"Якщо ви прийдете без направлення до лікаря, медзаклад має право попросити оплатити прийом: інтерв'ю з Олегом Петренком

З 2020 року маршрут пацієнта в системі охорони здоров'я буде пов'язаний з наявністю декларації, каже керівник Національної служби здоров'я

У 2020 році медреформа запрацює на повну. Для цього Верховній Раді потрібно прийняти програму медичних гарантій – перелік послуг, які Національна служба здоров'я буде замовляти у медзакладів і оплачувати для українців. З'явиться і "негативний" перелік – послуги, які не будуть входити в програму медичних гарантій.

Що не буде покриватися програмою медичних гарантій в 2020 році, чомупрограма "Безкоштовна діагностика"  не запустилася як планувалося, і які правила з'являться для українців в лікарнях – читайте  в першій частині інтерв'ю з головою НСЗУ Олегом Петренком.

Кінцевого терміну подання декларації про обрання лікаря первинки немає

Олег Петренко

руководитель Национальной службы здоровья Украины

Рік тому, коли  медичні амбулаторії первинки (там, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри) тільки починали підписувати угоди із НСЗУ, були побоювання, що медзаклади не отримають вчасно комп'ютери, що лікарів не вистачить на всіх українців, які мають підписати декларації. Якщо підсумовувати перший рік, які острахи виправдалися, а які – ні?

- За цей рік ми були свідками надзвичайних змін. Навіть в оптимістичних сценаріях не могли допустити, наскільки люди можуть мобілізуватися. Це стосується не тільки медзакладів, лікарів, а і пацієнтів, які дуже швидко скористалися своїм правом на вільний вибір сімейного лікаря. На сьогодні ми маємо 28 млн підписаних декларацій. Дійсно, у нас були побоювання на вході. Нам часто говорили: як ви уявляєте собі у селі широкосмуговий інтернет? які комп'ютери? як лікарі навчяться? Зараз 97% лікарень первинки обладнані комп'ютерами з доступом до інтернету. Більше 90% комп'ютеризації  за один рік – це те, чого ми не очікували.

Ви сказали, що на сьогодні декларації уклали майже 28 млн осіб. Тобто ще 12 млн ніде не обслуговуються, або їх немає в Україні?

- Ми орієнтувалися на досвід сусідніх країн. Уже 67-68% населення обрали свого лікаря. Ми почали обирати свого лікаря півтора роки тому.  У Польщі, наприклад, це зайняло три роки. Навіть через  п'ять років Польща має 92-94%. Завжди є люди, які з різних причин не обирають свого лікаря. Кінцевого терміну подання декларації про обрання лікаря немає. Але я би рекомендував не дуже зволікати з обранням лікаря. З однієї сторони, хороші лікарі мають уже оптимальний обсяг практики, і залишаються лікарі, які з різних причин не обираються людьми. По-друге, ваша декларація  з лікарем – це вхід в нову систему. З 2020 року маршрут пацієнта в системі охорони здоров'я  буде пов'язаний з наявністю декларації, за виключенням екстреної допомоги – її вам нададуть за будь-яких умов є у вас декларація чи немає. В інших випадках, лікар первинки  буде точкою входу в систему. Тобто без його направлення ви не потрапите на інший рівень: до лікаря-спеціаліста, на діагностику чи в лікарню, не отримаєте рецепт на безоплатні ліки. Декларація про вибір лікаря дуже важлива.

У липні мала запуститися програма "Безкоштовна діагностика", за якою деякі види аналізів і досліджень українці могли би проходити безоплатно. Чому не вдалося запустити програму і чи слід її очікувати цього року?

00:00:00 / 00:00:00

- Цього року були передбачені кілька пілотних проектів. Але виявилося, деякі речі вимагають трохи більше часу на підготовку. Умовою готовності для запуску на національному рівні "Безкоштовної діагностики" була необхідність закладам змінитися як на первинці – вони комп'ютеризувалися, автономізувалися (перетворилися в некомерційні підприємства замість бюджетних установ), підключилися до електронної системи охорони здоров'я. На жаль, не все було зроблено. Є області, які виконували вимоги, а є регіони, де ступінь автономізації не дотягують до 20%. .

Ми досі докладаємо зусиль запустити програму, але це не є самоціль. Самоціллю є реалізація закону про державні фінансові гарантії медичного обслуговування. Закон передбачає, що з 2020 року всі види медичної допомоги будуть надаватися в межах програми медичних гарантій. Наразі пілот лишається можливим, може не в повному обсязі і не як планували, але загалом ми орієнтуємося на 2020 рік, коли всі види допомоги мають працювати за новими правилами.

Я чув версію, що є проблеми із статистичними даними з медзакладів щодо кількості аналізів, діагностичних процедур, які там надаються.

- Дійсно, статистика, якою володіє зараз система, далека від досконалості. Особливо це стосується амбулаторно-поліклінічної допомоги. Для нас основною задачею пілоту було саме зібрати реальну інформацію: які послуги надаються на амбулаторному етапі, скільки їх,  які фахівці, які спеціалісти проводять дослідження. Ми цю інформацію маємо, але її недостатньо, щоби робити хороші детальні розрахунки. Ми її збираємо по крихтам, намагаємося моделювати на тих даних, які реально доступні зараз.

В Національній службі здоров'я створено потужну команду, яка займається аналітикою, моделюванням і підготовкою для розрахунку тарифів на різні види медичних послуг. Коли ми з 2020 року будемо взаємодіяти з медзакладами електронним способом, у нас за перший рік збереться достатньо даних. І кожен рік уточнюючі дані будуть допомагати більш ефективно і якісно розраховувати всі тарифні ставки. Це процес, і більшість країн із самого початку зміни системи фінансування не розраховували на ідеальну картинку. Нагадаю, що ці зміни полягають у тому що ми не просто утримуємо лікарні, ліжка, лікарів, а починаємо платити за результат роботи. За конкретно пролікованого кожного пацієнта.

Щоб скористатися програмою медичних гарантій людина повинна дотримуватися певних правил

Олег Петренко

руководитель Национальной службы здоровья Украины

Через Національну службу здоров'я будуть фінансуватися лікарні системи Академії медичних наук України і Державного управління справами, зокрема "Феофанія. Вони вважаються більш привілейованим сегментом української медицини, розкажіть, як вони будуть фінансуватися: як звичайні лікарні чи матимуть спеціальні коефіцієнти?

- Закон передбачає створення єдиного медичного простору і єдиного платника, який оперуватиме коштами державного бюджету в інтересах пацієнтів. Єдиним платником є Національна служба здоров'я, яка спрямовує кошти платників податків на те, щоби закупити їм необхідні медичні послуги належної якості. Система єдиного медичного простору передбачає, що немає ніяких відомчих паралельних систем, за виключенням військової медицини і силових структур. Медзаклади, які ви перерахували повинні на рівних умовах брати участь в програмі медичних гарантій. Вони мають автономізуватися,  підключитися до електронної системи охорони здоров'я, укласти договір із НСЗУ. Пацієнт матиме змогу за направленням обрати будь-який заклад в Україні, який підпише договір з НСЗУ.

Так, були певні рухи, які говорили про те, що хтось може себе вважати привілейованими, але ці намагання ні до чого не приведуть. Привілеї в системі є лише з точки зору готовності до роботи за програмою медичних гарантій. Можливо, ці лікарні в більшій мірі готові щоб отримувати договір на пріоритетні послуги. В межах програми медичних гарантій визначені пріоритети, які найбільше впливають на здоров'я населення. Ми знаємо, що серцево-судинні захворювання є причиною смерті №1 – більше 60% людей помирають через них. І найбільшими вбивцями в цій категорії є гострий мозковий інсульт і інфаркт міокарда. Якраз ці дві патології є предметом особливої уваги та пріоритетних послуг. Клініки, які будуть відповідати вимогам НСЗУ для надання таких послуг, зможуть отримувати пріоритетний тариф. Кожна пріоритетна послуга має спеціальний тариф, він вищий і дозволяє ефективно організувати допомогу пацієнтам у цих станах. Таким чином держава стимулює розвиток тих медичних послуг і інвестицій, які найбільше впливають на здоров'я, запобігають передчасній смертності та інвалідності.

Наступного року крім інфаркту та інсульту в пріоритеті будуть пологи і перинатальна допомога: все що пов'язано з материнством і дитинством  – для держави пріоритет. Жінки точно не сплачуватимуть нічого додатково пологових, які укладуть договір з НСЗУ  Так само для амбулаторної спеціалізованої допомоги ми визначаємо наявність пріоритетних послуг, які дозволяли би ранню діагностику онкологічних захворювань – це всі види ендоскопічної діагностики, ранньої морфологічної (гістологічної) діагностики новоутворень, в т.ч. злоякісних, які дозволяють на ранній стадії виявити захворювання і раніше почати лікувати. Це дає більший шанс на одужання і є економічно ефективним.

Тому в пріоритетних послугах можуть бути переваги для тих лікарень, які відповідають вимогам.

Припустимо, ці заклади вже увійшли в реформу, будь-який пацієнт може спокійно звернутися в "Феофанію"?

00:00:00 / 00:00:00

- Принцип вільного вибору лікаря повинен перенестися і на вторинку, тобто спеціалізовану допомогу – як амбулаторну, так і стаціонарну. Але ви повинні розуміти, якщо вам лікар дав направлення до кардіолога, і ви обрали кардіолога десь в інституті, або відомій клініці, то ви повинні здійснити попередній запис. Якщо цього кардіолога обрали ще 10 тис. людей – доведеться чекати довше. Так ведеться у більшості цивілізованих країн світу. Якщо ви обрали лікаря, до якого велика черга, то ви маєте чекати, або ви можете піти до іншого.   Так буде працювати система. Щоб скористатися програмою медичних гарантій людина повинна дотримуватися певних правил. Тобто ви повинні мати направлення. Якщо ви прийдете без направлення до лікаря за власним бажанням, медзаклад має право офіційно стягнути згідно з тарифом кошти. Єдине виключення – це екстрена медична допомога, коли ситуація загрожує життю – її вам нададуть безоплатно без будь-яких попередніх умов.. Тобто з 2020 року Всі послуги  стають частиною програми медичних гарантій.

Послуги, які не є критичними, будуть виключені з програми медичних гарантій

Олег Петренко

руководитель Национальной службы здоровья Украины

Верховна Рада має ухвалити гарантований пакет медичних послуг. Як я розумію, у вас до того часу мають бути розрахунки по тарифам і об'єму послуг. У вас на сьогодні є ці цифри і чи готові ви їх подавати в уряд?

00:00:00 / 00:00:00

- Ще на початку року перші обрахунки були подані в межах середньострокової бюджетної декларації. Ми подали всі основні розрахунки щодо всіх видів медичної допомоги, які увійдуть в програму медичних гарантій. Розрахункові показники по тарифам пов'язані з історичними даними. Наприклад, в Україні було 8,5 млн госпіталізацій минулого року. Якщо поділити всі кошти спрямовані на стаціонарне лікування на 8,5 млн, то вийде невелика сума на одну госпіталізацію. А потім включається складні математичні моделювання, які розділяють всі ці госпіталізації на види, які дозволяють визначити тип та ресурсну затратність тієї чи іншої госпіталізації (випадку лікування). Є методика, затверджена постановою Кабміну №1075, яка визначає порядок розрахунку вартості послуги з медичного обслуговування населення. Нею можуть користуватися і медзаклади, щоб вести облік витрат. Облік витрат – це перша частина процесу розрахунку. Ми ці розрахунки маємо і зараз уточнюємо. Ми отримуємо додаткову інформацію від органів місцевого самоврядування, від лікарень. Плюс ми базуємось на даних кількох регіонів, де це відбувалось за допомогою міжнародної технічної допомоги протягом кількох останніх років. Це Полтавська область, де зараз відбувається пілот з фінансування лікарень з оплатою за випадок госпіталізації, та Львівська і Одеська, де протягом трьох років збиралися докладні дані. Цих даних достатньо, щоб робити розрахунки тарифів.

Багатьох хвилюють платні медпослуги, які можуть з'явитися у 2020 році. Як я розумію, вони теж мають бути частиною цих розрахунків?

00:00:00 / 00:00:00

- Бюджетна установа, яка перетворюється на комунальне  некомерційне підприємство, може сама встановлювати тарифи за погодженням з власником (місцеві органи влади – прим. ред.). Це відбувалося і раніше. Власник затверджує фінансовий план. І одним із джерел доходу закладу можуть стати медичні і немедичні сервісні послуги, які не входять до пакету медичних гарантій. Якщо пацієнт сам за власним бажанням  звернеться до медзакладу і захоче без направлення зробити якесь дослідження, або відвідати якогось лікаря, то заклад має право встановити тарифи, щоб стягнути за це кошти офіційно.

Або наприклад додаткові сервісні послуги, якщо пацієнт хоче перебувати в окремій палаті, де є телевізор, покращені умови. В законі буде вказано, за що ми не платимо, що є так званим негативним переліком. Але конкретні платні послуги – це відповідальність комунального закладу, яке є підприємством. Там є головний лікар, директор, бухгалтер, власник, який затверджує стратегічний і фінансовий план – він і погоджує тарифи як одне із джерел доходів цього підприємства.

Лікарня лікар медзаклад
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
Группировка из Кривого Рога скупала базы с персональными данными, дополняла их сведениями из соцсетей и перевыпускала SIM-карты своих жертв, после чего получала доступ к их банковским счетам. Четверо жителей Кривого Рога во главе с женщиной воровали деньги с банковских счетов украинцев, используя мобильные номера. Во вторник, 20 августа, пресс-служба Нацполиции сообщила о задержании организатора и участника группы. Отмечается, что обычно обворовывали счета...
Происшествия
На Сумщине 19-летний парень готовил провокации во время массовых акций накануне Дня Независимости Украины. Об этом сообщает пресс-служба СБУ. Отмечается, что украинские силовики под процессуальным руководством прокуратуры задержали 19-летнего сумчанина, входившего в радикальную молодежную группировку и вместе с сообщниками планировал взорвать боеприпасы и взрывчатку в местах массового скопления людей. Как стало известно, правоохранители изъяли по месту жит...
Криминал
В Краматорске сегодня, 20 августа, после 12-ти часов сообщили о минировании гостиницы "Краматорск. Сообщение об этом поступила на электронную почту полиции Краматорска. Неизвестный утверждает, что собирается привести в действие самодельное 122мм взрывное устройство, которое размещено в машине на парковке. После того, как произойдет взрыв, он собирается открыть огонь по присутствующим из автомата. Свои действия он поясняет желанием отомстить за войну в Донб...
Общество
Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області інформує, що Пенсійний фонд України запровадив нову модель звернення громадян за призначенням пенсії в “один дотик” через вебпортал електронних послуг Фонду.           Cервіс передбачає: - подання документів для призначення пенсії дистанційно в електронному вигляді (заява та копії документів, завірені електронним підписом); -   після прийняття рішення про призначення пенсії повідом...
Политика
Ко Дню независимости Украины украинские военные получат премию, размер которой, для рядовых якобы, составит от 100 до 300 гривен. Об этом на своей странице в Facebook сообщил украинский журналист Анатолий Яворский. Со ссылкой на собственные источники в Министерстве обороны Яворский отметил, что именно эти премии являются выплатами, которые получат украинские бойцы за счет отмены военного парада в Киеве. Журналист пишет: «Инсайд из Минобороны. Рядовые ВСУ п...
Политика
Президент Франции Эмануэль Макрон во время встречи с президентом РФ Владимиром Путиным заявил, что встреча в нормандском формате может состоятся уже в ближайшее время. Об этом сообщают местные СМИ. В частности, Макрон отметил: «Так что мы сможем об этом поговорить, подготовить будущие встречи и вместе с господином Зеленским, Владимиром Путиным и госпожой Меркель, мы постараемся рассмотреть возможность созвать нормандский формат через несколько недель».
Общество
Медикам из больницы Святого Иосифа, расположенной в Бохуме, выяснили, что употребление газировки провоцирует развитие воспалительных процессов в организме, а также способствует развитию диабета второго типа. Также газированные напитки способствуют развитию рассеянного склероза и поражают кровеносные сосуды. Однако существует еще одна опасность лимонада — данные напитки воздействуют на головной и спинной мозг, а также центральную нервную систему, приводя к...
Политика
Сегодня в Киеве состоялись довольно успешные переговоры между президентом Украины Владимиром Зеленским и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Начинался же визит высокопоставленного гостя, напомним, с конфуза в аэропорту, где Нетаньяху, отведал хлеб-соль. После этого он передал кусочек угощения свей супруге Саре, а она, видимо, не поняв смысла, бросила его на землю. Прокомментировала данный конфуз пресс-секретарь президента Юлия Мендель. “Это был...
Политика
Скандальный лидер российской партии ЛДПР Владимир Жириновский в эфире программы "Вечер с Владимиром Соловьевым" заявил, что лично приедет в Киев, чтобы освободить столицу Украины. "С самого утра я буду провожать добровольцев на Киевском вокзале. Цветы, ковровые дорожки, пионеры и все такое. Слава освободителям Украины! Нет, Украину не будем упоминать – будет кричать - слава освободителям Новороссии! Нет, и Новороссии не будем кричать – будем провозглашать...