Гроші за просто так: як працює система базового безумовного доходу

Теорія рівності народилася ще в XVI столітті, але її пілотні проекти активно відпрацьовуються в Фінляндії, Канаді та інших країнах тільки останні десятиліття

/ Фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"

Інновації змінюють сучасний світ. Водії, офіціанти починають поступатися роботам робочі місця. Інженери і лікарі повинні уважно стежити за освітніми тенденціями, щоб зберегти кваліфікацію. майбутнє лякає тотальним безробіттям, втратою сенсу життя і відсутністю грошей на основні потреби.

Вирішити проблеми землян може так званий базовий безумовний дохід (ББД). Дана соціальна концепція передбачає регулярні виплати громадянам якогось гарантованого мінімуму. Причому допомога повинна надходити всім членам суспільства, незалежно від рівня доходу, необхідності працювати або так далі. Ця ідея соцрівності має плюси і мінуси, кажуть експерти, тому вже не одне століття за кордоном йдуть експерименти з метою знайти ідеальну формулу ББД, яка буде необтяжливою для бюджету і ефективною для людей.   

Історія

Вперше тема загального міндоходу сходить до XVI століття. 1516 року лорд-канцлер Англії Томас Мор опублікував цікаву книгу під яскравою назвою "Утопія". У праці була піднята ідея створення системи справедливого розподілу багатства. У підсумку концепція про те, що всі люди мають право на постійний дохід, почала активно вкорінюватися в умах учених.

Ідея масштабувалася в XVIII столітті завдяки англо-американському філософу Томасу Пейну, який в 1797 році представив роботу "Аграрна справедливість". Тут письменник запропонував одноразово виплачувати міндохід особам старше 21 року. А джерелом допомоги, на думку Пейна, могли стати податки на власників земельних ділянок.
Ще популярнішою тема ББД стала на початку XX століття. Тоді британський інженер Кліффорд Дуглас запропонував світу теорію соціального кредиту. У своїх роботах "Економічна демократія", "Кредитна влада і демократія", "Соціальний кредит" автор обґрунтував ідею: кожному громадянину належить частка національного багатства. Тому суспільство повинно розподіляти нацдивіденди як безвідсотковий кредит між усіма членами суспільства. Цей підхід дозволив би ліквідувати розрив між поняттями "купівельна спроможність" та "ціни на пром- і продтовари". Тему соцкредиту завзято підтримали прості люди в 1930-х роках, адже на вулиці вирували криза і безробіття. Ідея Дугласа стали настільки відомою, що навіть виросла в політрухи в різних країнах.

І що зараз

В середині уже минулого століття тема ББД відійшла на другий план. А все тому, що система соцпідтримки в західних країнах стала грунтуватися на таких показниках, як стаж, зарплата тощо. Але водночас в 1986-му була створена Європейська мережа базового доходу (BIEN), що об'єднала прихильників ББД. А в 2004-му структуру перетворили у Всесвітню мережу базового доходу. Мета організації – пов'язувати вчених, студентів і активістів з різних країн, зацікавлених в темі базового доходу, а також популяризувати цю соцідею на планеті. Для цього BIEN щорічно проводить конференції, обговорює дослідження, поширює нові ідеї ББД.

В цілому зараз експерти вивчають можливість впровадження різних моделей базового доходу. Наприклад, німецька активістка Сюзанні Віст пропонує щомісяця збільшувати банківський рахунок громадян Німеччини на 1500 євро для дорослих і 1000 євро для дітей. Професор Віденського університету економіки Франц Херрманн вважає, що ББД треба формувати і у вигляді міннабору товарів і послуг. Австрійський соціолог Манфред Фюльзак впевнений: забезпечити виплати базового доходу потрібно не тільки громадянам своєї країни, а й прикордонних територій, щоб знизити потоки мігрантів. 

Суперечки

В якості аргументів "за" аналітиками називаються боротьба з бідністю, реалізація права на свободу від рабської праці, викорінення злочинності, зниження витрат на охорону здоров'я. Аргументи "проти": ризики масового припливу мігрантів і велике навантаження на бюджети країн. Правда, впровадження ББД дозволило б позбутися неефективних соцпрограм, наприклад різних пільг і допомог, впевнений керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

"Паралельно для виплат ББД влада може використовувати різні джерела. Наприклад, це можуть бути доходи від приватизації, держінвестицій, прибуток від видобутку надр тощо. Також можна оподатковувати високотехнологічні компанії або виплачувати ББД в криптовалюті через держбанки. У будь-якому випадку уряди розвинених країн будуть впроваджувати ці соцпроекти в найближчі 5-10 років, оскільки глобалізація економіки, цифровізація суспільства і зміна парадигми зайнятості зажадають тотальної фінпідтримки громадян", – вважає Забловський. 

Україна: виплати чітко за списком

Експерти вважають, що в Україні можна впроваджувати будь-яку концепцію базового безумовного доходу. Це можуть бути щомісячні виплати жителям певних територій або одноразова компенсація до 18-річчя, виходячи з права народження в країні. 

"Перш ніж визначати оптимальну концепцію ББД для українців, потрібно відштовхуватися від маси параметрів: місцева специфіка, особливості соцзабезпечення, демографічна ситуація, макропоказники. І лише потім можна впроваджувати пілотний проект, який в разі успіху треба масштабувати по країні", – упевнений економіст Андрій Забловський. 

За його словами, модель щомісячних платежів для певної групи населення може мати позитивний резонанс, але для цього потрібно виконати низку критеріїв.

"Такими умовами, наприклад, можуть бути певні форми зайнятості – від навчання до стимулювання підприємницькою діяльністю", – звертає увагу експерт. 

Водночас Забловський не виключає, що в Україні може бути запроваджений і так званий економічний паспорт для українців, озвучений в передвиборчій програмі Володимира Зеленського. Нагадаємо, ідея – в наступному: 18-річні українці можуть отримувати частину доходу від продажу ресурсів (газу, нафти, лісу).

"Це, по суті, є модифікацією концепції базового безумовного доходу. Такий підхід може бути актуальним при реалізації кардинальної реформи державних інститутів, ефективному адмініструванні соціальних виплат, захисту прав власності, справедливої судової системи", – впевнений Андрій Забловський.

/ Фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"

Світ: лотерея в ФРН і плани в Гімалаях

Виплату безумовного базового доходу в різних варіантах запускали чи не на всіх континентах. Наприклад, протягом 70-80-х років минулого століття в США провели чотири подібних експерименти, які тривали від трьох до п'яти років. Деякі з них діють і сьогодні. На Алясці з 1982 року частина коштів постійного фонду штату (формується за рахунок нафтових доходів) розподіляється між усіма жителями у формі дивідендів. Вони складають приблизно 10% від середнього доходу за попередні п'ять років і розподіляються рівномірно по роках. Сума дивідендів становила 331 долар на одну людину в 1984 році. З 1996 року вона перевищила 1000 доларів, досягнувши піку в 2015 році (2072 долара). Щоб претендувати на виплату, потрібно прожити на Алясці принаймні 12 місяців.

  • Німеччина

У 2014 році в Німеччині берлінський підприємець Мікаель Бохмеєр став ініціатором експерименту "Мій базовий дохід" – він відібрав 26 осіб, які отримували по 1000 євро на місяць. Відбір проходив в одному з берлінських театрів перед реальною аудиторією і транслювався онлайн. Влаштований він був у вигляді лотереї, а кошти на експеримент збирали через краудфандінг (добровільний збір грошей в інтернеті). У підсумку донорами стали понад 30 тисяч осіб. Уже після завершення цієї програми Бохмеєр розповів про декілька її учасників. Наприклад, один з них витратив першу тисячу євро на вечірку, щоб "вивести нудьгу зі свого організму". Інший кинув роботу в кол-центрі і повернувся на навчання, щоб стати вихователем в дитячому садку.

  • Африка 

Було кілька ініціатив різного рівня з впровадження безумовного доходу і в Африці. Наприклад, в Намібії такий експеримент провели два місцевих відомства – Бюро соціального розвитку та Інститут трудових ресурсів і досліджень. Проект тривав з січня 2008-го по грудень 2009 року. Жителі сіл Омітаре і Очіверо отримували по 100 намібійських доларів (164 грн) на місяць. В результаті на цій території знизився рівень злочинності і збільшився рівень відвідуваності в школах. В Уганді бельгійська некомерційна організація Eight з січня 2017 року щотижня виплачує по 8 євро (прожитковий мінімум для однієї дорослої людини і двох дітей) кожній родині в селі Форт-Портал. В цілому, мова йде про 50 домогосподарств, а отримувати гроші вони будуть до кінця цього року. Цей експеримент супроводжується цілим серіалом документальних фільмів. На сьогоднішній день зняли вже 24 епізоди.

  • Індія

Цього року влада одного з індійських штатів Сіккім (розташований він на північному сході країни, в Гімалаях) оголосила про плани провести експеримент з впровадженню базового доходу для всіх своїх громадян. У цьому штаті проживають 610 577 осіб. Втім, деталі ініціативи поки залишаються туманними, і навіть неясно, скільки будуть платити кожному жителю. Та й пуск відбудеться не скоро – в 2022 році. Але якщо цей експеримент спрацює в одному штаті Індії, незабаром до нього може приєднатися і вся країна – в кінці минулого року з джерел індійські ЗМІ дізналися, що прем'єр-міністр Нарендра Моді розглядає ідею впровадити базовий дохід для малозабезпечених по всій країні. А першими можуть стати індійські фермери. Відзначимо, що індійські економісти вже не один раз пропонували впровадити базовий дохід. Економічний радник уряду Індії Арвінд Субраманьян пропонував в 2016-2017 роках ввести виплати в розмірі 7620 рупій ($ 109) на місяць. Індійський економіст Пранаб Бардхан вважає, що держава повинна виплачувати мінімум 4-5 тисяч рупій ($ 57-71).

/ Фото: AFP

Фіни: безробіття не побороли, але імідж підняли

А ось в Фінляндії, яка чи не першою зважилася на подібний крок, експеримент щодо виплати базового доходу виявився неефективним. Цю ідею фінський уряд виношував з 2015-го. У 2016 році з 175 тисяч претендентів за допомогою жеребкування вибрали 2 тисячі щасливчиків. Однак в конкурсі взяти участь змогли далеко не всі – лише фіни у віці 25-28 років, які на той момент отримували допомогу по безробіттю. Експеримент стартував в 2017-му – кожен з його учасників раз на місяць отримував 560 євро (сума, яка дорівнює допомозі). Для порівняння – в минулому році прожитковий мінімум у фінів становив 700 євро. Влада країни також планувала збільшити з часом суму виплат до 800 євро. Базовий дохід не впливав на інші соцвиплати, але якщо людина починала отримувати допомогу по догляду за дітьми вдома, переїжджала в іншу країну або йшла служити в армію військовим, вона припиняла участь в експерименті. Протривав він до кінця 2018 року, і продовжувати його влада країни поки відмовилася.

У пенсійно-соціального відомства, яке Фінляндії називається Kela, було кілька цілей. По-перше, влада сподівалася, що безумовна виплата змусить працездатних, але малозабезпечених людей шукати роботу. По-друге, вони сподівалися підняти імідж держави у світі. З другим завданням експеримент впорався.

"Фінляндія змогла поліпшити свій імідж. Це питання зацікавило багатьох, і нас це навіть здивувало. Це – унікальне. Подібний інтерес раніше викликав тільки материнський пакет (набір речей першої необхідності, який видають в пологовому будинку матерям після народження дитини)" – зазначив спікер Kela, куратор експерименту Оллі Кангас.

А ось основне завдання так і не вдалося вирішити: в лютому цього року в Kela відзвітували, що рівень зайнятості серед учасників експерименту не змінився. Втім, хоча вплив на безробіття виявився мінімальним, за даними чиновників, ті, хто отримував базовий дохід, "стали щасливішими і здоровішими". У квітні соцвідомство опублікувало ще один звіт. У ньому йшлося про те, що учасники експерименту почали більше довіряти іншим людям і владі.

Дохід гроші суспільство
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии