відповідності зі своєю оцінкою ситуації. У військових, а тим більше в нинішніх умовах, повинна бути персональна юридична відповідальність за те, що відбувається в армії, тому все буде прописано в документах".

За його словами, останнім часом в більшість документів, що стосуються оборони, було внесено настільки багато змін, що ситуація зажадала створення єдиного і затвердженого плану оборони.

Узгодження плану може затягнутися

Військовий експерт Сергій Згурець каже, що мета створити "План" з'явилася після того, як з'ясувалося: багато силові структури, крім армії, а також місцева влада, виявилися не готові до оборонних заходів:

"Наприклад, зараз триває робота над "Оборонним оглядом", який буде завершений, можливо, до кінця листопада. "Огляд" враховує всі можливі сценарії і оптимальні способи протидії. Після цього План оборони дозволить тепер уже ефективніше попрацювати з органами влади на місцях, що донедавна було проблематично".

Щоправда, деякі військові побоюються, що створення "Плану" може загрузнути в бюрократії.

"Військовим потрібна у всьому гранична чіткість, щоб все було розкладено по поличках з урахуванням субординації, – каже капітан запасу Максим Злобін. – Незважаючи на те, що зараз в армії бардаку куди менше, ніж ще 5 років тому, все одно доведеться докласти зусиль, щоб все з усіма узгодити і звести в єдиний план".

Як повідомляли новини "Сьогодні", наприкінці червня президент заслухав доповідь начальника Генерального штабу ЗСУ Руслана Хомчака про стан справ в армії, хід їх реформування та шляхи вирішення проблемних питань. Також Зеленський заявив, що з 2020 року стандарти НАТО повинні впроваджуватися в ЗСУ.

Раніше українські військові розповідали, чого очікують від Зеленського. Детальніше дивіться в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Президент Найгвардія Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію