Бюрократія і загрози: з чим стикаються абітурієнти з Криму і Донбасу

"Були випадки, що талановиті діти змушені були їхати в Росію", - каже аналітик Олег Охредько

Фото: А. Яремчук

Фото: А. Яремчук

Без ЗНО, паспорта і атестата. Міністерство освіти обіцяє вступникам з окупованих Криму і Донбасу спрощені умови. Але насправді вступити буде не так просто.

Особливі умови

"У 2014-2015 роках, коли війна тільки починалася, Україна просто не подумала про випускників, які опинилися в окупації. У 2015 мій брат подолав шлях з окупованого міста на Донбасі, щоб вступити до українського коледжу, але тут йому були не раді. Директори коледжів не знали, що робити з 9-класником з атестатом "ЛНР" в руках і боялися що-небудь зробити без вказівок "згори". Коли він зовсім зневірився, то вирішив продовжити навчання в київській школі, але навіть вступити в 10-ий клас дитині з луганською пропискою було складно. Моя мама обійшла з братом кілька шкіл, поки знайшла адекватного директора", – розповідає Софія Касьяненко, сестра абітурієнта 2015 року.

Про абітурієнтів в окупації згадали в 2016-му. Міносвіти створив центри освіти "Крим-Україна" і "Донбас-Україна".

Центри освіти працюють на базі деяких університетів. Через них абітурієнти можуть вступити в українські виші без ЗНО, українського паспорта та атестата.

"Ми проводимо політику залучення. На окупованих територіях немає можливості підготуватися до ЗНО в такому ж обсязі, як випускникам, які навчалися в українських школах. Тому вони мають можливості, яких немає в інших вступників. У нас працюють центри "Донбас-Україна" і "Крим-Україна", які будуть приймати абітурієнтів до кінця вересня", – зазначила міністр освіти Лілія Гриневич під час прес-конференції.

Щоб вступити за спрощеними умовами потрібно:

  • вибрати один з освітніх центрів;
  • прийти в Центр, подати заяву і заповнити освітню декларацію – це потрібно для того, щоб вчитися на бюджеті;
  • здати три вступні іспити – українську мову, історію України та профільний об'єкт (або творчий конкурс). Міністерство освіти пропонує готуватися за відеоуроками на сайті "Доступна освіта" або на EdEra.
  • отримати в школі, закріпленій за центром, тимчасову довідку, яку протягом трьох місяців треба замінити на документ про освіту державного зразка.

Абітурієнти з Криму і ОРДЛО ще можуть до 26 вересня вступити на контракт і відразу після зарахування написати заяву про переведення на бюджет.

Важко з українською мовою і процедурою вступу

Абітурієнти не знають про свої можливості. Інформація про спрощений вступ і про пільги просто не доходить на окуповані території, зазначає менеджер гарячої лінії Фонду "Відкрита політика" Ольга Кравченко. З початку вступної кампанії – з 24 червня по 6 серпня – на гарячу лінію Фонду подзвонили 1500 абітурієнтів.

"Діти часто не розуміють процедури вступу. Нам телефонують, коли деякі виші вимагають від абітурієнтів військовий квиток. Не всі приймальні комісії знають, можна приймати юнаків без військового квитка, щоб вони змогли отримати реєстрацію в гуртожитку і потім стали на військовий облік. Буває, що абітурієнт з окупованих територій не мають роздруківки прописки, а ВНЗ вимагає довести проживання на окупованих територіях. Багатьом важко з українською мовою. Вже п'ять років вони не можуть повноцінно вивчати мову, а вони повинні скласти іспит з украї нскому мови та історії", – розповідає Ольга Кравченко.

Фото: А. Бойко

Фото: А. Бойко

У минулому році 1749 осіб з окупованих територій вступили в українські виші за спрощеною системою. З них 1 522 – з ОРДЛО і 227 з Криму.

Багато це чи мало? За даними "Крим. Реалії", в 2018 році на півострові випустилось 9610 одинадцятикласників та 18100 дев'ятикласників. Навіть якщо припустити, що всі дев'ятикласники вирішили залишитися в школах і не вступати у коледжі, то лише 2,3% кримчан вирішили вчитися в Україні. Решта вступали до вузів РФ і до місцевих окупованих університетів. По окупованих районах Донецької і Луганської областей достовірної інформації немає.

Навіть без паспорта, ЗНО і атестата вступити до українського вишу абітурієнту з Криму або ОРДЛО важко.

"На сьогодні залишилися проблеми, які не вирішені до сих пір", – каже Олег Охредько, аналітик Центру громадської освіти "Альменда".

Чотири перешкоди на шляху абітурієнта

Не у всіх абітурієнтів, які вирішили навчатися в Україні, виходить вступити. Частина проблем – в бюрократії.

"Були випадки, що талановиті діти змушені були їхати в Росію", – зазначає Олег Охредько.

Ось головні перешкоди, з якими стикаються абітурієнти, які опинилися під окупаційним режимом:

Україна вимагає військовий квиток або приписне свідоцтво від юнаків з Криму і ОРДЛО. У правилах вступу просто не прописані винятки. У минулі роки Міносвіти розсилав листи керівникам вузів. Цього року такого листа не було.

Немає прописки. Коли абітурієнти приходять до вишу, їм доводиться доводити, що вони з Криму чи Донбасу. Пропонований перелік документів, які можуть підтверджувати проживання на окупованих територіях, не завжди підходить вишам, наприклад – факт володіння житлом.

Немає інформації про особливі правила вступу. В результаті, діти вступають двома шляхами. Перший – через Центри освіти, другий – через ЗНО на загальних підставах. Скільки абітурієнтів з ОРДЛО і Криму – невідомо. Ніхто такої статистики не веде.

"В минулому році і в цьому ми активно займалися інформуванням в Криму, але наших зусиль недостатньо. Держава в більшій мірі відсторонилася, особливо, Міністерство освіти. Інформація просто туди не заходить. Діти з окупованих територій, які здавали ЗНО, тільки після вступу дізнавалися, що могли вступити через освітні центри", – каже Охредько.

Щоб вступити на підставі ЗНО треба здати екстерном іспити за дев'ятий клас і отримати атестат про базову середню освіту. Це чотири державних підсумкових атестації. Після цього треба пройти підсумкові іспити за одинадцятий клас, які не входять до ЗНО, і отримати атестат про повну загальну середню освіту. А тільки потім здавати ЗНО.

Вступити можна не на всі спеціальності. Абітурієнти можуть вступити тільки в навчальні заклади Міністерства освіти України. Вищі навчальні заклади Міністерства охорони здоров'я і Міністерства культури – не приймають випускників з окупованих території за особливими умовами.

"Спроба з'ясувати ні до чого не призводить. Міністерство відправляє на вищі навчальні заклади, а виші відповідають, що міністерство не дає бюджетних місць. І так кілька років уже нічого не виходить. Були випадки, що талановиті діти змушені були їхати в Росію", – додає аналітик "Альменди".

Абітурієнтів переслідують і залякують

Громадська організація "Альменда" до 2014 року займалася в Криму захистом прав людини. Після анексії півострова перемістилася на материкову Україну і почала допомагати переселенцям і тим, хто залишився під окупацією.

Ціни на послуги репетиторів різняться залежно від рангу педагога

Ціни на послуги репетиторів різняться залежно від рангу педагога / Фото: Олександр Яремчук

Окупаційна влада в Криму робить все, щоб діти не хотіли вступати в Україну, підкреслює Охредько.

"Ми намагаємося не поширювати інформацію про утиск прав абітурієнтів з Криму. Це може нашкодити тим, хто може вчитися в Україні. Діти, які готуються до вступу дистанційно, потрапляють під пакет законів Ярової і переслідуються. Наприклад, вивчення історії України розглядається як агресія і екстремізм, а це порушення законодавства і кримінальне переслідування. Ми вивчали це питання, в Криму дійсно загрози переслідувань серйозні", – розповідає аналітик "Альменди".

Абітурієнти вимушені приховувати, що бажають вступати до українського вишу. В "Альменді" є інформація про те, що з батьками учнів проводять профілактичні бесіди. А в школах вчителі залякують Україною. Наприклад, поширюються міфи, що тих, хто потрапить в Україну, відразу заберуть в армію або що за російську мову чекає фізична розправа.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали, що в Україні змінять правила вступу до вишів на бюджет. Що зміниться дивіться в сюжеті:

0:00 / 3:06
Бюрократія Донбас Крим
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Приватні виші зможуть претендувати на гроші держбюджету В Україні стане менше університетів – в Міністерстві освіти готуються змінити систему фінансування вишів. Нововведення почнуть запускати поступово. 2020 року університети отримають тільки 80% від фінансування, яке вони отримали 2019-го, за решту 20% їм доведеться поборотися . "У нас багато університетів. У нас їх просто... багато. І ми не можемо робити вигляд, що ми як країна можемо собі це дозволити"...
Политика
Интимную переписку вела нардеп со своим мужем. Третьякова уже прокомментировала ее и сказала, что просто нужен был "новый матрас".   Журналисты сфотографировали в парламенте переписку нардепа от Слуги народа Галины Третьяковой, которая общалась о сексе на "новом матрасе" , сообщает в четверг, 12 декабря, Информатор.   Как оказалось, Третьякова переписывалась с мужем Сергеем Поповым. Согласно сообщениям, он заказал новый матрас, который должны уже сегодня п...
Политика
Национальная полиция Украины зайдет на оккупированные территории Донецкой и Луганской областей, когда их оставят незаконные вооруженные формирования, и готова патрулировать с «представителями территориальных громад». Об этом заявил министр внутренних дел Украины Арсений Аваков в комментарии hromadske на полях саммита нормандской четверки в Париже. На уточняющий вопрос, идет ли речь о совместном патрулировании с так называемой «народной милицией», которая с...
Общество
Вчера, 8 декабря, в Украине начала свою работу Новая таможня. Об этом сообщает пресс-служба Новой таможни, передает Donbass.live, со ссылкой на Цензор.НЕТ. Отмечается, что за несколько месяцев до официального запуска Новой таможни был сделан ряд важных шагов: - сократилось количество региональных таможен с 26 до 16;- в первом чтении Верховная Рада поддержала переход таможни к одному юридическому лицу;- принят закон о создании института авторизованных эконо...
Общество
У Министерства по делам ветеранов, временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц нет статистики по самоубийствам среди участников боевых действий в Донецкой и Луганской областях, сообщают в Минветеранов на запрос "Украинской правды", передает Donbass.live. В Министерстве говорят, что не располагают и не должны располагать информацией о количестве бойцов, совершивших самоубийство. Получить данные пыталась в 2017 году Государственная служба...
Криминал
К восьми годам лишения свободы Окружной суд в Люблине приговорил 37-летнюю украинку, передает «Польское радио». Женщина не прибегая к медицинской помощи родила в туалете девочку и выкинули ее в мусорный контейнер. К счастью, новорожденную удалось спасти. Сообщается, что у суда не было никаких сомнений, что женщина хотела убить ребенка. Надежда К. приехала в прошлом году в Польшу на заработки уже будучи беременной, но она скрывала свое положение, надевая на...
Общество
Съемочная группа пропагандистского канала не представилась журналистами, при прохождении контроля. Андрей Демченко, пресс-секретарь ГПСУ, рассказал, что информации о нарушениях законодательства, съемочной группы телеканала Минобороны России «Звезда», которые могли бы послужить запретом для въезда в Украину, не поступало. «Есть четкий определенный порядок, в том числе и касательно въезда в Украину иностранцев. Такой отдельной категории, как журналисты — нет...
Общество
Прокурор Донецкой области Евгений Белоусов в конце ноября провел выездной прием граждан, содержащихся в «Селидовской исправительной колонии (№ 82)», где в настоящее время содержатся 798 человек. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Донецкой области. Целью визита стала проверка соблюдения требований Уголовно-исполнительного кодекса Украины, «Основы законодательства Украины о здравоохранении» и Закона Украины «Об обеспечении санитарно-эпидемиологическог...
Новости компаний
Искренние улыбки, уютные объятия, волшебные семейные вечера и бесконечное ощущения праздника. Все это можно приблизить с помощью особенных новогодних сюрпризов для родных и близких. Именно поэтому команда Mofy.life разработала лимитированную коллекцию вдохновляющих подарков для ваших деток, племянников, крестников, подружек и любимых коллег. Это подарки, наполненные смыслом и любовью. Они принесут миллионы счастливых мгновений, сделают праздники ярче и даж...