Реформа або показуха: чи потрібно скорочувати кількість нардепів Ради

На думку політологів, ініціюючи такі зміни, треба вивчити досвід інших країн і провести підготовчу роботу, а не брати нове число з повітря

Реформа або показуха: чи потрібно скорочувати кількість нардепів Ради, фото-1

/ Фото: REUTERS/Gleb Garanich

Скорочення кількості народних депутатів з 450 осіб до 300 – це популізм, шоу, мета яких викликати лише оплески суспільства. У цьому зійшлися думки політичних експертів Дмитра Васильєва та Віталія Бали.

Так, на думку політичного консультанта Дмитра Васильєва, аргументи ініціаторів цієї зміни звучать непереконливо.

"Мені здається, це популізм, бо ті аргументи, які я вчора чув від представника Комітету, який пропонував ці зміни, сумнівні. Мовляв, народ хотів, щоб депутатів було менше, і ми повинні це зробити. І те, що це допоможе заощадити бюджет. Може, так, а може, й ні. Якщо народ хотів, і депутати не допрацьовують, то тоді, може, давайте всю Верховну Раду розпустимо? І буде кілька людей, які прийматимуть законодавчі рішення", – говорить Васильєв.

Сьогоднішня влада стежить за тим, щоб сподобатися суспільству, вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. А це, як вважає політолог, не завжди потрібно робити.

"Насправді, з моєї точки зору, до цього питання треба підходити не з позиції "подобається чи не подобається", а з позиції реальної доцільності. Це не повинно бути якоюсь фішкою, після втілення якої хочеться почути оплески", – коментує Бала.

Як вважає Васильєв, скорочуючи кількість депутатів, Україна повинна орієнтуватися на практику інших країн і обґрунтовано проводити якісь зміни.

"Якщо порівнювати з іншими країнами, то в Німеччині 709 депутатів, у Франції 925, в Росії 450. Якщо ми хочемо, щоб було так, як в Росії, тоді давайте. Я не розумію причини, чому це треба робити і від чого може залежати кількість. Якщо ми йдемо до двопалатного парламенту - добре. Але тоді до цього треба підходити більш ґрунтовно", – продовжує експерт.

Якщо орієнтуватися на те, що кількість депутатів повинна відповідати кількості населення України, то тут спочатку важливо провести підготовчу роботу і з'ясувати реальну кількість українців.

"Що стосується кількості депутатів, то спочатку треба зробити перепис, щоб реально розуміти, скільки людей. А потім відходити від якоїсь конкретної цифри", – доповнює Бала.

Зміна кількості нардепів має відбувається в рамках реформи – підсумовують експерти.

"Це повинна бути реформа, а не кількісна зміна. А з приводу реформи я не почув жодних пропозицій. На даному етапі це політичний популізм. Не обов'язково в негативному сенсі. До чого це призведе, також поки не розумію", – підсумовує Васильєв.

Нагадаємо, що даний законопроект президента Володимира Зеленського пропонує внести поправки до статті 76 Конституції, встановивши конституційний склад Верховної Ради в 300 народних депутатів, які обираються на п'ять років , а не 450, як зараз.

Президентський законопроект № 1017, що передбачає скорочення кількості членів українського парламенту на третину, включений до порядку денного другої сесії Верховної Ради і направлений до Конституційного суду.

Відповідне рішення 3 вересня підтримали 258 народних депутатів, після чого документ пішов по інстанціях.

Верховна Рада нардепи Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію