Україна проти Росії в Радбезі ООН: хто кого

Держава-агресор очолила Раду безпеки ООН. Що це означає для України

/ Фото: AFP

На початку вересня Росія на один місяць очолила Раду безпеки ООН. У громадян України інформація про це викликала зрозумілі побоювання: чи не вийде так, що Кремль скористається моментом і "продавить" в Радбезі те чи інше рішення, що стосується нашої країни, як "продавив" на початку літа своє повернення в ПАРЄ? Експерти сайту "Сьогодні" стверджують, що боятися нам нічого. Хоча спробувати зробити чергову підлість Україні Москва може.

Україна "в фокусі"

Для початку зазначимо, що Україна в останні роки, на жаль, не була обділена увагою як Ради безпеки ООН, так і Організації об'єднаних націй. Чому "на жаль" – зрозуміло: інтерес до нашої держави був викликаний аж ніяк не якимись позитивними моментами, а подіями в Криму і на Донбасі.

Пік уваги РБ ООН до України припадає на 2014 рік. І теж зрозуміло, чому. Анексія Криму і окупація Донбасу відбулися саме в 2014-му. Тільки за ініціативою української сторони Радбез ООН збирався на термінові засідання, в ході яких обговорювалася Україна, 17 раз. За цим показником наша країна поступилася тільки обговоренню ситуації на Близькому Сході. Крім того, обговорення ситуації в Україні відбувалося на засіданнях, ініційованих іншими державами. У тому числі Росією. Москва ініціювала засідання РБ в цьому році чотири рази. Обговорювалися ситуація на Донбасі, зростання потоку біженців в РФ, збитий малайзійський Боїнг. Ніяких рішень прийнято не було.

Що стосується ККД цих численних засідань, то він (якщо, звичайно, розраховувати ККД виключно виходячи з кількості прийнятих Радою Безпеки рішень), на жаль, невеликий. Проекти резолюцій виносилися в 2014-му на голосування всього двічі. 15 березня відбулося обговорення "референдуму" в Криму, за результатами якого затвердження проекту заблокувала, скориставшись правом вето, Росія. А ось 21 липня Радбез, екстрено скликаний після того, як над Донбасом був збитий малайзійський "Боїнг", прийняв резолюцію, в якій підтримав проведення всебічного міжнародного розслідування НП. Всі інші обговорення не передбачали затвердження резолюцій.

У 2015-му Україна ініціювала засідання Радбезу набагато частіше. У цей рік з ініціативи нашої країни відбулося всього 7 засідання РБ ООН. При цьому проект резолюції був винесений на голосування всього один раз – на засіданні 29 липня. Стосувався він заснування трибуналу щодо Боїнга. Цей проект також був ветований Москвою.

Активність України в 2015-му знизилася не тільки тому, що в лютому найбільш гостра фаза війни на Донбасі завершилася. А й тому, що Радбез ООН, нарешті, зміг затвердити ключову резолюцію щодо ситуації на сході нашої країни. Сталося це 17 лютого 2015 року – через кілька днів після укладення других мінських угод. І стосувалося безпосередньо Мінська-2. Саме на цю резолюцію РБ ООН під №2202 згодом посилалися і продовжують посилатися у всіх міжнародних документах. Право вето до неї не було застосовано Москвою з однієї простої причини: засідання, на якому документ розглядався, було скликано Росією, документ розроблявся за безпосередньої участі Росії, і, природно, він влаштовував Росію.

У 2016-2017 роках увага до України на цьому майданчику практично зійшло нанівець. З ініціативи нашої країни було ініційовано всього два засідання – в квітні 2016- го (обговорювалася ситуація на Донбасі і прогрес реалізації Мінська) і в лютому 2017 го. Останнє було скликано через різке загострення на сході нашої країни, засідання випереджало спеціальну заяву Ради безпеки. Росія в ці роки розгляд "українського питання" не ініціювала.

Нарешті, в останні два роки активність як України, так і Росії в РБ ООН знову зросла. У 2018-му з ініціативи нашої держави відбулося відразу чотири засідання Радбезу.

29 травня РБ ООН обговорювала ситуацію на Донбасі, при цьому порушувалося питання введення миротворців на окуповані території. Твердження резолюції не передбачалося. 6 липня Рада безпеки ще раз розглянула ситуацію на сході України і затвердила заяву голови РБ (про неї трохи нижче). 30 жовтня Радбез з ініціативи України обговорив т.зв. "вибори" в ОРДЛО. Нарешті, 26 листопада 2018 року Рада безпеки зібралася на екстрене засідання з приводу агресії Росії в Азовському морі, захоплення українських кораблів і полону моряків. Рішень прийнято не було.

