Боротьба з ліками-підробками: що придумала влада і як виявити фальшивку

24 липня Кабінет міністрів України видав постанову "Про введення пілотного проекту з маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками і проведення моніторингу обігу лікарських засобів", яке має посилити боротьбу з підробленими ліками. Згадується, що на упаковках ліків з'являться штрих-коди, за якими можна буде визначити, справжні ці ліки, чи ж підробка.

За інформацією, опублікованою на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я, спеціальні маркування з'являться на упаковках ліків з 1 вересня 2019 р. Вже під кінець цього року українці зможуть перевіряти справжність ліків за допомогою мобільного додатку, розробкою якого займається МОЗ і Міністерство економічного розвитку і торгівлі України – це відчутно допоможе запобігти фальсифікації лікарських засобів. Сайт "Сьогодні" розбирався, чи багато підробок на прилавках аптек, як перевірити справжність препарату і куди звертатися, якщо виявилося, що ліки фальсифіковано.

Як працюватиме додаток

Спочатку мобільний додаток працюватиме в пілотному режимі. З вересня на ліках з'явиться спеціальне 2D-маркування: двомірний штрих-код наноситься на кожну упаковку лікарського засобу при виробництві ліків на заводах, а дані про це заносяться до єдиної державної системи моніторингу обігу лікарських засобів.

Зазначається, що в цьому процесі будуть задіяні всі сторони: як виробники ліків, так і імпортери, дистриб'ютори, установи охорони здоров'я та аптеки. Але на пілотному етапі їх участь проходитиме в добровільному порядку, а вже з 2021 року – в обов'язковому.

У МОЗ пояснили, що додаток буде доступним для всіх користувачів смартфонів і матиме простий інтерфейс. Для того, щоб запустити програму, досить буде його встановити, відсканувати код з упаковки, і після ознайомитися з інформацією про ліки, яка буде в базі.

Яка ситуація з підробками в Україні

На жаль, офіційної статистики щодо кількості підробок на аптечних прилавках в Україні немає. Але експерти кажуть, що ситуація плачевна. Ще 2018 року в ВООЗ заявляли, що один з 10 лікарських препаратів є неякісним або фальсифікованим. Щоправда, йшлося не конкретно про Україну, а про країни з низьким і середнім рівнем доходів, до яких Україна все ж належить.

"За даними ВООЗ, приблизно кожна 10 упаковка препаратів в країнах з низьким і середнім рівнем доходу є фальсифікованою. За даними Pharmaceutical Security Institute – Україна займає 7-ме місце в світі за кількістю зареєстрованих випадків фальсифікації ЛЗ. Держлікслужба України також повідомляє тільки про 0,0004% фальсифікованих серій препаратів (2017.)", – зазначає в коментарі сайту "Сьогодні" Вадим Арістов, директор Revival Institute, експерт в сфері охорони здоров'я.

Неофіційні джерела вказують цифри до 60% неякісних лікарських засобів, говорить Валерія Міхно, керівник компанії GreenGold і провізор за освітою.

"Одним з варіантів контролю міг би стати відкритий інтернет-моніторинг кожної партії виробленого/імпортованого лікарського засобу. І, якщо кількість/розмір партії препарату, яка виїхала з заводу, відрізняється від кількості, що знаходиться в роздрібній торговельній мережі, є всі підстави для деталізованої перевірки", – додає Міхно.

На жаль, на даний момент визначити підробку непросто, упаковки ліків можуть нічим не відрізнятиметься від оригінальних.

"Проблема контрафактних ліків існує. Зараз це начебто рідше зустрічається, але все ще має місце. В аптеках існують списки, за якими можна виявити назви, серії препарату, які підлягають вилученню. Визначити підробку в клінічній практиці досить складно. Просто немає клінічного ефекту. Доводиться гадати: чи препарат некоректно застосовується, або він не якісний. Також я помічав, що одні і ті ж ліки, але придбані в Європі і в Україні, діють по-різному", – пояснив Ростислав Зауральський, завідувач відділення трансфузіології Кременчуцького перинатального центру.

Як визначити, що перед вами підробка

Наразі додаток, яке допоможе розпізнавати підробки, не запрацював, але перевірити, які ліки ти купуєш, все ж хочеться. Виявити підробку самостійно досить важко, але експерти розповіли, на що потрібно дивитися насамперед.

"Слід звертати увагу на зовнішній вигляд упаковки на наявність помилок в тексті, на збіг дат виготовлення і кінцевого терміну реалізації з терміном зберігання препарату, зазначеним в інструкції. Також потрібно звертати увагу на наявність в інструкції реєстраційного номера, а на упаковці – серії виготовлення. Варто пам'ятати, що законодавством заборонено продаж лікарських засобів через інтернет (Наказ МОЗ України №723). Ризик отримати фальсифікат при купівлі ліків через інтернет – значно вищий", – зазначив Вадим Арістов.

Експерт радить при виникненні підозр перевірити наявність препарату в Державному реєстрі лікарських засобів України; також можна звернутися до свого лікаря.

Олена Полосьмак, керуючий партнер Crane IP Law Firm, додає, що перевіряти, чи зареєстрований препарат в Україні, потрібно передусім.

"Винятком є ​​лікарські засоби, які виготовляються в аптеках за рецептами лікарів (магістральними формулами) та на замовлення лікувально-профілактичних закладів (офіційними формулами) з дозволених до застосування діючих та допоміжних речовин – для них державна реєстрація не потрібна. При підозрі, що перед вами підробка, обов'язково необхідно запитати документи на товар, які повинні надаватися до кожної партії", – каже Олена Полосьмак.

Вона додає, що самостійно виявити підробку може бути важко, тому що шахраї добре імітують упаковки і маркування. Саме тому краще купувати ліки в перевірених аптеках і не робити покупки у приватних осіб в інтернеті.

Куди звертатися при виявленні підробки і кого за це покарають

Якщо ви виявите, що перед вами підробка, то насамперед потрібно буде звертатися до Держлікслужби, яка і завідує цією сферою.

"Зараз повідомлення про підозру в фальсифікації будь-яка особа може подати і в електронному вигляді шляхом заповнення форми на офіційному сайті Держлікслужби. Звернення особи зі скаргою, в свою чергу, може бути підставою проведення позапланової перевірки аптеки чи інших суб'єктів, задіяних в поширенні, реалізації лікарського засобу, за результатами якої Держлікслужбою можуть вживатися заходи щодо припинення порушення, а при наявності підстав і заборони обігу відповідного препарату", – розповідає Алла Скрипник, юрист ЮФ "Кушнір, Яким'як і партнери".

Крім Держлікслужби, юристи також радять звертатися з заявами до поліції, тому що фальсифікація ліків – серйозний злочин.

Юрист Надія Гніздовська, партнер АО "Юріс Феррум", пояснює, що відповідальність за фальсифікацію ліків несуть ті, хто виготовив, придбав, перевозив (пересилав), зберігав свідомо фальсифіковані ліки з метою збуту, а також збував їх. Тяжчий злочин – виробництво фальсифікованих ліків.

"Оскільки фальсифікація ліків – злочин, відповідальність може нести тільки фізична особа, але не фірма або компанія. Головне – чи знає людина (фармацевт, власник аптеки, виробник, імпортер), що ліки фальсифіковані.

Якщо Ви виявили в аптеці фальсифіковані ліки, звертайтеся до правоохоронних органів (поліції чи прокуратури) з заявою про скоєння злочину", – коментує ситуацію Гніздовська.

Ті, хто був задіяний в скоєнні злочину, в тому числі працівники постачальників, аптек, або інших каналів реалізації, можуть понести покарання, якщо вони знали або повинні були знати про факт фальсифікації лікарського засобу.

Гніздовська каже, що покарання за такий злочин – позбавлення волі на термін від 3 до 5 років. Якщо є обтяжуючі обставини (злочин скоєно повторно, групою осіб, у великих розмірах, спричинило тривалий розлад здоров'я) або було організовано виробництво фальсифікованих ліків, термін позбавлення волі – від 5 до 8 років. Якщо злочин скоєно в особливо великих розмірах або стало причиною смерті людини або інших тяжких наслідків, покаранням може бути довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

"Водночас, як показує судова практика, суворість покарання існує переважно в тексті закону, з фактичною безкарністю фальсифікаторів, зокрема, у формі звільнення судом від відбування покарання осіб, визнаних винними", – додає Скрипник.

Юрист додає, що Держлікслужба може перевіряти дотримання суб'єктами ринку вимог з контролю якості, дотримання ліцензійних вимог, і в разі виявлення порушень видавати приписи, а при певних умовах навіть анулювати ліцензії відповідного суб'єкта (наприклад, оптового торговця або аптеки).

"У контексті фальсифікації важливим інструментом боротьби є встановлення Держлікслужбою заборони і тимчасової заборони обігу лікарського засобу на території України, зокрема, при виявленні серії лікарських засобів, щодо яких виникла підозра у фальсифікації або при подальшому підтвердженні факту фальсифікації. Інструмент заборони безпосередньо впливає на виробників або імпортерів лікарського засобу, які, однак, прямо можуть не мати жодного відношення до дій інших осіб щодо фальсифікації їх продукції", – підсумувала Скрипник.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що за 5 років українці витратили на ліки-пустушки 3,6 мільярда доларів.

