Школа молодого депутата: чого навчають "слуг народу" в Трускавці і що повинні знати новачки Ради

Депутати повинні бути присутніми на засіданнях ВР, а ось реєструвати законопроекти - нікому не повинні

/ Фото: Василий Михальчук, "Сегодня"

Народні депутати від партії "Слуга народу" поїхали до Трускавця на тижневі курси бізнес-інтенсиву. Журналісти "Сьогодні" дізналися, чого навчатимуть новачків Ради, а також склали свою пам'ятку для них.

Обов'язки

Весь тиждень нардепи по 11 годин на день (з 8:30 до 21:30) вивчають суміжні зі своєю новою професією теми. У списку предметів, яким приділять особливу увагу, – макроекономіка і бюджетний процес, політстратегія, публічна політика і законодавча практика. Останні кілька пунктів особливо актуальні – в новому парламенті 342 новачки, які, згідно із законом, повинні не тільки дотримуватися Конституції, а й знати регламент ВР.

Отже, що потрібно знати кожному "юному нардепу"?

Вони зобов'язані бути присутніми на засіданнях Ради і комітетів, особисто голосувати в залі, розглядати звернення виборців і раз на рік подавати декларацію про доходи. А ось реєструвати законопроекти і запити – це право нардепа, але не обов'язок.

0:00 / 3:00

Права і гроші

У депутатів є право висвітлювати свою діяльність у ЗМІ, що повністю або частково фінансуються з бюджету. Нардеп може претендувати на 10 хвилин ефіру на місяць на радіо і на 20 хвилин на телебаченні.

Згідно із законом, депутатам покладаються квитки практично на будь-який вид транспорту – від автобусів до літаків. Гроші на це закладаються до держбюджету. Компенсують депутатам і витрати на житло, якщо вони орендують квартиру або знімають номер в готелі. Але поширюється це тільки на тих, хто зареєстрований далі, ніж 30 км від Києва.

На місяць сума компенсації на всю депутатську діяльність може досягати розміру зарплати. Вона залежить від посади і може коливатися від 19 до 23 тис. грн.

Не варто забувати і продепутатську недоторканність, яку зняти можуть тільки голосуванням у парламенті.

Крім того, нардепи звільняються від призову на військову службу і можуть вчитися за гроші ВР. Після закінчення каденції парламентарія він може повернутися на своє колишнє місце роботи або бути зарахованим до резерву кадрів держслужби України.

Нарешті, в разі смерті нардепа місцеві органи повинні надати допомогу до організації його похорону, незалежно від того, депутатом якого скликання він був. 

Намітити план

Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар бачить певну користь від інтенсиву:

"Якщо людина не знає нічого, за тиждень її не можна всьому навчити. Але можна зробити одну корисну річ. Невіглас не знає кордонів свого невігластва. За тиждень можна визначити межі незнання і запустити індивідуальний навчальний план на багато років вперед". 

Нардеп, екс-віце-президент ПАРЄ Володимир Ар'єв вважає, що інтенсив нагадує тренінг особистісного зростання і є ризик, що до Ради прийде багато занадто самовпевнених осіб.

"Вони, правда, швидко зрозуміють, що до чого. Якщо ж говорити, що повинен обов'язково знати нардеп, то, по-перше, це регламент – правила структури, в якій він працює. По-друге, він повинен розуміти хоча б основи написання законопроектів. Третє – комунікації з виборцем. Потрібно знати, як їх приймати, що робити, коли вони просять гроші. А виборці переважно завжди просять матдопомогу. І потрібно вміти пояснити, що у нардепів Ради немає фонду (на відміну від депутатів місцевої ради). Нарешті, потрібно вибрати свій напрямок роботи і розуміти його. Від нардепа не потрібно бути одночасно експертом в транспортному секторі та освіті. Навпаки, щоб бути політиком, а не політиканом, потрібно чітко розуміти свій напрямок".

Відповідальність нардепа: сьогодні і завтра

Згідно із законом, нардепи не несуть юридичної відповідальності за результати голосування в ВР або свої висловлювання. Винятки становлять лише образи і наклеп, за які передбачено штраф до 1360 грн. Разом з тим, парламентарії можуть позбавити компенсації за депутатську діяльність, якщо він без поважних причин прогулював засідання комітетів або голосування. Крім того, за прогули пленарних засідань сьогодні їх штрафують. Наприклад, тільки за весь минулий рік за рахунок прогулів на зарплатах нардепів вдалося заощадити понад 15,8 млн грн. Однак покарання за цей проступок вже в найближчому майбутньому може посилитися. За словами голови партії "Слуга народу" Дмитра Разумкова, за невідвідування 30% засідань депутата хочуть позбавляти мандата. А представник президента в Раді Руслан Стефанчук пропонує штрафувати депутатів на 85 тис. грн за "кнопкодавство". 

Соцмережі: "Не паліть контору"

Тим часом в соцмережах щосили кипить робота зі збору "шкідливих" порад для новоспечених нардепів. Користувачі згадують "зашквари" минулих скликань і рекомендують новачкам не повторювати помилок.

Наприклад, не ламати мікрофони – в VIII скликання цим найбільше грішили депутати "Самопомочі" та "Свободи". 2017 року шкідників з мандатом зобов'язали виплатити по 9 тис. грн за кожен поламаний мікрофон.

"Краще бийтеся на площі перед Радою – глядачів буде більше, – пересмикують користувачі і додають: – Жодних дорогих убрань, тільки массмаркет, а то ж шкода порвати у боротьбі светр за 50 тис. грн".

Депутатам. які люблять секретничати, – інший лайфхак:

"Найкращі місця в Раді – під ложею преси, витворяй що хочеш, ніхто не побачить".

Але найбільше в соцмережах згадують історії про депутатів, чиї грайливі, а часом скандальні екрани смартфонів потрапляли до об'єктивів ЗМІ – нардепи на роботі, бувало, не соромилися вести інтимне листування, займалися "рішаловом" і навіть обговорювали ціну свого голосу "за".

"Хоч ви не паліть контору" – повчають новачків досвідчені користувачі, згадуючи, як один з опозиційних нардепів одного разу спочатку під прицілом камер не посоромився купити туристичну путівку за 135 тис. євро, а потім радісно пішов за колону, звідки з'явився через кілька хвилин і зовсім щасливим.

На тлі загальних веселощів осібно стоїть голова МОЗ Уляна Супрун. Вона у себе в Facebook опублікувала пост, в якому дала новим нардепам кілька серйозних і корисних порад. Наприклад, чиновниця закликала нардепів "винести питання здоров'я українців за межі політичних проектів і кар'єр" і не дозволяти персональним амбіціям або інтересам окремих депутатів затьмарювати питання безпеки і здоров'я української нації.

"Кількість не означає якість. Не грайтеся в законодавчий спам, який не має нічого спільного з вирішенням проблем українців. Спирайтеся на реальність і не будуйте собі повітряних замків", – написала Уляна Супрун.

Слуга народу Трускавець Верховна Рада
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
Военнослужащий не осуществил управление и контроль за использованием средств, предназначенных для выполнения капитального ремонта помещения. Начальник одного из управлений Воздушных сил ВСУ предстанет перед судом за нанесение убытков в почти 800 тысяч гривен. Об этом накануне сообщила пресс-служба Государственного бюро расследований. Следствием было установлено, что военнослужащий не осуществил надлежащее управление и контроль за использованием средств, вв...
Политика
Замість обіцяних фінансових надбавок і компенсації за перенесену хворобу COVID-19 лікарям вручають подяки від дружини президента Олени Зеленської. Відповідним постом на своїй сторінці в Facebook поділився лікар ортопед-травматолог Нововолинської центральної міської лікарні у Волинській області Віталій Денисюк, який перехворів на коронавірус. «Досить змішані почуття переповнюють, друзі! Хочеться багато написати, але це мало що змінить в ході сьогоденних под...
Власть
Президент Украины Владимир Зеленский обнародовал декларацию за 2019 год об имуществе, доходах, расходах и обязательствах финансового характера. Об этом сообщила пресс-служба главы-государства. В декларации указано, что оходы президента и членов его семьи в 2019 году составили 28 602 468 грн. При этом в бюджет семья Зеленских уплатила налоги на сумму 3 миллиона 600 тысяч гривен. Отмечается, что с мая 2019 года Зеленский не занимается предпринимательской дея...
Общество
В Украине уже на следующей неделе появятся сразу две новые монеты Так, со 2 июня в обращение выйдет памятная серебряная монета номиналом 10 гривен. Она будет примечательна своим необычным дизайном: на монете будет изображена ночная бабочка совка роскошная. Монета будет изготовлена из серебра 925-й пробы. Ее вес составит 31,1 г, а диаметр – 38,6 мм. Всего будет выпущено в обращение 2500 таких монет. Цена одной из них составит 1075 грн. Над дизайном монеты р...
Политика
Міністр у справах ветеранів України Сергій Бессараб оформив собі одноразову грошову допомогу у розмірі 525,5 тисяч гривень через отримання інвалідності першої групи під час проходження військової служби. Про це стало відомо із суттєвих змін у декларації урядовця. 24 травня Бессараб задекларував дохід – одноразову грошову допомогу відповідно до постанови КМУ у розмірі 525 тисяч 500 гривень від Київського міського військового комісаріату. Та річ у тім, що П...
Общество
Тільки 0,5% всіх ДТП в Україні в минулому році сталися з вини пішоходів, за офіційною статистикою Нещодавно Верховний суд України визнав винним водія, який на смерть збив пішохода, що переходив дорогу на червоне світло. Обговорення цього рішення не вщухає, адже навіть один із судів нижчої інстанції визнав водія невинним. В цілому статистика щодо дорожніх подій в Україні за участю пішоходів – не на користь водіїв. Хоча є і рішення з визнанням провини пішохо...
Общество
За час карантину наші співгромадяни навчилися ретельніше мити руки З 22 травня в Україні стартував новий етап послаблень карантину. Зокрема, запустили міський громадський транспорт, дозволили роботу готелів і дитячих садків. Звичайно ж, і на самому карантині (новітня історія України ще не знала таких масштабних карантинних кампаній), і на виході з нього ставалася маса курйозних і просто кумедних історій. Читайте найцікавіші, на наш погляд, в спеціальному м...
Общество
В Новогродовке в темное время суток частенько отсутствует освещение в городском парке и по улице Парковая, но сегодня по состоянию на 7:30 утра продолжают гореть фонари на улице Театральная, Парковая и в городском парке. Это халатность или переизбыток электроэнергии в городе? Попросту, - это беспредел и не целесообразное использование бюджетных средств!
Политика
Депутат от Слуги Народа, председатель правоохранительного комитета Верховной Рады Денис Монастырский заявил, что для отставки министра внутренних дел Арсена Авакова необходимо доказать его бездействие. Об этом он заявил в комментарии Радио Свобода . «(Буду требовать отставки - ред.) если будет доказано его бездействие, или если на него ложится политическая ответственность за всю систему Национальной полиции», - сказал парламентарий. Напомним, фракция Голос...