Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Міністр охорони здоров'я пообіцяла зайнятися вакцинацією дорослих

Новий міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька збирається продовжувати розпочату реформу. За її словами, команда Уляни Супрун зробила чимало, але ще багато потрібно зробити. 

Пріоритети нового міністра

Скалецька вже назвала кілька пріоритетів у своїй роботі. Перше – життя людини і його збереження: ніхто більше в уряді не займається збереженням життів і здоров'я, крім Міністерства охорони здоров'я. "Ми повинні відпрацювати питання екстреної медичної допомоги. Реформа триває з 2012 року, і вона не завершена. Є багато питань, які треба розв’язати", – зазначила, зокрема, Скалецька.

Фото: facebook.com/zoryana.chernenko

Фото: facebook.com/zoryana.chernenko

Другий пріоритет – трансплантологія. Тривалий час вирішення цього питання відтягалося. Скалецька заявила, що вже розмовляла і з представниками Міністерства фінансів, і з фахівцями МОЗ: "Цього тижня ми проводимо нараду. Ми робитимемо все, щоб до кінця року підготуватися і не відкладати знову".

Третій дуже важливий напрямок – доступна якісна і високотехнологічна медична допомога. "Ми працюватимемо над зростанням тривалості життя. В Україні у людини з 55 років проблеми якщо не з тиском, так з серцем. Ми повинні працювати, щоб такі проблеми зустрічалися набагато пізніше і людина жила довше", – заявила міністр.

Ще одне завдання, яке поставила Скалецька, – це зростання народжуваності. За останні п'ять років народжуваність скоротилася на 40%. Державна політика з цього питання має бути визначена, вважає Скалецька. Це може бути програма репродуктивного здоров'я або скринінгові програми.

Вакцинуватимуть і дорослих

Насамперед Зоряна Скалецька пообіцяла розробити порядок реагування на інфекційні спалахи і зайнятися вакцинацією дорослих.

"Вакцинація була дуже добре опрацьована минулим урядом в частині закупівель вакцин згідно з календарем щеплень. На сьогодні стоїть питання забезпечення вакцинацією і дорослого населення", – заявила міністр.

/ Фото: Getty Images

Справа в тому, що довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна відбутися в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років.

Вакцинація була одним із пріоритетів команди Уляни Супрун. Міністерство передало закупівлі вакцин міжнародним організаціям, а самі закупівлі тепер плануються на три роки вперед. Також наявність всіх щеплень у дітей тепер обов'язкова для відвідування школи.

Декларації з лікарями підпишуть всі, а зарплату лікарів "захистять"

Реформа первинки (медична допомога сімейного лікаря, терапевта, педіатра) відбулася 2018 року. Українці замість дільничних лікарів тепер можуть вибирати, у кого лікуватися, без прив'язки до місця реєстрації. На сьогодні декларації з лікарями підписали близько 28 млн українців.

Скалецька каже, що декларацію мають підписати всі. При цьому міністр зазначає, що доступ до первинної медицини обмежений або зовсім відсутній в деяких селах.

"Є необхідність покрити всі населення України, а не тільки щоб 28 млн осіб мали доступ до сімейного лікаря. Це першочергове завдання на сьогодні – знайти інструменти, як це зробити. Ну і, звичайно, фізична доступність. Говоритимемо з місцевою владою, оскільки питання рівномірного розподілу доступу до медустанов критичне", – заявила міністр.

00:00:00 / 00:00:00

Сьогодні зарплата лікарів прив'язана до кількості пацієнтів. За кожну людину, з якою лікар підписав декларацію, Національна служба здоров'я платить медустанові певний тариф. Сума залежить від віку пацієнтів. За дітей і літніх – більше, за молодь і людей середнього віку – менше. Яку зарплату отримуватиме лікар, визначає лікар за колективним договором.

/ Фото: Анатолiй Бойко, "Сегодня"

Тариф переглянуть, заявила міністр. Оскільки до нього включено все, від комунальних послуг до видаткових матеріалів і зарплат, Скалецька хоче зафіксувати в тарифі відсоток на зарплати лікарям.

"У різних медустановах дуже відрізняється рівень первинної медичної допомоги: десь він високий, а десь при величезному навантаженні деклараціями лікарі отримують по 5-6 тис. гривень, як і раніше. Ми повинні захистити лікарів шляхом встановлення захищеного відсотка зарплати в межах тарифу", – заявила Зоряна Скалецька.

Спеціалізована медична допомога і страхування

Цього року триває підготовка до реформи в спеціалізованій медичній допомозі. Повноцінно вона повинна запуститися 2020 року. Поки пілотний проект проходить на Полтавщині. Щоб потрапити до лікаря вторинної меддопомоги, потрібно буде отримати направлення від свого сімейного лікаря.

"Щоб повністю запустити вторинку через НСЗУ наступного року, через договори, як це передбачено законом, гарантованим пакетом, на сьогодні ще багато чого не зроблено. Щодо оптимізації медичних закладів робота досить слабка. Не за всіма статтями, передбаченими програмою медичних гарантій, є розрахунки. Ми цим займатимемося. До нового року ми це зробимо", – зазначила Скалецька.

/ Фото: Анатолiй Бойко, "Сегодня"

З приводу введення страхової медицини, яку обіцяє ввести команда президента, Скалецька заявила, що поки у неї немає конкретного бачення. Все залежатиме від того, що запропонує парламент своїм законопроектом.

"Коли ми побачимо законопроект і його приймуть, то після цього у нас буде виклик інтегрувати його в чинну систему. Мені цікаво подивитися на модель страхування, яку в підсумку запропонують. Моделі обговорювалися, але вони різні, і там дуже багато деталей, які впливають на кінцевий результат", – прокоментувала міністр.

Чиитайте також: "Якщо ви прийдете без направлення до лікаря, медзаклад має право попросити оплатити прийом": інтерв'ю з Олегом Петренком, керівником Національної служби здоров'я

Екстрена допомога

Екстрена допомога ще не реформована до кінця. У кількох регіонах діють пілотні проекти. Але щоб повністю трансформувати надання екстреної допомоги, треба міняти диспетчеризацію, закуповувати нові карети, перенавчати фельдшерів на парамедиків.

"Для мене зараз важливіше не те, чи приїде машина, а те, куди вона завезе. Тому що ми не маємо мережі, куди ми можемо везти пацієнта, ми не маємо нормальної диспансеризації. Так, це важливо, чи будуть парамедики в машині, чи навчимо ми їх, але якщо ми дбатимемо тільки про це і тільки на це кидатимемо свої ресурси і гроші, налагодженої роботи екстреної допомоги у нас не буде. Тому ми подивимося, що є, подивимося, що нам пропонують іноземні держави, які хочуть надати нам допомогу, але це не є ключовим і єдиним", – прокоментувала міністр.

/ Фото: fdu.org.ua

За її словами, основна робота щодо мережі відділень інтенсивної терапії та лікарень вестиметься з місцевою владою, без цього розмови про парамедиків не мають сенсу.

"Я мала переговори з міністром інфраструктури про те, що ми разом відпрацьовуватимемо (ці питання. – Ред.). Які, наприклад, їм за своїми планами потрібно зробити дороги, щоб ми могли виконувати наші плани", – додала Скалецька.

Медреформа Україна міністерство
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Спикер Верховной Рады Дмитрий Разумков подписал закон «Об особой процедуре устранения Президента Украины с поста (импичмент)». Такие данные содержатся на странице соответствующего законопроекта № 1012 на сайте Верховной Рады. Отмечается, что возможность смещения президента с поста в порядке импичмента предусмотрена ст. 111 Конституции. В тексте документа сказано: «Импичмент является внесудебным конституционным процессом, по содержанию которого Верховная Ра...
Общество
Експерти вважають, що сезонність більше не впливає на курс так, як раніше, отже відчутної девальвації може і не бути Курс гривні цього року таки подолав позначку в 25 гривень за долар в бік зниження. Причому це явно не було випадковістю: офіційний курс "24 з копійками" тримається вже тиждень з явною тенденцією до зниження, незважаючи на те, що Нацбанк досить активно викуповує долари на міжбанку. На 19 вересня НБУ встановив офіційний курс долара 24,66 грн....
Общество
Завдяки міжнародним організаціям нашій країні вдалося економити до 40% коштів з держбюджету Прибрати корупцію і отримати надійних постачальників ліків – саме для цього 2015 року закупівлі ліків передали міжнародним організаціям. Цю норму нещодавно ледь не прибрали у Верховній Раді. Але народних депутатів переконали продовжити закупівлі препаратів в міжнародних організаціях на два роки. Потім ліками займатиметься державне підприємство "Медичні закупівлі Укр...
Политика
Бывший президент Украины Петр Порошенко считает, что Россия не хочет выполнять свою часть Минских соглашений. Его слова приводит «Интерфакс». По мнению политика, если бы Россия на самом деле стремилась к возобновлению мира в Донбассе, то первым сигналом стало бы возвращение Украине контроля над границей. Нынешние действия Москвы он называет «закреплением плацдарма для дальнейшего наступления». «Минские договоренности предусматривают ряд условий по безопасн...
Политика
Найближчими місяцями на українців очікують істотні зміни. Після ухвалення нового закону "Про столицю", а також завершення децентралізації, по всій країні відбудуться дострокові місцеві вибори. При цьому у Києві вони можуть відбутися набагато раніше, вже у грудні 2019 року. З чим це пов'язане і хто тепер керуватиме столицею – з'ясовував OBOZREVATEL . Ця стаття про: новий законопроєкт "Слуги народу" про столицю; те, що після його ухвалення кияни можуть безпо...
Политика
Первый президент Украины Леонид Кравчук рассказал, когда нам стоит ожидать заметных изменений в стране к лучшему. Об этом он заявил на презентации своей книги. По мнению Кравчука, новой украинской власти понадобится для этого 7 лет. Он также заявил, что мечтает и сам застать эти времена «Я на сто процентов уверен, что Украина изменится к лучшему на протяжении ближайших семи лет. Ибо этого захотел народ. И народ привел к власти людей, которые, на мой взгляд...
Политика
Формула Штайнмайера прежде всего предусматривает проведение местных выборов в ОРДЛО. В простейшем виде идея Штайнмайера звучит так: «особый статус через честные, демократические выборы в соответствии со стандартами ОБСЕ». Согласно плану местные выборы на неподконтольных Киеву территориях Донецкой и Луганской областей должны проходить под контролем ОБСЕ. И если ОБСЕ подтвердит, что выборы соответствуют международным стандартам, только тогда эти территории м...
Общество
Скільки лікар набрав пацієнтів, що закуповувала ваша лікарня – можна буде перевірити онлайн. В Україні запустили інструмент "Відкрита медреформа", який реалізовувався в рамках проекту USAID/UKaid "Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS". Це один з кроків до того, щоб зробити медицину прозорішою. Навіщо потрібен інструмент "Відкрита медреформа" і що кожен громадянин може перевірити у своїй лікарні, дізнавався сайт "Сьогодні". В...
Политика
Президент Владимир Зеленский встретился с переселенцами-участниками АТО. Глава государства пообещал разработать программу обеспечения жильем переселенцев, которые защищали независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Об этом на своей странице в Facebook написал глава общественного движения участников АТО и граждан с временно оккупированной территории Вячеслав Серпокрылов. "Встреча с президентом Владимиром Зеленским состоялась. Очень ко...