Також новини "Сьогодні" розповідали, як на Київщині шахраї підробляли ліки для онкохворих.

0:00 / 2:23
Ліки підробки боротьба
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Сотрудники вильнюсского аэропорта создали уникальную елку, при изготовлении которой использовались запрещенные к провозу предметы. В аэропорту столицы Литвы появилась уникальная рождественская елка. Она сделана из запрещенных вещей, которые были изъяты при проверке у пассажиров, пишет 15min.lt. Зажигалки, ножницы, отвертки, лезвия, ножи, патроны - все это запрещено провозить в ручной клади на борту самолетов. И все эти предметы, изъятые у пассажиров, попал...
Общество
Астрологи дали советы, какие блюда лучше поставить на новогодний стол, чтобы 2020 год был удачным, пишет Главред. По словам специалистов, не стоит забывать также об оформлении праздничного стола. Необходимо расставить на столе фигурки с символом года — Белой крысой. Как заявляют астрологи, Крыса — животное нетребовательное, на новогодний стол достаточно поставить блюда с крупами, зерном, орехами, мясом, фруктами, сыром и рыбой. На новогоднем столе не должн...
Общество
Премьер-министр Украины Алексей Гончарук на презентации новой редакции госбюджета-2020 заявил, что молодым педагогам, которые имеют меньше 10 лет стажа, в 2020 году единоразово выплатят соцпомощь в размере 21 тыс. грн., сообщает «UBR». «Мы, как государство, в первую очередь обращаем сейчас внимание на положение молодых учителей, потому что, в первую очередь, у них условия оплаты сейчас хуже, они получают меньше надбавок. С другой стороны — потому что мы хо...
Общество
Пенсионный фонд России для подтверждения трудового стажа и начисления пенсий обладателям российских паспортов из «Л-ДНР» будет обмениваться данными с Пенсионным фондом Украины или «пенсионными фондами» «республик». Как пишет газета «ДНР», об этом сообщил адвокат из Москвы Максим Шепелев. Шепелев напомнил, что при выплате «пенсий гражданам ДНР и ЛНР Пенсионный фонд России будет руководствоваться Соглашением о гарантиях прав граждан государств – участников С...
Политика
Путин заявил, что без амнистии на Донбассе "Сребреница будет" Президент России Владимир Путин исключает передачу Украине контроля над границей до амнистии на оккупированном Донбассе. Об этом он заявил на заседании Совета по развитию гражданского общества и правам человека, передают российские СМИ. В частности, Путин заявил, что на нормандской встрече обсуждал с президентом Украины Владимиром Зеленским возможное уголовное преследование боевиков на Донбассе....
Общество
Более половины украинцев устраиваются на первую работу не по специальности. Главным фактором выбора места работы становится размер зарплаты. Украинцы идут на работу довольно рано - 69% опрошенных начали работать в возрасте до 20 лет. Об этом свидетельствуют результаты исследования, которое провело МакДональдз в Украине в партнерстве с онлайн-платформой OLX Работа. Отмечается, что 65% украинцев начинают работать в студенческом возрасте, треть опрошенных нач...
Общество
Заборони на голосування на виборах для тих, хто не платить податки, немає в жодній європейській країні Нещодавно тепер вже колишній голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега, кажучи про проблеми нелегально працюючих співробітників, заявив, що в деяких країнах право голосу на виборах мають лише платники податків. А значить, було б непогано задуматися про впровадження такої системи і в Україні. Ця пропозиція далеко не перша і аналогічні ча...
Общество
Больше всего за интернет со скоростью 100 Мбит/с платят жители ЮАР - в среднем $87 в месяц.   Исследователи проанализировали прайс-листы 233 крупнейших поставщиков безлимитного домашнего оптоволоконного интернета в 62 странах мира, сообщает во вторник, 10 декабря, Picodi.   Средняя скорость проводного интернета в мире на декабрь 2019 года составляет 70 Мбит/с. Наиболее часто провайдеры предлагают (в 55 из 62 стран) скорость в 100 Мбит/с. Она позволяет своб...
Политика
Предположительно, проектом предлагается еще на год продлить действие закона об особом порядке местного самоуправления в отдельных районах Донецкой и Луганской областей. В настоящее время текст законопроекта не обнародован / president.gov.ua В Верховной Раде зарегистрирован проект закона "О внесении изменения в статью 1 Закона Украины "Об особом порядке местного самоуправления в отдельных районах Донецкой и Луганской областей" (№2569). Авторами законопроек...