Працевлаштування випускників вишів контролюватимуть: навіщо це потрібно

44% випускників вишів і училищ працюють абсолютно в іншій сфері, не пов'язаній зі своєю спеціальністю

/ Фото: pexels.com

Нещодавно Міністерство освіти і науки спільно з Пенсійним фондом почали роботу над створенням системи моніторингу працевлаштування випускників вузів і профтехів. Поки що складно сказати, як функціонуватиме ця система, адже вона знаходиться тільки на стадії розробки. Сайт "Сьогодні" розібрався, навіщо потрібен такий моніторинг, хто займатиметься його впровадженням і як часто українські випускники працюють не за фахом.

Що це за ініціатива і коли вона запрацює

У Міністерстві освіти давно думали впровадити систему, яка б дозволяла визначати, скільки студентів після закінчення навчальних закладів йдуть працювати за фахом.

"Така система дозволить відстежувати успішність подальшого кар'єрного зростання випускників з прив'язкою до закінченого навчального закладу та аналізувати перспективи університету або профтеху", – пояснила міністр освіти Лілія Гриневич, додавши, що на основі нових даних відомство оцінить якість навчання в вишах і вдосконалює свою політику щодо них.

Міністр додала, що МОН не може створити таку систему самостійно, оскільки для цього необхідно інтегрувати реєстри, які знаходяться у різних структур.

Тому потрібно буде звести разом Єдину державну електронну базу з питань освіти і Реєстр застрахованих осіб, який адмініструє Пенсійний фонд.

"Нарешті ми досягли змін в законодавстві. Тепер потрібно, щоб все це дійсно почало впроваджуватися. Щоб на 2020 р. були закладені гроші на розробку ІТ-системи, а вже 2021 року це було здано в експлуатацію", – пояснив в коментарі "Сьогодні" директор Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний.

Навіщо це потрібно

Завдяки такій системі моніторингу студенти зможуть вибирати, до якого вишу краще вступати, тому що бачитимуть, скільки випускників того чи іншого навчального закладу знайшли собі роботу і де вони взагалі працюють.

До слова, наявність роботи у колишніх студентів уже давно перевіряють в Польщі, Литві, Угорщині, Австрії, Іспанії. А доступ до підсумків перевірки там мають всі громадяни. На спеціальних порталах там розміщують інформацію про те, скільки осіб і який вуз закінчили, що вивчали, скільки випускників знайшли роботу, хто з них підприємець, а хто – найманий співробітник, а також яка їхня середня зарплата.

Читайте також:Підсумки вступної кампанії 2019: студенти більш осмислено вибирали спеціальність, але багато хто йшов на політологів

Директор Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний в коментарі "Сьогодні" розповів, що така система покаже рівень зайнятості випускників університетів, що буде певним покажчиком при виборі вишу для наступних абітурієнтів. Оскільки буде чітко зрозуміло, які перспективи на ринку праці є у випускників того чи іншого університету, а зараз такої інформації просто немає. До того ж, система допоможе правильно і ефективніше розподіляти державні гроші при формуванні бюджетних місць.

"Там, де у нас є бюджетна сфера, ми бачитимемо, який був прихід в професію. Наприклад, на сьогодні ми випускаємо з бакалаврату 6-7 тис. вчителів, хтось надходить на магістратуру і потім звідти випускається, припустимо, 5 тис. вчителів. Але ми не бачимо, куди вони йдуть далі. Хто з них входить в професію, а хто – ні. Тут з'являється велике питання, можливо, потрібно зменшити все це в обсязі? Може, випускати не 5 тис. вчителів, тому що з них більшість не доходить до шкіл, можливо, нам потрібно концентрувати фінансування, щоб підготовка була якіснішою, а зарплати вищими", – пояснює Єгор Стадний.

Також зараз посилюється кадровий дефіцит, який потрібно відстежувати і розуміти, де знаходяться випускники на ринку праці. Цей аналіз дозволить краще концентрувати і спрямовувати державні кошти на підготовку кадрів для державних сфер. Експерт додає, що це допоможе і роботодавцям, які бачитимуть, чим зайняті потрібні їм фахівці.

До слова, побоюватися за свої персональні дані не варто.

"Йдеться не про те, щоб показувати, де працює кожна людина, йдеться про глобальні категорії. Система не стежитиме за кожним, вона даватиме зібрані дані, зведені в великі категорії", – додає Стадний.

Експерт також пояснив, що система показуватиме не роботу за фахом, тому що це явище, яке себе вичерпало, а саме вхід в професію. А ось категорія роботи за фахом зараз актуальна тільки для випускників профтехів, там, де спеціальність точно відповідає професії.

"У вас є півтора року навчання на машиніста будівельного крана, і відповідно професія буде такою ж. А ось якщо ви випускаєтеся зі спеціальності філологія, економіка, менеджмент – зовсім не обов'язково, що ви повинні бути вчителем в школі, може бути маса професій. Головне, щоб ви були там, де потрібна кваліфікація саме вищої освіти. Ось це зможе вимірювати система. Умовно кажучи – чи працюєте ви там, де потрібна вища освіта, або ж касиром в супермаркеті, фотографом, тестувальником в ІТ-компанії, де не потрібна вища освіта", – зазначив Стадний.

Де працюють студенти

Згідно зі звітом Міністерства освіти і науки України, найпопулярнішими спеціальностями серед абітурієнтів 2019 року були такі спеціальності, як "Філологія", "Право", "Менеджмент", "Комп'ютерні науки", "Середня освіта". Схожі переваги були у абітурієнтів роком раніше.

Щоправда, цікаво те, що запити роботодавців кардинально відрізняються. В експертно-аналітичному центрі кадрового порталу hh.ua | grc розповіли в коментарі "Сьогодні", що найбільшим попитом 2019 року користувалися IT-фахівці (на них припадало 15% всіх розміщених протягом 2019-го вакансій), фахівці з продажу (14%) і маркетингу (9%), виробничий і адміністративний персонал (по 6%).

"Такі відмінності між уподобаннями абітурієнтів та фактичними потребами роботодавців є передумовою дисбалансу попиту та пропозиції на ринку праці України. Однак тут варто враховувати той факт, що велика кількість претендентів шукають роботу не за фахом навчання. Так, згідно з опитуванням, проведеним кілька років тому серед користувачів порталу hh.ua | grc, зовсім в іншій сфері працюють 44% респондентів, ще 20% лише частково пов'язані з отриманою спеціальністю. Говорячи про причини такої ситуації та перекваліфікації, більшість респондентів заявляли про проблеми з пошуком роботи", – коментує ситуацію Юлія Дрожжина, фахівець експертно-аналітичного центру hh.ua | grc.

Ті 44% респондентів, які працюють абсолютно в іншій сфері, назвали головні причини такого рішення:

  • 43% мали проблеми з пошуком роботи;
  • 38% скаржилися на низьку зарплату;
  • 27% не влаштовувала відсутність кар'єрних перспектив;
  • 23% втратили інтерес і розчарувалися в обраній професії.

"Крім того, згідно з опитуванням, серед тих, хто не працює за фахом, найбільше експертів природних і гуманітарних наук, педагогів. І якщо в перших двох випадках йдеться скоріше про низьку затребуваності фахівців на ринку, то в ситуації з працівниками освіти головною причиною зазвичай є низький рівень зарплат", – пояснює Юлія Дрожжина.

Згідно з цим опитуванням, найбільший відсоток тих, хто не працює за фахом, виявився у випускників, які вивчають природничі науки – 52%, у людей з педагогічною освітою і гуманітарних ця цифра становить 37%, у тих, хто вивчав маркетинг, рекламу і медіакомунікації, – 43% , а у інженерів і людей з технічною освітою – всього 32%.

Саме для того, щоб врегулювати ці питання, і розуміти, куди йдуть працювати випускники вишів і профтехучилищ, потрібна така система моніторингу. Вона дозволить студентам робити усвідомленіший вибір, доцільніше направить державні гроші і допоможе шукати потрібні кадри роботодавцям.

Як зміняться правила вступу до вишів наступного року, дивіться в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Випускники працевлаштування Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Маловато мака, да? Решил порадовать сына и заказал торт в виде шлема Дарта Вейдера. Испекли вот это… Жидковато как-то В страшном сне не приснится Не доложили Практически то же самое, что на упаковке, но не совсем Купил телескоп: ожидание и реальность Какие-то они не такие бодрые, как обещали На упаковке сказано, что шторы такие плотные, что даже звук не пропускают, а уж свет тем более Хотел устроить романтический вечер. Не удалось Вылитый Джинн, не отличит...
Политика
Уже два нардепа от президентской фракции “Слуга народа” заявили о своем намерении принять участие в праймериз по выбору кандидата в мэры Киева. Это бывший шеф телеканала 1+1 Александр Ткаченко и журналист тех же “плюсов” Александр Дубинский. Что очаровательно, оба из орбиты Игоря Коломойского, у которого нынче напряженные отношения с президентом Зеленским. Ткаченко заявил, что хочет вернуть гордость за Киев и сделать его городом для людей, а не для застрой...
Политика
Росія забрала собі ядерні боєголовки і літаки-носії Backfire Поки в Україні оцінюють ймовірність відновлення ядерного потенціалу, перший президент країни Леонід Кравчук розповів, що ми могли б отримати 250 мільярдів доларів за відмову від третього у світі ядерного потенціалу після підписання Будапештського меморандуму, але до грошей справа не дійшла. Про це повідомляє сайт "ГОРДОН". "Ядерне озброєння було тактичне, яке теж пішло до Росії. Були носії Backfi...
Политика
Можливо, реальна кількість загиблих від коронавірусу в Росії на сьогодні становить не близько 4 тис., а 15-20 тис. осіб. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба і глава Офісу президента України Андрій Єрмак 2 червня полетять до Берліна. Поговорять про Донбас і можливу другу зустріч Володимира Зеленського з Володимиром Путіним в рамках "нормандського формату". Кулеба і Єрмак летять до Берліна слідом за заступником глави Адміністрації президента РФ Дмитром К...
Общество
В Україні шахраї встановлюють спеціальні клейкі стрічки і накладки в роз'єм для видачі готівки. Після того, як клієнт знімає гроші, частина суми або всі гривні залишаються в банкоматі. Після шахраї знімають пристрій і забирають накопичені гроші. Про це повідомляє Асоціація ЄМА. Так, Всього 57% українців не відходять від банкомату, якщо той з нез'ясовних причин не видав гроші. В середньому, кожна жертва кеш-трепінга (крадіжка коштів за допомогою спеціальних...
Происшествия
Солдат був на посту не сам Український військовий Євген Добринський, якого, імовірно, викрали, на момент інциденту перебував на службі приблизно в тисячі метрів від анексованого Криму. Про це повідомив начальник служби зі зв'язків з громадськістю командування десантно-штурмових військ ЗСУ майор Валентин Шевченко, пише Крим.Реалії. "За попередньою інформацією, він міг бути викрадений, адже неподалік розміщення військовослужбовця до даного об'єкта були виявл...
Общество
Вступило в силу постановление НБУ, согласно которому с 1 августа станет проще получать наличные из касс предприятий торговли, общественного питания и услуг. С 1 августа 2020 года держателям электронных платежных средств (в частности, платежных карт) станет проще получать наличные из касс предприятий торговли, общественного питания и услуг, которые применяют регистраторы расчетных операций (с соответствующей регистрацией). Для этого Национальный банк усовер...
Общество
Менше третини українців вважають коронавірус серйозною загрозою для країни Вже більше двох місяців вся Україна знаходиться на карантині. Тривала ізоляція вплинула не тільки на бізнес і економіку, процеси в державі, а й на самих людей. Сайт "Сьогодні" вивчив дані соціологів, які дозволяють оцінити, як змінилося суспільство в умовах пандемії. Головні завдання під час пандемії – захист прав людини і допомога бідним Нещодавно фонд "Демократичні ініціативи" іме...
Общество
Маска будет давать флуоресцентный сигнал, когда зараженный будет чихать,кашлять или просто дышать.   Американские ученые начали разрабатывать специальные маски, которые смогут сигнализировать о заражении коронавирусом, пишет Интерфакс-Украина.   Ученые из лаборатории биоинженерии MIT начали разрабатывать сенсоры для выявления вируса Эболы в 2014 году. Группа исследователей из института, а также их коллеги из Гарварда опубликовали свое исследование в 2016....