Школа молодого депутата: чого навчають "слуг народу" в Трускавці і що повинні знати новачки Ради

Депутати повинні бути присутніми на засіданнях ВР, а ось реєструвати законопроекти - нікому не повинні

Школа молодого депутата: чого навчають "слуг народу" в Трускавці і що повинні знати новачки Ради, фото-1

/ Фото: Василий Михальчук, "Сегодня"

Народні депутати від партії "Слуга народу" поїхали до Трускавця на тижневі курси бізнес-інтенсиву. Журналісти "Сьогодні" дізналися, чого навчатимуть новачків Ради, а також склали свою пам'ятку для них.

Обов'язки

Весь тиждень нардепи по 11 годин на день (з 8:30 до 21:30) вивчають суміжні зі своєю новою професією теми. У списку предметів, яким приділять особливу увагу, – макроекономіка і бюджетний процес, політстратегія, публічна політика і законодавча практика. Останні кілька пунктів особливо актуальні – в новому парламенті 342 новачки, які, згідно із законом, повинні не тільки дотримуватися Конституції, а й знати регламент ВР.

Отже, що потрібно знати кожному "юному нардепу"?

Вони зобов'язані бути присутніми на засіданнях Ради і комітетів, особисто голосувати в залі, розглядати звернення виборців і раз на рік подавати декларацію про доходи. А ось реєструвати законопроекти і запити – це право нардепа, але не обов'язок.

0:00 / 3:00

Права і гроші

У депутатів є право висвітлювати свою діяльність у ЗМІ, що повністю або частково фінансуються з бюджету. Нардеп може претендувати на 10 хвилин ефіру на місяць на радіо і на 20 хвилин на телебаченні.

Згідно із законом, депутатам покладаються квитки практично на будь-який вид транспорту – від автобусів до літаків. Гроші на це закладаються до держбюджету. Компенсують депутатам і витрати на житло, якщо вони орендують квартиру або знімають номер в готелі. Але поширюється це тільки на тих, хто зареєстрований далі, ніж 30 км від Києва.

На місяць сума компенсації на всю депутатську діяльність може досягати розміру зарплати. Вона залежить від посади і може коливатися від 19 до 23 тис. грн.

Не варто забувати і продепутатську недоторканність, яку зняти можуть тільки голосуванням у парламенті.

Крім того, нардепи звільняються від призову на військову службу і можуть вчитися за гроші ВР. Після закінчення каденції парламентарія він може повернутися на своє колишнє місце роботи або бути зарахованим до резерву кадрів держслужби України.

Нарешті, в разі смерті нардепа місцеві органи повинні надати допомогу до організації його похорону, незалежно від того, депутатом якого скликання він був. 

Намітити план

Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар бачить певну користь від інтенсиву:

"Якщо людина не знає нічого, за тиждень її не можна всьому навчити. Але можна зробити одну корисну річ. Невіглас не знає кордонів свого невігластва. За тиждень можна визначити межі незнання і запустити індивідуальний навчальний план на багато років вперед". 

Нардеп, екс-віце-президент ПАРЄ Володимир Ар'єв вважає, що інтенсив нагадує тренінг особистісного зростання і є ризик, що до Ради прийде багато занадто самовпевнених осіб.

"Вони, правда, швидко зрозуміють, що до чого. Якщо ж говорити, що повинен обов'язково знати нардеп, то, по-перше, це регламент – правила структури, в якій він працює. По-друге, він повинен розуміти хоча б основи написання законопроектів. Третє – комунікації з виборцем. Потрібно знати, як їх приймати, що робити, коли вони просять гроші. А виборці переважно завжди просять матдопомогу. І потрібно вміти пояснити, що у нардепів Ради немає фонду (на відміну від депутатів місцевої ради). Нарешті, потрібно вибрати свій напрямок роботи і розуміти його. Від нардепа не потрібно бути одночасно експертом в транспортному секторі та освіті. Навпаки, щоб бути політиком, а не політиканом, потрібно чітко розуміти свій напрямок".

Відповідальність нардепа: сьогодні і завтра

Згідно із законом, нардепи не несуть юридичної відповідальності за результати голосування в ВР або свої висловлювання. Винятки становлять лише образи і наклеп, за які передбачено штраф до 1360 грн. Разом з тим, парламентарії можуть позбавити компенсації за депутатську діяльність, якщо він без поважних причин прогулював засідання комітетів або голосування. Крім того, за прогули пленарних засідань сьогодні їх штрафують. Наприклад, тільки за весь минулий рік за рахунок прогулів на зарплатах нардепів вдалося заощадити понад 15,8 млн грн. Однак покарання за цей проступок вже в найближчому майбутньому може посилитися. За словами голови партії "Слуга народу" Дмитра Разумкова, за невідвідування 30% засідань депутата хочуть позбавляти мандата. А представник президента в Раді Руслан Стефанчук пропонує штрафувати депутатів на 85 тис. грн за "кнопкодавство". 

Соцмережі: "Не паліть контору"

Тим часом в соцмережах щосили кипить робота зі збору "шкідливих" порад для новоспечених нардепів. Користувачі згадують "зашквари" минулих скликань і рекомендують новачкам не повторювати помилок.

Наприклад, не ламати мікрофони – в VIII скликання цим найбільше грішили депутати "Самопомочі" та "Свободи". 2017 року шкідників з мандатом зобов'язали виплатити по 9 тис. грн за кожен поламаний мікрофон.

"Краще бийтеся на площі перед Радою – глядачів буде більше, – пересмикують користувачі і додають: – Жодних дорогих убрань, тільки массмаркет, а то ж шкода порвати у боротьбі светр за 50 тис. грн".

Депутатам. які люблять секретничати, – інший лайфхак:

"Найкращі місця в Раді – під ложею преси, витворяй що хочеш, ніхто не побачить".

Але найбільше в соцмережах згадують історії про депутатів, чиї грайливі, а часом скандальні екрани смартфонів потрапляли до об'єктивів ЗМІ – нардепи на роботі, бувало, не соромилися вести інтимне листування, займалися "рішаловом" і навіть обговорювали ціну свого голосу "за".

"Хоч ви не паліть контору" – повчають новачків досвідчені користувачі, згадуючи, як один з опозиційних нардепів одного разу спочатку під прицілом камер не посоромився купити туристичну путівку за 135 тис. євро, а потім радісно пішов за колону, звідки з'явився через кілька хвилин і зовсім щасливим.

На тлі загальних веселощів осібно стоїть голова МОЗ Уляна Супрун. Вона у себе в Facebook опублікувала пост, в якому дала новим нардепам кілька серйозних і корисних порад. Наприклад, чиновниця закликала нардепів "винести питання здоров'я українців за межі політичних проектів і кар'єр" і не дозволяти персональним амбіціям або інтересам окремих депутатів затьмарювати питання безпеки і здоров'я української нації.

"Кількість не означає якість. Не грайтеся в законодавчий спам, який не має нічого спільного з вирішенням проблем українців. Спирайтеся на реальність і не будуйте собі повітряних замків", – написала Уляна Супрун.

Слуга народу Трускавець Верховна Рада
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии