Податок на розкіш в Україні: чи багато боржників і скільки отримує бюджет

Ось уже п'ятий рік поспіль в Україні діє "податок на розкіш". Так в побуті називають податок на майно, введений в Україні п'ять років тому і передбачений розділом XII Податкового кодексу. Як проходять розрахунки? Які суми надходять до бюджету від цього податку? Чи багато боржників? З цими питаннями розбирався сайт "Сьогодні".

Незважаючи на те, що в період обговорення та прийняття "податку на розкіш" це була актуальна тема, сьогодні вона піднімається вкрай рідко. Звичайно, Державна фіскальна служба періодично звітує, скільки податку на майно зібрали в тому чи іншому регіоні. Також ДФС повідомляє, що зібрані суми рік від року зростають. Однак зрозуміти, чи всі, кому належить, платять "податок на розкіш", чи є боржники, які суми заборгованостей і т. п. – неможливо. Ні статистики, ні баз даних щодо сплати податку на майно у відкритому доступі немає. Можливо, тому, що цей податок збирається до місцевих бюджетів. Тому ми поставили ці запитання безпосередньо співробітникам фіскальної служби.

Що таке податок на майно

"Податок на розкіш", або, як правильно його називати, податок на майно, включає в себе кілька видів податків: на нерухомість, на землю і на транспорт.

Відповідно до Податкового кодексу, податок на нерухомість повинні платити власники нерухомості, фізичні та юридичні особи, якщо вони є власниками квартири площею понад 60 кв. м або будинку – площею понад 120 кв. м. Або якщо у них у власності знаходяться кілька об'єктів нерухомості загальною площею понад 180 кв. м. Є, втім, низка винятків: для бюджетних організацій, багатодітних родин, людей з інвалідністю тощо. Категорії громадян, які звільнені від податку на майно, перераховані в розділі XII Бюджетного кодексу. Однак місцева влада може доповнювати цей перелік на свій розсуд.

Також саме місцева влада визначає розмір податку на нерухомість. У Бюджетному кодексі тільки зазначається, що ставка податку для кожного платника податку не повинна перевищувати 1,5% розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року, за кожен квадратний метр "зайвої" площі (понад 60 кв. м за квартиру на одного платника податків, 120 кв. м за будинок і 180 кв. м за кілька об'єктів нерухомості).

Також в Податковому кодексі записано, що за квартиру площею понад 300 кв. м і за будинок – понад 500 кв. м власник повинен платити додатково 25 тис. грн (крім суми, нарахованої за "зайві" метри).

2019 року, наприклад, максимальний розмір ставки податку на нерухомість становив 55 грн 85 коп (мінімальна зарплата звітного, 2018 року, була 3723 грн). Таким чином, за квартиру площею 90 кв. м її єдиний власник повинен був заплатити максимум 1675,5 грн на рік. А за будинок площею 600 кв. м – 26 808 + 25 000 = 51 808 грн.

Така максимальна ставка була встановлена, наприклад, в Києві. Однак є населені пункти, де розмір податку на порядок менше. Наприклад, навіть біля Києва є села і міста, де власники нерухомості платять за надлишкові метри всього за 0,05% мінімальної зарплати. У таких населених пунктах єдиний власник квартири площею 90 кв. м повинен був заплатити 2019 року всього 55,85 грн, а не 1675,5, як киянин.

Податком на землю обкладаються всі земельні ділянки та паї. Розмір податкової ставки також встановлює місцева влада, а в Податковому кодексі наведено максимальні значення, які не можна перевищувати. Перелік пільговиків, які повністю або частково звільнені від сплати земельного податку, місцева влада також може доповнювати.

Звільняються від сплати податку власники ділянок для ведення власного господарства – площею до 2 га, для садівництва – 12 соток, для гаражів – 1 сотка. Для будівництва і обслуговування житлового будинку – 25 соток для сіл, 15 соток для селищ і 10 соток для міст і для дачних ділянок.

Стосовно ставок земельного податку, вони розраховуються за складнішою формулою. При цьому враховується, проведена чи ні нормативна грошова оцінка ділянки, де вона знаходиться (населений пункт чи за його межами, лісові чи сільськогосподарські землі і т.д.).

Ну, і, нарешті, третій вод податку на майно – транспортний податок – встановлюється для власників автомобілів "молодше" 5 років, середня ринкова вартість яких становить понад 375 мінімальних зарплат. У цінах звітного 2018 року це 1 396 125 грн, або близько 53 тис. доларів. За такі елітні автомобілі (Lexus та ін.) власникам щорічно доводиться платити 25 тис. грн.

Скільки грошей приносить до бюджетів "податок на розкіш"

Як повідомили на запит сайту "Сьогодні" в Державній фіскальній службі, торік три види податку на майно принесли до бюджетів понад 4,7 млрд грн. І це тільки гроші, які сплатили приватні особи. Зокрема, найбільше збирається податку на землю – 3791,8 млн грн 2018 року. У вигляді податку на нерухомість українці сплатили того ж року 798,9 млн грн, а транспортного податку – 176 млн грн. 2017 року надходження від цих трьох податків становили менше 4 млрд грн: податок на землю – 3412,3 млн грн, на нерухомість – 444,7 млн, на автомобілі – 132,2 млн грн.

"В даний час спостерігається позитивна динаміка надходжень податку на майно фізичних осіб", – відзначають в ДФС. Стосовно податків на землю і нерухомість, це не дивно, оскільки одна з причин, ймовірно, – те, що щорічно зростає мінімальна зарплата.

2019 року за півроку поки зібрано 1228 млн грн плати за землю, 355,9 млн грн податку на нерухомість і 69,3 млн грн – на автомобілі.

Скільки українці заборгували за "розкіш"

Порівняно з сумами, сплаченими до бюджету, податкова заборгованість за майно досить невелика. Так, за землю українці заборгували 1,08 млн грн, за квартири – 406,8 тис. грн, за автомобілі – 138,1 тис. грн.

Як показало невелике опитування, проведене сайтом "Сьогодні", далеко не всі знають про існування таких податків. А тим більше не всі знають, чи повинні вони щось платити. А коли дізнаються, що вони в числі боржників, виявляється, що треба сплатити не тільки податок, але ще і пеню за прострочення платежів.

Як повідомили в ДФС, нараховувати податок на власність і надсилати повідомлення із зазначенням реквізитів для платежів повинні підрозділи податкової служби. Такі повідомлення вони зобов'язані направляти на податкову адресу людини.

"Водночас Кодексом визначено, що фізичні особи – платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення, зокрема прізвища та місце проживання – протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою і в порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику", – інформують в ДФС.

Щодо такого обов'язку виявилися не обізнані навіть ті наші співрозмовники, хто сумлінно платить податок на власність. Відповідно, заборгованість може утворюватися не тільки зі злого наміру, а й просто від незнання порядку взаємодії з податковими службами. Адже якщо підприємці стикаються з цією службою регулярно, то українці, які працюють за наймом, практично не перетинаються з податківцями особисто.

Який алгоритм дій пропонує Державна фіскальна служба людям для того, щоб не стати "боржниками через незнання"? Таке питання ми поставили ДФС, і нам дали таку відповідь:

"Платники податків мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних".

Іншими словами, щоб перевірити, чи не значиться людина боржником з податку на власність, їй радять сходити до податкової. До речі, там можна дізнатися інформацію не тільки про наявність чи відсутність боргів, а й про право на податкову пільгу. Як писав сайт "Сьогодні", право на податкову пільгу, або знижку, має досить велика кількість українців, однак не підприємці користуються цим вкрай рідко.

Ще один варіант – скористатися електронним сервісом "Електронний кабінет платника". Правда, щоб отримати доступ до свого податкового "кабінету", потрібно передусім отримати особисті ключі електронного цифрового підпису, звернувшись до одного з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК).

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що Державна фіскальна служба показала список найбільших платників податків в країні.

0:00 / 2:43
Розкіш податок Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
В коллекции фетишиста, которую он собирал более двух лет, оказались десятки различных марок, размеров и цветов обуви. В Таиланде задержали 24-летнего фетишиста Теерапат Клайя из Нонтхабури, который украл у соседей 126 пар обуви. Поймать его удалось благодаря камерам видеонаблюдения у порога его последней жертвы. Об этом сообщает Metro.  Издание сообщает, что когда стражи порядка обыскали дом предполагаемого вора, она обнаружили обширную коллекцию обуви, с...
Общество
Приложение позволит оценить уровень гемоглобина в крови удаленно, без необходимости посещать врача. Международная команда исследователей разработала бесконтактный способ оценки уровня гемоглобина в крови. Авторы разработки полагают, что их метод будет полезен для диагностики анемии в бедных странах, где в больницах нет необходимого оборудования для проведения анализов. Об этом пишет Phys.org. “Чтобы сделать анализ уровня гемоглобина в крови достаточно загр...
Общество
МОЗ найближчим часом опублікує рекомендації щодо протиепідеміологічних норм Україна з 1 червня перейде на третій етап виходу з карантину. У разі відповідності регіонів трьом умовам для пом'якшення обмежень, буде дозволено відкрити басейни, спортзали, пустять міжобласні залізничні та автомобільні перевезення. Про це заявив на брифінгу головний санлікар країни Віктор Ляшко. За його словами, МОЗ найближчим часом опублікує рекомендації щодо протиепідеміологічн...
Общество
Експерт з туризму вважає, що ціни на відпочинок в Україні не зростуть, а сервіс покращиться Експерт з туризму Антон Тараненко в ефірі каналу "Україна 24" розповів, як українці відпочиватимуть на початку літа. "Уже ясно, що в червні відпочиватимемо в Україні, якісний сервіс за доступні гроші можна знайти. Багато туристичних локацій пропонують різні послуги, щодо сервісу є пропозиції на кожен гаманець. Думаю, що підприємці не будуть піднімати ціни і використ...
Общество
Первые 50 камер заработают в Киеве и Киевской области С 1 июня в Украине заработают первые камеры автоматической фото и видеофиксации нарушений правил дорожного движения. Систему будут запускать с Киева и Киевской области. Об этом сообщил в Facebook замминистра внутренних дел Украины Антон Геращенко. По его словам, первые 50 камер установлены в Киеве и на автомагистралях Киевской области в местах концентрации ДТП с тяжелыми последствиями. "В дальнейшем вид...
Общество
Резников рассказал, сколько украинцев не примут участие в местных выборах в ОРДЛО Выборы на Донбассе: смогут ли участвовать украинцы с российскими паспортами На неподконтрольных Украине территориях Донбасса примерно 200 000 украинцев выдали российские паспорта. Об этом в студии "Свободы слова Савика Шустера" сообщил председатель Министерства по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Алексей Резников. "В первую очередь это касается руковод...
Политика
Заяви бойовиків і Кремля - відповідь на принципову позицію України на переговорах по Донбасу, впевнені експерти На Донбасі знову спостерігається ескалація напруженості. На лінії зіткнення зросла кількість обстрілів українських позицій бандформуваннями і збройними формуваннями РФ. Але головні події відбувалися далеко від фронту. Ватажки т.зв. "ДНР" і "ЛНР" заявили про приведення "військ" у повну бойову готовність, вулицями Донецька, як зазначають ЗМІ, вперш...
Политика
Кремль надеется «работать» с Украиной при помощи ее собственного политического руководства, так как в окружении президента Владимира Зеленского есть люди, готовые к диалогу с Мосвкой. Об этом сообщил российский политолог Валерий Соловей в интервью правозащитнику Марку Фейгину. Так, эксперт отметил, что у Кремля есть два плана дальнейшего развития ситуации — мирный и не мирный: «План простой. Украинский президент так или иначе садится за стол переговоров с...
Общество
С каждым годом все больше украинцев активно пользуются банковскими платежными картами, получая с их помощью зарплаты, пенсии и социальные выплаты. Причем сфера применения карт постоянно расширяется. И хотя многие до сих пор используют платежные карты только для снятия наличных в банкоматах, скоро для этого не придется искать банкомат или отделение банка. Это можно будет сделать в любом магазине. «Не исключено, что в некоторых случаях магазины будут готовы...