Нарешті, в 2019-му з ініціативи України Радбез збирався один раз, 25 квітня. На обговорення було винесено рішення Росії надавати жителям окупованих українських територій російське громадянство. Більше засідань в нинішньому році з ініціативи нашої країни не було. Однак саме в 2019-му на майданчику активізувалася Росія. 12 лютого з її ініціативи Радбез розглянув питання реалізації мінських угод. 20 травня Росія скликала засідання з питання про закон "Про статус української мови", прийнятий в Україні в квітні. Нарешті, 16 липня – в день вступу закону в силу – Радбез був скликаний Росією повторно. В жодному з випадків рішень прийнято не було.

0:00 / 2:18

Боятися нічого

Відзначимо, що, починаючи з 2014 року, Росія перебуває в Радбезі одночасно в двох статусах. Офіційно – в статусі постійного представника СБ ООН. Неофіційно – в статусі меншини. Підтримка Росії в Радбезі мінімальна, часто засідання (в тому числі ініційовані Москвою) приймають характер "побиття немовлят". Так, навіть на засіданні з питання української мови наші союзники не втомлювалися нагадувати Москві про Донбас і про роль Росії в цій війні. Очевидно, що, якби не було у РФ права вето, результати всіх вищезазначених засідань були б більш результативними з точки зору утвердження підсумкових документів.

Однак повернемося до сьогоднішньої ситуації і поспішаємо розвіяти побоювання читачів. Той факт, що Росія очолила Радбез ООН, жодним чином не може вплинути на рішення, які приймає цей орган.

"Повноваження голови і взагалі керівництва Радбезу ООН носять більше символічний характер, ніж розпорядчий. Все-таки Радбез – орган колегіальний, консультації щодо кожного рішення проводяться колегіально, і колегіально ж затверджується рішення", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

На цьому ж наголошує глава Центру проблем РФ Націнституту стратегічних досліджень Петро Бурковський.

"Повноваження голови Радбезу ООН ніяких особливих бонусів не дає. Звичайно, вони можуть більше надавати слово своїм союзникам, можуть запросити когось на засідання. Але це, в кінцевому рахунку, ні на що не впливає. США, Велика Британія, Франція – будь-яка з цих дружніх нам держав здатна заблокувати негативне для України рішення", – зазначає експерт.

Проте одна перевага у голови все ж є, зазначає Олександр Мусієнко. Це черговість розгляду питань. Держава, яке очолює СБ, може постаратися в першу чергу актуалізувати питання, які її більше цікавлять.

"Що цікавить Росію? Україна, Сирія, Іран. Думаю, за цими трьома напрямками можливі ініціативи. Відносно України не думаю, що мова буде йти про перегляд якихось рішень: Росія неодноразово заявляла, що її задовольняє стан речей і резолюція №2202, якою були затверджені Мінські угоди. Але можливі спроби ініціювати розгляду того ж мовного питання, гуманітарної ситуації. Росія чудово розуміє, що її позиція не буде підтримана в Раді Безпеки, що рішення, яке  задовольняє її, не буде. Але розгляд того чи іншого питання в РБ – це в будь-якому випадку спосіб привернути увагу до цього питання", – зазначає Олександр Мусієнко.

На думку Петра Бурковського, місяць – невеликий термін, тому навіть при бажанні Росія може встигнути винести на Радбез один-два питання, не більше. За його словами, це може бути питання виконання Мінська або питання по Сирії, Ірану, розриву договору РСМД – в їх актуалізації Москва також зацікавлена.

У свою чергу, політолог, професор Києво-Могилянської Академії Олексій Гарань зазначив в коментарі сайту "Сьогодні", що Росія якщо і використовує своє головування, то більше для пропаганди.

"Думаю, особливих небезпек для України тут немає. Будуть, звичайно, щось говорити – для внутрішньої пропаганди і для зовнішньої, але нічого страшного не станеться. У нас є союзники, які не дадуть пройти рішенням, що ущемляють інтереси України. Тому, навіть якщо буде Росією ініційовано якесь слухання і, відповідно, російська преса підніме з цього приводу чергову "хвилю", українцям не варто хвилюватися", – сказав експерт.

В принципі, слова експертів абсолютно справедливі. Ротація голів РБ ООН відбувається раз на місяць. З огляду на, що в РБ входять 15 держав, Москва отримує цю посаду майже щорічно. І ніяких особливих вигод, як можна судити за результатами останніх п'яти років, вона для себе не отримала.

Більш того, коли Росія очолювала Радбез в останній раз – а це було в червні минулого року, – РБ піднесла Москві неприємний подарунок. Затвердивши 6 червня (про це йшлося вище) заяву, яку був змушений зачитувати постійний представник Росії при ООН Василь Небензя, що очолював РБ. Не те щоб текст заяви повністю не влаштовував Москву – в такому випадку рішення було б, безумовно, ветовано. Однак, звичайно ж, це був далеко не той документ, який хотіла б зачитувати в Радбезі Росія. Україна сприйняла цю невелику перемогу як певну моральну сатисфакцію.

Україна Росія ООН
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Спикер Верховной Рады Дмитрий Разумков подписал закон «Об особой процедуре устранения Президента Украины с поста (импичмент)». Такие данные содержатся на странице соответствующего законопроекта № 1012 на сайте Верховной Рады. Отмечается, что возможность смещения президента с поста в порядке импичмента предусмотрена ст. 111 Конституции. В тексте документа сказано: «Импичмент является внесудебным конституционным процессом, по содержанию которого Верховная Ра...
Общество
Експерти вважають, що сезонність більше не впливає на курс так, як раніше, отже відчутної девальвації може і не бути Курс гривні цього року таки подолав позначку в 25 гривень за долар в бік зниження. Причому це явно не було випадковістю: офіційний курс "24 з копійками" тримається вже тиждень з явною тенденцією до зниження, незважаючи на те, що Нацбанк досить активно викуповує долари на міжбанку. На 19 вересня НБУ встановив офіційний курс долара 24,66 грн....
Общество
Завдяки міжнародним організаціям нашій країні вдалося економити до 40% коштів з держбюджету Прибрати корупцію і отримати надійних постачальників ліків – саме для цього 2015 року закупівлі ліків передали міжнародним організаціям. Цю норму нещодавно ледь не прибрали у Верховній Раді. Але народних депутатів переконали продовжити закупівлі препаратів в міжнародних організаціях на два роки. Потім ліками займатиметься державне підприємство "Медичні закупівлі Укр...
Политика
Бывший президент Украины Петр Порошенко считает, что Россия не хочет выполнять свою часть Минских соглашений. Его слова приводит «Интерфакс». По мнению политика, если бы Россия на самом деле стремилась к возобновлению мира в Донбассе, то первым сигналом стало бы возвращение Украине контроля над границей. Нынешние действия Москвы он называет «закреплением плацдарма для дальнейшего наступления». «Минские договоренности предусматривают ряд условий по безопасн...
Политика
Найближчими місяцями на українців очікують істотні зміни. Після ухвалення нового закону "Про столицю", а також завершення децентралізації, по всій країні відбудуться дострокові місцеві вибори. При цьому у Києві вони можуть відбутися набагато раніше, вже у грудні 2019 року. З чим це пов'язане і хто тепер керуватиме столицею – з'ясовував OBOZREVATEL . Ця стаття про: новий законопроєкт "Слуги народу" про столицю; те, що після його ухвалення кияни можуть безпо...
Политика
Первый президент Украины Леонид Кравчук рассказал, когда нам стоит ожидать заметных изменений в стране к лучшему. Об этом он заявил на презентации своей книги. По мнению Кравчука, новой украинской власти понадобится для этого 7 лет. Он также заявил, что мечтает и сам застать эти времена «Я на сто процентов уверен, что Украина изменится к лучшему на протяжении ближайших семи лет. Ибо этого захотел народ. И народ привел к власти людей, которые, на мой взгляд...
Политика
Формула Штайнмайера прежде всего предусматривает проведение местных выборов в ОРДЛО. В простейшем виде идея Штайнмайера звучит так: «особый статус через честные, демократические выборы в соответствии со стандартами ОБСЕ». Согласно плану местные выборы на неподконтольных Киеву территориях Донецкой и Луганской областей должны проходить под контролем ОБСЕ. И если ОБСЕ подтвердит, что выборы соответствуют международным стандартам, только тогда эти территории м...
Общество
Скільки лікар набрав пацієнтів, що закуповувала ваша лікарня – можна буде перевірити онлайн. В Україні запустили інструмент "Відкрита медреформа", який реалізовувався в рамках проекту USAID/UKaid "Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS". Це один з кроків до того, щоб зробити медицину прозорішою. Навіщо потрібен інструмент "Відкрита медреформа" і що кожен громадянин може перевірити у своїй лікарні, дізнавався сайт "Сьогодні". В...
Политика
Президент Владимир Зеленский встретился с переселенцами-участниками АТО. Глава государства пообещал разработать программу обеспечения жильем переселенцев, которые защищали независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Об этом на своей странице в Facebook написал глава общественного движения участников АТО и граждан с временно оккупированной территории Вячеслав Серпокрылов. "Встреча с президентом Владимиром Зеленским состоялась. Очень ко...
Новости по теме
Разумков подписал закон об импичменте главы государства
Порошенко уличил Россию в желании сделать линию фронта новой границей
Кличко vs Зеленський: чим закінчаться війни за Київ і коли будуть вибори
Кравчук рассказал, когда в Украине ситуация изменится к лучшему
Что такое формула Штайнмайера и почему ее все обсуждают: главное
Зеленский готовит программу по обеспечению жильем переселенцев-участников АТО
Шефчович анонсировал новые переговоры по газу
Украина снимает ограничения для жителей Донецкой и Луганской областей по перемещению товаров
Названа дата заседания совета НАТО в Украине
«Все от Лукавого»: Порошенко заявил, что Украина никогда не соглашалась на «формулу Штайнмайера»