Сенсори для кнопкодавів: депутати Верховної Ради голосуватимуть за відбитком пальців

В "Слузі народу" хочуть розв’язати проблеми парламенту новими технологіями

Приклад. Схожа система, з сенсорною кнопкою і планшетом, працює в Київській міській раді. Фото: kiev.klichko.org
Приклад. Схожа система, з сенсорною кнопкою і планшетом, працює в Київській міській раді. Фото: kiev.klichko.org

У Верховній Раді знову обговорюють варіант голосування за відбитком пальця. Партія "Слуга народу" планує боротися з неперсональним голосуванням. 

Історія кнопки

Нардеп від "СН" Давид Арахамія повідомив, що вони намагаються впровадити сенсорну кнопку для голосувань, щоб боротися з кнопкодавством. Лідер політсили "Слуга народу" Дмитро Разумковнагадав, що така система існує давно, але "чомусь не використовується". Дійсно, модернізувати систему голосувань почали 2008 року – з бюджету витратили майже півмільйона гривень на розробку сенсорної кнопки, яка повинна була доповнити систему "Рада III".

За задумом, нардеп однією рукою 10 секунд тримав сенсорну кнопку, а інший вибирав – він "за", "проти" чи "утримався". Але ще під час демонстрації виявилося, що депутати з великими долонями можуть провернути цей трюк однією рукою. У "Раді IV" дефект усунули, але до пленарної зали вона так і не дійшла. Наступного разу до розробки повернулися 2013-го. І знову безрезультатно – щоб показати недосконалість системи, нардепи зламували її за допомогою телефону, а їх помічники "заклинювали" її звичайними зубочистками.

У липні 2014-го спікер парламенту Олександр Турчинов зазначив: на обладнання зали ВР сенсорними кнопками потрібно 92 млн грн. З 2016-го навіть оголосили відповідний тендер, але незабаром скасували і його. До слова, з 2015-го система "Рада IV" працює в Київраді. Крім сенсорної кнопки, її доповнили планшетом українського бренду, який дає доступ до всіх потрібних для депутатів документів. Ціна одного такого пульта становила 12 тис. грн.

Технології

Це не вперше, коли в "Слузі народу" хочуть залучати нові технології для контролю за роботою нардепів. У партії кажуть про плани використовувати штучний інтелект, щоб стежити за голосуванням не тільки членів "СН", а взагалі всіх парламентаріїв. Однак політолог Руслан Бортник зазначає: якщо говорити про технології, то насамперед потрібно робити відкритий законодавчий процес.

"Щоб громадськість і журналісти бачили, як іде робота над першим, другим читаннями, як працюють в комітетах групи, – каже він. – З сенсорною кнопкою ще простіше. У нас завжди опозиція виступає за неї, а влада – проти. Але, звісно, необхідно вводити сенсорну кнопку, і я знаю, що вона вже давно змонтована в сесійній залі. Але, на мій погляд, за ключовими голосуваннями (конституційними і бюджетними), тобто за тими, в яких взагалі довіри не вистачає до електронної системи, потрібно проводити голосування іншими інструментами. Наприклад, підняттям рук, як це прийнято в парламенті Великої Британії".

Санкції для кнопкодавів

Санкції для так званих "піаністів" у ВР наразі тільки обговорюються. Разумков, наприклад, пропонує карати їх або високими штрафами (50-80 тис. грн), або ввести кримінальну відповідальність.

"Руки не рубатимемо", – пообіцяв він.

За останні п'ять років від нардепів було багато пропозицій щодо боротьби з кнопкодавством. За цей проступок пропонували не допускати на 10 пленарних засідань, штрафувати на 50 тис. грн і навіть відправляти до в'язниці на 10 років.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що Зеленський вніс до Ради законопроект про боротьбу з "кнопкодавством" . Це питання, поряд із зняттям депутатської недоторканності, стало одним з перших, які порушив новий президент України.

Також писалося, що народний депутат Антон Яценко з депутатської групи "Відродження" здивував масштабами кнопкодавства, проголосувавши за шістьох.

Верховна Рада сенсори Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии