Імпічмент, податки, прокуратура: чим цього тижня займається Рада

На порядку денному – ціла низка "революційних" законопроектів

Фото: М. Палинчак

"Прогрівши двигуни" на старті сесії (коли, нагадаємо, Верховна Рада в пленарному режимі працювала всього лише день), з вівторка, 10 вересня, новий український парламент готовий включити "повні оберти". У режимі "нон-стоп" народні депутати працюватимуть два тижні. У планах – розгляд цілої низки найважливіших законопроектів, які серйозно змінюють правила гри в тій чи іншій сфері. Сайт "Сьогодні" подає до уваги читачів найзнаковіші з проектів, які має намір розглянути Верховна Рада поточного тижня.

Імпічмент президента зроблять, як мінімум, можливим

Всього з вівторка по п'ятницю народні депутати запланували розглянути близько 40 законопроектів. Почнуть же свою роботу з обговорення проекту закону "Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)" (№1012). Проект, поданий президентом Володимиром Зеленським як невідкладний, вже викликав бурхливі дискусії у Верховній Раді.

Опозиція нарікала, що закон про імпічмент, на відміну від законопроекту про скасування депутатської недоторканності, поданий як звичайний законопроект, а не проект змін до Конституції. У партії влади ж зазначають, що головне завдання документа – зробити можливою процедуру імпічменту в принципі.

Справа в тому, що особлива процедура відсторонення глави держави прописана в Конституції. Однак протягом десятиліть була "неробочою" через неякісно виписане або ж взагалі відсутнє законодавство, що конкретизує процедуру. Очевидно, прогалини в законодавстві з'явилися і підтримувалися всі ці роки не випадково. З ухваленням закону №1012 імпічмент президента буде можливий, як мінімум, теоретично.

Законодавче поле "декомунізують"

Ще один "революційний" законопроект, який нехай і спізнився на десятиліття, завершить "декомунізацію" законодавчого поля України. Проект закону "Про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" про скасування дії актів СРСР і УРСР на території України" (№1075), скасовує акти УРСР, все ще діють в нашій країні.

Виняток робиться для Декларації про суверенітет, Акту проголошення Незалежності, актів, що стосуються адміністративно-територіального устрою і державного кордону України, актів організаційно-розпорядчого та індивідуального характеру, а також підтверджених міжнародних договорів.

Крім того, тимчасово (до 30 вересня 2020 року) продовжать діяти Житловий кодекс УРСР і Кодекс України про адміністративні правопорушення. Також безстроково (але до затвердження відповідних законів) діятимуть деякі інші акти, наприклад "Про свободу совісті та релігійні організації", "Про зовнішньоекономічну діяльність" і т.д. Затвердження законопроекту скасовує явно застарілі закони, які не відповідають реаліям.

Справжню "революцію" в органах держуправління влаштує закон № 1066 "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади". Крім іншого, закон дозволить набирати до держслужби за контрактом. Також значно спрощуються процедури найму на роботу і звільнення чиновників. Зазначимо, що оптимізація держапарату і підвищення його ефективності – серед вимог, які висувають до України міжнародні фінансові організації і наші зарубіжні партнери.

Депутатів дозволять обшукувати і прослуховувати, а корупціонерів надійно "закриють"

Цілий блок законопроектів, які парламент розгляне цього тижня, присвячений реформуванню системи. Так, проект закону № 1009 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства") прибирає з законодавчого поля т.зв. "поправки Лозового", які свого часу викликали шквал критики. Нагадаємо, що ці поправки змінили терміни проведення досудового розслідування і встановили монополію держави на проведення експертиз. Наслідком їх стала перевантаженість судів, а також те, що злочинці отримали можливість уникати покарання. Також проект №1009 дозволить проводити стосовно народних депутатів без дозволу Верховної Ради різні слідчі дії: прослуховувати телефони, обшукувати і т.п. Таким чином нещодавнє рішення парламенту про скасування депутатської недоторканності отримує "законодавче забезпечення". Нарешті, ще однією " "фішкою" проекту є норма, що дозволяє суддям не призначати в обов'язковому порядку розміри застави для осіб, підозрюваних в корупції в особливо великих розмірах. Тобто після затвердження закону корупціонери вже не зможуть так легко виходити з СІЗО під заставу, як це було попередніми роками.

Генпрокуратуру реформують, закон про незаконне збагачення – повернуть

Проект №1025, який парламент розгляне сьогодні, дозволить зменшити навантаження на Антикорупційний суд: цей судовий орган розглядатиме лише дійсно важливі і резонансні справи. Також сьогодні депутати розглянуть зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, завдяки яким зменшиться тиск на бізнес. Так, з Кримінального кодексу приберуть статтю про фіктивне підприємництво. Також закон підніме суму податків, після несплати якої слідує кримінальне покарання.

Проект №1032 про першочергові заходи щодо реформування органів прокуратури має головною метою швидке розв’язання кадрових питань та "перезавантаження" прокуратури. Крім іншого, проект передбачає реформування структури Генпрокуратури і наділення генпрокурора новими повноваженнями, переатестацію прокурорів і скорочення чисельності прокуратури на третину, ліквідацію військової прокуратури і т.д.

Також депутати мають намір серйозно реформувати відносно новий держорган – Нацагентство з питань запобігання корупції. Парламент розгляне відразу два законопроекти, які передбачають реформування НАЗК: президентський і альтернативний, поданий народним депутатом Іваном Крульком ("Батьківщина").

Ще одним ключовим законопроектом, який парламент розгляне цього тижня, буде проект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів". Документ, по суті, є заміною скасованої Конституційним судом статті про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Нагадаємо, що це рішення викликало серйозну критику західних партнерів України і поставило під загрозу співпрацю з МВФ, безвіз і репутацію України на міжнародній арені.

"Євробляхам" дадуть відстрочку

Ще один блок законопроектів, які розгляне парламент поточного тижня, стосується українських доріг. Представники нової влади вже неодноразово заявляли, що в наступні п'ять років мають намір приділити "дорожньому питанню" найсерйознішу увагу. Треба думати, нинішній законодавчий "залп" з проблеми – лише перший в черзі. Однак дуже важливий.

Так, законопроект №1061 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з управління безпекою автомобільних доріг" засновує інститут дорожніх аудиторів, а також регламентує процедуру аудиту. Так, передбачається, що аудит безпеки доріг як на стадії проектування, так і на стадії експлуатації – не рідше, ніж раз на три роки. Проект закону №1063 передбачає наповнення Дорожнього фонду за рахунок, в тому числі, деяких видів штрафів (насамперед штрафів за "перевантаження" техніки). Ще один проект (№1041) наділяє Кабмін правом здійснювати середньострокове планування будівництва та ремонту доріг. Зараз перелік доріг, які будуватимуть чи ремонтуватимуть, затверджується щорічно.

Крім цього, парламент має намір зробити ще один "подарунок" автомобілістам – принаймні частини з них. Законопроект №1030, який Верховна Рада розгляне в четвер, на три місяці відсуває крайній термін перереєстрації "євроблях".

Інвестклімат спробують поліпшити

Великий блок питань, які має намір розглянути цього пленарного тижня Верховна Рада, – економічні законопроекти. Про найважливіших з них сайт "Сьогодні" вже докладно розповідав. Так, саме цього тижня будуть розглянуті законопроекти №1053 і №1073, які дозволять продавцям здійснювати розрахункові операції за допомогою смартфонів. Одночасно проекти "б'ють" по тіньових операціях.

Серед переліку законопроектів – проект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" (№1059). Документ вносить поправки до цілої низки законів і спрямований на захист прав акціонерів і стимулювання інвестиційної діяльності в Україні.

Також будуть розглянуті проекти, які змінюють правила на ринку банківських і фінансових послуг, які впроваджують національну транзитну систему і т.д.

0:00 / 4:10
Верховна Рада тиждень імпічмент
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
"Після "Нормандії"в Кремлі було ухвалене рішення продовжити стріляти, зробити упор на снайперів і вбивати кожен день" Україна наближається до "Парижу-2" – зустрічі лідерів Нормандської четвірки, яка запланована на квітень в Берліні. Більше ніж через два тижні після заяви Владислава Суркова про відставку, в Кремлі, нарешті, офіційно підтвердили, що український напрямок тепер курує заступник АП РФ Дмітрій Козак. Хоча указу Путіна про звільнення Суркова ми та...
Общество
Если бы выборы президента Украины проводились в феврале, за действующего главу государства Владимира Зеленского проголосовали бы 38,4% граждан, опрошенных центром SOCIS. Пятому президенту Петру Порошенко отдают предпочтение 9,6%. Если бы выборы президента Украины проходили в феврале, их бы выиграл действующий глава государства Владимир Зеленский. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного Центром социальных и маркетинговых исследований SOCIS.Е...
Политика
Украина не планирует отказываться от военной службы именно в 2020 году Министерство обороны выступило с разъяснением слов заместителя министра обороны Александра Полищука, который заявил, что Украина не планирует отказываться от призыва на военную службу. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны. Сообщается, что Украина не планирует отказываться от призыва на службу именно в 2020 году. После этого периода будет рассматриваться возможность отказа от призы...
Политика
Бывшая нардеп ВР Надежда Савченко заявила, что не собирается уходить с телеэкранов. Об этом и многом другом экс-депутат рассказала в эксклюзивном интервью телеграмм -каналу PavlovskyNews. В частности, она отметила: «Я сейчас ничего не делаю, у меня нет денег, но мне ничего не надо. Я могу голодать, как в тюрьме. Но я останусь кричать на людей с телевизора — мы не просыпаемся, не ищем путей, нас топят — мы не выплываем. Мы все живем в коррупционном государс...
Общество
Перед полетом всегда нужно читать правила эвакуации из самолета. Пассажиры, выжившие в авиакатастрофах, рассказали о своем спасении и посоветовали, как следует вести себя в случае крушения самолета. Об этом пишет издание The Sun. Так, выживший в авиакатастрофе в горах Колумбии в 2016 году Эрвин Тумири вел себя спокойно: он принял позу эмбриона и поставил между ног сумку, в то время как остальные пассажиры встали со своих мест и начали кричать. Джоани Фетер...
Происшествия
В Киеве на пересечении улицы Васильковской и Голосеевского проспекта, неподалеку от гостиницы "Мир", задержали мужчину, который стрелял по прохожим из пневматического оружия. Очевидцы утверждают, что стрелка задержали и передали полиции активисты, передает "УНН". Уточняется, что сейчас на место инцидента прибыли патрули полиции. Устанавливаются все детали происшествия. Информация о пострадавших пока отсутствует. Напомним, работникам полка полиции особого н...
Общество
В Петровском районе неподконтрольного Украине Донецке на Трудовских люди шестой год живут в бомбоубежище из-за непрекращающихся обстрелов. Фото разрушенного поселка и его жителей опубликовали в одном из сообществ в соцсети.По данным ресурса, эти люди не бездомные, они просто прячутся от регулярных обстрелов, так как дома у большинства из них значительно пострадали. Бомбоубежище сохранилось еще с советских времен. Вместе с дончанами здесь живут и их домашни...
Общество
В понедельник в Украине ожидаются порывы ветра, которые могут достигать штормовых показателей, дневная температура местами повысится до +14, переменная облачность, без осадков. Источник: Укргидрометцентр, синоптик Наталья Диденко в Facebook Детали: На западе Украины ожидается повышение температуры до 12 ... 14 градусов тепла днем, в центре +9...+11, на востоке +3...+7, в южных регионах до +9 градусов. Ночью в большинстве областей температура будет держатьс...
Политика
Бывший советник Министра обороны Украины и Петра Порошенко, волонтер Юрий Бирюков назвал бойцов Вооруженных сил Украины, которые голосовали на выборах за Владимира Зеленского, "ублюдками". Так общественный деятель отреагировал на новость о том, что нынешний президент Украины поддерживает идею совместного патрулирования с представителями ОБСЕ и "Л/ДНР" в зоне конфликта на Донбассе. Пост с резкой критикой Зеленского и части украинских военнослужащих Бирюков...