Хто керуватиме дев'ятим скликанням Верховної Ради: всі кандидати на головні посади

Міжнародкою в Раді займеться екс-консул, а поділ на групи несе ризики

Хто керуватиме дев'ятим скликанням Верховної Ради: всі кандидати на головні посади, фото-1

У Трускавці завершився освітній інтенсив для майбутніх нардепів від "Слуги народу", після якого лідер партії Дмитро Разумков повідомив:

"Партія запропонує мою кандидатуру на пост голови Ради. На посаду першого віце-спікера пропонуватиме Руслана Стефанчук".

Керівник прес-офісу партії і майбутній нардеп Євгенія Кравчук додала: головою фракції, найімовірніше, стане четвертий номер у списку Давид Арахамія. А далі несподівано: у нього буде відразу 15 заступників! Вони очолять півтора десятка груп, на які планують розбити президентську монобільшість. Щоправда, в СН поки не говорять, як саме ділитимуть фракцію, обіцяючи розкрити деталі до вересня.

Стали відомі і голови комітетів ВР. На посаду керівника комітету у закордонних справах претендує Богдан Яременко, який займав пости генконсула в Единбурзі і Стамбулі. Головою комітету з євроінтеграції, найімовірніше, стане мажоритарниця з Харкова Марія Мезенцева.

За даними ЗМІ, "Слузі народу" піде ще кілька керівних посад в Раді. Комітет з питань забезпечення правоохоронної діяльності може очолити експерт з реформування судової системи Денис Монастирський, а комітет нацбезпеки і оборони – директор Смілянського ливарного заводу Олександр Завітневич.

За питання правової політики і правосуддя в парламенті, найімовірніше, відповідатиме викладач юрфаку Харківського нацуніверситету Ірина Венедиктова. Керуючим транспортного комітету в СН бачать начальника головного сервісного центру МВС Владислава Криклій (№12 у списку партії), а за бюджетний комітет відповідатиме юрист Данило Гетманцев.

Лідери і міна

Політексперт Андрій Бузаров, кажучи про решту фракцій, вважає, що тут чекати сюрпризів не варто – їх очолять партійні лідери. "Європейську солідарність" – Петро Порошенко, "Голос" – Святослав Вакарчук і так далі.

Поділ "Слуги народу" на підгрупи він вітає:

"Це правильно з точки зору ефективності роботи. І якщо такий поділ буде в інших фракціях – якась частина займеться міжнародними відносинами, якась транспортом, а якась ще чимось, – це буде правильна практика", – каже Бузаров.

За словами політичного психолога Світлани Чуніхіної, у поділу мегафракції "Слуга народу" на групи є психологічний момент. Від "Слуги народу" пройшли 254 депутата. Розділити на 15 груп – виходить по 15-17 в одній підфракції.

"Ця кількість – верхня кількісна межа для малої групи. У соціальній психології цим терміном позначають стійке об'єднання людей, де стійкість забезпечують особисті контакти і емоційні прихильності. Малі групи гарні для спільної роботи, в тому числі пов'язаної з мобілізацією зусиль в умовах високої невизначеності. На мій погляд, в новому парламенті будуть присутні обидві ці умови. Але це рішення закладає під фракцію і міну уповільненої дії. Малі групи породжують низку небезпечних ефектів: групомислення (спотворює вплив групової солідарності на ефективність прийнятих рішень) і груповий фаворитизм (перевага членів своєї групи і посилення конфліктності з представниками інших). Якщо врахувати, що члени фракції "Слуга народу" мало знайомі один з одним і не мають історії відносин поза парламентом, ці ризики досить серйозні", – резюмує вона.

Опозиційні комітети: права людини, свобода слова і етика

Якщо говорити про парламентські структури, які можуть очолити представники опозиції, то це комітет з прав людини і комітет з питань свободи слова. Але політолог Євген Магда сумнівається, що це логічне рішення.

"Віддавати опозиції керівництво в комітеті з прав людини трохи неправильно. Якщо партія "Слуга народу" хоче показати свою демократичність, то треба віддавати комітет з питань регламенту і комітетської етики. Саме він, нагадаю, вирішує питання про те, чи давати дозвіл на притягнення парламентаріїв до кримінальної відповідальності. Принаймні, питання саме через цей комітет проходить до зали. Але реально будь-які комітети очолять ті люди, за кого проголосує парламентська більшість. Без 226 голосів ніхто комітети Верховної Ради не очолить. Повинно бути рішення і щодо керівників, і щодо заступників", – зазначає він.  

Як повідомляли новини "Сьогодні", нещодавно представник президента в уряді Андрій Герус заявив, що коаліція Ради забере всі міністерські крісла в Кабміні. Також він розповів, що може дістатися парламентській опозиції, зазначивши, що в президентській команді розраховують на формування нового складу уряду в перші кілька днів роботи парламенту.

Верховна Рада Україна кандидати
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии