Головні завдання для нового Кабміну: скасування мораторію на продаж землі, пенсійна реформа і нові податки

Головні завдання для нового Кабміну: скасування мораторію на продаж землі, пенсійна реформа і нові податки, фото-1

5 серпня нинішній глава Кабміну Володимир Гройсман пообіцяв не "грюкати дверима" після відставки і доручив міністерствам залишити для наступників "книги переходу". У них буде описано поточний стан справ в конкретній сфері, що зроблено і що потрібно буде зробити. Першими такий документ підготували в Міністерстві охорони здоров'я. І хоча український уряд оновиться тільки після того, як збереться нова Верховна Рада, але вже зараз відомі ключові завдання для Кабінету міністрів. "Сьогодні" розібралися, на що чиновникам доведеться звернути свою увагу передусім. 

Земля

Нові чиновники зіткнуться з питанням ринку сільськогосподарських земель. Мораторій на їх продаж існує з 2001-го, а востаннє ВР продовжила його до лютого 2020-го. Початок змін може покласти новий парламент, скасувавши мораторій, а Кабміну доведеться розробити дорожню карту реформи. За словами заступника голови Офісу президента Олексія Гончарука, якщо не запустити ринок землі цього року, потім зробити це буде складно. Він зазначив: уже зараз тривають консультації зі Світовим банком, щоб зрозуміти, якою може бути модель ринку землі. Гончарук пояснює, що найліберальніша модель може прискорити зростання ВВП на 3% на рік, а найконсервативніша – на 0,5%. Щоправда, лідер партії "Слуга народу" і, можливо, майбутній спікер ВР Дмитро Разумков вважає, що це важливе, але не першочергове питання.

Пенсії та МВФ

Інше питання – доробка пенсійної реформи.. Пенсії так і не доповнили другим (накопичувальним) рівнем. За словами майбутнього нардепа від СН Галини Третьякової, зараз розглядається варіант "другої пенсії". За ним з кожної зарплати українці перераховуватимуть певну суму на свій особовий рахунок. Але скористатися цими грошима вони зможуть тільки після досягнення певного віку.

Ще одне завдання – домовитися про нову програму з МВФ. Нагадаємо, що, крім президента і голови НБУ, меморандум з Фондом підписують і прем'єр-міністр, і голова Мінфіну. 2018-го почала діяти нова програма співпраці, розрахована на 14 місяців. За нею Україна повинна була отримати майже 4 млрд доларів, але після першого траншу в $ 1,4 млрд її поставили на паузу. У самому Фонді минулого тижня заявили, що готові до переговорів з новим українським урядом. Однак поставили умову: це станеться тільки після того, як новий Кабмін визначиться з пріоритетами своєї політики.

Податок і контрабанда

Уряд може зіткнутися і з необхідністю провести податкову реформу. Зокрема, замінити податок на прибуток податком на виведений капітал. Суть останнього в тому, що дохід, який отримує підприємство, не обкладається податком, поки він витрачається, наприклад, на розвиток виробництва або поліпшення умов. Щоправда, за словами Гончарука, спочатку потрібно ухвалити новий закон і узгодити це питання з МВФ. Крім того, у президента бояться, що такий податок призведе до діри в бюджеті, а значить, потрібно шукати "компенсатори"

П'ята проблема – контрабанда. Президент Зеленський навіть видав минулого місяця указ про боротьбу з контрабандою. По ньому можна розголошувати дані про митну вартість товарів, які перевозять через кордон. Як зазначає новий голова Митної служби Максим Нефьодов, з проблемою контрабанди потрібно буде боротися електронізацією і оновленням кадрів.

"Економічні реформи незмінно пов'язані з втратою рейтингу"

Економіст Олег Пендзин попереджає – економічні реформи завжди б'ють по рейтингу уряду, який їх проводить.

"Будь-які стратегічні економічні реформи пов'язані з ринком землі, запуск якого дуже непопулярний у певної маси населення. Вони пов'язані з податковою реформою і передусім жорстким контролем за сплатою податків. А їх же платити ніхто не любить, – пояснює експерт. – Або, припустимо, податок на виведений капітал. Звучить добре, але в перший рік його введення держбюджет недорахується десятка мільярдів гривень. А значить, будуть ті, хто не отримає грошей з державного бюджету, і питання, за рахунок урізання яких програм ці кошти будуть збалансовані. Тому коли ми починаємо говорити про майбутній уряд, перше питання, яке мене цікавить: наскільки серйозно він збирається підійти до економічних реформ?"

Як повідомляли новини "Сьогодні", нещодавно Андрій Герус заявляв, що коаліція Ради забере всі міністерські крісла в Кабміні. Також він розповів, що може дістатися парламентській опозиції.

Водночас зараз ніхто не може точно назвати дату початку роботи нового скликання парламенту. Так, глава Офісу президента Андрій Богдан переконаний, що Рада не запрацює до 1 вересня в зв'язку з численними судовими позовами про результати виборів в окремих округах.

Кабмін завдання Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію