Через ЄС в Україні не буде дешевих яблук: на що вплине скасування заборони експорту наших овочів і фруктів

Вето ЄС на експорт наших фруктів могло б ненадовго збити ціни

Через ЄС в Україні не буде дешевих яблук: на що вплине скасування заборони експорту наших овочів і фруктів, фото-1

Напередодні Єврокомісія скасувала для України своє рішення про заборону експорту до ЄС наших овочів і фруктів як небезпечних для здоров'я людей, повідомляє офіційний сайт Єврокомісії – ec.europa.eu. Експерти агроринку кажуть, що це врятувало від багатомільйонних втрат українських виробників яблук, томатів, перцю та ін. Але позбавило наших покупців можливості запастися вітамінами задешево, оскільки ціни на внутрішньому ринку майже не знизяться. Якою буде вартість фруктів та овочів для консервації, з'ясували "Сьогодні".

Проблема

Як роз'яснили в Українській плодоовочевій асоціації, ще 21 березня 2019 р. ЄС прийняла директиву про додаткову перевірку агропродукції не з країн ЄС – України, Молдови, Туреччини, Сербії, США, Канади та ін. – на відсутність в ній низки небезпечних мікроорганізмів. Оскільки в Україні їх ніколи не було, про це поінформували Єврокомісію з аграрних питань і запропонували дозволити ввезення, але рішення щодо нас було прийнято лише вчора.

"Ринок ЄС важливий для наших садівників, хоча він не найбільший, – говорить економіст інвестдепартаменту Продсільгоспорганізаціі ООН (ФАО) Андрій Ярмак. – У сезоні 2018/19 рр. до ЄС було продано близько 6 тис. т. Якби поставки не розблокували, втрати садівників становили б до 5 млн доларів, або 15% всієї експортної виручки. До 4 млн доларів втратили б виробники томатів, перцю, баклажанів і т. д., але це аж 50% їх експорту".

Також Ярмак зазначив, що посилення фітосанітарних норм – це дієвий спосіб підтримки своїх виробників, який ЄС застосовує регулярно. Але для України зробили виняток. Як роз'яснила вчора екс-міністр агрополітики Ольга Трофімцева, щоб експортувати яблука, груші, томати та ін., нашим виробникам треба отримати в Держпродспоживслужбі України документ, який підтверджує, що продукція поставляється з місць, вільних від карантинних організмів, визначених у директиві ЄС 2019/523.

Что будет с ценами

Експерти продринку прогнозують сезонне зниження цін на фрукти та овочі в Україні, передусім на яблука, але воно буде недовгим.

"У вересні варто очікувати здешевлення яблук в роздробі на 20-25%, або на 4-5 грн/кг, до 12-20 грн/кг за сортові, ще 1-2 грн/кг подешевшають сорти, які не можуть довго зберігатися, – розповів нам директор Асоціації постачальників торгмереж Олексій Дорошенко. – Груші і так не подешевшали б (зараз 35-50 грн/кг), оскільки і експорт їх малий, і урожай цього року невисокий".

А ось на ціну польових овочів, передусім помідорів, заборона на експорт не впливав, роз'яснив експерт, оскільки вони йдуть лише на внутрішній ринок.

Банани і апельсини стануть доступнішими

З заморських фруктів у вересні можуть подешевшати банани, прогнозують експерти. За словами Дорошенка, банани є основними конкурентами яблук у покупців.

"Банан завжди коштував 1 долар за кіло, тому вони зараз недорогі через міцну гривню (25 грн/долар), – аналізує Дорошенко. – Але якщо ціна яблук впаде, то покупець переключиться на них, і в торгмережах почнуться акції на банани. Ближче до зими яблука подорожчають, а долар піде вгору, і заморські фрукти теж стануть дорожче. Але не апельсини: цього року в Португалії, звідки їх до нас завозять, очікується хороший урожай "помаранчевих", який перевищить торішній рекорд – понад 400 тис. т. Це може знизити ціни на них до "яблучних" – 20-25 грн/кг. Поки неясно, що буде з мандаринами: в деяких партіях з Туреччини і Єгипту при перевірці були виявлені личинки плодової мухи. Якщо виявиться, що весь урожай заражений, ціни на іспанські мандарини можуть злетіти на чверть – до 60 грн/кг".

00:00:00 / 00:00:00
Яблука Україна ЄС
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію